Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ΟΚ, ας ζητήσω τώρα κι εγώ να μου ρίξετε τα κόκκαλα, τα ζάρια, τα χαρτιά, ό,τι διαθέτετε και γνωρίζετε τέλος πάντων... Τα δεδομένα είναι:

  1. Την κατάσταση στην Ελλάδα την ξέρετε.
  2. Την κατάσταση σε Ταϋλάνδη, Λάος, Σιγκαπούρη την ξέρετε.
  3. Την κατάσταση στην Καμπότζη νομίζετε ότι την ξέρετε αλλά μάλλον δεν την ξέρετε: Μέσα στις επόμενες ώρες/μέρες είναι πολύ πιθανό να σκάσει βόμβα στο Siem Reap (βλέπε Angkor) που αμόληκε περιπλανώμενος Ιάπωνας που γύρισε τις μισές χώρες της περιοχής (Φιλιππίνες, Βιετνάμ, Καμπότζη, Ταϋλάνδη) και βρέθηκε θετικός μόλις πάτησε το πόδι του πίσω στην πατρίδα (κώλο δεν έβαλε κάτω ο αθεόφοβος). Ήδη στις Φιλιππίνες άρχισαν να βγαίνουν κρούσματα...
  4. Ο Καμποτζιανός πρωθυπουργός δήλωσε ότι, προκειμένου να διαφυλάξει την κοινότητα από την ταχεία διασπορά του ιού, είναι έτοιμος να κλειδώσει ολόκληρες επαρχίες - όπως έκαναν οι Κινέζοι.
  5. Κι αυτό που επίσης δεν ξέρετε είναι ότι μας δίνεται η ευκαιρία να ακυρώσουμε - πιθανότατα ανέξοδα - δύο πτήσεις: την μεγάλη από Ελλάδα (ATH-BKK και SIN-ATH) καθώς και την Bangkok-Phnom Penh - επειδή μας αλλάζουν τις ώρες αναχώρησης.
  6. Αν ακυρώσουμε τα πιο πάνω και (φυσικά) δεν χρησιμοποιήσουμε τα άλλα εισιτήρια που έχουμε κλείσει, θα χάσουμε συνολικά μάξιμουμ 800 ευρώ (δύο άτομα).
  7. Η αναχώρησή μας είναι μετά από 3 βδομάδες.
Τα ερωτήματα είναι:
  • Ποιά κουρτίνα να διαλέξω;
  • Ποιά νούμερα να παίξω στο τζόκερ;
  • Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
ΟΚ, ας ζητήσω τώρα κι εγώ να μου ρίξετε τα κόκκαλα, τα ζάρια, τα χαρτιά, ό,τι διαθέτετε και γνωρίζετε τέλος πάντων... Τα δεδομένα είναι:

  1. Την κατάσταση στην Ελλάδα την ξέρετε.
  2. Την κατάσταση σε Ταϋλάνδη, Λάος, Σιγκαπούρη την ξέρετε.
  3. Την κατάσταση στην Καμπότζη νομίζετε ότι την ξέρετε αλλά μάλλον δεν την ξέρετε: Μέσα στις επόμενες ώρες/μέρες είναι πολύ πιθανό να σκάσει βόμβα στο Siem Reap (βλέπε Angkor) που αμόληκε περιπλανώμενος Ιάπωνας που γύρισε τις μισές χώρες της περιοχής (Φιλιππίνες, Βιετνάμ, Καμπότζη, Ταϋλάνδη) και βρέθηκε θετικός μόλις πάτησε το πόδι του πίσω στην πατρίδα (κώλο δεν έβαλε κάτω ο αθεόφοβος). Ήδη στις Φιλιππίνες άρχισαν να βγαίνουν κρούσματα...
  4. Ο Καμποτζιανός πρωθυπουργός δήλωσε ότι, προκειμένου να διαφυλάξει την κοινότητα από την ταχεία διασπορά του ιού, είναι έτοιμος να κλειδώσει ολόκληρες επαρχίες - όπως έκαναν οι Κινέζοι.
  5. Κι αυτό που επίσης δεν ξέρετε είναι ότι μας δίνεται η ευκαιρία να ακυρώσουμε - πιθανότατα ανέξοδα - δύο πτήσεις: την μεγάλη από Ελλάδα (ATH-BKK και SIN-ATH) καθώς και την Bangkok-Phnom Penh - επειδή μας αλλάζουν τις ώρες αναχώρησης.
  6. Αν ακυρώσουμε τα πιο πάνω και (φυσικά) δεν χρησιμοποιήσουμε τα άλλα εισιτήρια που έχουμε κλείσει, θα χάσουμε συνολικά μάξιμουμ 800 ευρώ (δύο άτομα).
  7. Η αναχώρησή μας είναι μετά από 3 βδομάδες.
Τα ερωτήματα είναι:
  • Ποιά κουρτίνα να διαλέξω;
  • Ποιά νούμερα να παίξω στο τζόκερ;
  • Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
Εγω θα περιμενα κι αλλο, οσο θα ειχα τη δυνατοτητα. Τα δεδομενα αλλαζουν μερα με τη μερα.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Και στο Βιετνάμ μαθαίνω έχουν μαζέψει 70+ άτομα που πιθανώς ήρθαν σε επαφή με τον Γιαπωνέζο.
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
ΟΚ, ας ζητήσω τώρα κι εγώ να μου ρίξετε τα κόκκαλα, τα ζάρια, τα χαρτιά, ό,τι διαθέτετε και γνωρίζετε τέλος πάντων... Τα δεδομένα είναι:

  1. Την κατάσταση στην Ελλάδα την ξέρετε.
  2. Την κατάσταση σε Ταϋλάνδη, Λάος, Σιγκαπούρη την ξέρετε.
  3. Την κατάσταση στην Καμπότζη νομίζετε ότι την ξέρετε αλλά μάλλον δεν την ξέρετε: Μέσα στις επόμενες ώρες/μέρες είναι πολύ πιθανό να σκάσει βόμβα στο Siem Reap (βλέπε Angkor) που αμόληκε περιπλανώμενος Ιάπωνας που γύρισε τις μισές χώρες της περιοχής (Φιλιππίνες, Βιετνάμ, Καμπότζη, Ταϋλάνδη) και βρέθηκε θετικός μόλις πάτησε το πόδι του πίσω στην πατρίδα (κώλο δεν έβαλε κάτω ο αθεόφοβος). Ήδη στις Φιλιππίνες άρχισαν να βγαίνουν κρούσματα...
  4. Ο Καμποτζιανός πρωθυπουργός δήλωσε ότι, προκειμένου να διαφυλάξει την κοινότητα από την ταχεία διασπορά του ιού, είναι έτοιμος να κλειδώσει ολόκληρες επαρχίες - όπως έκαναν οι Κινέζοι.
  5. Κι αυτό που επίσης δεν ξέρετε είναι ότι μας δίνεται η ευκαιρία να ακυρώσουμε - πιθανότατα ανέξοδα - δύο πτήσεις: την μεγάλη από Ελλάδα (ATH-BKK και SIN-ATH) καθώς και την Bangkok-Phnom Penh - επειδή μας αλλάζουν τις ώρες αναχώρησης.
  6. Αν ακυρώσουμε τα πιο πάνω και (φυσικά) δεν χρησιμοποιήσουμε τα άλλα εισιτήρια που έχουμε κλείσει, θα χάσουμε συνολικά μάξιμουμ 800 ευρώ (δύο άτομα).
  7. Η αναχώρησή μας είναι μετά από 3 βδομάδες.
Τα ερωτήματα είναι:
  • Ποιά κουρτίνα να διαλέξω;
  • Ποιά νούμερα να παίξω στο τζόκερ;
  • Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
Εφόσον τα ταξίδι είναι σε τρείς βδομάδες θα περίμενα να περάσουν τουλάχιστον 10 μέρες πριν αποφασίσω, εφόσον σημαντικό ποσό δεν επιστρέφεται. Στο μεσοδιάστημα μπορεί να μην έχει σκάσει κάτι ανησυχητικό στην Καμπόζη και να μην υπάρχει κίνδυνος κλεισίματος της χώρας (διότι αν κατάλαβα καλά αυτό κυρίως είναι που σε φοβίζει).
Μπορεί επίσης να γίνεται χαμός και οι ίδιες οι εταιρίες να δίνουν δυνατότητα ακύρωσης με πλήρη αποζημίωση ή αλλαγή ημερομηνιών. Τα πράγματα είναι τόσο ρευστά που κανείς δεν ξέρει.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
ΟΚ, ας ζητήσω τώρα κι εγώ να μου ρίξετε τα κόκκαλα, τα ζάρια, τα χαρτιά, ό,τι διαθέτετε και γνωρίζετε τέλος πάντων... Τα δεδομένα είναι:

Τα ερωτήματα είναι:
  • Ποιά κουρτίνα να διαλέξω;
  • Ποιά νούμερα να παίξω στο τζόκερ;
  • Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
Θα εξαντλουσα τον χρόνο της ευκαιριας μου να ακυρώσω τα εισιτήρια ...αν βεβαία στο επιτρέπουν και οι υποχρεώσεις σας .Θα τα ακύρωνα τελευταία στιγμη μπορεί μέχρι τοτε να έχουν αλλάξει πολλα πραγματα
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Καλα τα μετρα που εχεις παρει,μονο να κοινωνησεις προσεχε.Το ειπαν οι Γεροντες ξεκαθαρα.η κοινωνια ΔΕΝ κολλαει.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπέρα !! Προβληματισμένη και γω με το ταξίδι που έχω προγραμματίσει για Κωνσταντινούπολη με Aegean σε 2 εβδομάδες ! Μια με τον κοροναϊό , μια με τα επεισόδια στον Έβρο ! Περιμένω την μήπως και η Aegean σκεφτεί και τους επιβάτες με τις πτήσεις μετά τις 20 Μαρτίου μηπως και μπορέσουμε να αλλάξουμε τουλάχιστον τις ημερομηνίες , αντί να χάσουμε το ταξίδι !
Χτες γύρισα από Κωνσταντινούπολη με Aegean κι εγω και ειχα ξεχάσει για 5 μέρες τι συμβαίνει με τον κοροναϊο.Λες και δε φαίνεται να απασχολει κανέναν εκεί.Δε φορούσε κανείς μάσκα.Σε τόσο κόσμο είδα 3 κινέζους να φοράνε μάσκα κάτω στο λιμάνι του εμινογλου και άλλους 5-6 στην παλιά πόλη.ουτε ιστικλάλ ουτε καντικιοϊ,πουθενά. Τωρα,αυτό καλό ή κακό δεν ξέρω.Παντως τα επεισόδια στον έβρο δε πρέπει να σε επηρεάζουν.κατα τη γνώμη μου αν δεν αλλάξει κάτι ριζικά δε χρειαζετε να σκέφτεσαι ακύρωση ή αλλαγή.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Στο Siem Reap είναι 44.
Λαζαρε,ευχαριστώ για την ενημερωση.Παρακολουθούμε στενά και εμείς...Για να δούμε πως θα πάει....Εμείς έχουμε 4 εβδομάδες μπροστά μας,αλλά όλα αλλάζουν τόσο γρήγορα!
 

fenianoe

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Χτες γύρισα από Κωνσταντινούπολη με Aegean κι εγω και ειχα ξεχάσει για 5 μέρες τι συμβαίνει με τον κοροναϊο.Λες και δε φαίνεται να απασχολει κανέναν εκεί.Δε φορούσε κανείς μάσκα.Σε τόσο κόσμο είδα 3 κινέζους να φοράνε μάσκα κάτω στο λιμάνι του εμινογλου και άλλους 5-6 στην παλιά πόλη.ουτε ιστικλάλ ουτε καντικιοϊ,πουθενά. Τωρα,αυτό καλό ή κακό δεν ξέρω.Παντως τα επεισόδια στον έβρο δε πρέπει να σε επηρεάζουν.κατα τη γνώμη μου αν δεν αλλάξει κάτι ριζικά δε χρειαζετε να σκέφτεσαι ακύρωση ή αλλαγή.
Ναι είναι λογικό και συγχρόνως περίεργο νομιζω μιας και δεν έχουν κρούσματα εκεί ακόμη! Από την άλλη εδώ Ελλάδα όλο και αυξάνονται ,τι να πω, ο χρόνος θα δείξει ! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου!
 

geoboo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα ομάδα,
σε 15 μέρες ταξιδεύουμε για Κούβα, μέσω Ρώμης, με Αλιτάλια :/
Γνωρίζει κανείς τη κατάσταση στην Κούβα? Ο μηδενικός αριθμός κρουσμάτων με βάζει σε υποψία ότι το καθεστώς έχει επιβάλλει απαγόρευση, για να προστατευτεί ο τουρισμός. Εχει κανείς εικόνα τι συμβαίνει εκεί περα? Αν και με ιντριγκάρει η ιδέα, να μπω σε καραντίνα στην αβάνα δε μου ακούγεται καλή ιδέα...
Επιπλέον, πόσο θα πρέπει να ανησυχούμε κατα τη διαρκεια του ταξιδιού με τους Ιταλούς στη καμπίνα?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα ομάδα,
σε 15 μέρες ταξιδεύουμε για Κούβα, μέσω Ρώμης, με Αλιτάλια :/
Γνωρίζει κανείς τη κατάσταση στην Κούβα? Ο μηδενικός αριθμός κρουσμάτων με βάζει σε υποψία ότι το καθεστώς έχει επιβάλλει απαγόρευση, για να προστατευτεί ο τουρισμός. Εχει κανείς εικόνα τι συμβαίνει εκεί περα? Αν και με ιντριγκάρει η ιδέα, να μπω σε καραντίνα στην αβάνα δε μου ακούγεται καλή ιδέα...
Επιπλέον, πόσο θα πρέπει να ανησυχούμε κατα τη διαρκεια του ταξιδιού με τους Ιταλούς στη καμπίνα?
Καλά, κάτσε να γίνει η πτήση πρώτα και μετά σκέφτεσαι για τα υπόλοιπα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom