Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Σε ανοιχτή επικοινωνία με Ιταλίδα φίλη που μένει Μπολώνια έχουν κλείσει τα πάντα...σχολεία θέατρα σινεμά κ η ίδια έφυγε στα βουνά για σκι! Ιταλοί χαβαλεδες φορεβα :rolleyes: :bleh:
Ισχύει αυτό;; Γιατί σε 25 μέρες θα βρίσκομαι Μπολόνια.. και έχω αποφασίσει ότι δεν θέλω να το ακυρώσω..
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.635
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ισχύει αυτό;; Γιατί σε 25 μέρες θα βρίσκομαι Μπολόνια.. και έχω αποφασίσει ότι δεν θέλω να το ακυρώσω..
Στις περιοχές Λομβαρδίας, Βένετο.κ Εμίλια Ρομάνια που ανήκει η Μπολώνια ισχύουν περιοριστικά μέτρα...ψαξτο πριν πας να ξέρεις τι να περιμένεις
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Στις περιοχές Λομβαρδίας, Βένετο.κ Εμίλια Ρομάνια που ανήκει η Μπολώνια ισχύουν περιοριστικά μέτρα...ψαξτο πριν πας να ξέρεις τι να περιμένεις
Έχω ψάξει κάποια πράγματα αλλά δεν έχει πολλές πληροφορίες και δεν ξέρω κιόλας τι να πιστέψω γιατί η παραπληροφόρηση κάνει πάρτυ..
Αν ξέρεις κάτι από την φίλη σου για τα περιοριστικά μέτρα θα χαρώ να μου πεις
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.635
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έχω ψάξει κάποια πράγματα αλλά δεν έχει πολλές πληροφορίες και δεν ξέρω κιόλας τι να πιστέψω γιατί η παραπληροφόρηση κάνει πάρτυ..
Αν ξέρεις κάτι από την φίλη σου για τα περιοριστικά μέτρα θα χαρώ να μου πεις
Ευχαρίστως αλλά 25 μέρες είναι πολύς καιρός η κατάσταση αλλάζει μέρα με τη μέρα . Γνώμη μου είναι να τα εξετάσεις όλα τις τελευταίες μέρες . Στείλε μου να ρωτήσω λεπτομέρειες αν δεν μπορέσεις να μάθεις από αλλού
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Ευχαρίστως αλλά 25 μέρες είναι πολύς καιρός η κατάσταση αλλάζει μέρα με τη μέρα . Γνώμη μου είναι να τα εξετάσεις όλα τις τελευταίες μέρες . Στείλε μου να ρωτήσω λεπτομέρειες αν δεν μπορέσεις να μάθεις από αλλού
Δίκιο έχεις.. εάν την τελευταία εβδομάδα δεν βρίσκω λεπτομέρειες θα σου στείλω να με βοηθήσεις.. ευχαριστώ πολύ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Στις περιοχές Λομβαρδίας, Βένετο.κ Εμίλια Ρομάνια που ανήκει η Μπολώνια ισχύουν περιοριστικά μέτρα...ψαξτο πριν πας να ξέρεις τι να περιμένεις
Συγνώμη, αλλά έτσι γενικά όταν αναφέρουμε ότι ολόκληρες ιταλικές επαρχίες εχουν πρόβλημα, δεν πληροφορούμε αλλα παραπληροφορουμε.
Στο παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε ποιοι δήμοι βρίσκονται σε περιορισμό https://www.fercam.com/en/news-press/news/coronavirus-covid-19--1-602.html
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πετούσαμε σε 10 ημέρες με Aegean για Βενετία, μας ήρθε σήμερα e-mail να επικοινωνήσουμε με την εταιρία καθώς οι πτήσεις μας ακυρώθηκαν. Δεν είχαμε πάρει απόφαση για το αν θα πάμε ή αν θα αλλάζαμε τα εισιτήρια μας, τελικά αποφάσισε η Aegean για εμάς.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Αντίστοιχη εμπειρία με τον @Kostas78 για πτήσεις 22 & 27/03 από Αθήνα για Ρώμη και επιστροφή με Aegean. Προτάθηκαν άλλες ώρες πτήσεων ή επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση διαφωνίας. Σε λιγότερο από 5 λεπτά εξυπηρετήθηκα.
Για μένα ήταν μάννα εξ ουρανού, καθώς σίγουρα δεν θα πήγαινα Ρώμη - όχι λόγω κορωνοϊού αλλά γιατί το πρόγραμμα που εργάζομαι εποχιακά, ξεκινά αιφνιδιαστικά ένα μήνα νωρίτερα. Περιμένω μήπως παρατείνουν τις ημερομηνίες μετά τις 20 Μαρτίου για αλλαγή εισιτηρίων χωρίς rebooking fee, για να γλιτώσω και τα χρήματα του Χανιά - Αθήνα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Και μένα μόλις μου ήρθε μέηλ για ακύρωση του Λουξεμβούργο-Μπέργκαμο αρχές Απριλίου. Ελπίζω (και περιμένω) να έρθει και για το Μπέργκαμο-Αθήνα για να πάρω refund και για αυτό. Οποτε το να κάνω κράτηση με Aegean είναι μονόδρομος για να μη χάσω το ταξίδι.
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Θέλω τη βοήθειά σας πάλι. Το ταξίδι που έχω οργανώσει και πληρώσει περιλαμβάνει 5 μερες διαμονή αβάνα κ 5 μιαμι οπου θα παρακολουθήσω έNα μεγαλο φεστιβαλ ηλεκ/χορετικης μουσικής. Πλεον με τον κορονοιο η συναθροιση πολλων ανθρωπων στο ιδο μερος ειναι επικινδυνη. Παρολα αυτα προσπαθω να μη με επηρρεασει. Βαλτε που θα παω μεσω Ολλανδιας που εχει καμια 20αρια κρουσματα κ επιστροφη μεσω παρισιου που εχει σα γαλλια παρα πολλα. Ακομη κ αν εγω δεν κινδυνευω ποιος μου εγγυαται οσο κ να προσεχω οτι δε θα κολλησω κατι κ δε θα το μεταφερω ελλαδα στους δικους μου που ειναι στις ευπαθεις ομαδες; Επίσης στη δουλειά μας απαγορέψανε τα ταξιδια. Επίσης όποιος έχει ήδη κλείσει και θέλει με προσωπική του ευθύνη να φύγει, αφού ενημερώσει εννοείται τους πάντες, πρέπει με την επιστροφή του να παρει 7 μέρες άδεια κ να κάτσει σπίτι. Η άδεια αυτή είναι υποχρεωτική και αφερείται από την ΚΑΝΟΝΙΚΉ. Ουσιαστικά μου ροκανίζει την κανονική. όλο αυτό αρχίζει και μου βγαίνει ξινο. Αν αρχίσω και ακυρώνω θα χάσω κανά χιλιάρικο κ το χειρότερο θα μείνω με τη περιέργεια κ τις τύψεις τι θα γινόταν αν πήγαινα. Αλλά από την άλλη η υγεία είναι πάνω από όλα. Ζήσε σήμερα και πάλεψε αλλη μέρα λένε. Τι λέτε;
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Θέλω τη βοήθειά σας πάλι. Το ταξίδι που έχω οργανώσει και πληρώσει περιλαμβάνει 5 μερες διαμονή αβάνα κ 5 μιαμι οπου θα παρακολουθήσω έβα μεγαλο φεστιβαλ ηλ μουσικής. Πλεον με τον κορονοιο η συναθροιση πολλων ανθρωπων στο ιδο μερος ειναι επικινδυνη. Παρολα αυτα προσπαθω να μη με επηρρεασει. Βαλτε που θα παω μεσω Ολλανδιας που εχιε καμια 20αρια κρουσματα κ επιστροφη μεσω παρισιου που εχει σα γαλλια παρα πολλα. Ακομη κ αν εγω δεν κινδυνευω ποιος μου εγγυαται οσο κ να προσεχω οτι δε θα κολλησω κατι κ δε θα το μεταφερω ελλαδα στους δικους μου που ειναι στις ευπαθεις ομαδες; Επισης στη δουλεια μας απαγορψαν τα ταξιδια. Επίσης όποιος έχει ήδη κλείσει και θέλει με προσωπική του ευθύνη να φύγει, αφού ενημερώσει εννοείται τους πάντες, πρέπει με την επιστροφή του να πα΄ρει 7 μέρες άδεια κ να κάτσει σπίτι. Η άδεια αυτή είναι υποχρεωτική και αφερείται από την ΚΑΝΟΝΙΚΉ. Ουσιαστικά μου ροκανίζει την κανονική. όλο αυτό αρχίζει και μου βγαίνει ξινο. Αν αρχίσω και ακυρώνω θα χάσω κανά χιλιάρικο κ το χειρότερο θα μείνω με τη περιέργεια κ τις τύψεις τι θα γινόταν αν πήγαινα. Αλλά από την άλλη η υγεία είναι πάνω από όλα. Ζήσε σήμερα και πάλεψε αλλη μέρα λένε. Τι λέτε;
Εγω δεν μπορω ακομα να καταλαβω γιατι η καθε «χ» δουλεια σου απαγορευει να κανεις ταξιδια. Δηλαδη στην Ελλαδα ειμαστε πιο ασφαλεις;;

Μια ματια στα αεροδρομια και στα λιμανια θα καταλαβετε οτι η χωρα αυτη τη στιγμη εχει απο σποντα μονο 7 κρουσματα. Μηδεν ελεγχοι, μηδεν φιλτραρισμα, μηδεν οργανωση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εγω δεν μπορω ακομα να καταλαβω γιατι η καθε «χ» δουλεια σου απαγορευει να κανεις ταξιδια. Δηλαδη στην Ελλαδα ειμαστε πιο ασφαλεις;;

Μια ματια στα αεροδρομια και στα λιμανια θα καταλαβετε οτι η χωρα αυτη τη στιγμη εχει απο σποντα μονο 7 κρουσματα. Μηδεν ελεγχοι, μηδεν φιλτραρισμα, μηδεν οργανωση.
Η εταιρεια ξερει πολυ καλα πως στην Ελλαδα δεν εισαι πιο ασφαλης. Εκεινο που θελει να πετυχει ειναι να δειξει στον κοσμο πως λαμβανει μετρα προστασιας και μπορει να επισκεπτεται τα καταστηματα της αφοβα (τη στιγμη που ισως βλεπει πτωση στο τζιρο της). Δυστυχως στη συνειδηση του περισσοτερου κοσμου ολα τα κακα ερχονται απ' εξω. Ειναι μια μορφη μαρκεντιγκ. Μια εξαιρετικη κινηση κατα τη γνωμη μου. Μπραβο σε οποιον τη σκεφτηκε!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom