ΗΠΑ Νέα Υόρκη με παιδια....!!!

anaplaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα σας. Εχω δυο παιδια 8 & 10 χρόνων και έχουμε μετακομίσει στην Τζεντα της Σαουδικής Αραβιας λόγω της δουλειάς του άντρα μου ( πιλότος σε τοπική αεροπορική εταιρεία ). Πρόκειται να κάνουμε ένα οικογενειακό ταξίδι στα τέλη του Απρίλη στη Νέα Υόρκη για 7 μερες (το πρώτο μας στην Αμερική για εμένα και τα παιδια ). Το ταξίδι θα ειναι non stop απο την Τζεντα με τη Saudia Arabian Airlines και θα διαρκέσει 13.5 ώρες !!:shock:

Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το τι πρέπει να προσέξουμε, να αποφύγουμε ή να επιδιώξουμε κατα τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί όσον αφορά τα παιδια! Θελουμε να περάσουμε και εμείς και αυτά όμορφα χωρίς γκρίνιες και περιττή κούραση...

Σας ευχαριστω !
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Καλησπέρα σας.
Ξέρω ότι τα ποστ για Ν. Υόρκη είναι πάρα πολλά άλλα θέλω κι εγώ τη βοήθειά σας.
Αν θεωρηθεί κατάχρηση υπερβολή κτλ ζητώ προκαταβολικά συγνώμη και ας διαγραφεί το ποστ... :/
Λοιπόν...
Τον Αύγουστο θα ταξιδέψουμε για 11 ημέρες στην Νέα Υόρκη. 3 ενήλικες και ένας 10χρονος. Μόνοι μας, χωρίς την ασφάλεια που προσφέρει το πρόγραμμα ενός ταξιδιωτικού γραφείου.
Οι ερωτήσεις που έχω να σας κάνω πολλές, αλλά ας αρχισω από κάπου...
1ον Με δεδομένο ότι τα αξιοθέατα είναι πολλά, προσπαθώ να φτιάξω ενα πρόγραμμα του ταξιδιού που ναι μεν να δούμε τα πιο σημαντικά αλλά να μπορεί να ανταπεξελθει και ο μικρός.
Επίσης θα ήθελα τις προτάσεις σας για ενδιαφέροντα μέρη για εναν 10χρονο, ώστε να τα συμπεριλαβουμε στο πρόγραμμά μας.
2ον Ακόμη δεν αποφασίσαμε για τη διαμονή μας.
Είχα σκεφτεί διαμέρισμα αλλα ο ενας μεγάλος (θείος) θα προτιμουσε 2 δίκλινα, για να έχει την αυτονομία του με το μπάνιο κτλ. Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμηθει το οικονομικότερο.
Από αυτά που διάβασα στο φόρουμ οι περισσότεροι προτείνουν Μανχάταν, οπότε σε αυτό καταλήξαμε. Ποιες περιοχές όμως του Μανχάταν να επιλέξουμε;
Και εδώ θέλω γνώμες ακόμη και συγκεκριμένες προτάσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα επανέλθω γιατί οι απορίες μου πολλές όπως προείπα
 

sofiagoldengr

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπέρα, τον Αύγουστο η Νεα Υόρκη είναι άδεια για τα δεδομένα της.
Όντως και εγω Μανχάταν προτείνω να μείνετε, είχα μεινει στο roger smith , πολυ άνετα δωμάτια για Μανχάταν, κεντρικά και value for money.

Προτείνω να αγοράσετε την κάρτα για τα αξιοθέατα της νεας Υόρκης, με αυτήν γλυτώνετε τις ουρες που θα κουρασουν το παιδί και περιλαμβάνονται στην τιμή σχεδόν τα πάντα.
Θα του αρέσει σίγουρα το μουσείο φυσικής ιστορίας, η κρουαζιέρα στο άγαλμα της ελευθερίας , το μαγευτικό central park, ο ζωολογικός κήπος του cetral park, οι ουρανοξύστες που θα ανεβείτε. Πιστεύω οτι είναι ενας ωραίος προορισμός για παιδί που σίγουρα θα του μείνει αξέχαστος.
Το κεντρικό ξενοδοχείο σε τοποθεσία σαν αυτη που σας πρότεινα βοηθάει στο να ξεκουραστείτε το μεσημέρι αν χρειαστεί και να ξαναβγειτε μετά.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Το New York pass για 7 ημέρες σκεφτήκαμε να πάρουμε, ελπίζω να μας βολέψει.
Οσο για το Φυσικής Ιστορίας είναι όντως από τα σίγουρα που θα επισκεφθουμε.Εχουμε παει παλιότερα στο αντίστοιχο του Λονδίνου και ο μικρός ενθουσιαστηκε.
Όσο αφορά το ξενοδοχείο όντως είναι πολυ ωραίο αλλά θα ψάξω για κάτι πιο οικονομικό-με τη βοήθειά σας- παντως η περιοχή φαίνεται η πιο βολική.
 

sofiagoldengr

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Προσέξτε τα τετραγωνικά του δωματίου. Εμείς είχαμε επιλέξει αυτο γι'αυτό το λόγο. Ειχε μέσα ενα δωμάτιο ολόκληρο για γκαρνταρόμπα, πράγμα πολυ χρήσιμο στη νεα Υόρκη που πας με άδειες βαλίτσες και γυρνάς υπέρβαρος . :haha:
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Προσέξτε τα τετραγωνικά του δωματίου. Εμείς είχαμε επιλέξει αυτο γι'αυτό το λόγο. Ειχε μέσα ενα δωμάτιο ολόκληρο για γκαρνταρόμπα, πράγμα πολυ χρήσιμο στη νεα Υόρκη που πας με άδειες βαλίτσες και γυρνάς υπέρβαρος . :haha:
Δεν νομίζω να έχουμε αρκετά χρήματα ώστε να γυρίσουμε υπέρβαροι .... δυστυχώς :(
Διάβασα σε κάποιο ποστ ότι αν κλείσεις ξενοδοχείο περίπου 15 μέρες πριν ενδεχομένως να πετύχεις καλύτερη τιμή απ΄ότι αν το κλείσεις 1-3 μηνες πριν....
Εσείς τι πίστευετε ? Να το ρισκάρω ?
Είχα την εντύπωση ότι ο Αύγουστος είναι high season από την άλλη μου είπες ότι θα είναι ψιλάδεια για τα δεδομένα της..... Μπερδεύτηκα
Πάντως οι τιμές που βρίσκω είναι αρκετά υψηλές σε σχέση με αυτά που διαβάζω από όλους σας .....
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν νομίζω να έχουμε αρκετά χρήματα ώστε να γυρίσουμε υπέρβαροι .... δυστυχώς :(
Διάβασα σε κάποιο ποστ ότι αν κλείσεις ξενοδοχείο περίπου 15 μέρες πριν ενδεχομένως να πετύχεις καλύτερη τιμή απ΄ότι αν το κλείσεις 1-3 μηνες πριν....
Εσείς τι πίστευετε ? Να το ρισκάρω ?
Είχα την εντύπωση ότι ο Αύγουστος είναι high season από την άλλη μου είπες ότι θα είναι ψιλάδεια για τα δεδομένα της..... Μπερδεύτηκα
Πάντως οι τιμές που βρίσκω είναι αρκετά υψηλές σε σχέση με αυτά που διαβάζω από όλους σας .....
Στο "last minute" μπορεί να πετύχεις καλύτερες τιμές ίσως. Δεν το έχω κάνει ποτέ γιατί προτιμώ να έχω το ταξίδι τακτοποιημένο όσο μπορώ νωρίτερα και συνήθως όσο περνά ο καιρός οι τιμές στα ξενοδοχεία που έχω κλείσει ανεβαίνουν.

Τώρα έχοντας επισκεφθεί την Νέα Υόρκη 3 φορές (και έχοντας μείνει στο Manhattan) την επόμενη φορά που θα πάω θα προτιμήσω, για πιό οικονομικά, το Long Island, που έχει αρκετά ξενοδοχεία και να είναι κοντά σε σταθμό μετρό. Ενα απο τα βασικά ατού αυτής της επιλογής είναι εκτός απο οικονομικότερα δωμάτια ότι προσφέρουν και πρωινό, οπότε άλλο ένα έξοδο μείον (τα ξενοδοχεία στο Manhattan σπανίως προσφέρουν πρωινό).

Επισυνάπτω την λίστα που έχω κάνει στο booking, έτσι πληροφοριακά

https://secure.booking.com/mywishlist.html?aid=1332663&tflv=0&wl=UagJ3S2rZFPYjp7bV/9YgcttgXY&
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Όντως ντοκιμαντέρ πρωινό ειναι δελεαδ όπως και τα ξενοδοχεία που προτείνεις είναι κλάσης ανώτερα από αυτά που μπορούμε να επισκεφθουμε στο Μανχάταν.
Όμως θα ήθελα πιο κεντρικα για οικονομία χρόνου. Επίσης δεν ξέρω το κόστος του μετρο.
Την Τρίτη φορα όμως που θα παμε NY θα μείνουμε εκτός Μανχάταν :D :D :)
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όντως ντοκιμαντέρ πρωινό ειναι δελεαδ όπως και τα ξενοδοχεία που προτείνεις είναι κλάσης ανώτερα από αυτά που μπορούμε να επισκεφθουμε στο Μανχάταν.
Θελεις να το εξηγήσεις λίγο αυτό? Γιατί τα ξενοδοχεία στις περιοχές που σου έδωσα είναι πιό οικονομικά απο του Manhattan. Aν τα βρίσκεις ακριβά μπορείς να δεις σε ποιά περιοχή είναι και να ψάξεις οικονομικότερα

Όμως θα ήθελα πιο κεντρικα για οικονομία χρόνου.
Ζυγίζεις μισή ώρα παραπάνω μετρό με διαφορά τιμής ξενοδοχείου. Κι αυτό όχι όλες τις μέρες γιατί σίγουρα και αν μείνετε στο κέντρο το μετρό θα το χρησιμοποιήσετε πολύ

Επίσης δεν ξέρω το κόστος του μετρο.
Να βγάλετε τις εβδομαδιαίες κάρτες που έχουν 32 δολλάρια με απεριόριστες μετακινήσεις σε μετρό και λεωφορεία

Την Τρίτη φορα όμως που θα παμε NY θα μείνουμε εκτός Μανχάταν
Σου εύχομαι να πας και για τρίτη φορά γιατί είμαι σίγουρη οτι θα την ερωτευτείς την πόλη;);)
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Θελεις να το εξηγήσεις λίγο αυτό? Γιατί τα ξενοδοχεία στις περιοχές που σου έδωσα είναι πιό οικονομικά απο του Manhattan. Aν τα βρίσκεις ακριβά μπορείς να δεις σε ποιά περιοχή είναι και να ψάξεις οικονομικότερα
αυτό ακριβώς εννοώ, τα ξενοδοχεία που προτείνεις είναι και οικονομικότερα και το πρωινό συμφέρει αλλά πιο ευρύχωρα δωμάτια έχουν!Για να είμαι πιο ακριβής, η επιθυμία μας είναι να μείνουμε στο Μανχαταν αλλά για ένα καλό ξενοδοχείο το κόστος είναι σίγουρα πάνω από 3500 και για τους τέσσερίς και με το σύνολο των φόρων είναι απαγορευτικό.... οπότε η αναζήτηση συνεχίζεται

Και επειδή έχω και λίστα για Manhattan (για παν ενδεχόμενο;)) σου τη στέλνω. Να ξέρεις οτι το Pennsylvania είναι σε πολύ καλό σημείο και με καλές τιμές

https://secure.booking.com/mywishlist.html?aid=1332663&tflv=0&wl=LLHFdRNS8qFcCpHaqhcoDy+4QrU&
Το οποίο είναι στο μπάτζετ μας αλλά έχω διαβάσει τα χειρότερα :/
Έχει μείνει κάποιος από εδώ για να μας πει συγκεκριμένα?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.435
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom