Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ψιλοεπείγουσα ερώτηση.
Ξερει κάποιος αν γίνονται δρομολόγια λεωφορείων από Σοφια για Θεσσαλονίκη;
+302310595431, +302311820152, +306999302600, +306992300661, +306994378442, +306992380806
 

Arethdina

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα.Η κυβέρνηση ανακοίνωσε μέτρα πριν λιγο όπου δε θα μπορούμε να βγαινουμε αν δε έχουμε κάποιο λόγο.Αυτη την τρίτη πετάω για Αιτχοβεν δε έχει ακυρωθεί η πτήση μου και από όσο γνωρίζω δε έχει κλείσει το αεροδρόμιο Μακεδονίας.Πως θα πάω μέχρι το αεροδρόμιο; Θα συμπληρώσω στην αίτηση ότι έχω πτηση; Θα στείλω sms στον αριθμό που είπε ο Μητσοτάκης; Μια βοήθεια οποίος ξέρει πού μπορώ να απευθυνθώ η αν μπορεί να με βοηθήσει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα.Η κυβέρνηση ανακοίνωσε μέτρα πριν λιγο όπου δε θα μπορούμε να βγαινουμε αν δε έχουμε κάποιο λόγο.Αυτη την τρίτη πετάω για Αιτχοβεν δε έχει ακυρωθεί η πτήση μου και από όσο γνωρίζω δε έχει κλείσει το αεροδρόμιο Μακεδονίας.Πως θα πάω μέχρι το αεροδρόμιο; Θα συμπληρώσω στην αίτηση ότι έχω πτηση; Θα στείλω sms στον αριθμό που είπε ο Μητσοτάκης; Μια βοήθεια οποίος ξέρει πού μπορώ να απευθυνθώ η αν μπορεί να με βοηθήσει.
Έχει σημασία για πιο λόγο θες να ταξιδέψεις. Αν θες να μετακινηθείς για λόγους αναψυχής, δεν επιτρέπεται αυτό και θα έχει και πρόστιμο... Τα αεροδρόμια δεν κλείνουν.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Έχει σημασία για πιο λόγο θες να ταξιδέψεις. Αν θες να μετακινηθείς για λόγους αναψυχής, δεν επιτρέπεται αυτό και θα έχει και πρόστιμο... Τα αεροδρόμια δεν κλείνουν.
πως εντοπίζεται δηλαδή αυτός που κάνει ταξίδι αναψυχής;Αν καταφέρει και φτάσει στο αεροδρόμιο και πετάξει και με το καλό γυρίσει,τι μπορεί να γίνει;
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
πως εντοπίζεται δηλαδή αυτός που κάνει ταξίδι αναψυχής;Αν καταφέρει και φτάσει στο αεροδρόμιο και πετάξει και με το καλό γυρίσει,τι μπορεί να γίνει;
Όταν γυρίσει, καραντίνα 14 ημέρες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
πως εντοπίζεται δηλαδή αυτός που κάνει ταξίδι αναψυχής;Αν καταφέρει και φτάσει στο αεροδρόμιο και πετάξει και με το καλό γυρίσει,τι μπορεί να γίνει;
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, με τα έως τώρα δεδομένα, αν βρίσκεσαι στη διεύθυνση κατοικίας σου δεν μπορείς να μετακινηθείς για λόγους αναψυχής ή τέλος πάντων αν δεν έχεις σοβαρό λόγο ή έναν λόγο απο αυτούς που λένε οτι επιτρέπεται να μετακινηθείς. Αν όμως θέλεις να ταξιδέψεις για επαναπατρισμό ή τέλος πάντων να γυρίσεις στη "βάση" σου, μπορείς.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Όταν γυρίσει, καραντίνα 14 ημέρες.
Αυτό ναι εντάξει.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, με τα έως τώρα δεδομένα, αν βρίσκεσαι στη διεύθυνση κατοικίας σου δεν μπορείς να μετακινηθείς για λόγους αναψυχής ή τέλος πάντων αν δεν έχεις σοβαρό λόγο ή έναν λόγο απο αυτούς που λένε οτι επιτρέπεται να μετακινηθείς. Αν όμως θέλεις να ταξιδέψεις για επαναπατρισμό ή τέλος πάντων να γυρίσεις στη "βάση" σου, μπορείς.
Ναι και εγώ το ίδιο καταλαβαίνω και έτσι πρέπει ναναι. Απλώς ρωτάω εάν Η μόνη επίπτωση που θα έχει κανείς, εκτός της καραντίνας φυσικά, θα είναι μόνο ένα μικρό πρόστιμο της τάξης των 150 €; Γιατί αν ο άλλος Έχει δώσει αρκετά χρήματα για ένα ταξίδι μπορεί ισως τότε να θυσιάσει αυτό το ποσό. Μπορεί ας πούμε να έχει κάποιες άλλες ποινικές ευθύνες ή όχι;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μπορεί ας πούμε να έχει κάποιες άλλες ποινικές ευθύνες ή όχι;
Δεν το γνωρίζω. Πάντως σήμερα διάβαζα για συλλήψεις καταστηματαρχών που είχαν ανοιχτές τις επιχειρήσεις τους. Επίσης δεν επιτρέπεται ο ανεφοδιασμός των επιχειρήσεων που έχουν κλείσει, εκτός αν έχουν λειτουργία e-shop. Απο αύριο θα δείξει καλύτερα τι ακριβώς θα ισχύσει μετά τις σημερινές ανακοινώσεις.
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
είμαι σίγουρος ότι στο Βιετνάμ όλα είναι μια χαρά. σιγά μην αλλάξουν τη ζωή τους για 15 κρούσματα σε 95 εκατ. κατοίκους.

το θέμα είναι ποιες είναι οι πιθανότητες να κολλήσω κάτι εγώ ή κάποιος από το γκρουπ μου (15 άτομα) κατά τη διάρκεια 20+ ωρών ο καθένας σε καμπίνες αεροπλάνου, κατά τη διάρκεια 8 ωρών ύπνου σε κουκέτα σε βιετναμέζικο τρένο και κατά τη διάρκεια 14 διανυκτερεύσεων σε 10 διαφορετικά μέρη.

μετά, εάν κάποιος κολλήσει, ποιες είναι οι πιθανότητες να πρέπει να μείνω κάπου, πχ. σε κάποιο νοσοκομείο με βιετναμέζικο προσωπικό και φαγητό για 14 μέρες. όχι λόγω ότι θα έχω πρόβλημα (ξαναλέω θεωρώ εξαιρετικά απίθανο το να έχω πρόβλημα) αλλά μόνο και μόνο επειδή υπάρχει πανικός και είναι όλοι στην τσίτα.

τρίτον, ποιες είναι οι πιθανότητες όταν γυρίσω να μου πουν από τη νέα μου δουλειά "ξέρεις, πριν έρθεις στο γραφείο να γνωρίσεις και να χαιρετήσεις όλους, κάτσε 14 μέρες σπίτι σου ή πήγαινε μια βόλτα από Ευαγγελισμό".

εάν εσύ ή το μέλος Bill7 έχετε τις πιθανότητες αυτές, με χαρά να μου τις δώσετε να υπολογίσω το ρίσκο που παίρνω και την τιμή που αυτό έχει.
Ποτέ δε θα ήταν δυνατό να πιστέψω τη σημερινή κατάσταση 1 μήνα πριν (σχεδόν) όταν ακύρωσα το ταξίδι για Βιετνάμ. Παρ' όλη την τεράστια ξενέρα μου τότε, δεν ήθελα να πάρω το ρίσκο αν και ήταν ακόμα η εποχή του 50-50. Μισοί έλεγαν "να μην πας", μισοί έλεγαν "να μη χάσεις την εμπειρία", "μπες στο αεροπλάνο", "στην Αθήνα με τη γρίπη κινδυνεύεις παραπάνω", "τα ΜΜΕ επενδύουν στην τρομολαγνεία", "σιγά μην ακυρωθούν και οι Ολυμπιακοί Αγώνες" (για το Τσάμπιονς Λιγκ δε μου είπε κανένας, αλλά και αυτός λάθος θα είχε αποδειχθεί!).

Το μόνο που έχω να πω, να προσέχετε. @babaduma, @AntRo, @x7777, @tripakias, @Manos46, @poised ευχαριστώ για τη βοήθεια και την κουβέντα σας τότε που το χρειαζόμουν. Εύχομαι να είστε καλά στην υγεία σας, ξενερωμένοι και κλειδωμένοι στα σπίτια σας (για σένα @babaduma στενοχωρήθηκα όσο και για το δικό μου άκυρο) και με καλή διάθεση! Χαιρετισμούς!
 

chrisvek

Member
Μηνύματα
40
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Μπρατ-Βουδαπέστη
Νομίζω πως πάντα προέχει η υγεία όλων! Όταν και εγώ ένα μήνα πριν ακύρωσα ένα ταξίδι που περίμενα πάνω απο 8 μήνες, στεναχωρέθηκα, ξενέρωσα και μάλιστα έφτασα σε σημείο να σκέφτομαι να μην ξανα προγραμματίσω κάτι. Όμως!!! σκεφτόμουν την υγεία των γονέων μου, και των υπολοίπων με προβλήματα υγείας. Νιώθω αρκετά "περήφανος" πλέον που όσα και να έχασα ίσως "έσωσα" άτομα!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Το μόνο που έχω να πω, να προσέχετε.
Να ‘σαι καλα!! Το σημαντικοτερο ειναι να ειμαστε ολοι καλα, να εχουμε την υγεια μας και οσο για τα ταξιδια ο καιρος ειναι συμμαχος μας. Παλι εδω θα ‘μαστε μετα απο μηνες να συζηταμε και να ανταλλαζουμε αποψεις για τα μελλοντικα μας ταξιδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom