Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καταλαβαινω οτι σε διαφορα topics αναφέρονται διάφορες πληροφορίες για το που μπορούμε να ταξιδεψουμε και κατω απο ποιο καθεστως(pcr test, rapid test, καραντινες κ.τ.λ), για εξωτερικό αναφερομαι παντα. Μήπως ομως καθως οι συνθήκες καλυτερεύουν κυριως λογω των εμβολιασμών θα μπορούσε να ανοιχτει ενα νεο θέμα οπου θα αναφέρονται οι χωρες οπου η πρόσβαση πλεον ειναι αν οχι ευκολη τουλαχιστον εφικτη. Ετσι οταν καποια χωρα ανοίγει τα συνορα της σε Ελληνες ταξιδιωτες, χωρις να απαιτείται καραντινα, pcr (αντε μεχρι κανα rapid 😊) να ξερουμε πλεον οτι εχουμε την επιλογη να παμε. Η οπως θα ελεγε καποιος αλλος να ξέρουμε οτι δεν παμε απο επιλογή ενω μπορούμε.
Εδώ Τα ταξίδια την επόμενη μέρα
το θέμα. Έτοιμο από καιρό :) .
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Πώς σας φαίνεται η ιδέα για ταξίδι το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος σε μια Κωνσταντινούπολη η οποία τη δεδομένη στιγμή τουλάχιστον έχει για τους κατοίκους της απαγόρευση κυκλοφορίας από την Παρασκευή και για όλο το Σκ.? Έχει πάει κάποιος πρόσφατα? Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για την κατάσταση εκεί, αλλά θα ήθελα και κάποιες ιδέες για το τι μπορεί να πάει στραβά αυτήν την εποχή? Επίσης δεν έχω καταλάβει αν γυρνώντας, μπαίνω σε καραντίνα. Έρχομαι από χώρα εκτός ΕΕ, αλλα δεν είμαι μόνιμος κάτοικος. Οπότε, τι ισχύει? Να σημειώσω ότι εγώ θα είμαι στο όριο εμβολιασμένη, ο άντρας μου όχι.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Πώς σας φαίνεται η ιδέα για ταξίδι το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος σε μια Κωνσταντινούπολη η οποία τη δεδομένη στιγμή τουλάχιστον έχει για τους κατοίκους της απαγόρευση κυκλοφορίας από την Παρασκευή και για όλο το Σκ.? Έχει πάει κάποιος πρόσφατα? Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για την κατάσταση εκεί, αλλά θα ήθελα και κάποιες ιδέες για το τι μπορεί να πάει στραβά αυτήν την εποχή? Επίσης δεν έχω καταλάβει αν γυρνώντας, μπαίνω σε καραντίνα. Έρχομαι από χώρα εκτός ΕΕ, αλλα δεν είμαι μόνιμος κάτοικος. Οπότε, τι ισχύει? Να σημειώσω ότι εγώ θα είμαι στο όριο εμβολιασμένη, ο άντρας μου όχι.
Ευχαριστώ πολύ.
Κακή ιδέα, θα πρέπει να κάνετε pcr test για να μπείτε Ελλάδα( Έξτρα κόστος), και θα έχει σίγουρα καραντίνα
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Κακή ιδέα, θα πρέπει να κάνετε pcr test για να μπείτε Ελλάδα( Έξτρα κόστος), και θα έχει σίγουρα καραντίνα
Ο ένας από μας θα είναι εμβολιασμενος, όπως προανέφερα. Τα pcr ισχύουν από παντού και η Κωνσταντινούπολη έχει το πιο φθηνό που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής (25 ευρώ). Εγώ για καραντίνα δεν έχω διαβάσει ότι ισχύει από Τουρκία, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη, ρώτησα κι εδώ.
Μια διευκρίνιση: Με την ερώτησή μου για το αν είναι καλή ιδέα το ταξίδι στην Πόλη, εννοώ σε σύγκριση με άλλους προορισμούς. Όχι γενικά, ως ταξίδι την εποχή του κορονοϊου. Δεν τίθεται θέμα, κάπου θα πάμε. Το διευκρινίζω γιατί αυτό που αναφέρατε για το pcr τεστ ισχύει από οποιαδήποτε χώρα αν δεν είσαι εμβολιασμενος.
 

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Ο ένας από μας θα είναι εμβολιασμενος, όπως προανέφερα. Τα pcr ισχύουν από παντού και η Κωνσταντινούπολη έχει το πιο φθηνό που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής (25 ευρώ). Εγώ για καραντίνα δεν έχω διαβάσει ότι ισχύει από Τουρκία, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη, ρώτησα κι εδώ.
Μια διευκρίνιση: Με την ερώτησή μου για το αν είναι καλή ιδέα το ταξίδι στην Πόλη, εννοώ σε σύγκριση με άλλους προορισμούς. Όχι γενικά, ως ταξίδι την εποχή του κορονοϊου. Δεν τίθεται θέμα, κάπου θα πάμε. Το διευκρινίζω γιατί αυτό που αναφέρατε για το pcr τεστ ισχύει από οποιαδήποτε χώρα αν δεν είσαι εμβολιασμενος.
Είναι υπέροχη πόλη, ατμοσφαιρική, ζωντανή, με τα αρώματά της, τις εικόνες της και τις γεύσεις της! Θα την ευχαριστηθείς!
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Ο ένας από μας θα είναι εμβολιασμενος, όπως προανέφερα. Τα pcr ισχύουν από παντού και η Κωνσταντινούπολη έχει το πιο φθηνό που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής (25 ευρώ). Εγώ για καραντίνα δεν έχω διαβάσει ότι ισχύει από Τουρκία, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη, ρώτησα κι εδώ.
Μια διευκρίνιση: Με την ερώτησή μου για το αν είναι καλή ιδέα το ταξίδι στην Πόλη, εννοώ σε σύγκριση με άλλους προορισμούς. Όχι γενικά, ως ταξίδι την εποχή του κορονοϊου. Δεν τίθεται θέμα, κάπου θα πάμε. Το διευκρινίζω γιατί αυτό που αναφέρατε για το pcr τεστ ισχύει από οποιαδήποτε χώρα αν δεν είσαι εμβολιασμενος.
Γενικα το λεω ... εμβολιασμος δε σημαινει και αποφυγη καραντινας
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Από Τουρκία προς Ελλάδα δε χρειάζεται καραντίνα, εφόσον κάποιος είναι εμβολιασμένος ή έχει pcr 72 ωρών.
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
Για το αντίστροφο δε γνωρίζω
Καραντίνα στην Τουρκία έχει μόνο από κάποιες συγκεκριμένες χώρες. Pcr και θερμομέτρηση στο αεροδρόμιο. Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον.
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μήπως γνωρίζει κανεις την γίνεται στο Περου; Λέμε μήπως πάμε Αύγουστο αλλά δεν ξέρουμε καθόλου τι γίνεται. Τα φώτα του κάποιος;;;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ε, δεν τα λες και πολύ καλά τα πράγματα στο Περου. Οι μεταλλάξεις πολλές και διάφορες δυστυχώς.
Υπάρχουν και χάρτες που μπορείς να δεις.Τα περισσότερα κρούσματα που ανιχνεύουν τώρα είναι η μετάλλαξη Λάμδα. Όχι πως δεν έχουν κι άλλες όπως την Δέλτα, τη Γάμα κλπ.

Covid-19: ¿Cuántas variantes hay en Perú y dónde están?


Μάλιστα πιστεύουν πως είναι και οι"ρίζες" της μετάλλαξης Λάμδα στο Περού, αν και ήδη έχει πάει και σε άλλες χώρες.

Lo que sabemos de la variante lambda del coronavirus, identificada por primera vez en Perú | CNN

Και η χώρα έχει χτυπηθεί άσχημα και πριν την εν λόγω μετάλλαξη

Το Περού, 1ο στον κόσμο στη θνητότητα της Covid-19 κατ' αναλογία προς τον πληθυσμό
 
Last edited:

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ε, δεν τα λες και πολύ καλά τα πράγματα στο Περου. Οι μεταλλάξεις πολλές και διάφορες δυστυχώς.
Υπάρχουν και χάρτες που μπορείς να δεις.Τα περισσότερα κρούσματα που ανιχνεύουν τώρα είναι η μετάλλαξη Λάμδα. Όχι πως δεν έχουν κι άλλες όπως την Δέλτα, τη Γάμα κλπ.

Covid-19: ¿Cuántas variantes hay en Perú y dónde están?


Μάλιστα πιστεύουν πως είναι και οι"ρίζες" της μετάλλαξης Λάμδα στο Περού, αν και ήδη έχει πάει και σε άλλες χώρες.

Lo que sabemos de la variante lambda del coronavirus, identificada por primera vez en Perú | CNN

Και η χώρα έχει χτυπηθεί άσχημα και πριν την εν λόγω μετάλλαξη

Το Περού, 1ο στον κόσμο στη θνητότητα της Covid-19 κατ' αναλογία προς τον πληθυσμό
Τελεια..να δω τι θα κάνουμε.. κανένα προορισμό εκτός Ευρώπης;;
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εγώ προσωπικά φέτος που ετοίμαζα προγραμματάρα 5ημερη στο εξωτερικό εντός Ευρώπης με τη παρέα μου ΔΥΣΤΥΧΩΣ με την όρεξη μείναμε . Εκεί που είχαμε ετοιμαστεί να πηγαίναμε και λέγαμε ''όλα εντάξει , πάμε'' τσουπ να μας η ινδική μετάλλαξη Δ (που ήθελε να έχει και ''δίδυμο αδερφάκι'' τη Δ plus τρομάρα της) επομένως για άλλη μια χρονιά χάσαμε το ταξίδι (Σημειωτέον θα ήμασταν εμβολιασμένοι και με τις 2 δόσεις και θα περνούσαν και οι 14 μέρες που χρειαζόντουσαν για την ανοσία) . Δεν θα ρισκάρουμε εμείς την υγεία μας για ένα ταξίδι , ΑΛΛΑ αν ήταν σε ύφεση ο κορονοϊός ή αν υπήρχε το αρχικό στέλεχος , αν δεν υπήρχε η μετάλλαξη Δ μάλλον θα πηγαίναμε στο ταξίδι μας . Πάλι καλά που δεν δώσαμε προκαταβολή γιατί θα είχαμε ένα συνεχές άγχος , που δεν μπορώ να το αντέξω , αν θα πάνε καλά τα πράγματα και τι κατάσταση θα αντιμετωπίζαμε εκεί . Πραγματικά στεναχωρέθηκα γιατί νόμιζα πως τα πράγματα φέτος θα ήταν καλύτερα από πέρυσι (πέρυσι δεν πήγα ούτε κάπου στη χώρα μας διακοπές) .

Υγεία να χουμε και κάποια στιγμή όλα θα πραγματοποιηθούν . Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όσες και όσους θα ταξιδέψουν υπό αυτές τις συνθήκες στο εξωτερικό .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom