ΗΠΑ Νέα Υόρκη

pulsar

Member
Μηνύματα
32
Likes
7
Τις δύο φορές που γύρισα από Αμερική στην Ελλάδα, την πρώτη μέσω Ρώμης, τη δεύτερη μέσω Φρανκφούρτης, οι τελωνειακοί σε Ιταλία και Γερμανία δεν ασχολήθηκαν μαζί μου (και δεν θα τους είχα δει καθόλου αν έμενα μέσα στον χώρο του Transit και δεν έβγαινα βόλτα στη Ρώμη).

Αντίθετα, με το που έφτασα Θεσσαλονίκη, οι αποσκευές μου έφτασαν στον χώρο που είναι για αφίξεις εκτός Schengen και με πλησίασε τελωνειακός που με ρώτησε αν έχω κάτι να δηλώσω, χωρίς να με ψάξει ωστόσο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στην τελευταία επιστροφή μου από USA, με transit στο Μόναχο, ο Γερμανός τελωνειακός με σταμάτησε και μου έλεγξε τις χειραποσκευές (οι αποσκευές είχαν συνεχίσει κανονικά για Αθήνα).
Επίσης έχω δει τελωνειακούς να περιμένουν για να ελέγξουν και στην Αθήνα, αλλά μόνο στις ώρες άφιξης των πτήσεων από ΝΥ....

Δεν είναι καθόλου σπάνιος ο τελωνειακός έλεγχος....
 

elgeo

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες-Ντουμπαι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος!
Καλημέρα παιδιά.....ταξιδέψαμε από Ν.Υόρκη για Αθήνα με απευθείας πτήση της Ολυμπιακής πέρισυ τον Αύγουστο, πήραμε βαλίτσες και με το που είμασταν έτοιμοι να φύγουμε, σκάει ένας τύπος από το τελωνίο και λέει με υφάκι "Αμερική ε? άρα ψωνίσατε τώρα πείτε μου, θέλετε να σας τα ανοίξω όλα και να ψάξω? το ξέρετε ότι το μικρότερο ποσό που θα πληρώσετε είναι 75??" , του έιπαμε αν θέλει να ψαξει λοιπόν και με τα πολλά τελικά πληρώσαμε αυτά τα χρήματα, βέβαια τόσα άτομα στη πτήση μόνο εμάς σταμάτησαν και άλλο ένα ζευγάρι.....μάλλον ήταν η μέρα για να μαζέψουν λεφτά :p
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Καλημέρα παιδιά.....ταξιδέψαμε από Ν.Υόρκη για Αθήνα με απευθείας πτήση της Ολυμπιακής πέρισυ τον Αύγουστο, πήραμε βαλίτσες και με το που είμασταν έτοιμοι να φύγουμε, σκάει ένας τύπος από το τελωνίο και λέει με υφάκι "Αμερική ε? άρα ψωνίσατε τώρα πείτε μου, θέλετε να σας τα ανοίξω όλα και να ψάξω? το ξέρετε ότι το μικρότερο ποσό που θα πληρώσετε είναι 75??" , του έιπαμε αν θέλει να ψαξει λοιπόν και με τα πολλά τελικά πληρώσαμε αυτά τα χρήματα, βέβαια τόσα άτομα στη πτήση μόνο εμάς σταμάτησαν και άλλο ένα ζευγάρι.....μάλλον ήταν η μέρα για να μαζέψουν λεφτά :p
Δεν κατάλαβα, όντως σας έψαξαν τις βαλίτσες τελικά και πληρώσατε τόσα στο τελωνείο ή ο τυπάς τα ήθελε στην τσέπη του για να σας αφήσει ήσυχους;; Απαράδεκτο ύφος όπως και να'χει, απ'τους πολλούς ψευτόμαγκες της Ελλαδάρας μας... :mad:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Δεν κατάλαβα, όντως σας έψαξαν τις βαλίτσες τελικά και πληρώσατε τόσα στο τελωνείο ή ο τυπάς τα ήθελε στην τσέπη του για να σας αφήσει ήσυχους;; Απαράδεκτο ύφος όπως και να'χει, απ'τους πολλούς ψευτόμαγκες της Ελλαδάρας μας... :mad:
αυτοί στο τελωνείο έχουν τμήμα "Εσωτερικών Υποθέσεων":roll: :D
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
αυτοί στο τελωνείο έχουν τμήμα "Εσωτερικών Υποθέσεων":roll: :D
Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ αλλά ίσως να λείπω καιρό από την Ελλάδα και έχω ξεχάσει εν μέρη πως λειτουργούν (λειτουργούν ή υπολειτουργούν;!;) τα πράγματα εκεί!! :p
 

elgeo

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες-Ντουμπαι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος!
Δεν φτάσαμε στο σημείο να ανοίξει βαλίτσες. Αν μας έψαξνε τις βαλίτσες θα πληρώναμε πάνω από 300? καθώς είχαμε ψωνίσει πολλά ρούχα, το θέμα είναι ότι ο τύπος έβγαζε τα απωθημένα του μάλλον διότι δεν είχε πάει διακοπές :p
Στην τσέπη σίγουρα δεν τα έβαλε καθώς πήρα απόδειξη από το τελωνείο για τα χρήματα που έδωσα. Η βλακεία είναι το όλο στυλ τους, θέλουν να σε κάνουν να πιστέψεις ότι σου κάνουν και χάρη...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Παρντόν; τι απόδειξη δηλαδή έδωσε το τελωνείο;
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Δεν φτάσαμε στο σημείο να ανοίξει βαλίτσες. Αν μας έψαξνε τις βαλίτσες θα πληρώναμε πάνω από 300? καθώς είχαμε ψωνίσει πολλά ρούχα
συγνώμη απο που φαίνεται ότι τα ρούχα τα αγόρασες από εκεί και δεν τα είχες μαζί σου απο εδώ?
 

elgeo

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες-Ντουμπαι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος!
Πήγαμε μέσα στα γραφεία και πήραμε μηχανογραφημένη απόδειξη με τα στοιχεία μας βάση διαβατηρίου, τα στοιχεία του τελωνείου και το ποσό που καταβάλαμε.

Όσον αφορά τα ρούχα, δεν μπήκαμε στη διαδικασία να κόψουμε ταμπελάκια κλπ. όταν φύγαμε από Ν.Υορκη και όλα ήταν σε δολάρια...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εγώ αυτό που ρωτάω είναι τί έγραφε η απόδειξη??? δηλαδή με ποια αιτιολογία σας πήραν τα χρήματα που σας πήραν;
 

elgeo

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες-Ντουμπαι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος!
Έψαξα να βρω την απόδειξη αλλά δυστυχώς την έχω πετάξει. Προσπαθώ να θυμηθώ τι έγραφε η απόδειξη και αν δεν κάνω λάθος κάτι για φόρο εισαγωγής ή κάτι παρόμοιο έγραφε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom