Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Όσοι πρόκειται να ταξιδέψουν στο Βιετνάμ το επόμενο διάστημα (τ' ακούς @KonstantinosAlyona ; ) ας γνωρίζουν ότι υπάρχει έξαρση της γρίπης των πτηνών (Η5Ν1) στην επαρχία Tra Vinh (στο Δέλτα του Μεκόνγκ) στην οποία έχουν θανατωθεί 55.000 πτηνά. Η Καμπότζη έχει επιβάλει προσωρινή απαγόρευση στην εισαγωγή πουλερικών από το Βιετνάμ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.115
Όσοι πρόκειται να ταξιδέψουν στο Βιετνάμ το επόμενο διάστημα (τ' ακούς @KonstantinosAlyona ; ) ας γνωρίζουν ότι υπάρχει έξαρση της γρίπης των πτηνών (Η5Ν1) στην επαρχία Tra Vinh (στο Δέλτα του Μεκόνγκ) στην οποία έχουν θανατωθεί 55.000 πτηνά. Η Καμπότζη έχει επιβάλει προσωρινή απαγόρευση στην εισαγωγή πουλερικών από το Βιετνάμ.
Άλλο πάλι... Είναι κάτι σύνηθες? Έχεις εικόνα για πλήθος κρουσμάτων? Αν και νομίζω το κλασσικό μονοήμερο τουρ από χο τσι μιχ δεν φτάνει εκεί.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Όσοι πρόκειται να ταξιδέψουν στο Βιετνάμ το επόμενο διάστημα (τ' ακούς @KonstantinosAlyona ; ) ας γνωρίζουν ότι υπάρχει έξαρση της γρίπης των πτηνών (Η5Ν1) στην επαρχία Tra Vinh (στο Δέλτα του Μεκόνγκ) στην οποία έχουν θανατωθεί 55.000 πτηνά. Η Καμπότζη έχει επιβάλει προσωρινή απαγόρευση στην εισαγωγή πουλερικών από το Βιετνάμ.
Αν εξαπλωθεί προς Chau Doc, θα ανησυχήσω. Δεν προβλέπεται Δέλτα, με τα τωρινά σχέδια τουλάχιστον :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Άλλο πάλι... Είναι κάτι σύνηθες? Έχεις εικόνα για πλήθος κρουσμάτων? Αν και νομίζω το κλασσικό μονοήμερο τουρ από χο τσι μιχ δεν φτάνει εκεί.
Απ'ό,τι ξέρω δύσκολα μεταδίδεται στον άνθρωπο και κυρίως από τα ζώα. Αλλά καλό είναι να το έχετε υπ'όψη σας γιατί στην επαρχία έρχεσαι πιο εύκολα σ'επαφή με ζώα αλλά και στις τοπικές αγορές - αν τις επισκεφθείτε (όπου πωλούνται ζώντα ζώα). Για ανθρώπινα κρούσματα δεν ξέρω, δεν το έψαξα περισσότερο πέραν της ανάγνωσης του άρθρου - επειδή εμένα μ'ενδιαφέρουν η Καμπότζη και το Λάος.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Και τα "αστεία" σε διάφορες χώρες συνεχίζονται...Ουκρανοί έκαναν διαδήλωση διαμαρτυρίας για αεροπλάνο που έφερε πίσω συμπατριώτες τους.Κανείς δεν ήταν άρρωστος και απλά θα μπουν σε καραντίνα.

https://www.reuters.com/article/us-...rus-evacuees-landing-in-ukraine-idUSKBN20E10L
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Αυριο πάω στο πουκετ! Έχω δει ελάχιστους, μετρημενους στα δάχτυλα που λέει ο λόγος, ενώ κανονικά χωρίς τον ιό από ότι έχω καταλάβει γίνεται χαμός!
Να περασεις τελεια! Με βασει αυτα που μου ειχε πει φιλος (που ηταν μεχρι πριν λιγες μερες στο Πουκετ και το ειχα αναφερει και στο φορουμ) μασκες εκει φορανε ελαχιστοι. Και γενικα παραλιακα δεν συζητιεται καθολου ο ιος. Ειναι πολυ χαλαρα... Τελειως διαφορετικο κομματι πολη και παραλιες...

Περιμενω να μας πει και εσυ τη δικη σου εμπειρια.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πάντως η ιστορία με τον ιό προκαλεί και τυχερά. Άμα θέλετε να πάρετε τη θέση ενός Κινέζου σε προνομιακή τιμή (χωρίς πλάκα, για τέτοιο ταξίδι η τιμή είναι τσάμπα - αν είχα δυνατότητα να πάρω άδεια θα πήγαινα):
https://travel.quarkexpeditions.com...649c0f0eaf54ec1ccb1c293b9df28af9b5d063f74879e
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πάντως η ιστορία με τον ιό προκαλεί και τυχερά. Άμα θέλετε να πάρετε τη θέση ενός Κινέζου σε προνομιακή τιμή (χωρίς πλάκα, για τέτοιο ταξίδι η τιμή είναι τσάμπα - αν είχα δυνατότητα να πάρω άδεια θα πήγαινα):
https://travel.quarkexpeditions.com...649c0f0eaf54ec1ccb1c293b9df28af9b5d063f74879e
(Συγγνώμη για το λίγο off topic)
Τέτοιες τιμές έχω υπόψιν ότι ισχύουν γενικά, όχι; Πόσο είναι οι "κανονικές" ώστε αυτές να θεωρούνται "τζάμπα";!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
(Συγγνώμη για το λίγο off topic)
Τέτοιες τιμές έχω υπόψιν ότι ισχύουν γενικά, όχι; Πόσο είναι οι "κανονικές" ώστε αυτές να θεωρούνται "τζάμπα";!
Αυτο που δίνει η προσφορά κανονικά ξεκινάει από 15 χιλιάρικα.... Υπάρχουν πιο φθηνά πακέτα, αλλά αλλάζουν πολλά πχ η διαμονή, οι μέρες παραμονής, το φαγητό, το πλοίο που σε πάει κτλ κτλ....
Κάποια στιγμή τα έψαξα λίγο, για να εχω ένα μέτρο υπολογισμού, μου έπεσαν τα δόντια και ησύχασα...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Τι «εξαρση» υπαρχει τις τελευταιες ωρες με Νοτια Κορεα, Ιαπωνια; Πολλα κρουσματα μαζεμενα μεσα σε λιγες ωρες...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Τι «εξαρση» υπαρχει τις τελευταιες ωρες με Νοτια Κορεα, Ιαπωνια; Πολλα κρουσματα μαζεμενα μεσα σε λιγες ωρες...
204 and counting...

Έχουν σοβαρό θέμα και μάλλον πιάστηκαν απροετοίμαστοι. Αλλά επειδή έχουν ζωτικά συμφέροντα εκεί και οι Αμερικανοί, μάλλον θα τους βοηθήσουν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom