Κούβα Νέα από Κούβα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε εβδομαδιαία βάση μη σου πω. Καλά για μαύρη αγορα δεν το συζητάμε, νομίζω οι Έλληνες είναι τα μεγαλύτερα θύματα διεθνώς.
Δεν έχω καμιά αμφιβολία, όσο πιο έξυπνος το παίζει κάποιος τόσο περισσότερο τη πατάει κι εμείς έχουμε τα πρωτεία σε κάτι τέτοια.
Μου θυμίζουν όλα αυτά την επηδημία με τη πώληση iphone 4 ένα φεγγάρι στη Θεσσαλονίκη, που το κουτί είχε τελικά μέσα μια πλαστελίνη.

Το θέμα είναι γιατί να κουβαλήσει κάποιος κάτι μαζί του στη χώρα του το οποίο έχει λάβει από αγνώστους και τι μπορεί να είναι για να έχει προβλήματα στο αεροδρόμιο; Δε μιλάμε για πούρα απ' ότι καταλαβαίνω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω καμιά αμφιβολία, όσο πιο έξυπνος το παίζει κάποιος τόσο περισσότερο τη πατάει κι εμείς έχουμε τα πρωτεία σε κάτι τέτοια.
Μου θυμίζουν όλα αυτά την επηδημία με τη πώληση iphone 4 ένα φεγγάρι στη Θεσσαλονίκη, που το κουτί είχε τελικά μέσα μια πλαστελίνη.

Το θέμα είναι γιατί να κουβαλήσει κάποιος κάτι μαζί του στη χώρα του το οποίο έχει λάβει από αγνώστους και τι μπορεί να είναι για να έχει προβλήματα στο αεροδρόμιο; Δε μιλάμε για πούρα απ' ότι καταλαβαίνω.
Ναρκωτικά, κλεμμένα χρυσαφικά, παράνομη εξαγωγή συναλλαγματος, ο,τι θες.
 
D

Delmem38110

Guest
Πάμε παααααλι:
Όταν φεύγουμε από την Κουβα, αν έχουμε κουτιά πούρων που αγοράσαμε από το δρόμο, θα μας τα πάρουν στο αεροδρόμιο. Οι σφραγίδες που έχουν πάνω είναι ψεύτικες και "χτυπανε" στο μηχάνημα. Όποιον σταματήσουν πιθανόν να χάσει την πτήση του, διότι σε πολλές περιπτώσεις σε πάνε για ανάκριση για πλαστογραφια κλπ. Και ναι, όλοι αυτοί που είναι στηο γραφείο της ασφάλειας του αεροδρομίου μπροστά σας ΕΠΙΣΗΣ θα χάσουν την πτήση τους. Δεν είναι επιχείρημα το "κοίτα πόσους σταμάτησαν, σιγά μη χάσουν ΟΛΟΙ αυτοι την πτήση ". Θα τη χάσουν.

Δεύτερον: άνθρωποι που μας πλησιάζουν στο δρόμο για να μας ενημερώσουν από την καλοσύνη τους οτι σήμερα είναι η τελευταία μέρα του φεστιβάλ σάλσας (δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα), της έκθεσης διαμαντιών ή της γιορτής των πούρων του συνεταιρισμου (!!!), προφανώς είναι απατεώνες. Στην Ελλάδα θα ακολουθούσατε έναν περαστικό που θα σας έλεγε όλο αγωνία "ελάτε μαζί μου, μη χάσετε τη γιορτή του τσαμικου, λήγει σε 2 ωρες;". Λεφτά θα του δίνατε; Στην Κούβα γιατί να το κανετε;

Και, πάμε και στο αγαπημένο μας θέμα των "φιλικών ζευγαριών " που αδημονουν να σας γνωρίσουν, να σας κεράσουν, να σας πουν για τον ξάδερφο τους που ζει στην Ελλάδα" (κι αν ήσασταν από το Μπαγκλαντές θα είχαν ξάδερφο και στη Ντακα) : δεν τους ακολουθούμε, δεν τους μιλάμε, δεν μας κερνάνε, δεν είναι αληθινό Ολυμπιακό μετάλλιο αυτό που μας πουλάνε, ΔΕΝ κουβαλάμε στην Ελλάδα πακέτα που θα μας δώσουν, προς Θεου Αν επιμένουν, ουρλιάζετε "policia" κι εξαφανιζονται. Επίσης όλοι αυτοί που σας χαιρετάνε όλο θέρμη επειδή "εργάζονται στο ξενοδοχείο που μένετε και δεν τους θυμάστε " , ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με το κατάλυμα σας, ψάρεμα κάνουν. Όχι ψαριών.

Αυτονόητα είναι, κάθε χρόνο τα γράφουμε, κάθε χρόνο στα τμήματα τρέχουμε.

ΥΓ: ΤΟ ΡΟΥΜΙ (όπως και τα πούρα μαρκας) πωλείται μόνο σε καταστήματα της κυβέρνησης. Απαγορεύεται η σπιτική παραγωγή ρουμιου, η πώληση του αλλά και η κατανάλωση του. Ναι, ανοίγουν βαλιτσες στο αεροδρόμιο. Σοκαριστικα πολλες.

ΥΓ2: ΔΕΝ κουβαλάμε "γράμματα " αγνώστων. Δεν ξέρουμε τι έχουν μέσα, αν και ο πιο αφελής το υποψιάζεται.
εμείς πάλι γατί βρήκαμε πούρα μέσα στις ανοιγμένες μεν απείραχτες δε βαλίτσες μας το μακρινό 90φευγα;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πάντως παρότι εμείς αλλάξαμε από αξιόπιστη πηγή ωστόσο κανείς δεν έλεγχε αν είναι πλαστά κλπ, είμαι σίγουρη ότι μπορεί να μας έχωσαν κ πλαστά σε ρέστα δεν είδα κανέναν να τα τσεκάρει ή έστω να ρίχνει μια παραπάνω ματιά...Γενικά επιμένουν να τους πληρώσεις σε ευρώ, εγώ επειδή ήμουν μιλημένη από το Γιώργο δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω από ότι είχα συμφωνήσει σε ευρώ , στα μαγαζιά φαγητό , ποτό ,σουβενίρ κλπ πλήρωνα μόνο σε πέσο παρότι προσπαθούσαν να το αποφύγουν. Κάποιες φορές μου έδιναν ασύμφορη τιμή επίτηδες για να πληρώσω σε ευρώ και απλά έφευγα και αγόραζα από αλλού.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
άλλο ένα απίστευτο που έκαναν και ξέχασα να το γράψω στην ιστορία μου. Στην κλινική για τα pcr που πληρώνεις αυστηρά και μόνο με πιστωτική....δεν την πέρασαν στο Pos αλλά πήρε την κάρτα και πέρασε κανονικά όλα τα στοιχεία στον υπολογιστή της μαζί και το cvc!!! Τρελάθηκα όταν το είδα, ποιός το κάνει αυτό;
Δεν είδα προφανώς καμία επιπλέον χρέωση στην κάρτα αλλά .....
 
D

Delmem38110

Guest
άλλο ένα απίστευτο που έκαναν και ξέχασα να το γράψω στην ιστορία μου. Στην κλινική για τα pcr που πληρώνεις αυστηρά και μόνο με πιστωτική....δεν την πέρασαν στο Pos αλλά πήρε την κάρτα και πέρασε κανονικά όλα τα στοιχεία στον υπολογιστή της μαζί και το cvc!!! Τρελάθηκα όταν το είδα, ποιός το κάνει αυτό;
Δεν είδα προφανώς καμία επιπλέον χρέωση στην κάρτα αλλά .....
εδώ μια εικονική μίας χρήσεως ρεβολουτ σώζει την κατάσταση.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
άλλο ένα απίστευτο που έκαναν και ξέχασα να το γράψω στην ιστορία μου. Στην κλινική για τα pcr που πληρώνεις αυστηρά και μόνο με πιστωτική....δεν την πέρασαν στο Pos αλλά πήρε την κάρτα και πέρασε κανονικά όλα τα στοιχεία στον υπολογιστή της μαζί και το cvc!!! Τρελάθηκα όταν το είδα, ποιός το κάνει αυτό;
Δεν είδα προφανώς καμία επιπλέον χρέωση στην κάρτα αλλά .....
Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό. Υπάρχουν επιχειρήσεις που αντί για POS έχουν ecommerce πλατφόρμα και χρεώνουν έτσι τις κάρτες.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και στην Ελλάδα γίνεται αυτό. Υπάρχουν επιχειρήσεις που αντί για POS έχουν ecommerce πλατφόρμα και χρεώνουν έτσι τις κάρτες.
Ποτέ δεν μου έτυχε αλλού αυτό! Δεν έτυχε ούτε σε κατάστημα ούτε αλλού να πάρουν το cvc μου. Επίσης όπως είπε ο φίλος εδώ μπορείς να δώσεις τη revolut κ να ξεμπερδεύεις

άλλο ένα απίστευτο που έκαναν και ξέχασα να το γράψω στην ιστορία μου. Στην κλινική για τα pcr που πληρώνεις αυστηρά και μόνο με πιστωτική....δεν την πέρασαν στο Pos αλλά πήρε την κάρτα και πέρασε κανονικά όλα τα στοιχεία στον υπολογιστή της μαζί και το cvc!!! Τρελάθηκα όταν το είδα, ποιός το κάνει αυτό;
Δεν είδα προφανώς καμία επιπλέον χρέωση στην κάρτα αλλά .....
Ισχύει είναι αρκετά στάνταρ στην Κούβα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως παρότι εμείς αλλάξαμε από αξιόπιστη πηγή ωστόσο κανείς δεν έλεγχε αν είναι πλαστά κλπ, είμαι σίγουρη ότι μπορεί να μας έχωσαν κ πλαστά σε ρέστα δεν είδα κανέναν να τα τσεκάρει ή έστω να ρίχνει μια παραπάνω ματιά...Γενικά επιμένουν να τους πληρώσεις σε ευρώ, εγώ επειδή ήμουν μιλημένη από το Γιώργο δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω από ότι είχα συμφωνήσει σε ευρώ , στα μαγαζιά φαγητό , ποτό ,σουβενίρ κλπ πλήρωνα μόνο σε πέσο παρότι προσπαθούσαν να το αποφύγουν. Κάποιες φορές μου έδιναν ασύμφορη τιμή επίτηδες για να πληρώσω σε ευρώ και απλά έφευγα και αγόραζα από αλλού.
Είναι πολύ.χοντροκομμενα τα πλαστά, τα καταλαβαίνεις στην αφή, η ταινία εξέχει τόσο που είναι σχεδόν αστείο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πλέον φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί η ισοτιμία στο 1 προς 100 (για τα ευρώ, για τα δολάρια είναι 1 προς 90-95)
, είναι και στρογγυλό και όμορφο, ελπίζω να μείνει εκεί.

Σοκ και δέος με το πόσο πιο φτηνά είναι πολλά πράγματα πλέον στην Κούβα, πλην πούρων και ρουμιού, που επειδή πωλούνται μόνο σε ευρώ, είναι αισθητά ακριβότερα από πριν.

Πχ σήμερα η διάσημη pina colada στο Βινιάλες πωλείται προς 96 πέσος, ήτοι 0,96€ όταν μέχρι πέρυσι ήταν στα 3€.
Daiquiri στο Floridita 100 πέσος = 1€ , μέχρι πέρυσι 6€.
Σαλάτα, νερό και μπύρα στην πισίνα του Νασιονάλ = 315 πέσος, δηλαδή 3,15€ όταν δεν έπεφτε κάτω από 10-11 μέχρι πέρυσι.
Νερό μικρό μπουκαλάκι στην καντίνα στο Los Jazmines στο Βινιάλες 0,25€, αντί για 1,25€ παλιότερα. Νερό στο Bodeguita del medio 0,50€ αντί για 1,5€ , μπύρα 1€ αντί για 3,5€.
Ταξί για αεροδρόμιο 8€ αντί για το αισιόδοξο 20ευρο (μη σου πω και 25ευρο) προ ολίγων μηνών.

Κλπ κλπ. Now is the time. Ελάχιστος τουρισμός (αλλά περισσότερος από τον Ιανουάριο), περισσότερη αλλά ακόμη πολύ ισχνή νυχτερινή ζωή σε σχέση με παλιά. Παρασκευές και Σάββατο interactivo στο Berthold Brecht🕺. Και μερικές νέες αφίξεις στη νυχτερινή και γαστρονομική ζωή της πόλης (τα εστιατόρια πια μπορώ να πω πως είναι κάτω από το μισό του κόστους σε σχέση με παλιά), ώρα ήταν.
Μήνας εγγραφής στο γυμναστήριο του Capri 15€ από 60€ που ήταν παλιότερα :minion happy:.

Πλέον μακράν η φτηνότερη χώρα στην Καραϊβική, όσο κρατάει το γαϊτανάκι με τη μαύρη αγορά συναλλάγματος (που πάντως θέλει προσοχή, σήμερα κάποιοι πλανόδιοι είχαν χώσει κάτι φωτοτυπημένα πέσος μέσα στις ντάνες που προσέφεραν στους τουρίστες, θεωρώντας πως κι αυτοί δε θα τσεκάρουν στη μέση του δρόμου ένα-ένα τα χαρτονομίσματα).

Μετανάστευση φουλ, ακόμη και φίλοι που ήμουν σίγουρος πως δε θα έφευγαν ποτέ από τη χώρα το επιχειρούν ή έφυγαν ήδη άρον-άρον, οι δε ουρές για προϊόντα θυμίζουν πια μέσα 90ς, ατελείωτες ώρες αναμονής σε 2 και 3 ουρές καθημερινά.

Δεν κατάφερα να το διασταυρώσω αλλά φίλος ξεναγός μόλις ήρθε από Γουαντάναμο, Μπαρακόα κλπ όπου σε οτιδήποτε ανήκει στη Gaviota (από εστιατόρια μέχρι καταστήματα) οι αγορές μπορούν να γίνουν μόνο με πιστωτική κάρτα κι όχι με μετρητά. :shock: Νοτ γκουντ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom