Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η Ιταλία ψάχνει τρόπους να μη χάσει τη σαιζόν και καταλήγει στην Σκατόλα, θα την ακολουθήσουμε και εμείς ίσως με κίνδυνο να βυθιστούν...από τον κόσμο οι παραλίες μας.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Προς οσους λενε οτι ο ταβερνιαρης και ο ιδιοκτητης μικρης επιχειρησης δε θα ανοιξουνε γιατι φοβουνται : ας μην ανοιξουνε. 8/10 να φοβηθουν, θα παμε ολοι εμεις που δε φοβουμαστε στους αλλους 2/10 που θα ειναι ανοιχτοι. Οι 8 θα χρεωκοπησουν, οι 2 θα διπλασιασουν το κερδος τους. Νομος της αγορας.

Οσο για τους γονεις που δε θα στειλουν το παιδι στο σχολειο, αυτο ειναι αδικημα. Μερικοι θα το κανουν σιγουρα, μεχρι που ειτε θα αντιμετωπισουν κυρωσεις, ειτε θα κανουν πισω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Οσο για τους γονεις που δε θα στειλουν το παιδι στο σχολειο, αυτο ειναι αδικημα. Μερικοι θα το κανουν σιγουρα, μεχρι που ειτε θα αντιμετωπισουν κυρωσεις, ειτε θα κανουν πισω.
Απο οτι φαινεται το κρατος συμπονα τους γονεις και δεν σκεφτεται τιμωρητικα: τα σχολεια μενουν κλειστα μεχρι νεωτερας.
 

Alkon

Member
Μηνύματα
5
Likes
12
Προς οσους λενε οτι ο ταβερνιαρης και ο ιδιοκτητης μικρης επιχειρησης δε θα ανοιξουνε γιατι φοβουνται : ας μην ανοιξουνε. 8/10 να φοβηθουν, θα παμε ολοι εμεις που δε φοβουμαστε στους αλλους 2/10 που θα ειναι ανοιχτοι. Οι 8 θα χρεωκοπησουν, οι 2 θα διπλασιασουν το κερδος τους. Νομος της αγορας.

Οσο για τους γονεις που δε θα στειλουν το παιδι στο σχολειο, αυτο ειναι αδικημα. Μερικοι θα το κανουν σιγουρα, μεχρι που ειτε θα αντιμετωπισουν κυρωσεις, ειτε θα κανουν πισω.
Αυτοι οι 2 που θα απομείνουν,τι τιμες θα ήθελες να έχουν; Και σε τι επίπεδα πρώτων υλών αναφέρεσαι;
Γνωρίζεις, σίγουρα, πως μεσα στην τιμή περιλαμβάνεται και η υπηρεσία ,ένα food cost ανάλογα την επιχείρηση-δεκο παγια κλπ για να μην αναφέρομαι σε ένα προς ένα χωριστά ..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Οσο για τους γονεις που δε θα στειλουν το παιδι στο σχολειο, αυτο ειναι αδικημα. Μερικοι θα το κανουν σιγουρα, μεχρι που ειτε θα αντιμετωπισουν κυρωσεις, ειτε θα κανουν πισω.
Οι νόμοι δεν είναι μόνο όπου μας αρέσουν. Όπως όσοι λένε πως δεν θα φορέσουν μάσκα σε χώρες όπου θα το προβλέπει ο νόμος, είτε θα αντιμετωπίσουν τις κυρώσεις αυτού του νόμου (π.χ.πρόστιμα) , είτε θα κάνουν πίσω και θα βάλουν μάσκα.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Οι νόμοι δεν είναι μόνο όπου μας αρέσουν. Όπως όσοι λένε πως δεν θα φορέσουν μάσκα σε χώρες όπου θα το προβλέπει ο νόμος, είτε θα αντιμετωπίσουν τις κυρώσεις αυτού του νόμου (π.χ.πρόστιμα) , είτε θα κάνουν πίσω και θα βάλουν μάσκα.
Εγω θα ρισκαρω το προστιμο. Θα πληρωσω και δικηγορο να μηνυσει τον αστυνομικο που θα παει να μου το βαλει, γιατι μπορω.
Ο γονιος θα ρισκαρει να ερθει η προνοια για το παιδι του ;
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Αυτοι οι 2 που θα απομείνουν,τι τιμες θα ήθελες να έχουν; Και σε τι επίπεδα πρώτων υλών αναφέρεσαι;
Γνωρίζεις, σίγουρα, πως μεσα στην τιμή περιλαμβάνεται και η υπηρεσία ,ένα food cost ανάλογα την επιχείρηση-δεκο παγια κλπ για να μην αναφέρομαι σε ένα προς ένα χωριστά ..
Προφανως υπονοεις οτι αν ανοιξουν λιγα, θα εχουν πολυ αυξημενες τιμες. Αν ο κοσμος εξακολουθησει να πηγαινει, πασο. Προσφορα και ζητηση. Εγω δε θα πληρωσω 6 ευρω τον καφε, καποιος μπορει να ειναι ΟΚ μ αυτο και να τον πληρωσει. Κατι μου λεει οτι δε θα ναι παρα πολλοι ομως.

Δε υπάρχει περίπτωση να δωθει άδεια να ανοίξουν καταστήματα και οι ιδιοκτήτες να μη το κάνουν. Ήδη τρέχουν έξοδα 2 μηνών.
Να λεγονται κι αυτα γιατι μερικοι θελουν να μας πεισουν οτι οι πολιτες ειναι κατατρομοκρατημενοι και θελουν να κατσουν σπιτι επ αοριστον..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Εγω θα ρισκαρω το προστιμο. Θα πληρωσω και δικηγορο να μηνυσει τον αστυνομικο που θα παει να μου το βαλει, γιατι μπορω.
Ο γονιος θα ρισκαρει να ερθει η προνοια για το παιδι του ;

Δεν ξέρω τι θα κάνει ο γονιός γιατί δεν είμαι γονιός αλλά αμφιβάλλω πως θα έρθει η πρόνοια αν κάποιος δεν στείλει για καμιά βδομάδα το παιδί του σχολείο, ειδικά αν λείπει η μισή τάξη. Επίσης εσύ μας έλεγες πως οι Ρομά γενικά δεν στέλνουν τα παιδιά τους σχολείο σε προηγούμενο ποστ. Μήπως τα παίρνει κι αυτά η πρόνοια;
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Δεν ξέρω τι θα κάνει ο γονιός γιατί δεν είμαι γονιός αλλά αμφιβάλλω πως θα έρθει η πρόνοια αν κάποιος δεν στείλει για καμιά βδομάδα το παιδί του σχολείο, ειδικά αν λείπει η μισή τάξη. Επίσης εσύ μας έλεγες πως οι Ρομά γενικά δεν στέλνουν τα παιδιά τους σχολείο σε προηγούμενο ποστ. Μήπως τα παίρνει κι αυτά η πρόνοια;
Στην αρχη δεν θα ερθει. Αμα μετα απο 1 βδομαδα δεν εχουν ερθει τα μισα παιδια ομως, η διευθυντρια θα καλεσει το Υπουργειο. Επομενως ειτε θα στειλει αρμοδιους, ειτε τα παιδια θα χασουν εναν χρονο απο απουσιες αν το Υπουργειο νιπτει τας χειρας του.

Ολο αυτο το σεναριο ειναι υποθετικο, εδω ειμαστε και θα δεις οτι ελαχιστοι δε θα στειλουν τα παιδια σχολειο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Στην αρχη δεν θα ερθει. Αμα μετα απο 1 βδομαδα δεν εχουν ερθει τα μισα παιδια ομως, η διευθυντρια θα καλεσει το Υπουργειο. Επομενως ειτε θα στειλει αρμοδιους, ειτε τα παιδια θα χασουν εναν χρονο απο απουσιες αν το Υπουργειο νιπτει τας χειρας του.
Στις πόσες μέρες χάνουν την χρονιά από απουσίες; Αν τα σχολεία ανοίξουν π.χ. για2 βδομάδες πριν τις διακοπές και κάποιος δεν έχει άλλες απουσίες πριν χάνει την χρονιά σε 2 βδομάδες; Δεν το νομίζω αλλά για να μας πουν οι εκπαιδευτικοί σε πόσες απουσίες χάνεις την χρονιά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Εγω θα ρισκαρω το προστιμο. Θα πληρωσω και δικηγορο να μηνυσει τον αστυνομικο που θα παει να μου το βαλει, γιατι μπορω.
Ο γονιος θα ρισκαρει να ερθει η προνοια για το παιδι του ;
Ενημερωτικα, στην Αθμια εκπαιδευση ενα παιδι μπορει να απουσιασει στο 50% των ωρων διδασκαλιας ( εχει αλλαξει ο νομος πριν λιγα χρονια) Στη Βθμια επαναλαμβανει την ταξη αν γινουν απουσιες-καταργηθηκαν μαλιστα επι Συριζα οι αδικαιολογητες, ολες δικαιολογουνται με τηλεφωνο απο τους γονεις . Εχεις δει πολλους γονεις στην προνοια γιατι πηρε απουσιες το παιδι τους?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom