Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κοιτώντας τις τιμές για PCR στις ΗΠΑ κάτω από 150 dollars δεν βρήκα.
250 γίνονται τα dollars αν χρειάζεσαι τ' αποτελέσματα την ίδια μέρα, σαν κι εμένα...γιουπιιιιι
 
Last edited by a moderator:

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Καλα, για Ιουνη και χολοσκας απο τωρα? Θα πεσει τετοια καραντ...σορι κοινωνικη ησυχια εννοω τον υπολοιπο χειμωνα που θα σου μεινουν λεφτα για μεγαλειωδες καλοκαιρι.
@paefstra Σε παραδέχομαι , αλήθεια λέω , συμφωνώ με όσα λες ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
φταιει ο τρισκαταρατος @psilos3 που λυσσαξε να μας δειχνει φωτογραφιες και λυγισα.
Ο τρισκατάρατος ψάχνει τρόπο τώρα να κάνει μαμουνιά για να μη κλαίει τα 300 που έσκασε Χριστουγεννιάτικα... :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.022
Likes
41.000
Ο τρισκατάρατος ψάχνει τρόπο τώρα να κάνει μαμουνιά για να μη κλαίει τα 300 που έσκασε Χριστουγεννιάτικα... :haha:
Αυτο που δεν κλαψαμε λεφτα το 2019 γιατι ακυρωνονταν οι πτησεις και τα πηραμε πισω αλλα θα κλαψουμε το 2022 να το δουμε λιγακι.
Τι φαση, ακομη να το χωνεψω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα είχε μια λογική να ζητούν ένα ραπιντ κατά την άφιξη στους εμβολιασμένους, φυσικά δωρεάν, όχι αυτό το χάλι όμως.

Μιλάμε για τσίρκο.
- Ας εμβολιάσουμε τις ισχυρές χώρες και τις άλλες μαζί με την Αφρική στα τέτοια μας, τι μπορεί να πάει στραβά; Εμείς είμαστε το θέμα, εμβόλια υπάρχουν αλλά μόνο για μας.
-ΑΧ ΝΕ, καινούρια μετάλλαξη, ποιος να το περίμενε, κάνε πάλι λοκ νταουν σιγά και τι πειράζει;
-Ζήτα κι ένα pcr που το χρεώνουμε στο θεό, είναι μέτρο κατά της πανδημίας άλλωστε, να μη το πληρώσουν;


Αυτό ειναι το πανίσχυρο σύστημα που ευαγγελιζόμαστε όλοι...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ας εμβολιάσουμε τις ισχυρές χώρες και τις άλλες μαζί με την Αφρική στα τέτοια μας, τι μπορεί να πάει στραβά; Εμείς είμαστε το θέμα, εμβόλια υπάρχουν αλλά μόνο για μας.
Μα ούτε οι ισχυρες χώρες είναι εμβολιασμένες όπως πρέπει....
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Παντως ετσι οπως τα λενε, αν πεταξω Αυστρια, φυγω για Σλοβενια και μπω πισω στην Αυστρια ενα 24ωρο πριν το ταξιδι, φαινεται σαν να ημουν στη χωρα 24 ωρες πριν την πτηση και δεν θελει pcr?
Τετοια μαιμουνια εννοεις @psilos3 ?
Γιατι ετσι μπαζει απο παντου το συστημα.
Πέθανα στο γελιο :)

Οι 48 ωρες αναφερονται εκτος Ελλάδας.
Δευτερον, δεν υπαρχουν συνορα Αυστρια - Σλοβενια για να μπορεις να το καταφράψεις καπως και να ισχυε το πρωτο.

Μπαχαλο το εχουν κανει, ντροπη και αισχος.
Επρεπε να μας αφησουν με το ραπιντ οσοι ειμαστε εμβολιασμενη.
Εμένα ηταν να ερθει η αδελφη μου με την οικογενεια της και τη μαμα τις γιορτες και θελουν 240 ευρω μονο για το PCR (είναι 80 ευρώ στη Σερβια). Και όλοι τους ειναι εμβολιασμενοι.

Επίσης υπηρχε μεγάλο κύμα απο Σερβια προς τη Θεσσαλονικη για τις γιορτες και ηδη τα 4 απο τα 6 ατομα το σκεφτομναται τωρα.
Εχουν καταστρεψει και προς και απο Ελλάδα τουρισμο.
Ηλιθιοι του αιωνα.
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Μα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο το pcr πρέπει να είναι τόσο ακριβό. Γιατί οι κυβερνήσεις δεν βάζουν ένα όριο στην τιμή; Μην ακούω ελεύθερος ανταγωνισμός και τέτοια υποτίθεται έχουμε πανδημία. Αν το pcr ήταν φθηνότερο και τα ταξίδια μας θα κάναμε και η διασπορά θα ήταν λιγότερη.
Μας βάλανε να εμβολιαστουμε με 3 δόσεις και έρχεται κ 4, οκ προστατευομαστε από τον ιό ; αλλα ελεύθεροι δεν ήμαστε επουδενί. Εμβολιασμενοι και μη εμβολιασμενοι όλοι έχουμε δικαιώμα στα ταξίδια αλλά για το μέσο Έλληνα να δίνει τουλάχιστον100 ε παραπάνω για ένα ταξίδι μπορεί να είναι αποτρεπτικό. Σίγουρα στοχεύουν στον εγχώριο τουρισμό αλλά και οι αεροπορικές κ οι υπάλληλοι αεροδρομίων και τα τουριστικά γραφεία έχουν προβλήματα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.022
Likes
41.000
Πέθανα στο γελιο :)

Οι 48 ωρες αναφερονται εκτος Ελλάδας.
Δευτερον, δεν υπαρχουν συνορα Αυστρια - Σλοβενια για να μπορεις να το καταφράψεις καπως και να ισχυε το πρωτο.

Μπαχαλο το εχουν κανει, ντροπη και αισχος.
Επρεπε να μας αφησουν με το ραπιντ οσοι ειμαστε εμβολιασμενη.
Εμένα ηταν να ερθει η αδελφη μου με την οικογενεια της και τη μαμα τις γιορτες και θελουν 240 ευρω μονο για το PCR (είναι 80 ευρώ στη Σερβια). Και όλοι τους ειναι εμβολιασμενοι.

Επίσης υπηρχε μεγάλο κύμα απο Σερβια προς τη Θεσσαλονικη για τις γιορτες και ηδη τα 4 απο τα 6 ατομα το σκεφτομναται τωρα.
Εχουν καταστρεψει και προς και απο Ελλάδα τουρισμο.
Ηλιθιοι του αιωνα.
Τι να σου πω, πανδημια εχουμε. Ερχεται συγγενης μου απο Αγγλια την Κυριακη να θαψει συγγενη λογω κοβιντ, δηλαδη διπλα τεστ. Αφου οι χωρες παραδεχονται εμμεσως πλην σαφεστατα οτι το εμβολιο δεν αρκει για την Ο, και δεν ειναι "πανδημια των ανεμβολιαστων" ουτε εξαπατουν τον λαο τους με θεωριες τυπου "τελευταιο μιλι", αυτη ειναι η κατασταση, ποιον τουρισμο.
Ας ελπισουμε οτι θα βγουμε απο αυτο το Πασχα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λες και θα εχουν εισιτηριο αναχωρησης οι ταξιδιωτες του διημερου με αυτοκινητο για Bansko.
Αυτοί ούτως ή άλλως είχαν υποχρεωτικό το pcr κατά την είσοδο από το Νοέμβρη-εκτός κ αν άλλαξαν κάτι εν όψει εορτών , καμένη ήταν κ αυτή η επιλογή

Σε λίγο θα γίνει και σε άλλες χώρες,για δες τα στοιχεία
Ναι το διάβασα και γω πριν λίγο και αναμενόμενο...επειδή έχω και γω κάτι προγραμματισμένο για λίγο αργότερα το είχα βάλει στο νου μου (και το μπατζετ) ότι πιθανότατα θα χρειαστεί και τεστ. Εκτός αν μας κλείσουν τελείως πάλι όλα να τα περιμένεις.

Θα είχε μια λογική να ζητούν ένα ραπιντ κατά την άφιξη στους εμβολιασμένους, φυσικά δωρεάν, όχι αυτό το χάλι όμως.
Ας ελπίσουμε να ανασκευάσουν λίγο τη μπούρδα του αιώνα...
Δηλαδή τότε γιατί πάμε και εμβολιαζόμαστε ακριβώς; Και γιατί όλος αυτός ο πανικός αν η Όμικρον έχει τόσο ήπια συμπτώματα;
Εσύ σίγουρα θα προλάβεις να πας (εγώ δεν ξέρω :cry: )
Από την άλλη με τόση ζήτηση που θα έχουν τα pcr πιθανώς να πέσουν οι τιμές και στο εξωτερικό (λέμε τώρα)
Αναρωτιέμαι τι κάνουν και οι επαγγελματίες...πχ αν είσαι νταλικιέρης και διασχίζεις 3-4 χώρες σε μια βδομάδα για να φτάσεις εκεί που πρέπει....πόσα μπινελικώματα και φάσκελα πρέπει να ρίχνεις κάθε φορά που πρέπει να παρκάρεις τη νταλίκα για να πας να κάνεις τεστ και να περιμένεις και 24 ώρες για το αποτέλεσμα;;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
πχ αν είσαι νταλικιέρης και διασχίζεις 3-4 χώρες σε μια βδομάδα για να φτάσεις εκεί που πρέπει....πόσα μπινελικώματα και φάσκελα πρέπει να ρίχνεις κάθε φορά που πρέπει να παρκάρεις τη νταλίκα για να πας να κάνεις τεστ και να περιμένεις και 24 ώρες για το αποτέλεσμα;;
Θα σε αιφνιδιάσω αν σου πω ότι οι νταλικέριδες δεν ελέγχονται πουθενά. Ούτε σε μένα έγινε κανένας έλεγχος, όταν οδικά με ιχ πήγα από Ισπανία, Γαλλία ,Ιταλία, Αυστρία και το ανάποδο. Φίλος μου που δουλεύει σε εξειδικευμένο κούριερ και κάνει τακτικά δρομολόγια Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία και Πορτογαλία , δεν του έχουν ζητήσει ποτέ ούτε τεστ, ούτε πιστοποιητικό που ούτως η άλλως δεν έχει γιατί ο χαζός δεν είναι εμβολιασμένος.
Μέσα στο 2021 έχω πάει στην Γαλλία 5-6 φορές δεν μου έλεγξαν ποτέ τα χαρτιά, εκτός από μια φορά
που με σταμάτησε μια κοπελιά αστυνομικός και με ρώτησε αν θέλω να κάνω τεστ.
Της είπα ότι δεν έχω πρόβλημα αλλά παρ΄όλο αυτά δεν μου έκαναν.
Πάντως θα πω και κάτι άσχετο-σχετικό και ο καθένας ας κρίνει την κατάσταση από μόνος του τι μας περιμένει από εδώ και πέρα.
Μέχρι τώρα όλες οι πολυεθνικές που έχουν γραφεία εδώ είχαν πρήξει τους υπαλλήλους τους
με μέιλ του στυλ τι ωραία τον Σεπτέμβριο γυρνάμε στα γραφεία. Μετά από λίγες ημέρες , αλλάζουν
τα σχέδια για ένα μήνα. Τέλος Σεπτεμβρίου στα γραφεία. Μετά τέλος Οκτωβρίου, τέλος Νοεμβρίου ,
Δεκεμβρίου ,τέλος Ιανουαρίου. Εχθές η Booking έστειλε μέιλ που έλεγε 31/12/23.
Η amazon έστειλε μέιλ γενικά και αόριστα 'θα δούμε από την καινούρια χρονιά΄ Πολλές εταιρίες που έλεγαν επιστροφή στα γραφεία, ξαφνικά αυτήν την εβδομάδα είπαν θα το επαναεξετάσουμε .
Περίεργο !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.372
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom