Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και πάλι είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας. Εχω μεγάλες διακοπές, παρόλα αυτά η πλειοψηφία των αναχωρήσεων της Αιγαίου στο χρονικό διάστημα 8-8.45 το πρωί δε μου ειναι καθόλου ξεκούραστες. Σημαίνει ξύπνημα στις 5 το πρωί, οπότε φτάνω στον προορισμό σαν ζόμπι και μετά είτε σέρνομαι από αυπνία είτε τρώω το μεσημέρι σε ύπνο. Δε μπορώ να διανοηθώ τι κάνουν όσοι ξεκινούν από νομό κοντά στην Αθήνα και πρέπει να ταξιδέψουν και κανένα δίωρο ή πρέπει να διανυκτερεύσουν στο αεροδρόμιο.
Υπάρχουν και αυτοί που ξεκινούν απο βόρεια Ελλάδα ή απο τα νησιά....εκεί να δείς χαμένος χρόνος και κούραση, ειδικά όταν έχεις περιορισμένο και συγκεκριμένο αριθμό ημερών αδείας ! Άστα να πάνε...
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Και καταληγουμε στο συμπερασμα πως μας μενουν οι εξης δυο επιλογες:
α) Δεν παμε ταξιδια. Ας το καλο! Γλιτωνουμε και εξοδα και κουραση.
β) Αγοραζουμε ενα learjet και πεταμε οτι ωρα μας ερθει.

Σκεπτομενη πρακτικα εγω επιλεγω το β :rolleyes:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και καταληγουμε στο συμπερασμα πως μας μενουν οι εξης δυο επιλογες:
α) Δεν παμε ταξιδια. Ας το καλο! Γλιτωνουμε και εξοδα και κουραση.
β) Αγοραζουμε ενα learjet και πεταμε οτι ωρα μας ερθει.

Σκεπτομενη πρακτικα εγω επιλεγω το β :rolleyes:
:haha::haha::haha::haha: και εξακολουθώ να διασκεδάζω με τον συλλογισμό σου !!! :p

Να κόψω τα ταξίδια;;;; ούτε καν...είναι σαν να μου κόβεις το οξυγόνο !
Τώρα αν είχα λεφτά για να αποκτήσω learjet, δεν νομίζω οτι θα είχα πρόβλημα χρόνου και χρημάτων να κάνω ένα ταξίδι. Αν ποτέ το αποκτήσεις μικρούλα, να με παίρνεις και μένα μαζί σου στα ταξίδια :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Υπάρχει ένας παράγοντας που λέγεται χρήμα.Αν σου περισσεύει και μαγκιά σου φτάνεις και 3.00 τη νύχτα στον προορισμό σου για να ρίξεις μόνο έναν ύπνο (έχουντας όμως χρυσοπληρώσει το δωμάτιο κανονικά) για να ξεκινήσεις την επόμενη το πρωι στις 09.00 τις "παραγωγικές" ώρες της ημέρας. Η αγορά δεν κινείται έτσι γιατί ο καθένας τα μετράει τα λεφτά που ξοδεύει.Αν κάποιοι από δω δεν τα μετράνε ή τα χουν σε αφθονία μπράβο τους,αλλά είναι η ελάχιστη μειοψηφία στη χώρα τούτη, αλλά και γενικώς.
Και επειδή γίνεται κουβέντα για το θεαθήναι, προκειμένουν τα άτομα αυτά να εισπράξουν τα εύσημα για τα ταξίδια του Γκιούλιβερ που κάνουν, ας το πούμε μια ακόμα φορά.Άλλο το τι ώρες γουστάρω να ταξιδεύω εγώ και άλλο το τι αποτελεί νόρμα.Επίσης το γεγονός ότι διαθέτουμε φράγκα για ταξίδια δε μας δίνει το δικαίωμα να εξυπνακίζουμε και να θεωρούμε ότι κατέχουμε πράγματα που οι άλλοι δε γνωρίζουν. Τώρα και όσον αφορά την πτήση να ξαναπούμε ότι αν υπήρχε ισχυρό point to point traffic μεταξύ Αθήνας και Μάλαγα από ελληνικό κοινό να στε σίγουροι ότι η πτήση θα γινόταν και πρωί ή μόνο πρωί, όπως γίνεται και με τη συντριπτική πλειοψηφία των ενδοευρωπαικών δρομολογίων της Α3.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Υπάρχει ένας παράγοντας που λέγεται χρήμα.Αν σου περισσεύει και μαγκιά σου φτάνεις και 3.00 τη νύχτα στον προορισμό σου για να ρίξεις μόνο έναν ύπνο (έχουντας όμως χρυσοπληρώσει το δωμάτιο κανονικά) για να ξεκινήσεις την επόμενη το πρωι στις 09.00 τις "παραγωγικές" ώρες της ημέρας. Η αγορά δεν κινείται έτσι γιατί ο καθένας τα μετράει τα λεφτά που ξοδεύει.Αν κάποιοι από δω δεν τα μετράνε ή τα χουν σε αφθονία μπράβο τους,αλλά είναι η ελάχιστη μειοψηφία στη χώρα τούτη, αλλά και γενικώς.
Και επειδή γίνεται κουβέντα για το θεαθήναι, προκειμένουν τα άτομα αυτά να εισπράξουν τα εύσημα για τα ταξίδια του Γκιούλιβερ που κάνουν, ας το πούμε μια ακόμα φορά.Άλλο το τι ώρες γουστάρω να ταξιδεύω εγώ και άλλο το τι αποτελεί νόρμα.Επίσης το γεγονός ότι διαθέτουμε φράγκα για ταξίδια δε μας δίνει το δικαίωμα να εξυπνακίζουμε και να θεωρούμε ότι κατέχουμε πράγματα που οι άλλοι δε γνωρίζουν. Τώρα και όσον αφορά την πτήση να ξαναπούμε ότι αν υπήρχε ισχυρό point to point traffic μεταξύ Αθήνας και Μάλαγα από ελληνικό κοινό να στε σίγουροι ότι η πτήση θα γινόταν και πρωί ή μόνο πρωί, όπως γίνεται και με τη συντριπτική πλειοψηφία των ενδοευρωπαικών δρομολογίων της Α3.
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Με εξαίρεση τα ταξίδια που γίνονται καθαρά για relax, είναι πολύ σημαντικό να είσαι ξεκούραστος όταν φτάνεις στον προορισμό σου προκειμένου να αξιοποιήσεις όσο γίνεται πιο παραγωγικά κ την πρώτη σου μέρα. Τί πιο ωραίο από ταξίδι μεταξύ 09.00 και 12.00, άφιξη σε ιδανική ώρα για check in στο ξενοδοχείο και έχεις και τη μισή μέρα τουλαχιστον μπροστά σου για μια πρώτη γνωριμία με τον προορισμό σου χωρίς να είσαι νυσταγμενος κ κουρασμένος. Τί να το κάνω εάν θεωρητικά έχω όλη τη μέρα μπροστά μου και είμαι ζόμπι. Σαν κάτι ταξιδιωτικά γραφεία που εκμεταλλεύονται το κόσμο πουλώντας τους φερ ειπείν τετραήμερη εκδρομή σε φθηνή τιμή γιατί οι διανυκτερεύσεις είναι 3 και την πρώτη μέρα πετάνε για παράδειγμα στις 5 το πρωί, φτάνουν στο Λονδίνο πχ στις 7 τοπική ώρα και μέχρι το check in στο ξενοδοχείο το μεσημερι βολοδερνουν αυπνοι και καταρρακωμενοι σε ένα πούλμαν
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Και σας βλέπω τόσο άνετα να λέτε ότι είναι εύκολο να ρίξεις έναν ύπνο στο αεροπλάνο... Κι όμως, δεν μπορούν να κοιμηθούν όλοι στα μέσα μεταφοράς...όποτε η κούραση μετά δεν παλευεται (και αυτό το λέει μια "φοιτήτρια", που υποθετικά δεν θα την κούραζαν τέτοια ωράρια... Αμ δε :p ) Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείτε να βρείτε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο γιατί υπάρχουν πολλά και διαφορετικά είδη ταξιδιωτών :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και σας βλέπω τόσο άνετα να λέτε ότι είναι εύκολο να ρίξεις έναν ύπνο στο αεροπλάνο... Κι όμως, δεν μπορούν να κοιμηθούν όλοι στα μέσα μεταφοράς...όποτε η κούραση μετά δεν παλευεται (και αυτό το λέει μια "φοιτήτρια", που υποθετικά δεν θα την κούραζαν τέτοια ωράρια... Αμ δε :p )
Ο κάθε άνθρωπος είναι τελικά διαφορετικός... ούτε εγώ κοιμάμαι συνήθως στα αεροπλάνα. Απλώς αντέχω και ολίγον αϋπνος...

Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείτε να βρείτε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο γιατί υπάρχουν πολλά και διαφορετικά είδη ταξιδιωτών :)
Αυτό. Εκτός βέβαια όταν κάποιοι προσπαθούν να προβάλλουν αυτά που ισχύουν για τον εαυτό τους ως γενική νόρμα που όλοι πλην εκκεντρικών εξαιρέσεων πρέπει να ακολουθούν. Και τα διανθίζουν όλα αυτά με καφενειακού επιπέδου εκτιμήσεις για τα δεδομένα της αεροπορικής βιομηχανίας, με προσωπικές επιθέσεις και υπονοούμενα σε αυτούς με τους οποίους διαφωνούν, και άλλα ωραία. Μιλάμε για επίπεδο συζήτησης.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και τα διανθίζουν όλα αυτά με καφενειακού επιπέδου εκτιμήσεις για τα δεδομένα της αεροπορικής βιομηχανίας, με προσωπικές επιθέσεις και υπονοούμενα σε αυτούς με τους οποίους διαφωνούν, και άλλα ωραία. Μιλάμε για επίπεδο συζήτησης.
Αυτό τι το ήθελες τώρα...
Κανόνας 1ος και τελευταίος: Δεν πέφτουμε στο επιπέδο κανενός άλλου....δεν χρειάζεται να απαντάμε κάν.

@SPO το αν κάποιος έχει χρήματα για να κάνει ταξίδια και να πληρώνει κάποια έξτρα πράγματα που άλλοι δεν μπορούν, δεν αποτελεί επιχείρημα ! Προσωπικά έχω πληρώσει πολλές φορές ξενοδοχείο στο οποίο έφτασα μετά τις 1:00 το βράδυ ! Αυτό δεν σημαίνει οτι είμαι πλούσια ή μου περισσεύουν....ο καθένας οτι δίνει παίρνει...και εγώ έχω πληρώσει (όχι μόνο μία φορά) μία βραδιά έξτρα σε ξενοδοχείο και κέρδισα μία ολόκληρη μέρα στο τόπο προορισμού μου ! Κάνοντας αυτά τα έξοδα αποκομίζω περισσότερα απο τους τόπους προορισμού μου, αλλά κάνω πιο λίγα ταξίδια. Έτσι επιλέγω εγώ!

Διαβάζω όλη μέρα και τις δύο πλευρές και κατανοώ το σκεπτικό και των δύο πλευρών. Δεν μπορούμε να κατακρίνουμε τους άλλους για τα γούστα τους και τις επιλογές τους, ούτε για τις αδυναμίες τους και τις δυνατότητές τους! Και νόρμες στα ταξίδια δεν υπάρχουν κατα την γνώμη μου...
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα σας επαναφέρω ον τοπικ(δεν με πιστεύω που το λέω) αλλά τα μίλια για τους καινούριους προορισμούς έχουν βγει;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.103
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Με εξαίρεση τα ταξίδια που γίνονται καθαρά για relax, είναι πολύ σημαντικό να είσαι ξεκούρτιμή γιατί οι διανυκτερεύσεις είναι 3 και την πρώτη μέρα πετάνε για παράδειγμα στις 5 το πρωί, φτάνουν στο Λονδίνο πχ στις 7 τοπική ώρα και μέχρι το check in στο ξενοδοχείο το μεσημερι βολοδερνουν αυπνοι και καταρρακωμενοι σε ένα πούλμαν
Τις δυο και μοναδικες φορες που πεταξα με τσαρτερ μεσω ταξιδιωτικου γραφειου πριν μια δεκαετια οι πτησεις ηταν στις 2.30 το πρωι και στις 7 το πρωι μας ξεκινησαν ξεναγηση. Μιλαμε για ορθιους νεκρους. Προφανως αυτοι που εξαγουν το συμπερασμα οτι "θα βολοδερνεις ως το αλλο μεσημερι" εχουν μονο τετοιες εμπειριες. Ο μεμονωμενος θα κλεισει στην αναγκη υπνο ακομη και σε ξενοδοχειο του αεροδρομιου αν δε θελει να χρεωθει ταξι.
Ειναι προφανες οτι η αφιξη στη 1 το πρωι σημαινει κατ ευθειαν ξενοδοχειο, πολυ συχνα δε υπαρχει συγκοινωνια, (ακομη και στν ψωροαθηνα εχει ολη νυχτα λεωφορειο). Η ακόμη transfer σε τιμες συνηθως λιγο περισσοτερο απο τη δημοσια συγκοινωνια. Δεν ειναι πλουσιος η large οποιος κανει το αυτονοητο.
Δεν καταλαβαινω επισης γιατι ειναι πεταμενα τα λεφτα αν φτασεις στις 2 το βραδυ στο ξενοδοχειο αλλα δεν ειναι αν φτασεις στις 7-8 και προλαβαινεις απλα να πας να φας βραδινο. Το δε επιχειρημα οτι δε δεχονται αφιξεις ολη νυχτα τα περισσοτερα αεροδρομια δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.019
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom