ΗΠΑ Νέα Υόρκη

pavlina1

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στην Πράγα ωραία θα ήταν!
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πονυνησία
Καλησπέρα σε όλους... Ακόμα σε αναζήτηση του που θα πάμε για ταξίδι μετά το γάμο και ο "αγαπημένος" δήλωσε ότι θέλει να παέι στη Ν. Υόρκη. Αν και στην αρχή σκεφτόμουν ότι θα προτιμούσα κάτι πιο ρομαντικό για την περίσταση, καθόλου δε με χαλάει να γυρνάμε όλη μέρα και να μην "ρομαντζάρουμε" όσο θα ήθελα. Ούτως ή άλλως μετά το γάμο θα πάμε για λίγες μέρες κάπου στην Ελλάδα για ρηλάξ....
Ερωτήσεις:
1. Εποχή: το ταξίδι θα γίνει Αυγουστο υποχρεωτικά. Μας προβληματίζει για κάποιο λόγο;
2. Χρόνος: Θα έχουμε περίπου 2 εβδομάδες στη διάθεσή μας. Να πάμε και κάπου αλλού εκτός από το Νιαγάρα;
3. Ιδέα: Για να με ικανοποιήσουμε και εμένα λίγο, ιδέα για ρομαντζάδα υπάρχει ή καλύτερα να αρκεστώ στο Shopping...; :)
Ρωτάω πολλά;;;
Καλά ταξίδια!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κατ'αρχήν ποιος είπε ότι η Νέα Υόρκη δεν είναι ρομαντική!!! Θα πέσει φωτιά να μας κάψει :)

Στις ερωτήσεις σου:

1. Αύγουστος στη Νέα Υόρκη σημαίνει ζέστη και υγρασία. Οι βραδιές είναι απολαυστικές αλλά οι μέρες δεν είναι και ότι καλύτερο για περπάτημα. Ωστόσο εγώ την τελευταία φορά αύγουστο πήγα και ήμουν οκ. Απλά πέφτει πολύ ίδρωμα :haha:

2. Όχι. Είναι σούπερ ο χρόνος για νέα υόρκη και νιαγάρα - στον οποίο εικάζω ότι δε θα φάτε πάνω από 2 μέρες δεν αξίζει και περισσότερο.

3. Ιδέες για ρομαντζάδα πολλές , από κουκλίστικα μαγαζάκια για φαγητό συνοικιακά, μέχρι θηρία εστιατόρια που... στριφογυρίζουν και εκπληκτικά μπαράκια στα roof garden όλων σχεδόν των μεγάλων και χλιδάτων ξενοδοχείων και πύργων της πόλης. Ρομαντζάδα επίσης στο central park, στη γέφυρα του μπρούκλυν και τα brooklyn heights, στις αποβάθρες του λιμανιού, κλπ.
 

audakias

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδες.

Μενω Βοστονη και λεω να παω New York για 5-6 μερες. Αναρωτιεμαι σε ποια περιοχη να μεινω - Manhattan εννοειται αλλα συγκεκριμενα σε ποιο δρομο να ψαξω για ξενοδοχειο? ασφαλεια, καλη περιοχη και κοντα στο κεντρο ειναι οι απαιτησεις μου ας πουμε. Για χρηματα τωρα δεν ξερω, θα δωσω κατι παραπανω για καλα πραγματα.

Περιμενω απαντησεις soon! Ευχαριστω!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μένεις Βοστώνη?!?!? Μόνιμα?!?!? Και ακόμα δε δήλωσες συμμετοχή σ'αυτό εδώ?

Γρήγοραααααα!! :D

Λοιπόν για ΝΥ όπου και να μείνεις μεταξύ times square και central park south είσαι κέντρο και ασφαλέστατα. Αλλά και οι άλλες περιοχές πιο νότια στο νησί μια χαρά είναι, village, SoHo, TriBeCa, όπου και να μείνεις δε θάχεις πρόβλημα.
 

audakias

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μένεις Βοστώνη?!?!? Μόνιμα?!?!? Και ακόμα δε δήλωσες συμμετοχή σ'αυτό εδώ?

Γρήγοραααααα!! :D

Λοιπόν για ΝΥ όπου και να μείνεις μεταξύ times square και central park south είσαι κέντρο και ασφαλέστατα. Αλλά και οι άλλες περιοχές πιο νότια στο νησί μια χαρά είναι, village, SoHo, TriBeCa, όπου και να μείνεις δε θάχεις πρόβλημα.
Μονο ενα μήνα ειμαι!!:D Κατσε να δω λιγο ακομη!!

Βρηκα ενα ξενοδοχειο στην 29th (Ace Hotel - Murray Hill - New York, NY). Πως σου φαινεται γενικοτερα?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
''''"""Αν θελησω να αγορασω κανενα laptop που θα παω? θα εχω προβλημα στα τελωνεια?""''' Πρόσεξε το τροφοδοτικό να κάνει και γιά το δικό μας βολτάζ (220V) γιατί εκεί έχουν 110V

εγω θα έλεγα να προσεξετε και την εγγύηση όποιου ηλεκτρονικού προιόντος αγορασετε....
κάθε προιον συνοδευετε απο την εγγύηση του...οποιο όμως προιον αγορασθει στην αμερική η εγγύηση του δεν ισχύει για την ευρ'ωπη..
την πατησα γιαυτο το λέω..
περισυ μου εφερε η κορη μου μια καμερα από νεα υόρκη...χαλασε πριν το χρόνο...και η εδω αντιπροσωπία δεν δεχτηκε με κανενα τρόπο να φτιαξει την καμερα με την εγγυηση..
εστειλα μαιλ στην εταιρεια sanyo συγκεκριμμενα και μου απαντησαν οτι οι εγγυησεις των προιοντων τους ισχυουν μονο για τις χωρες της αμερικής και οχι της ευρώπης.
προσεξτε το η ρωτηστε πριν αγορασετε...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μονο ενα μήνα ειμαι!!:D Κατσε να δω λιγο ακομη!!

Βρηκα ενα ξενοδοχειο στην 29th (Ace Hotel - Murray Hill - New York, NY). Πως σου φαινεται γενικοτερα?
Η περιοχή εκεί στο Κoreatown / Herald Square / Union Square δεν έχει την καλύτερη φήμη, και είναι και μετρίως δύσκολη για μετρό (μόνο μια γραμμή βολεύει ουσιαστικά). Παρ' όλα αυτά δεν θα είναι μοναξιά τη νύχτα, όπως σε πολλά άλλα μέρη.

Θα σου πρότεινα κάτι πιο κοντά στην times square (κοντά στη 42nd), κατα προτίμηση ανατολικότερα της 8th Avenue.
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Οι έλεγχοι πάντα γίνονται στη χώρα εισόδου στην Ευρωπαϊκή Ένωση, δε γίνονται στη χώρα που καταλήγεις (πχ Ελλάδα). Στην Αθήνα θα φτάνεις από τη Ρώμη, άρα δεν περνάς τελωνείο. Περνάς όμως στη Ρώμη.
Που σημαινει οτι αν αγορασουμε κατι απο ΝΥ και επιστρεψουμε με απ'ευθειας πτηση Αθηνα, ο μονος ελεγχος που μπορει να γινει, ειναι στο αεροδρομιο της Αθηνας? Κι αυτο πώς γινεται? Επιλεγουν 1-2 ατομα τυχαια απο την καθε πτηση και τους ελεγχουν?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εμένα δε με έχουν ελέγξει ποτέ, και ούτε έχω δει να ελέγχουν κάποιον άλλον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ομοίως. Το θέμα είναι ότι όταν έρχεσαι από χώρα εκτός Σένγκεν με connect flight στην Ελλάδα μέσω άλλης χώρας Σένγκεν η ενδιάμεση χώρα θεωρεί πως είσαι τράνζιτ κι εσύ και οι βαλίτσες σου (οπότε δεν πολυασχολείται, αν και νομίζω πως θεωρητικά έχει το δικαίωμα να το κάνει) η δε Ελλάδα "βλέπει" πως ήλθες από τον ενδιάμεσο σταθμό, που αφού είναι Σένγκεν δεν την πολυαφορά (καλό είναι πάντως να σκίσεις το tag που δείχνει από που ξεκίνησες).

Κοινώς ναι, υπάρχει περίπτωση να σε ελέγξουν, αλλά μιλάμε για τη σφαίρα του απειροελάχιστου, σε δεκάδες πτήσεις δε με έχουν ελέγξει ούτε μια φορά, ούτε κι έχω δει ποτέ κανέναν ερχόμενο μέσω Σένγκεν να ελέγχεται. Όταν έρχεσαι απευθείας εκτός Σένκεν/ΕΕ έχεις περισσότερες πιθανότητες να ελεγχθείς, αλλά κι αυτές ελάχιστες είναι (ε, καλά μην φορτωθείς με δεκαέξι χαλιά κι εσύ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom