Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Είχαμε σκοπό με τον σύζυγό μου φέτος τον Δεκέμβρη να πάμε επιτέλους στο Μπαλί.Βρήκα εισιτήρια σε πολύ καλή τιμή με Turkish αλλα είναι ρίσκο να τα κλείσω μιας και δεν ξέρουμε καν πως θα έχουν τα πράγματα και στον επόμενο χειμώνα.Θα ήθελα μια γνώμη σε όσουν είχαν σχέδια να ταξιδέψουν πάνω κάτω την ίδια περίοδο.Εννοείται ότι πάνω απ'όλα είναι η υγεία και τα ταξίδια μπορούν να περιμένουν αλλά μια γνώμη θα την ήθελα πάνω σε αυτό...
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
@tripakias καλησπερα!! μιας και εισαι ειδικος περι Γαλλιας.. εχω κλεισει ταξιδι 9-15 Σεπτεμβρη.. τι λες να κανω να ακυρωσω η εχω ελπιδες?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.128
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@tripakias καλησπερα!! μιας και εισαι ειδικος περι Γαλλιας.. εχω κλεισει ταξιδι 9-15 Σεπτεμβρη.. τι λες να κανω να ακυρωσω η εχω ελπιδες?
Ο,τι και να σου πω ενεχει 100% κινδυνο να πεσει εξω. Ειναι πολυ νωρις ακομα.
 

stefanosa

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα. Επειδή βλέπω πολλά μηνύματα. Έχω εισητηριο για Πολωνία με Aegean τέλη Ιουλίου. Τώρα βλέπω ότι μπορώ να το αλλάξω δωρεαν μέχρι τέλη Απριλίου. Να το μετάθεσω για τέλη Αυγούστου ή μέσα Οκτωβρίου ή να το ρισκάρω μπας και πάμε? Πώς το κόβετε με τα ταξίδια το καλοκαίρι?
 

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Είχαμε σκοπό με τον σύζυγό μου φέτος τον Δεκέμβρη να πάμε επιτέλους στο Μπαλί.Βρήκα εισιτήρια σε πολύ καλή τιμή με Turkish αλλα είναι ρίσκο να τα κλείσω μιας και δεν ξέρουμε καν πως θα έχουν τα πράγματα και στον επόμενο χειμώνα.Θα ήθελα μια γνώμη σε όσουν είχαν σχέδια να ταξιδέψουν πάνω κάτω την ίδια περίοδο.Εννοείται ότι πάνω απ'όλα είναι η υγεία και τα ταξίδια μπορούν να περιμένουν αλλά μια γνώμη θα την ήθελα πάνω σε αυτό...
Εγω έχω μεταθέσει την ημερομηνία του γάμου μου που θα ήταν κανονικά τέλη Ιουνίου αλλά λόγω των μέτρων και επειδή φοβήθηκαμε ότι δεν θα μπορούσαμε να έχουμε γύρω στους 400 καλεσμένους στο κέντρο μεταθεσαμε την ημερομηνία για Αύγουστο...επίσης για Αύγουστο σχεδιάζαμε να ταξιδέψουμε για γαμήλιο ταξίδι στο μπαλι-σιγκαπουρη αλλά με την κατάσταση που επικρατεί πλέον το αφήσαμε για του χρόνου το καλοκαίρι !!! Να πω απλά ότι καλύτερη εποχή να πας Μπαλί είναι από Απρίλη μέχρι Οκτώβριο λόγω της έλλειψης βροχής σε σχέση με Δεκέμβρη Ιανουαρίο Φεβρουάριο...δυστυχώς νομίζω ότι μέχρι να βρεθεί κάποιο αποτελεσματικό φάρμακο η εμβόλιο τίποτα δεν θα είναι πια ιδιο ...ίσως υπάρξουν ξανά lockdowns τον χειμώνα αν υπάρξει δεύτερο κυμα του ιού...και ας μην ξεχνάμε ότι σε πολύ τουριστικά μέρη ίσως υπάρχουν και κλειστά αξιοθέατα προς επισκεψιμότητα..
 

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Ακόμα και για αρχές Ιουνίου που έχω κλείσει Βουκουρέστι τα πράγματα είναι αμφίβολα. Αυτή τη στιγμή μου έχει κοπεί και η διάθεση. Ας ελπίσουμε να περάσει γρήγορα αυτός ο εφιάλτης ο οποίος εκτός από θανάτους θα αφήσει πίσω του βαριά οικονομική πέτρα που θα πρέπει να σηκώσουμε...
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα γίνονται ελεύθερα πτήσεις απο κ προς εξωτερικο με την άρση της καραντίνας ...θεωρώ ότι το καλοκαίρι δεν θα έχουμε πρόβλημα για εσωτερικό τουρισμό , αλλά το να αφήσουν τουρίστες να έρχονται στην Ελλάδα η εμείς να ταξιδευουμε προς εξωτερικο που τα κρούσματα είναι πολύ περισσότερα αυτό θα δημιουργήσει ξανά κρούσματα και στη χώρα μας...
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Εγω έχω μεταθέσει την ημερομηνία του γάμου μου που θα ήταν κανονικά τέλη Ιουνίου αλλά λόγω των μέτρων και επειδή φοβήθηκαμε ότι δεν θα μπορούσαμε να έχουμε γύρω στους 400 καλεσμένους στο κέντρο μεταθεσαμε την ημερομηνία για Αύγουστο...επίσης για Αύγουστο σχεδιάζαμε να ταξιδέψουμε για γαμήλιο ταξίδι στο μπαλι-σιγκαπουρη αλλά με την κατάσταση που επικρατεί πλέον το αφήσαμε για του χρόνου το καλοκαίρι !!! Να πω απλά ότι καλύτερη εποχή να πας Μπαλί είναι από Απρίλη μέχρι Οκτώβριο λόγω της έλλειψης βροχής σε σχέση με Δεκέμβρη Ιανουαρίο Φεβρουάριο...δυστυχώς νομίζω ότι μέχρι να βρεθεί κάποιο αποτελεσματικό φάρμακο η εμβόλιο τίποτα δεν θα είναι πια ιδιο ...ίσως υπάρξουν ξανά lockdowns τον χειμώνα αν υπάρξει δεύτερο κυμα του ιού...και ας μην ξεχνάμε ότι σε πολύ τουριστικά μέρη ίσως υπάρχουν και κλειστά αξιοθέατα προς επισκεψιμότητα..
Ναι.Αυτά σκέφτομαι κι εγώ οπότε θα το αφήσουμε προς το παρόν και ελπίζουμε για του χρόνου!Όσο για την εποχή συμφωνώ απόλυτα αλλα εμείς μόνο Δεκέμβρη μπορούμε να ταξιδεύουμε.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Πώς βλέπετε την κατάσταση για το καλοκαίρι στη Ελλάδα; Θα μπορούμε να πάμε στα νησιά μας για διακοπές;;
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Πώς βλέπετε την κατάσταση για το καλοκαίρι στη Ελλάδα; Θα μπορούμε να πάμε στα νησιά μας για διακοπές;;
Δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα.Εμείς σχεδιάζουμε τον Αύγουστο για Κάρπαθο ή Κάλυμνο!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πώς βλέπετε την κατάσταση για το καλοκαίρι στη Ελλάδα; Θα μπορούμε να πάμε στα νησιά μας για διακοπές;;
Άμα δε μπορούμε να πάμε στα νησιά, δε μπορούμε και στο εξωτερικό, ζήτω που καήκαμε.
Ιδιαίτερα όμως εντός Ελλάδας.
Δε μπορούμε να ξέρουμε βέβαια με τι προϋποθέσεις και με ποιους περιορισμούς.
Προς το παρόν δε φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα. Ούτε από προσφορές ούτε από εισιτήρια. Είναι η εποχή που ήδη είχα κατασταλάξει σε ότι αφορά τα νησιά. Τώρα σιωπή...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φυσικά και θα μπορούμε να πάμε στα νησιά. Η δράση των κορωνοϊών σταματά στατιστικά αρχές καλοκαιριού. Πόσους έχεις δει να έχουν κρύωμα Ιούλιο μήνα; Εκτός κι αν κάτσεις εθελοντική καραντίνα μέχρι τότε και κρυώσεις απ' το κλιματιστικό.

Κάτι άλλο που παρατηρώ είναι ανατιμήσεις σε ενδοευρωπαϊκά δρομολόγια που έχω στο μάτι για Ιούλιο και Αύγουστο σε σχέση με τις τιμές που θα περίμενα, οπότε μάλλον οι εταιρείες προετοιμάζονται να βγάλουν τα σπασμένα ή θα ξεκινήσουν με μειωμένο πτητικό έργο άρα η προσφορά θα είναι μικρότερη της ζήτησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom