Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αποφασίσαμε να μην πάμε μετά απο συζήτηση με δικό μας ταξιδιωτικο πράκτορα γιατί η κατάσταση γίνεται ανεξέλεγκτη. Η Ταυλάνδη είναι γεμάτη κινέζους τουρίστες και είναι ψευδές ο αριθμός 14 ασθενών που έχουν δώσει για ευνόητους λόγους. Έχουμε φίλους ήδη εκεί και θα ενημερώσω όταν έχω παραπάνω νέα.
Για εμάς είναι ιδιαίτερα μεγάλο το ρίσκο να ταξιδέψουμε στο αεροπλάνο τόσες ώρες με το φόβο ότι ο διπλανός τουρίστας ίσως και να έχει ιό και θα μας χαλάσει τη διάθεση.
Δυστυχώς χάσαμε το ταξίδι μας, αλλά αυτά συμβαίνουν κατα καιρούς με διαφόρων μορφών τρομοκρατίας...

Θα ευχαριστηθουμε ταξίδι εντός Ευρωπαικών συνόρων ή στην Αίγυπτο ή ακόμα καλύτερα στην Ελλάδα μας. Απλά χάσαμε τα μπανάκια μας..
Να δω εγω τι θα κανω με κλεισμενα εισιτηρια... Βεβαια εχω ακομα μπροστα μου 40 μερες να το δω.

Εισιτηρια ειχατε κλεισει εσεις;;
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Να δω εγω τι θα κανω με κλεισμενα εισιτηρια... Βεβαια εχω ακομα μπροστα μου 40 μερες να το δω.

Εισιτηρια ειχατε κλεισει εσεις;;
Οχι γιατί τα κλείνουμε 10 μέρες πρίν κάθε φορά και πετυχαίνουμε καλές τιμές παραδόξως. Οπότε περίμεναμε και φέτος τελευταία βδομάδα.

Νομίζω ότι μεσα στο 10ημερο θα γίνει ακόμα πιο ξεκάθαρο. Και πιστεύω ότι θα τα επιστρέψουν.

Ότι νέο έχω θα ενημερώνω.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Οχι γιατί τα κλείνουμε 10 μέρες πρίν κάθε φορά και πετυχαίνουμε καλές τιμές παραδόξως. Οπότε περίμεναμε και φέτος τελευταία βδομάδα.

Νομίζω ότι μεσα στο 10ημερο θα γίνει ακόμα πιο ξεκάθαρο. Και πιστεύω ότι θα τα επιστρέψουν.

Ότι νέο έχω θα ενημερώνω.
Οτι μαθαινεις απο τους γνωστους εκει ενημερωνε μας ναι!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα ευχαριστηθουμε ταξίδι εντός Ευρωπαικών συνόρων ή στην Αίγυπτο ή ακόμα καλύτερα στην Ελλάδα μας. Απλά χάσαμε τα μπανάκια μας..
Να δω εγω τι θα κανω με κλεισμενα εισιτηρια... Βεβαια εχω ακομα μπροστα μου 40 μερες να το δω.
Καθιστε εδω. Μην κυνηγατε τον ιο.
Θα ερθει αυτος σε εσας...
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Αποφασίσαμε να μην πάμε μετά απο συζήτηση με δικό μας ταξιδιωτικο πράκτορα γιατί η κατάσταση γίνεται ανεξέλεγκτη. Η Ταυλάνδη είναι γεμάτη κινέζους τουρίστες και είναι ψευδές ο αριθμός 14 ασθενών που έχουν δώσει για ευνόητους λόγους. Έχουμε φίλους ήδη εκεί και θα ενημερώσω όταν έχω παραπάνω νέα.
Για εμάς είναι ιδιαίτερα μεγάλο το ρίσκο να ταξιδέψουμε στο αεροπλάνο τόσες ώρες με το φόβο ότι ο διπλανός τουρίστας ίσως και να έχει ιό και θα μας χαλάσει τη διάθεση.
Δυστυχώς χάσαμε το ταξίδι μας, αλλά αυτά συμβαίνουν κατα καιρούς με διαφόρων μορφών τρομοκρατίας...

Θα ευχαριστηθουμε ταξίδι εντός Ευρωπαικών συνόρων ή στην Αίγυπτο ή ακόμα καλύτερα στην Ελλάδα μας. Απλά χάσαμε τα μπανάκια μας..
Μιλησα με έναν φίλο από γνωστό πρακτορείο και δεν ήταν και τόσο αισιοδοξος για την κατάσταση και στην Ευρώπη....Γιατί ήδη έχουν ταξιδέψει πάρα πολύ Κινέζοι και υπάρχει μεγάλος χρόνος 14 ημερών που κάποιος μπορεί να έχει τον ιό χωρίς να είναι συπτωματικος ....
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καθιστε εδω. Μην κυνηγατε τον ιο.
Θα ερθει αυτος σε εσας...
Δεν διαφωνω αλλα θα εξαντλησω τις πιθανοτητες. Προκειται για γαμηλιο ταξιδι. Το διαστημα που παιρνουμε αδεια ειναι συγκεκριμενο. Εψαξα στα προχειρα και Δυτικα (Τζαμαϊκα, Κουβα, Αγιο Δομινικο, Μπαχαμες κτλπ) αλλα οι τιμες ξεφευγουν... Θα περιμενω για την ωρα και θα δω... Μας βλεπω για ταξιδι Ελλαδα...
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Δεν διαφωνω αλλα θα εξαντλησω τις πιθανοτητες. Προκειται για γαμηλιο ταξιδι. Το διαστημα που παιρνουμε αδεια ειναι συγκεκριμενο. Εψαξα στα προχειρα και Δυτικα (Τζαμαϊκα, Κουβα, Αγιο Δομινικο, Μπαχαμες κτλπ) αλλα οι τιμες ξεφευγουν... Θα περιμενω για την ωρα και θα δω... Μας βλεπω για ταξιδι Ελλαδα...
Λοιπόν τα πράγματα και εκει κατω Ταϋλάνδη δηλαδη ειναι παράξενα οι κινέζοι αποχωρουν αλλά είναι σε συναγερμό να αποχωρήσουν και οι φίλοι. Ηδη κυκλοφορουν επιφυλακτικά. Συγγνώμη αλλά εγω ετσι διακοπές δε μπορώ να παω με το φόβο και να κοιταω γυρω μου μηπως καποιος βήχει..

Έψαξα και εγω για Καραϊβική όμως παλι νιώθω πίεση παλι δε θα ειναι οι διακοπές που θελω.

Για το αν έρθει ο ιός στην Ελλαδα ειμαι σίγουρη. Δε φοβάμαι τον ιο μη κολλησω στην Ελλάδα ή στο σπιτι μου, όσο φοβάμαι μην αποκλειστω σε ενα μέρος που δεν θα μου ειναι ευκολο να γυρίσω επειδη οι αεροπορικες μπορουν ανα πασα στιγμη να ακυρώσουν πτησεις.

Ελλάδα και παλι Ελλαδα. Να κανουμε το γυρο της Πελοποννήσου Ναυπλιο ολίγον Κρήτη και όπου αλλου επιτρέψει ο Καιρός.
Του χρόνου να μαστε καλά. Μας την φορεσαν φέτος.

Εύχομαι μόνο να βρεθει γρηγορα το εμβόλιο ειδάλλως θα έχουμε τουριστική κριση και δεν είναι καλο αυτο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Προκειται για γαμηλιο ταξιδι. Το διαστημα που παιρνουμε αδεια ειναι συγκεκριμενο. Μας βλεπω για ταξιδι Ελλαδα...

Η ώρα η καλή. Αν επιλέξετε τοπ κλασσικό ρομαντικό προορισμό τύπου Σαντορίνη, δεν είναι κακό να κάνετε έγκαιρα έρευνα και κράτηση ξενοδοχείου.Ξεκινήστε την έρευνα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η ώρα η καλή. Αν επιλέξετε τοπ κλασσικό ρομαντικό προορισμό τύπου Σαντορίνη, δεν είναι κακό να κάνετε έγκαιρα έρευνα και κράτηση ξενοδοχείου.Ξεκινήστε την έρευνα.
Εάν η εξέλιξη του ιού είναι τέτοια που θα εμποδίσει τα καλοκαιρινά ταξίδια Κινέζων, θα είναι και μικρότερο το πρόβλημα της ανεύρεσης καταλύματος, καθότι η Σαντορίνη στηρίζεται σε μεγάλο μέρος σε Κινέζους και Ινδούς.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν διαφωνω αλλα θα εξαντλησω τις πιθανοτητες.
Και καλά θα κάνεις... κατά την ταπεινή μου γνώμη. Εμείς φεύγουμε σε 2 μήνες. Ψυχραιμία. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι το άγχος και ο πανικός που δημιουργούνται από την παραπληροφόρηση και την τρομολαγνεία των μέσων αλλά και την άγνοια του κοινού και την ανικανότητά τους να ψάξουν κάτι μόνοι τους, να σκεφτούν λογικά και ψύχραιμα και να πάρουν αποφάσεις (και το βλέπουμε και σ'αυτό το φόρουμ). Κάποιοι μπορεί να προσβληθούν απ'αυτό που γράφω, αλλά αυτή είναι η αλήθεια - δυστυχώς.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
:rolleyes: Η Σαντορίνη δεν ειναι γεμάτη Κινέζους.??? χα χα χα!!!

Και η Μύκονος και η Αθήνα για όσους περπατάμε συχνά στο κέντρο.Δεν σημαίνει πως δεν θα βγαίνουμε ούτε από το σπίτι μας. Δεύτερον γεμάτες Κινέζους είναι και πόλεις σε όλη την Ευρώπη .

https://www.statista.com/statistics/311592/outbound-travel-from-india-to-china-by-destination/


Δεν είδα πολλούς να σκέφτονται να ακυρώσουν ταξίδια στην Ευρώπη(μέχρι στιγμής τουλάχιστον), επειδή η Βενετία είναι γεμάτη Κινέζους.Τρίτον, δεν μπαίνω καν στην ουσία αν θα ακυρώσει κανείς ή όχι, απαντώ στο φίλο που παντρεύεται και λέει πως σκέφτεται για Ελλάδα. Τέταρτον είπα τύπου Σαντορίνη, δηλαδή δημοφιλείς προορισμούς γενικά.ΔΕΝ του είπα να πάει ή να μην πάει Σαντορίνη. Απλώς ξέρω πως την επιλέγουν πολλοί για γαμήλιο εντός Ελλάδας.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom