Νέες φθινοπωρινές προσφορές της SkyEurope

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.330
Όλο στο πονηρό ο νους σας :D Εννοώ Χρήστο ότι στη Πράγα πας, βλέπεις, απέρχεσαι....τα είδες όλα, πάει πάπαλα. Στο Λονδίνο έχεις να κάνεις απείρως περισσότερα πράγματα, βόλτες, εστιατόρια, εκδηλώσεις κτλ....όπως λέει και ο συμφορουμίτης αποτελεί ύβρη να το συζητάμε καν...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Όλο στο πονηρό ο νους σας :D Εννοώ Χρήστο ότι στη Πράγα πας, βλέπεις, απέρχεσαι....τα είδες όλα, πάει πάπαλα. Στο Λονδίνο έχεις να κάνεις απείρως περισσότερα πράγματα, βόλτες, εστιατόρια, εκδηλώσεις κτλ....όπως λέει και ο συμφορουμίτης αποτελεί ύβρη να το συζητάμε καν...
αν είναι έτσι πάω πάσο ...και συμφωνούμε απόλυτα.
δεν υπάρχει μετρο σύγκρισης .. η πράγα πουλάει το παρελθόν της τέλεια ,το λονδίνο πουλάει παρελθόν ... παρών ...και μέλλον γιαυτό θα πάω τα χριστούγεννα για να περάσω τέλεια :D.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.330
Σε αυτή τη ζωή, όπου και να πάμε καλό είναι.....αλλά υπάρχουν μέρη που θες να πας, να ξαναπάς και ξανά πάλι.....στη πρώτη κατηγορία είναι η Πράγα, η Βουδαπέστη, η Μπρατισλάβα...μια χαρά μέρη, πήγαμε, πολύ ωραία περάσαμε....στη δεύτερη το Λονδίνο, η Ρώμη, το Παρίσι, η Ταϋλάνδη, η ΝΥ και πολλά άλλα.....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
συμφωνώ και εγώ ότι η πράγα, η βουδαπέστη κ.λ.π. είναι για μία φορά. μία και καλή. λίγο μαύρο θέατρο, λίγο βολτίτσα στο ιστορικό κέντρο αγκαλίτσα με το κορίτσι, μια που σφίγγει και το κρύο, λίγο κάρλο βιβάρυ με το αεράκι να ξυρίζει και αυτό είναι. μια από τα ίδια και η βουδαπέστη. δε λέω το περιβάλλον υπέροχο, με τα μεσαιωνικά κτίρια και τα παλάτια και τις γέφυρες και τις εκκλησίες. άλλο πράγμα. και την πρώτη φορά που πας εντυπωσιάζεσαι. και το βράδυ μιά ομορφιά. αλλά το λονδίνο δε συγκρίνεται με αυτές τις πόλεις. είναι μία ζωντανή πόλη που καθημερινά συμβαίνουν γεγονότα παγμόσμιας εμβέλειας.όσο ιδιότροπος και αν είναι κανείς στο λονδίνο θα βρει πράγματα να δει και μέρη να επισκεφτεί που θα τον ξετρελάνουν. τώρα εάν προσπαθήσουμε να το προσεγγίσουμε από οικονομικής άποψης τα δύο μέρη και να τα συγκρίνουμε, σαφώς το λονδίνο είναι ακριβότερο αλλά όχι τόσο ακριβό σύμφωνα με αυτά που σου παρέχει. γιατί όπως και να το κάνουμε άλλο η παράσταση μαύρου θεάτρου στην πράγα που κοστίζει 20 ευρώ και άλλο η παράσταση του σικάγο- miserables- κ.λ.π. που πάνω κάτω κοστίζουν (με εισητήρια που βρίσκεις τελευταία στιγμή στην λέστερ σκουέρ) 55-60 Ε. εδώ υπάρχουν μεγάλοι έλληνες ηθοποιοί που επισκέφτονται το λονδίνο μόνο και μόνο για να δουν μία θεατρική παράσταση.όντως είναι τρομερή εμπειρία. τώρα άμα ψαχτείς πολύ σίγουρα θα βρείς να γευματίσεις κάπου φθηνά στο λονδίνο ή να μείνεις σε ξενοδοχείο σε προσιτή τιμή. αλλά όπως και να το κάνουμε το λονδίνο είναι πιο ακριβό και το αξίζει.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Βρε σεις, σταματήστε να είστε απόλυτοι στις εκφράσεις σας και αφήστε το κάθε άνθρωπο να αποφασίσει από μόνος του για τον αν η Πράγα είναι για μια, δυο ή περισσότερες φορές.

Η ζωή είναι πιο σύνθετη από αυτές τις υπεραπλουστεύσεις που διατυπώνετε.
Εγώ - για παράδειγμα - θέλω να πάω να δω πόσο άλλαξε μετά από 10 χρόνια που έχω να πάω εκεί, και θέλω επίσης να φωτογραφήσω κάποια πράγματα που είχα παραλείψει τότε.

Και σε τελική ανάλυση, τα χρήματα είναι ελάχιστα και μπορεί κάποιος να αποφύγει εντελώς τα τουριστικά και τετριμμένα και να ανακαλύψει και να δει πράγματα που δεν πρόλαβε την προηγούμενη φορά. Και οι εκδρομές που μπορείς να κάνεις από την Πράγα είναι σημαντικές. Χαίρομαι πολύ που θα δω τη Δρέσδη που έως τώρα δεν είχα την ευκαιρία να επισκεφθω. Χαίρομαι απλώς με τη χαρά της μετακίνησης, του ταξιδιού. :D

Και καμιά φορά ο άνθρωπος (σπανια παντως για μένα) έχει ανάγκη να πηγαίνει που και που και σε μέρη γνωστά, που δεν απαιτούν εξερεύνηση και κατάκτηση, μέρη που η οικειότητα μαζί τους τον ξεκουράζει.

:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς συζητάτε. Ο τίτλος του θέματος είναι οι προσφορές για Πράγα. Παρακαλώ η κουβέντα να τελειώσει εδώ. Τα χαριτωμένα σας μηνύματα/κλωτσομπουνίδια διαγράφηκαν.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Aυτό τώρα εξυπνάδα ήταν? Στα Λονδίνο έχω πάει πάνω από 40 φορές και σε όλες σχεδόν τις Ευρωπαικές πρωτεύουσες πάνω από πέντε... εμένα έχεις μέτρο για τον μέσο ταξιδιώτη ρε πατριώτη? Άντε τράβα καμιά βόλτα μέχρι το Άμστερνταμ να δεις αν έρχομαι και μετά μου μιλάς για ταξίδια...

Καμία εξυπνάδα,κανένα μέτρο,καμία αμφισβήτηση ταξιδιωτικών γνώσεων,απλά παρατήρησα ότι έχετε γράψει σε άλλο post ότι την έχετε επισκεπτεί 7 φορές,το οποίο και παραθέτω σε link,αλλά κάθε φυσιολογικός άνθρωπος που στροφάρει το μυαλό του θα αναρωτιόταν πως είναι δυνατόν να έχει κάνει κάποιος τόσες επισκέψεις (επτά) σε μία πόλη και να συμφωνεί ότι το να την επισκεπτείς δεύτερη φορά είναι πεταμένα λεφτά?!?!?!?!?!?!?
Ίσως ''εξειδικευμένοι'' λόγοι να σας έχουν κάνει να ταξιδέψετε τόσες φορές στην tourist trap Prague..................
Τέλος πάντων,ας επικεντρωθούμε στο θέμα και ας καθίσει ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
 
Last edited by a moderator:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
για να επανέλθουμε στο θέμα μας έχω να πω τα εξής

  1. κάποιοι παρακαλώ να κλέισουν με αυτές τις εκπληκτικές προσφορές αμέσως για να έχουμε να συζητάμε το πόσο κρύο θα κάνει τον χειμώνα, αν τελικά θα πετάξει η εταιρία ή θα τινάξει τα πέταλα:haha: και τι θα γίνει με αυτούς που θα πάνε αλλά δε θα τους γυρίσει η εταιρία πίσω....
  2. άρχισαν και οι καυγάδες βλέπω:) ο γεροτράβελερ έχει αρχίσει και τα χάνει λόγω ηλικίας και θα παρακαλέσω να μην τον παρεξηγείτε...
προτείνω σε όσους κλείσουν με την sky να τους ανοίξω θέμα ''πετάει ή δε πετάει?'' όπως λέμε εδω στο ελλαντα ''πετάει ο γάιδαρος?'' ε αν πετούσε θα πήγαινα εγώ με την βάρκα? τι με περάσατε samion....
καλό χειμώνα!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Το πούλμαν πάντως δεν βλέπω να το γλιτώνετε όπως και να έχει!

Αναχωρήσεις για Πράγα κάθε βράδυ στις 11 από την Ομόνοια! :bleh::bleh::bleh::haha::haha::haha:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το πούλμαν πάντως δεν βλέπω να το γλιτώνετε όπως και να έχει!

Αναχωρήσεις για Πράγα κάθε βράδυ στις 11 από την Ομόνοια! :bleh::bleh::bleh::haha::haha::haha:

δεν ξέρω για το πούλμαν που φέυγει από ομόνοια αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι όσο στοιχίζει το ακτοπλοικό για πάρο στοιχίζει το αεροπορικό για πράγα .....
συγγνώμη θα διαλέξω το δέυτερο :bleh::bleh:

και θα έχω και την ίδια αγωνία με τον Λευτέρη
πετάει ....δέν πετάει ....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
δεν ξέρω για το πούλμαν που φέυγει από ομόνοια αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι όσο στοιχίζει το ακτοπλοικό για πάρο στοιχίζει το αεροπορικό για πράγα .....
συγγνώμη θα διαλέξω το δέυτερο :bleh::bleh:

και θα έχω και την ίδια αγωνία με τον Λευτέρη
πετάει ....δέν πετάει ....
Άσε...αυτή την κουβέντα είχα πριν από λίγες μέρες με την Bluestar... η οποία όχι μόνο κοστίζει ακριβότερα από την Πράγα, αλλά μας αρνήθηκε και την έκπτωση του ομαδικού εισιτηρίου (ταξιδεύουμε γύρω στα 50 άτομα την συγκεκριμένη μόνο μέρα) για το ταξίδι μας στην Πάρο όπου πάμε για γάμο, κι αυτό επειδή ταξιδεύουμε απόγευμα Παρασκευής που έχουν πληρότητα, είπε ο υπεύθυνος. Στη συνέχεια πήγε να το παίξει ότι είναι σούπερ εταιρεία κι ότι δεν έχουν αυξήσει τις τιμές εδώ και 3 χρόνια και του απάντησα ότι την κάναν μία και καλή την αύξησή τους πριν από αυτά τα 3 χρόνια αλλά και ότι είναι και ακριβότεροι από ότι το αεροπορικό ταξίδι προς την Ευρώπη, οπότε του έκοψα τον πολύ τον αέρα! :cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άσε...αυτή την κουβέντα είχα πριν από λίγες μέρες με την Bluestar... η οποία όχι μόνο κοστίζει ακριβότερα από την Πράγα, αλλά μας αρνήθηκε και την έκπτωση του ομαδικού εισιτηρίου (ταξιδεύουμε γύρω στα 50 άτομα την συγκεκριμένη μόνο μέρα) για το ταξίδι μας στην Πάρο όπου πάμε για γάμο, κι αυτό επειδή ταξιδεύουμε απόγευμα Παρασκευής που έχουν πληρότητα, είπε ο υπεύθυνος. Στη συνέχεια πήγε να το παίξει ότι είναι σούπερ εταιρεία κι ότι δεν έχουν αυξήσει τις τιμές εδώ και 3 χρόνια και του απάντησα ότι την κάναν μία και καλή την αύξησή τους πριν από αυτά τα 3 χρόνια αλλά και ότι είναι και ακριβότεροι από ότι το αεροπορικό ταξίδι προς την Ευρώπη, οπότε του έκοψα τον πολύ τον αέρα! :cool:
μήπως υπερβάλλεις λίγο? με 60Ε πας Πράγα? μήπως να σε στείλω με το φίλο μου το Μάκη με 50Ε?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom