Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Εμείς Βρυξέλλες οικογενειακώς 20κάτι Μαρτίου, ούτε που ανοίγω τα εισιτήρια να δω ακριβώς ποια μέρα είναι. Θα ήθελα να ακυρωθούν οι πτήσεις και να βγω από το δίλημμα. Οι επιπλέον των υποχρεωτικών μετακινήσεων με κάνουν να διστάζω, αλλιώς στα ίδια χάλια προβλέπω πως θα είμαστε κι εμείς κι αυτοί. Αν όμως πραγματοποιηθούν οι πτήσεις, οι μικροί που δε μαζεύονται θα πετάξουν, ενήλικοι είναι. Δε θα έχει και πολύ νόημα να μείνουμε οι μεγάλοι πίσω.
 

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να δω εάν το αεροδρόμιο η γενικά η χώρα που πρόκειται να ταξιδέψουμε έχει έκδοση κάποια ανακοίνωση σχετικά με τον ιό. Υπάρχει αυτη η δυνατότητα?
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Εμείς Βρυξέλλες οικογενειακώς 20κάτι Μαρτίου, ούτε που ανοίγω τα εισιτήρια να δω ακριβώς ποια μέρα είναι. Θα ήθελα να ακυρωθούν οι πτήσεις και να βγω από το δίλημμα. Οι επιπλέον των υποχρεωτικών μετακινήσεων με κάνουν να διστάζω, αλλιώς στα ίδια χάλια προβλέπω πως θα είμαστε κι εμείς κι αυτοί. Αν όμως πραγματοποιηθούν οι πτήσεις, οι μικροί που δε μαζεύονται θα πετάξουν, ενήλικοι είναι. Δε θα έχει και πολύ νόημα να μείνουμε οι μεγάλοι πίσω.
Κ γω Βρυξέλλες 23/3..το ίδιο με εδώ είναι. Ο ιός είναι κ στην χώρα μας . Τι διαφορά έχει?
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να δω εάν το αεροδρόμιο η γενικά η χώρα που πρόκειται να ταξιδέψουμε έχει έκδοση κάποια ανακοίνωση σχετικά με τον ιό. Υπάρχει αυτη η δυνατότητα?
Καλημέρα
Όσον αφορά τα αεροδρόμια μπορείς να μπεις στην επίσημη ιστοσελίδα του αεροδρομίου που σε ενδιαφέρει και να δεις αν υπάρχει κάποια σχετική οδηγία με το θέμα.
Όσον αφορά την εκάστοτε χώρα μπορείς να μπεις στη επίσημη ιστοσελίδα του εθνικού τομέα υγείας της χώρας ή να δεις οδηγίες και ανακοινώσεις σε επίσημες ιστοσελιδες κέντρων πρόληψης και ελέγχου νόσων ανά την Ευρώπη ή το κόσμο.
 

JimankoKoz

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
ΟΚ, ας ζητήσω τώρα κι εγώ να μου ρίξετε τα κόκκαλα, τα ζάρια, τα χαρτιά, ό,τι διαθέτετε και γνωρίζετε τέλος πάντων... Τα δεδομένα είναι:

  1. Την κατάσταση στην Ελλάδα την ξέρετε.
  2. Την κατάσταση σε Ταϋλάνδη, Λάος, Σιγκαπούρη την ξέρετε.
  3. Την κατάσταση στην Καμπότζη νομίζετε ότι την ξέρετε αλλά μάλλον δεν την ξέρετε: Μέσα στις επόμενες ώρες/μέρες είναι πολύ πιθανό να σκάσει βόμβα στο Siem Reap (βλέπε Angkor) που αμόληκε περιπλανώμενος Ιάπωνας που γύρισε τις μισές χώρες της περιοχής (Φιλιππίνες, Βιετνάμ, Καμπότζη, Ταϋλάνδη) και βρέθηκε θετικός μόλις πάτησε το πόδι του πίσω στην πατρίδα (κώλο δεν έβαλε κάτω ο αθεόφοβος). Ήδη στις Φιλιππίνες άρχισαν να βγαίνουν κρούσματα...
  4. Ο Καμποτζιανός πρωθυπουργός δήλωσε ότι, προκειμένου να διαφυλάξει την κοινότητα από την ταχεία διασπορά του ιού, είναι έτοιμος να κλειδώσει ολόκληρες επαρχίες - όπως έκαναν οι Κινέζοι.
  5. Κι αυτό που επίσης δεν ξέρετε είναι ότι μας δίνεται η ευκαιρία να ακυρώσουμε - πιθανότατα ανέξοδα - δύο πτήσεις: την μεγάλη από Ελλάδα (ATH-BKK και SIN-ATH) καθώς και την Bangkok-Phnom Penh - επειδή μας αλλάζουν τις ώρες αναχώρησης.
  6. Αν ακυρώσουμε τα πιο πάνω και (φυσικά) δεν χρησιμοποιήσουμε τα άλλα εισιτήρια που έχουμε κλείσει, θα χάσουμε συνολικά μάξιμουμ 800 ευρώ (δύο άτομα).
  7. Η αναχώρησή μας είναι μετά από 3 βδομάδες.
Τα ερωτήματα είναι:
  • Ποιά κουρτίνα να διαλέξω;
  • Ποιά νούμερα να παίξω στο τζόκερ;
  • Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Καλημέρα
ΟΚ, ας ζητήσω τώρα κι εγώ να μου ρίξετε τα κόκκαλα, τα ζάρια, τα χαρτιά, ό,τι διαθέτετε και γνωρίζετε τέλος πάντων... Τα δεδομένα είναι:

  1. Την κατάσταση στην Ελλάδα την ξέρετε.
  2. Την κατάσταση σε Ταϋλάνδη, Λάος, Σιγκαπούρη την ξέρετε.
  3. Την κατάσταση στην Καμπότζη νομίζετε ότι την ξέρετε αλλά μάλλον δεν την ξέρετε: Μέσα στις επόμενες ώρες/μέρες είναι πολύ πιθανό να σκάσει βόμβα στο Siem Reap (βλέπε Angkor) που αμόληκε περιπλανώμενος Ιάπωνας που γύρισε τις μισές χώρες της περιοχής (Φιλιππίνες, Βιετνάμ, Καμπότζη, Ταϋλάνδη) και βρέθηκε θετικός μόλις πάτησε το πόδι του πίσω στην πατρίδα (κώλο δεν έβαλε κάτω ο αθεόφοβος). Ήδη στις Φιλιππίνες άρχισαν να βγαίνουν κρούσματα...
  4. Ο Καμποτζιανός πρωθυπουργός δήλωσε ότι, προκειμένου να διαφυλάξει την κοινότητα από την ταχεία διασπορά του ιού, είναι έτοιμος να κλειδώσει ολόκληρες επαρχίες - όπως έκαναν οι Κινέζοι.
  5. Κι αυτό που επίσης δεν ξέρετε είναι ότι μας δίνεται η ευκαιρία να ακυρώσουμε - πιθανότατα ανέξοδα - δύο πτήσεις: την μεγάλη από Ελλάδα (ATH-BKK και SIN-ATH) καθώς και την Bangkok-Phnom Penh - επειδή μας αλλάζουν τις ώρες αναχώρησης.
  6. Αν ακυρώσουμε τα πιο πάνω και (φυσικά) δεν χρησιμοποιήσουμε τα άλλα εισιτήρια που έχουμε κλείσει, θα χάσουμε συνολικά μάξιμουμ 800 ευρώ (δύο άτομα).
  7. Η αναχώρησή μας είναι μετά από 3 βδομάδες.
Τα ερωτήματα είναι:
  • Ποιά κουρτίνα να διαλέξω;
  • Ποιά νούμερα να παίξω στο τζόκερ;
  • Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
Kαλημέρα

Είμαι ακριβώς στην ίδια θέση. Έχουμε πτήση σε δύο βδομάδες για Σιγκαπούρη και Βιετνάμ.
Πετάμε με Scoot και για Σιγκαπούρη και για Βιετνάμ. Έχει στείλει η Scoot εδώ και μέρες ότι μπορούν να αλλαχθούν τα εισιτήρια για μέχρι 31 Μαΐου. Για ακύρωση δεν ξέρω.

Ωστόσο υπάρχουν και οι εσωτερικές πτήσεις στο Βιετνάμ με την Vietnam Airlines η οποία δεν μας έχει στείλει κάποιο email για δωρεάν αλλαγή η ακύρωση.

Για τα ξενοδοχεία έχω άλλες δέκα μέρες για δωρεάν ακύρωση.

Ξέρω ότι Σιγκαπούρη έχουν αυστηρά μέτρα και δεν με φοβίζει τόσο. Στο Βιετνάμ δεν ξέρω αλλά τουλάχιστον έχουν ελάχιστα κρούσματα μέχρι σήμερα.

Ο προβληματισμός μου δεν είναι τόσο για το ταξίδι όσο για την επιστροφή στην Ελλάδα και τη καραντίνα που πρέπει να μπούμε για δύο βδομάδες καθώς οι εταιρίες λένε ότι πρέπει να δουλέψουμε από το σπίτι. Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι θα λείπουμε από τη δουλειά 4 βδομάδες με ότι συνεπάγεται αυτό.

Τι προτείνεται να κάνουμε;

1. Να πάμε με όση προκατάληψη και γκρίνια θα νιώσουμε στη δουλειά;
2. Να αλλάξουμε τα εισιτήρια για τέλη Απριλίου χωρίς να ξέρουμε αν θα είναι χειρότερα τότε καθώς τότε μιλάνε για έξαρση του Ιού
3. Να ακυρώσουμε τα εισιτήρια χάνοντας ένα σημαντικό ποσό;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ερώτηση: πού βλέπετε τις χρονικά κοντινές προηγούμενες πτήσεις του αεροσκάφους που σας ενδιαφέρει; Το είχε αναφέρει κάποιο μέλος προ καιρού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να δω εάν το αεροδρόμιο η γενικά η χώρα που πρόκειται να ταξιδέψουμε έχει έκδοση κάποια ανακοίνωση σχετικά με τον ιό. Υπάρχει αυτη η δυνατότητα?
IATA. Κ οι αεροπορικες αυτο βλεπουν.
https://www.iatatravelcentre.com/in...UgqNXNKw8kaY-GTv6toqGa6yM4hQ2Uh_lcslnNqhKb_Ac
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Κ γω Βρυξέλλες 23/3..το ίδιο με εδώ είναι. Ο ιός είναι κ στην χώρα μας . Τι διαφορά έχει?
Χωρις να ειμαι κατα των ταξιδιων αυτη τη περιοδο. Εχει μια πολυ μεγαλη και σημαντικη διαφορα (ειδικα αν εχεις οικογενεια ή υποχρεωσεις). Αν νοσησεις στην Ελλαδα το πιο πιθανο ειναι να μπεις σε κατ οικον περιορισμο για καποιες μερες. Αν εισαι στο εξωτερικο υπαρχει η πιθανότητα (μικρη μεγαλη δε ξερω) να μη σε αφησουν να επιστρεψεις και να χρειστει να μεινεις δυο εβδομαδες στην χωρα που θα εισαι σε καραντινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom