Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Δεν είδα πολλούς να σκέφτονται να ακυρώσουν ταξίδια στην Ευρώπη(μέχρι στιγμής τουλάχιστον), επειδή η Βενετία είναι γεμάτη Κινέζους.
Απο σημερα που επιβεβαιωθηκαν 2 κρουσματα στη Ρωμη, η Ιταλια διακοπτει ολες τις πτησεις για και απο Κινα. Πιο ασφαλης εισαι στην Ιταλια παρα στην Ελλαδα, που δεν εχει λαβει καμια αποφαση, πλην των οδηγιων στα σχολεια απο χθες να.... σαπουνιζονται τα παντα ολη μερα.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Λοιπόν τα πράγματα και εκει κατω Ταϋλάνδη δηλαδη ειναι παράξενα οι κινέζοι αποχωρουν αλλά είναι σε συναγερμό να αποχωρήσουν και οι φίλοι. Ηδη κυκλοφορουν επιφυλακτικά. Συγγνώμη αλλά εγω ετσι διακοπές δε μπορώ να παω με το φόβο και να κοιταω γυρω μου μηπως καποιος βήχει..

Έψαξα και εγω για Καραϊβική όμως παλι νιώθω πίεση παλι δε θα ειναι οι διακοπές που θελω.

Για το αν έρθει ο ιός στην Ελλαδα ειμαι σίγουρη. Δε φοβάμαι τον ιο μη κολλησω στην Ελλάδα ή στο σπιτι μου, όσο φοβάμαι μην αποκλειστω σε ενα μέρος που δεν θα μου ειναι ευκολο να γυρίσω επειδη οι αεροπορικες μπορουν ανα πασα στιγμη να ακυρώσουν πτησεις.

Ελλάδα και παλι Ελλαδα. Να κανουμε το γυρο της Πελοποννήσου Ναυπλιο ολίγον Κρήτη και όπου αλλου επιτρέψει ο Καιρός.
Του χρόνου να μαστε καλά. Μας την φορεσαν φέτος.

Εύχομαι μόνο να βρεθει γρηγορα το εμβόλιο ειδάλλως θα έχουμε τουριστική κριση και δεν είναι καλο αυτο.
Αν δεν εισαι ανεμελος σε διακοπες παντα ειναι ασχημο. Ελπιζω σε λιγες μερες να εχουν εξομαλυνθει τα πραγματα...
Η ώρα η καλή. Αν επιλέξετε τοπ κλασσικό ρομαντικό προορισμό τύπου Σαντορίνη, δεν είναι κακό να κάνετε έγκαιρα έρευνα και κράτηση ξενοδοχείου.Ξεκινήστε την έρευνα.
Σε ευχαριστουμε πολυ! Το μυστηριο εχει γινει λιγους μηνες τωρα απλα μονο το Μαρτιο ειχαμε το χρονο για να παμε ενα ταξιδακι. Για Σαντορινη που λες εχουμε παει χωρις υπερβολη 6-7 φορες. Τετοιο μηνα στην Ελλαδα μαλλον Χειμερινο προορισμο θα επελεγα. Αλλα θα περιμενω ακομα...
Και καλά θα κάνεις... κατά την ταπεινή μου γνώμη. Εμείς φεύγουμε σε 2 μήνες. Ψυχραιμία. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι το άγχος και ο πανικός που δημιουργούνται από την παραπληροφόρηση και την τρομολαγνεία των μέσων αλλά και την άγνοια του κοινού και την ανικανότητά τους να ψάξουν κάτι μόνοι τους, να σκεφτούν λογικά και ψύχραιμα και να πάρουν αποφάσεις (και το βλέπουμε και σ'αυτό το φόρουμ). Κάποιοι μπορεί να προσβληθούν απ'αυτό που γράφω, αλλά αυτή είναι η αλήθεια - δυστυχώς.
Προς τα που πετας και με ποια εταιρεια;
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλησπέρα! Έχω κλείσει τον Απρίλιο για Ταυλανδη (Μπανγκόκ και Πουκετ) με scoot. Ξέρετε αν η εταιρεία αλλάζει τα εισιτήρια;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπέρα! Έχω κλείσει τον Απρίλιο για Ταυλανδη (Μπανγκόκ και Πουκετ) με scoot. Ξέρετε αν η εταιρεία αλλάζει τα εισιτήρια;
Για Ταυλανδη αποκλειεται να αλλαζει τα εισιτηρια. Αν ηταν για Κινα το συζηταγαμε. Και ποσο μαλλον Απριλη που λογικα θα εχει επελθει η κανονικοτητα....
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα! Έχω κλείσει τον Απρίλιο για Ταυλανδη (Μπανγκόκ και Πουκετ) με scoot. Ξέρετε αν η εταιρεία αλλάζει τα εισιτήρια;
Η μόνη σου ελπίδα και ευχή είναι ν'αλλάξει η Scoot τις μέρες ή/και ώρες των πτήσεων οπότε, σ'εκείνη την περίπτωση, ζητάς ακύρωση εισιτηρίου κι επιστροφή χρημάτων.
 

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Μεγάλη ξενερα... Να έχεις κάνει τόσο προγραμματισμό τόσα έξοδα και να είσαι με την ψυχή στο στόμα και όχι μόνο αυτό.. και να πας πώς να το ευχαριστηθείς; Εγώ έχω και transit 2 φορές και 2 ενδιάμεσες πτήσεις
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μεγάλη ξενερα... Να έχεις κάνει τόσο προγραμματισμό τόσα έξοδα και να είσαι με την ψυχή στο στόμα και όχι μόνο αυτό.. και να πας πώς να το ευχαριστηθείς; Εγώ έχω και transit 2 φορές και 2 ενδιάμεσες πτήσεις
Για πες μας και τη δικη σου διαδρομη, τα transit σου, εταιρεια και μερα που πας...

Οχι τπτ αλλο.... Μηπως παρηγορηθω και εγω...!!
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Κανόνιζα ταξιδάρα στο Θιβετ και EBC τον Μάιο που είναι από τα όνειρα ζωής. Επειδή όμως δεν είμαι αισιόδοξος ότι όλα στην Κίνα θα έχουν επανέλθει τόσο σύντομα, οδεύω προς ακύρωση του ταξιδιού και αντικατάσταση με νέο προορισμό. Κατ’αλλα επειδή εχω πολλαπλα ταξίδια για επαγγελματικούς λογούς στην Ινδία τις επόμενες βδομάδες ελπίζω να μην εξαπλωθεί προς τα εκεί γιατί οι υποδομές τους μου φαίνονται ανύπαρκτες.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μεγάλη ξενερα... Να έχεις κάνει τόσο προγραμματισμό τόσα έξοδα και να είσαι με την ψυχή στο στόμα και όχι μόνο αυτό.. και να πας πώς να το ευχαριστηθείς; Εγώ έχω και transit 2 φορές και 2 ενδιάμεσες πτήσεις
Τελικα οκ. Ειδα το ταξιδι σου παραπισω.... Στο ιδιο καζανι βραζουμε δυστυχως! Οταν γυρνας μετα απο 2 μερες φευγω εγω...
 

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Τελικα οκ. Ειδα το ταξιδι σου παραπισω.... Στο ιδιο καζανι βραζουμε δυστυχως! Οταν γυρνας μετα απο 2 μερες φευγω εγω...
Σαν ανέκδοτο μου φαίνεται... Οι πτήσεις είναι 22/2 Αθήνα Σιγκαπούρη transit Χονγκ Κονγκ μετά εσωτερική για Σιγκαπούρη έπειτα εσωτερική για Ταϊλάνδη και επιστροφή Αθήνα με transit Σιγκαπούρη ξανά στις 10/3... Όλες με σκουτ! Για εμένα από θέμα επικινδυνότητας Χονγκ Κονγκ και Σιγκαπούρη είναι στο ίδιο επίπεδο η Ταϊλάνδη θεωρώ ότι είναι πιο επίφοβη από θέμα πρόληψης και εγκαταστάσεων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.443
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom