Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Elisavetaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα ! Είμαι νέο μέλος 🙂
Εγώ θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για Ιούλιο αλλά το σκέφτομαι... Φοβάμαι το ενδεχόμενο καραντίνας, όταν φτάσω , που υπάρχει και σήμερα..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μιας και είμαστε στο κατάλληλο θέμα, η Βραζιλία που μετά βαΐων και κλάδων κλείστηκε κάπου τέλος του 2020, προφανώς τρώει ένα μεγάλο Χ. Ελπίζω το τελευταίο ταξίδι στο εξωτερικό που ακυρώνεται, το 8ο μετά τα 7 περσινά. Πλέον, αν εξαιρέσω τη Βουδαπέστη που έχω με τον μικρό τον Αύγουστο για το γκραν πρι (αν έχει θεατές), δεν έχω κάτι εκτός συνόρων και δε κλείνω απολύτως τίποτα για το 2021. Τα σύννεφα για κανονικό ταξίδι, κατά τα δικά μου κριτήρια πάντα, φαίνονται να απομακρύνονται με το νέο έτος. Πάσχα του 2022 λοιπόν ο στοχος για μακρινό, έως τότε ανακαλύπτουμε ξανά την Ελλάδα και τα πολλά πανέμορφα μέρη της για άνοιξη-καλοκαίρι-φθινόπωρο. Δυο χρόνια δηλ για να βγω έξω, θα μου φαινόταν αδιανόητο πριν λίγο καιρό αλλά έτσι είναι η ζωή. Άλλωστε, μου έχει μείνει αξέχαστο το περσινό καλοκαιρινό επικό ταξίδι στην Ήπειρο, από τα αγαπημένα μου εβερ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
2η δοση εμβολιου εκπ/κων Ιουλη για ολους τους συνταξιδιωτες, Μαλτα Δεκαπενταυγουστο, μολις κλειστηκε. Οι ημερομηνιες εκαψαν την Ισλανδια δυστυχως. @Sassenach77 δεν ηταν γραφτο τελικα.
Ουτε καν μου ήρθε ειδοποίηση γι αυτό το ταγκαρισμα....τώρα το είδα.
Τη μεγάλη εβδομάδα ανοίγει και ηλικιακή ομάδα άνω των 30 και οι ακυρώσεις πάνε σύννεφο....
Να δεις που στο τέλος θα πάω Ιταλία :haha: εσύ γιατί να μην πας Ισλανδία τον Αύγουστο; Περίμενε νωρίς είναι ακόμα....
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Να υποθέσω ότι το Περού που κανόνιζα από πέρυσι θα πάει στράφι και αυτό το καλοκαίρι; Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για το τι παίζει εκεί;
Θα σκάσω αν δεν πάω... :mad:
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Βρίσκω μια πολύ δελεαστική Βενετία για Αγ.Πνεύματος . Λέτε να το τολμήσω;;
Μέχρι τότε θα είμαστε και οι δύο πλήρως εμβολιασμένοι..τα παιδιά όμως όχι.
Κι εμείς την ίδια ιδέα έχουμε με τον σύζυγο μόλις εμβολιαστούμε να κλείσουμε κάπου για τέλη Ιουνίου που θα έχουν περάσει και 2 βδομάδες για τον σύζυγο από τη 2η δόση. Όμως αν συνεχιστεί το θέμα με τα pcr μπες βγες δεν είμαι διατεθημένη να τα πληρώσω. Μάλλον εσωτερικό βλέπω.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Κι εμείς την ίδια ιδέα έχουμε με τον σύζυγο μόλις εμβολιαστούμε να κλείσουμε κάπου για τέλη Ιουνίου που θα έχουν περάσει και 2 βδομάδες για τον σύζυγο από τη 2η δόση. Όμως αν συνεχιστεί το θέμα με τα pcr μπες βγες δεν είμαι διατεθημένη να τα πληρώσω. Μάλλον εσωτερικό βλέπω.
Για Ιταλία που βλέπω καταλαβαίνω ότι θα δέχονται και αντιγόνων δηλ. rapid όχι μόνο pcr.." the negativity of an antigenic or molecular swab in the 48 hours ". Πώς το πιστοποιείς όμως; και μετά για να μπεις Ελλάδα πρέπει να κάνεις και από εκεί;
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για Ιταλία που βλέπω καταλαβαίνω ότι θα δέχονται και αντιγόνων δηλ. rapid όχι μόνο pcr.." the negativity of an antigenic or molecular swab in the 48 hours ". Πώς το πιστοποιείς όμως; και μετά για να μπεις Ελλάδα πρέπει να κάνεις και από εκεί;
Το εκεί pcr για να μπούμε Ελλάδα κι εμένα με απασχολεί. Εδώ θα βρούμε και με 40 ευρώ στο εξωτερικό παίζουν κατοστάρια. Ελπίζω να γίνει το πράσινο διαβατήριο, τουλάχιστον να πληρώνουμε μόνο για τα παιδιά.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Φίλε @galoz εγώ έκλεισα σήμερα την επιστροφή από Βενετία για 9/7,το πήγαινε το είχα κλείσει με προσφορά black Friday.κανεις δεν ξέρει τι θα γίνει έως τότε,πέρσι παντως σε θεωρητικά πιο δύσκολη χρονιά πολλοί ταξίδεψαν προς τη γειτονική χώρα και την χάρηκαν χωρίς πληθη
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Φίλε @galoz εγώ έκλεισα σήμερα την επιστροφή από Βενετία για 9/7,το πήγαινε το είχα κλείσει με προσφορά black Friday.κανεις δεν ξέρει τι θα γίνει έως τότε,πέρσι παντως σε θεωρητικά πιο δύσκολη χρονιά πολλοί ταξίδεψαν προς τη γειτονική χώρα και την χάρηκαν χωρίς πληθη
Η έλλειψη υπερτουρισμού είναι το μεγάλο δέλεαρ. Σίγουρα αξίζει. Καλά να περάσετε. Η Ιταλία, πόσο μάλλον η Βενετία, είναι πάντα καλή ιδέα.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Φίλε @galoz εγώ έκλεισα σήμερα την επιστροφή από Βενετία για 9/7,το πήγαινε το είχα κλείσει με προσφορά black Friday.κανεις δεν ξέρει τι θα γίνει έως τότε,πέρσι παντως σε θεωρητικά πιο δύσκολη χρονιά πολλοί ταξίδεψαν προς τη γειτονική χώρα και την χάρηκαν χωρίς πληθη
Ναι λογικά είναι πολύ καλή ευκαιρία αφού δέχονται μόνο Ευρωπαίους πολίτες ,Αμερικάνους και από Ισραήλ ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom