Νέα από την Κοπεγχάγη

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Καλησπέρα Λευτέρη από Ελλάδα! Την προηγούμενη Παρασκευή έμαθα ότι με δέχτηκαν στο DTU (MSc Pharmaceutical Design and Engineering)! Έψαχνα σε διάφορα forum Έλληνες φοιτητές που σπουδάζουν Δανία και βρήκα εσένα που είδα ότι και εσύ σπουδάζεις στο DTU!!!ΖΗΤΑΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ όσον αφορά εστία και όλα τα σχετικά να με καθοδηγήσεις αν δεις αυτό το μνμ!!!Γιατί από ότι είδα χλωμό το θέμα της εστίας!!! Καλά να περνάς! Μαρία!!
Καλώς ήρθες!
Επειδή είσαι νέο μέλος,κοίταξες και στο άλλο θέμα;

http://www.travelstories.gr/community/threads/Σκόρπιες-σκέψεις-για-τη-Δανία.46236/

Και ένα γενικό θέμα για την Κοπεγχάγη:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κοπεγχαγη.23589/page-2

(Αχ ΄Αννυ μας λείπεις....)
 
Last edited by a moderator:

mariaDTU

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Και ένα γενικό θέμα για την Κοπεγχάγη:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κοπεγχαγη.23589/page-2

(Αχ ΄Αννυ μας λείπεις....)
Ευχαριστώ πολύ για τα παραπάνω Link! Το πρώτο το είχα μελετήσει δεόντως.. Απλά θέλω πληροφορίες συγκεκριμένα για την εστία του DTU είτε για την Κοπεγχάγη... Δλδ συγκεκριμένα από τις λίστες των dorms ποιές αξίζουν κλπ? Σε ποιά περιοχή της Κοπεγχάγης συμφέρει να νοικιάσω και τι παίζει με το επίδομα των 750 ευρώ που διάβασα στο su.dk!!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Ευχαριστώ πολύ για τα παραπάνω Link! Το πρώτο το είχα μελετήσει δεόντως.. Απλά θέλω πληροφορίες συγκεκριμένα για την εστία του DTU είτε για την Κοπεγχάγη... Δλδ συγκεκριμένα από τις λίστες των dorms ποιές αξίζουν κλπ? Σε ποιά περιοχή της Κοπεγχάγης συμφέρει να νοικιάσω και τι παίζει με το επίδομα των 750 ευρώ που διάβασα στο su.dk!!!!
ΟΚ.Απλά τα έβαλα μήπως δεν τα ήξερες.Ας περιμένουμε να απαντήσει ο Λευτέρης.Δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς πήγα Δανία μόνον σαν τουρίστας.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Ευχαριστώ πολύ για τα παραπάνω Link! Το πρώτο το είχα μελετήσει δεόντως.. Απλά θέλω πληροφορίες συγκεκριμένα για την εστία του DTU είτε για την Κοπεγχάγη... Δλδ συγκεκριμένα από τις λίστες των dorms ποιές αξίζουν κλπ? Σε ποιά περιοχή της Κοπεγχάγης συμφέρει να νοικιάσω και τι παίζει με το επίδομα των 750 ευρώ που διάβασα στο su.dk!!!!
Συγνώμη αλλά τους τελευταίους μήνες ήμουν πάρα πολύ πιεσμένος με την πτυχιακή οπότε δεν έμπαινα στο site. Ελπίζω να έβγαλες άκρη με την εστία. Το SU σε περίπτωση που δεν είσαι Δανός, ή οι γονείς σου δε ζουν για πάνω από 5 χρόνια Δανία και ας είναι αλλοδαποί, πρέπει να δουλεύεις 10-12 ώρες την εβδομάδα για να το δικαιούσαι.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Αν νομίζετε ότι μόνο στην Αμφίπολη γίνονται ανασκαφές με ιδιαίτερο ενδιαφέρον είστε γελασμένοι.
Στο νησί Bornholm που βρίσκεται ανατολικά της Κοπεγχάγης, ξεκίνησαν σήμερα ανασκαφές στο κάστρο του νησιού, ώστε να καταλήξουν πότε περίπου χτίστηκε και από ποιον καθώς αυτές οι πληροφορίες παραμένουν άγνωστες.

πηγή
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
4000 άδεια μπουκάλια αφέθηκαν στον κεντρικό σταθμό της Κοπεγχάγης, ώστε να τονίσουν το πρόβλημα του Αλκοολισμού που αντιμετωπίζει η χώρα. Κάθε μπουκάλι αντιστοιχούσε σε περίπου 145 αλκοολικούς καθώς στη χώρα υπάρχουν 585000 καταγεγραμένες περιπτώσεις αλκοολικών το οποίο αντιστοιχεί περίπου στο 10% του πληθυσμού της χώρας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μία βόλτα στην πόλη Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ θα σας πείσει για την ακρίβεια των στατιστικών αυτών.



πηγή
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ωχ...και θα ειμαι Σαβ/κο εκει...καλη φαση....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom