Νέοι κανόνες ορθογραφίας για τα ισπανικά μετά από... διεθνή διαβούλευση

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Μαδρίτη
Στους νέους διεθνείς κανονισμούς ορθογραφίας για τα ισπανικά θα πρέπει να συνηθίσουν οι ομιλητές της δεύτερης πιο διαδεδομένης γλώσσας στον κόσμο, καθώς στο τέλος του μήνα 22 Ακαδημίες ισπανόφωνων κρατών αναμένεται να κυρώσουν στο Μεξικό τις προτάσεις για τον εκσυγχρονισμό της ισπανικής ορθογραφίας.

in.gr - Νέοι κανόνες ορθογραφίας για τα ισπανικά μετά από... διεθνή διαβούλευση - Ειδήσεις - Κόσμος
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Cristian thanks για το αρθρο αλλα δεν μου κολαει,
(το Iraq να γράφεται Irak και το Qatar, Catar) ειναι ασχημο και στο ματι,
προσπαθουν να τα κανουν πολυ απλα οπως εδω που θα καταργηθουν μερικα "Ι" και το "Ω??
(Παρελθόν θα γίνει η ονομασία «ελληνικό "ι"» για το y, που θα μετονομαστεί σε απλό «γε») αυτο αλλο κουφο,το "y"απο "ι"griega θα το λενε "γε".
Βρε δεν παμε καλα,καθολου καλα!!
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σας παρακαλώ,έχετε να μου προτείνετε μέθοδο εκμαθησης ισπανικών,βιβλια, σντ κλπ.?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ναι, αυτό μας έλειπε, δεν έχει 6 μήνες που ξεκίνησα Ισπανικά, να αλλάξω και ότι έβαλα ως τώρα στο μυαλό μου. Ε ρε γλέντια μεθαύριο στο μάθημα...........:xmas_wink:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σας παρακαλώ,έχετε να μου προτείνετε μέθοδο εκμαθησης ισπανικών,βιβλια, σντ κλπ.?

Πάρε "Μέθοδο Ισπανικών άνευ διδασκάλου" παλιά έβγαινε έκδοση του 'Αστέρα".
ένα πολύ καλό λεξικό είναι το "Ισπανο-ελληνικό λεξικό" εκδόσεις "Μέδουσα" γύρω στα 25 ευρώ. κάνει όμως καλή ανάλυση κάθε λέξης και με παραδείγματα που χρησιμοποιείται.
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Σας παρακαλώ,έχετε να μου προτείνετε μέθοδο εκμαθησης ισπανικών,βιβλια, σντ κλπ.?

Θα ρωτησω και θα σου πω,γιατι εσυ χρειαζεσαι ελληνικο-ισπανικο.
Γενικα ειναι ευκολη γλωσα για να συνενοηθεις,αλλα αν θες να μιλας σωστα ειναι λιγο πεδεμα (ειδικα tο subjuntivo) γιατι εχουν χρονους τους οπιους εμεις δεν χρησιμοπειουμε.

Οταν επιστρεψω θα σου πω.
Hasta pronto,entonces!!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom