Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Εγώ προσωπικά φέτος που ετοίμαζα προγραμματάρα 5ημερη στο εξωτερικό εντός Ευρώπης με τη παρέα μου ΔΥΣΤΥΧΩΣ με την όρεξη μείναμε . Εκεί που είχαμε ετοιμαστεί να πηγαίναμε και λέγαμε ''όλα εντάξει , πάμε'' τσουπ να μας η ινδική μετάλλαξη Δ (που ήθελε να έχει και ''δίδυμο αδερφάκι'' τη Δ plus τρομάρα της) επομένως για άλλη μια χρονιά χάσαμε το ταξίδι (Σημειωτέον θα ήμασταν εμβολιασμένοι και με τις 2 δόσεις και θα περνούσαν και οι 14 μέρες που χρειαζόντουσαν για την ανοσία) . Δεν θα ρισκάρουμε εμείς την υγεία μας για ένα ταξίδι , ΑΛΛΑ αν ήταν σε ύφεση ο κορονοϊός ή αν υπήρχε το αρχικό στέλεχος , αν δεν υπήρχε η μετάλλαξη Δ μάλλον θα πηγαίναμε στο ταξίδι μας . Πάλι καλά που δεν δώσαμε προκαταβολή γιατί θα είχαμε ένα συνεχές άγχος , που δεν μπορώ να το αντέξω , αν θα πάνε καλά τα πράγματα και τι κατάσταση θα αντιμετωπίζαμε εκεί . Πραγματικά στεναχωρέθηκα γιατί νόμιζα πως τα πράγματα φέτος θα ήταν καλύτερα από πέρυσι (πέρυσι δεν πήγα ούτε κάπου στη χώρα μας διακοπές) .

Υγεία να χουμε και κάποια στιγμή όλα θα πραγματοποιηθούν . Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όσες και όσους θα ταξιδέψουν υπό αυτές τις συνθήκες στο εξωτερικό .
Σιγα μωρε,μη στενοχωριεσαι. Ειμαστε πολλοι στη θεση σου.Δε θα σκασουμε κιολας αν δεν παμε εξωτερικο (ας εχουμε κι ενα καποιο ενθουσιασμο) ειδικα οι πρωταρηδες οπως εγω. Αλλα εχω και πλανακι Β για να μην πω και C(σχεδον) εντος ελλαδας με ακυρωτικα ως την τελευταια στιγμη. Εχω κανονισει πενθημερακι Συρο ετσι κι αλλιως,κι αν μετα ερθει τουμπα η Σκανδιναβια και ακυρωσω τοτε θα ανεβω στα 1100μ ελλαδιτσα στους κουμπαρους μου μεσα στο ελατο οπου θα κανω παρτυ με παιδακια και μπυρα και το βραδυ υπνο με κουβερτουλα. Δε θα ξεκουραστω λες?? Ε, μια χαρα.Μεχρι εκει φτανουν οι δυναμεις μου και θα περασω σιγουρα καλα γιατι απλα το θελω και το 'χω αναγκη .
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όσες και όσους θα ταξιδέψουν υπό αυτές τις συνθήκες στο εξωτερικό .
λες κ ειναι εκστρατεια. ας μου επιτραπει ενα φιλικο σχολιο. οι συνθηκες ειναι ιδανικες για ταξιδι στο εξωτερικο κ ειδικα σε οσους εχουν χαμηλο μπατζετ και ειναι σχετικα πρωταρηδες κ ιδανικα εχουν εμβολιαστει. πρωτη φορα εδω κ δεκαετιες βλεπω εισητηρια για πτηση που φευγει αυριο (ναι, αυριο!) με 16€/32€ πηγαινελα για Ρωμη.
1. κλεινεις λοιπον last minute κυριολεκτικα
2. επιλεγεις χωρα με ιδανικα επιδημιολογικα χαρακτηριστικα (πχ Ιταλια)
3. απολαμβανεις λιγο κοσμο κ χαμηλες τιμες σε πτησεις κ χοτελς. δεν θα ξαναδουμε φοβαμαι τετοιες τιμες.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
λες κ ειναι εκστρατεια. ας μου επιτραπει ενα φιλικο σχολιο. οι συνθηκες ειναι ιδανικες για ταξιδι στο εξωτερικο κ ειδικα σε οσους εχουν χαμηλο μπατζετ και ειναι σχετικα πρωταρηδες κ ιδανικα εχουν εμβολιαστει. πρωτη φορα εδω κ δεκαετιες βλεπω εισητηρια για πτηση που φευγει αυριο (ναι, αυριο!) με 16€/32€ πηγαινελα για Ρωμη.
1. κλεινεις λοιπον last minute κυριολεκτικα
2. επιλεγεις χωρα με ιδανικα επιδημιολογικα χαρακτηριστικα (πχ Ιταλια)
3. απολαμβανεις λιγο κοσμο κ χαμηλες τιμες σε πτησεις κ χοτελς. δεν θα ξαναδουμε φοβαμαι τετοιες τιμες.


Η τουριστική κρίση.... δημιουργεί ΕΥΚΑΙΡΙΑΡΕΣ
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
λες κ ειναι εκστρατεια. ας μου επιτραπει ενα φιλικο σχολιο. οι συνθηκες ειναι ιδανικες για ταξιδι στο εξωτερικο κ ειδικα σε οσους εχουν χαμηλο μπατζετ και ειναι σχετικα πρωταρηδες κ ιδανικα εχουν εμβολιαστει. πρωτη φορα εδω κ δεκαετιες βλεπω εισητηρια για πτηση που φευγει αυριο (ναι, αυριο!) με 16€/32€ πηγαινελα για Ρωμη.
1. κλεινεις λοιπον last minute κυριολεκτικα
2. επιλεγεις χωρα με ιδανικα επιδημιολογικα χαρακτηριστικα (πχ Ιταλια)
3. απολαμβανεις λιγο κοσμο κ χαμηλες τιμες σε πτησεις κ χοτελς. δεν θα ξαναδουμε φοβαμαι τετοιες τιμες.
@Samion Μη φοβάσαι δεν σε παρεξηγώ , εγώ απλά μια ευχή έδωσα για καλό . Προτιμάω όπως σου έχω πει ταξίδια οργανωμένα με γκρουπ , δεν μπορώ να ταξιδέψω μόνη μου σε μια χώρα που δεν έχω ξαναπάει ποτέ .
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
λες κ ειναι εκστρατεια. ας μου επιτραπει ενα φιλικο σχολιο. οι συνθηκες ειναι ιδανικες για ταξιδι στο εξωτερικο κ ειδικα σε οσους εχουν χαμηλο μπατζετ και ειναι σχετικα πρωταρηδες κ ιδανικα εχουν εμβολιαστει. πρωτη φορα εδω κ δεκαετιες βλεπω εισητηρια για πτηση που φευγει αυριο (ναι, αυριο!) με 16€/32€ πηγαινελα για Ρωμη.
1. κλεινεις λοιπον last minute κυριολεκτικα
2. επιλεγεις χωρα με ιδανικα επιδημιολογικα χαρακτηριστικα (πχ Ιταλια)
3. απολαμβανεις λιγο κοσμο κ χαμηλες τιμες σε πτησεις κ χοτελς. δεν θα ξαναδουμε φοβαμαι τετοιες τιμες.
Μωρε αυριο πηγαινεις στη Ρωμη,τον αυγουστο θα προλαβουμε να παμε Ναπολη ή με τη χαρα θα μεινουμε παλι?φοβαμαι για νεα μετρα με την νεα μεταλαξη ως τοτε... :(
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@maria91 Δίκιο έχεις , εγώ είχα κανονίσει να πάω με παρέα Ρώμη-Τοσκάνη-Cinque Terre τον Αύγουστο (τότε είχε βγάλει ημερομηνίες το γραφείο) αλλά ... Τότε τα πράγματα θα έχουν αλλάξει και το αφήσαμε και για φέτος (ελπίζω για τελευταία φορά) ... Δεν είναι ότι θα φεύγαμε σε μια εβδομάδα για Ιταλία που θα ήταν όλα εντάξει , αλλά δεν μπορούσαμε να ζούσαμε με αγωνία μέχρι τον Αύγουστο για το τι θα αντιμετωπίζαμε εκεί ...
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Πιστευετε για αρχες Οκτωβρη να κλεισω για λονδινο ταξιδι ή να περιμενω να δω πως θα έχει η κατασταση? Γενικα τι πιστευετε..θα μπουμε σε καραντινα απο Οκτωβρη ή θα ειναι εφικτα σε γενικες γραμμες τα ταξιδια κτλ?
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@Eva Dreamer Καλύτερα να περιμένεις να δεις πως θα έχει η κατάσταση ...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πιστευετε για αρχες Οκτωβρη να κλεισω για λονδινο ταξιδι ή να περιμενω να δω πως θα έχει η κατασταση? Γενικα τι πιστευετε..θα μπουμε σε καραντινα απο Οκτωβρη ή θα ειναι εφικτα σε γενικες γραμμες τα ταξιδια κτλ?
να περιμένεις καλύτερα,
γιατί εκτός από την αβεβαιότητα σχετικά με το τί θα επικρατεί στη χώρα μας υπάρχει και η αβεβαιότητα και οι ..μετά δυσκολίας ακόμα τουλάχιστον άρσεις των περιορισμών από πλευράς της Αγγλίας,
μόλις από σήμερα νομίζω επιτρέπουν επιτέλους στους εμβολιασμένους ΜΟΝΟ ΒΡΕΤΑΝΟΥΣ όμως να μπουν στην αγγλία χωρίς καραντίνα αλλά και πάλι με δύο pcr,...!

για όλους τους υπόλοιπους τουρίστες ακόμα ΤΙΠΟΤΕ,δεν ξέρουμε τι σκέφτονται και πως θα πορευτούν...με το σταγονόμετρο γίνονται οι άρσεις που βέβαια ίσως και καλώς γίνονται για το δικό τους καλό...

βέβαια αν βρίσκεις πολύ χαμηλό εισιτήριο με easyjet μπορείς να το αγοράσεις και σε περίπτωση που επικρατεί υποχρεωτική καραντίνα,η ακύρωση πτήσης μπορείς να κάνεις αίτημα και για επιστροφή χρημάτων η για voucher ενός έτους
στην δε περίπτωση που το μετανοιώσεις εσύ για δικούς σου λόγους μπορείς να αλλάξεις το εισιτήριο σου σε ημερομηνίες μέχρι και ένα χρόνο μετά χωρίς χρέωση αλλαγής
με την ryanair ψάξτο,σε περίπτωση που το μετανοιώσεις δικαιούσαι αλλαγή αλλά μόνο μέχρι τον δεκέμβριο πραγματοποίηση του ταξιδιού,σε περίπτωση καραντινας δεν ξέρω
 
Last edited:

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα σας. Δεδομένου ότι εγώ και ο σύντροφος μου έχουμε να ταξιδέψουμε εξωτερικό από τον Ιανουάριο του 2020, μας τρώει το χέρι να κλείσουμε το καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο ταξίδι από τώρα. Έχουμε βρει πολύ καλά εισιτήρια για Βιέννη και Βουδαπέστη συνδυαστικά. Έχουμε βεβαίωση νόσησης αλλά και εμβολιασμού. Πιστεύετε είναι ριψοκίνδυνο να κλείσουμε από τώρα για Δεκέμβριο;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Καλησπέρα σας. Δεδομένου ότι εγώ και ο σύντροφος μου έχουμε να ταξιδέψουμε εξωτερικό από τον Ιανουάριο του 2020, μας τρώει το χέρι να κλείσουμε το καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο ταξίδι από τώρα. Έχουμε βρει πολύ καλά εισιτήρια για Βιέννη και Βουδαπέστη συνδυαστικά. Έχουμε βεβαίωση νόσησης αλλά και εμβολιασμού. Πιστεύετε είναι ριψοκίνδυνο να κλείσουμε από τώρα για Δεκέμβριο;
Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σας, το ξέρεις αυτό.
Αν κλείσετε πάντως, φροντίστε οι κρατήσεις να είναι ευέλικτες, με δωρεάν ακυρώσεις
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Αχ, όλους εδώ μέσα μας τρώει το χέρι μας, αλλά κρατιόμαστε με νύχια και με δόντια...
Δυστυχώς φέτος τον χειμώνα μόνο last minute και αυτό με ρίσκο (και επιπλέον κόστος βέβαια).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom