Κούβα Νέα από Κούβα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
μπορούμε να κάτσουμε σε κάποιο εστιατόριο και να πληρώσουμε σε ευρώ τώρα; η δεν επιτρέπετε...
η μπορεί να δεχτούν κάτω από το τραπέζι. η είναι ρίσκο;
σκεφτόμαστε και δουλεύουμε ένα πλαν β, σε περίπτωση που δεν μπορέσουμε να πάμε πιο νοτια λόγω κοβιντ.
έχω παρά πολλά χρόνια να πάω στο νησί...
Μπορείτε αλλά δε σας συμφέρει, εκτός κι αν σας αρέσει να πληρώνετε τα τριπλάσια.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Γιατί να πληρώσεις με ευρώ; Εννοώ τι θα κερδίσεις; Αφού το πέσο για τους τουρίστες είναι όσο είναι το δολάριο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εγώ υπέθεσα ότι πληρώνοντας σε ευρώ θα έχω τις τιμές της μαύρης αγοράς.....
Λάθος υπόθεση. Πλάκα θα είχε κυβέρνηση και έπιχειρησεις να δέχονταν ξένο νόμισμα σε τιμές μαύρης αγοράς, τότε τι σόι μαύρη αγορα θα ηταν; θα τη λέγαμε κατασπρη.
 
D

Delmem38110

Guest
Γιατί να πληρώσεις με ευρώ; Εννοώ τι θα κερδίσεις; Αφού το πέσο για τους τουρίστες είναι όσο είναι το δολάριο
με την υπόθεση να πάρεις σε κάποια ιδιωτική επιχείρηση (που υπάρχουν) καλύτερη τιμή γιατί ο ιδιοκτήτης θα καρπωθεί ξένο νόμισμα που αργότερα το χαλάει στη μαύρη αγορά αφού άρχισε να υπάρχει η το κρατάει.
σε όλο τον κόσμο γινόταν (γίνονται) αυτά. αλλού λιγότερο αλλού περισσότερο. παράδειγμα Ελλάδα στην περίοδο της δραχμής χωρίς ελευθερία διακίνησης συναλλάγματος.

Λάθος υπόθεση. Πλάκα θα είχε κυβέρνηση και έπιχειρησεις να δέχονταν ξένο νόμισμα σε τιμές μαύρης αγοράς, τότε τι σόι μαύρη αγορα θα ηταν; θα τη λέγαμε κατασπρη.
δεν υπάρχουν ιδιωτικές επιχειρήσεις;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
δεν υπάρχουν ιδιωτικές επιχειρήσεις;
Λίγες. Κι από αυτές λίγες χρεώνουν σε ισοτιμία λογική, αφού κάνουν το μεσάζοντα ανάμεσα σε σένα και το μαυραγοριτη. Αλλά κι έτσι να ήταν, γιατί να μην αλλάξεις μια και καλή από το να κάνεις ψου ψου ψου σε κάθε εστιατοριο ξεχωριστα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με τον πληθωρισμό να τρέχει με παλαβους ρυθμούς, μάλλον συμφέρει να αλλάζει κάνεις χρήματα κάθε 3-4 μερες. Η κυβέρνηση ισχυρίζεται πως ο πληθωρισμός είναι στο 70% ετησίως, αλλά το ευρώ απέναντι στο πεσο ανέβηκε... 35% μέσα σε 5 μέρες. Δε νομίζω να συνεχιστεί σε αυτό το ρυθμό αλλά προς το παρόν ρωτάτε κάθε μέρα για επικαιροποιημενη πραγματική ισοτιμία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάμε παααααλι:
Όταν φεύγουμε από την Κουβα, αν έχουμε κουτιά πούρων που αγοράσαμε από το δρόμο, θα μας τα πάρουν στο αεροδρόμιο. Οι σφραγίδες που έχουν πάνω είναι ψεύτικες και "χτυπανε" στο μηχάνημα. Όποιον σταματήσουν πιθανόν να χάσει την πτήση του, διότι σε πολλές περιπτώσεις σε πάνε για ανάκριση για πλαστογραφια κλπ. Και ναι, όλοι αυτοί που είναι στηο γραφείο της ασφάλειας του αεροδρομίου μπροστά σας ΕΠΙΣΗΣ θα χάσουν την πτήση τους. Δεν είναι επιχείρημα το "κοίτα πόσους σταμάτησαν, σιγά μη χάσουν ΟΛΟΙ αυτοι την πτήση ". Θα τη χάσουν.

Δεύτερον: άνθρωποι που μας πλησιάζουν στο δρόμο για να μας ενημερώσουν από την καλοσύνη τους οτι σήμερα είναι η τελευταία μέρα του φεστιβάλ σάλσας (δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα), της έκθεσης διαμαντιών ή της γιορτής των πούρων του συνεταιρισμου (!!!), προφανώς είναι απατεώνες. Στην Ελλάδα θα ακολουθούσατε έναν περαστικό που θα σας έλεγε όλο αγωνία "ελάτε μαζί μου, μη χάσετε τη γιορτή του τσαμικου, λήγει σε 2 ωρες;". Λεφτά θα του δίνατε; Στην Κούβα γιατί να το κανετε;

Και, πάμε και στο αγαπημένο μας θέμα των "φιλικών ζευγαριών " που αδημονουν να σας γνωρίσουν, να σας κεράσουν, να σας πουν για τον ξάδερφο τους που ζει στην Ελλάδα" (κι αν ήσασταν από το Μπαγκλαντές θα είχαν ξάδερφο και στη Ντακα) : δεν τους ακολουθούμε, δεν τους μιλάμε, δεν μας κερνάνε, δεν είναι αληθινό Ολυμπιακό μετάλλιο αυτό που μας πουλάνε, ΔΕΝ κουβαλάμε στην Ελλάδα πακέτα που θα μας δώσουν, προς Θεου Αν επιμένουν, ουρλιάζετε "policia" κι εξαφανιζονται. Επίσης όλοι αυτοί που σας χαιρετάνε όλο θέρμη επειδή "εργάζονται στο ξενοδοχείο που μένετε και δεν τους θυμάστε " , ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με το κατάλυμα σας, ψάρεμα κάνουν. Όχι ψαριών.

Αυτονόητα είναι, κάθε χρόνο τα γράφουμε, κάθε χρόνο στα τμήματα τρέχουμε.

ΥΓ: ΤΟ ΡΟΥΜΙ (όπως και τα πούρα μαρκας) πωλείται μόνο σε καταστήματα της κυβέρνησης. Απαγορεύεται η σπιτική παραγωγή ρουμιου, η πώληση του αλλά και η κατανάλωση του. Ναι, ανοίγουν βαλιτσες στο αεροδρόμιο. Σοκαριστικα πολλες.

ΥΓ2: ΔΕΝ κουβαλάμε "γράμματα " αγνώστων. Δεν ξέρουμε τι έχουν μέσα, αν και ο πιο αφελής το υποψιάζεται.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ΔΕΝ κουβαλάμε στην Ελλάδα πακέτα που θα μας δώσουν
Υπάρχει κόσμος που μπορεί να κουβαλήσει στην Ελλάδα (ή σε οποιαδήποτε χώρα) πακέτο που θα του δώσουν άγνωστοι;
Για ποιο λόγο να συμβαίνει κάτι τέτοιο, μου κάνει εντύπωση.

Πάντως όλοι οι «έλα σπίτι μου να σου δώσω τα πούρα που καβάτζωσα σε προνομιακή τιμή» μόλις έβλεπαν περιπολία της αστυνομίας εξαφανίζονταν σε χρόνο Usain Bolt είναι η αλήθεια. :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει κόσμος που μπορεί να κουβαλήσει στην Ελλάδα (ή σε οποιαδήποτε χώρα) πακέτο που θα του δώσουν άγνωστοι;
Για ποιο λόγο να συμβαίνει κάτι τέτοιο, μου κάνει εντύπωση.
Σε εβδομαδιαία βάση μη σου πω. Καλά για μαύρη αγορα δεν το συζητάμε, νομίζω οι Έλληνες είναι τα μεγαλύτερα θύματα διεθνώς. Όλο πάνε να κάνουν τους έξυπνους, όλα τα βρήκαν Σε τιμή ευκαιρίας , όλο τους κοροιδεψαν, όλο κλαίνε. Ο άλλος πήγε και άλλαξε χρήματα στη μαύρη αγορα και του έδωσαν πακέτα με βαμμένα φύλλα εφημερίδας και μου λέει "150 το ευρω τα πήρα, αυτό είναι ισοτιμία ρεεε". 3000 ευρώ πεταμένα. Λες στους Σκανδιναβούς μην κάνετε αυτό κι αυτό και σε ακούνε. Έλληνες και Ιταλοί αιωνια θύματα μέσα στην "εξυπνάδα τους ". Η άλλη το Δεκέμβριο έδωσε την πιστωτική της σε μια Κουβανή (!)για να της "αλλάξει λεφτά σε καλύτερη ισοτιμία " , δεν υπάρχουν αυτά, γελάει όλη η κουβανική αστυνομία με τους Έλληνες. Πήγαμε λέει σε ένα μπαρ να μας κεράσουν (!!!) κάτι Κουβανοί κι εξαφανίστηκεη ζακέτα και η τσαντα.που.τους δωσαμε " να τους τη φυλάξουν ώστε να μη λερωθει στο μπαρ ". Δηλαδή πας σε μπαρ με άγνωστους και τους δίνεις τα ρούχα και το πορτοφόλι σου. Απιστεφταμπλ.


Κι ακόμη δεν ξεκίνησε το καλοκαίρι. Άλλαξαν δολάρια γιατί τους είπαν ότι πιάνουν περισσότερα στη μαύρη αγορα (!) Και τελικώς τα δολάρια ήταν πλαστά (σωπααα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom