Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη <3
Σε 2 μέρες πετάμε Θεσσαλονίκη Άμστερνταμ αβανα. Σίγουρα ακούγεται τρομακτικό αλλά δεν φοβόμαστε. Παίζει η Αβάνα να μην μας δεχτεί ;;; μπορούμε να το δούμε κάπου ;
https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htmΕδώ μέσα από το φόρουμ μου πρότειναν να κοιτάζω εδώ
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Αν σου χτυπήσει την πόρτα κάποια ευγενική γιαγιούλα ζητώντας σου βοήθεια, μην της ανοίξεις όσο και αν εκλιπαρεί. Έτσι την πατάνε συνήθως στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας όσοι ταμπουρώνονται για να γλιτώσουν από ιούς, θανατηφόρα βακτήρια, ζόμπι, σίριαλ κίλερς, σάικο πρώην κτλ. :haha:
Χαχαχα! Πολλά θρίλερ βλέπεις!!
Δυστυχώς και να το ήθελα δε θα μπορούσα να "ταμπουρωθώ" στο σπίτι..
Βλέπεις δεν είμαι εκπαιδευτικός για ν επιστρέψω στη δουλειά μου μετά την Κυριακή του Θωμά...
Αντιθέτως, θα είμαι καθημερινά στην εργασία μου για τουλάχιστον 8-9 ώρες, και ο σύζυγός μου θα είναι στις επάλξεις αυτής της μάχης για τουλάχιστον 12 ώρες ημερησίως και θα υποδέχεται αυτές τις ευγενικές γριούλες για να δίνει διάγνωση...
Η έφηβη κόρη μου θα κυκλοφορεί έξω όσο τα σχολεία παραμένουν κλειστά και η ζωή θα συνεχίζεται κανονικά...
Δεν ταμπουρώνομαι καρδιά μου...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Οποιος σκεφτεται να ακυρωσει Erasmus ας τσεκαρει πρωτα ποσα κρεβατια νοσοκομειου εχουν ανα 1000 κατοικους. Θα πληρωνα οσο οσο για να αρρωστησω στη Γερμανια.

View attachment 300448
Δεν είναι πρωτοβάθμια περίθαλψη υγείας οι κλίνες των νοσοκομείων καρδιά μου...
Σε αυτήν αναφέρθηκα και ψάξε να δεις πως τρέχει στην Γερμανία...
Μέχρι να φτάσει κάποιος στην κλίνη πρέπει να δει πρώτα τον οικογενειακό γενικό γιατρό που θα τον παραπέμψει στον ειδικό γιατρό και αυτός στο νοσοκομείο εάν απαιτείται...
Δε θα ήθελα να το ζήσω αυτό στη Γερμανία με επερχόμενη επιδημία στην περιφέρεια της Σαξωνίας...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
εγω θα πηγαινα! μόλις 14 κρούσματα... πιο πολυ κινδυνεύεις στην Ελλάδα:p
Τα κρουσματα ειναι 53 αλλα το θεμα μου δεν ειναι αυτο. Το θεμα (οπως και των περισσοτερων εδω μεσα) ειναι μην μπλεξουμε σε καμια καραντινα σε αεροδρομιο του εξωτερικου. Αυριο θα παρω την αποφαση
 
Last edited:

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Καλέ προς Θεού, δεν ενοχλήθηκα! Το λέω σαν μια γενική διαπίστωση γιατί κι εγώ άκουσα διαφορά από τον περίγυρο μου. Πάω, με λένε ανεύθυνη, δεν πάω, είμαι υπερβολική. Κι επειδή έχω δει κι εδώ μέσα διάφορες απόψεις τονίζω ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του ως ελεύθερος άνθρωπος. Για να μην πω για τους ταξιδιώτες σε Ιταλία και Ισραήλ που κόντεψαν να τους λιντσάρουν...
Συμφωνώ απόλυτα είχα κλείσει από Οκτώβρη Ρώμη για 21-24/4 και καταλαβαίνετε τι έχω ακούσει!!!!από ανεύθυνη μέχρι σε κάνεις ο, τι θέλεις αλλά με ειρωνική διάθεση! εννοείται ότι πλέον όπως είναι τα πράγματα δεν θα πάω και ευελπιστώ σε ακύρωση της πτήσης από Ryanair μπας και μεταφέρω την ημερομηνία.Ιδωμεν....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Κρατάω την ανησυχία σας σαν γονείς και το ότι θα ζητήσει αναβολή το παιδί για τον Οκτώβριο και όχι ακύρωση.

Τα υπόλοιπα για την πρωτοβάθμια περίθαλψη της Γερμανίας και τα προβλήματα τα αφήνω ασχολίαστα.
Ένα τετράμηνο που μπορεί να το ζήσει πιο χαλαρά από τον Οκτώβριο δε θα ήταν φρόνιμο να το ζήσει μέσα στον πανικό των επόμενων εβδομάδων σε μια ξένη χώρα και ειδικά στην περιφέρεια της Σαξωνίας ( Άνδρο της ακροδεξιάς)...
Όσο για την πρωτοβάθμια περίθαλψη στη Γερμανία, βαριέμαι να εξηγήσω γιατί προτιμώ την Ελληνική και την πρώτη διάγνωση από Έλληνα ειδικευμένο γιατρό γιατί θα μεροληπτίσω...
Όσο για τα δημοσιεύματα για τις ουρές στα νοσοκομεία του Βερολίνου μπορείς να τα αναζητήσεις...
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν είναι πρωτοβάθμια περίθαλψη υγείας οι κλίνες των νοσοκομείων καρδιά μου...
Σε αυτήν αναφέρθηκα και ψάξε να δεις πως τρέχει στην Γερμανία...
Μέχρι να φτάσει κάποιος στην κλίνη πρέπει να δει πρώτα τον οικογενειακό γενικό γιατρό που θα τον παραπέμψει στον ειδικό γιατρό και αυτός στο νοσοκομείο εάν απαιτείται...
Δε θα ήθελα να το ζήσω αυτό στη Γερμανία με επερχόμενη επιδημία στην περιφέρεια της Σαξωνίας...
Αυτο ισχυει και για τον κορονοιο; Και στη Γαλλια καπως ετσι λειτουργει το συστημα αλλα σε περιπτωση κορονοιου ερχονται και σε μαζευουν και σου κανουν αμεσα το τεστ.

Φυσικα η τελικη αποφαση ειναι του γιου σου κι εχει καθε δικαιωμα να συνυπολογισει ή και να αγνοησει τη γνωμη και τους προβληματισμους της οικογενειας του. Αφου εχει παρθει η αποφαση και δεν ζητας και τη γνωμη του φορουμ εμας μας περισσευει. Ευχομαι ευχαριστο και επικοδομητικο ερασμους οταν με το καλο παει, οπου παει.

Πιο πολυ να πω την αληθεια με παραξενεψε πως ειναι δυνατον καποιοι, που στην παρουσα κατασταση οχι απλα δεν πηγαινουν μερικες μερες ταξιδι, αλλα αν μπορουσαν δεν θα το κουνουσαν απο το σπιτι τους και ειναι υπερ των δραστικων μετρων για την προληψη του ιου, ειναι τοσο αντιθετοι στην αναβολη του ερασμους του γιου σου. Να το ελεγα εγω που ειμαι αφελης, ναι. Θα ελεγες: "αντε χεσ'τον τον μαλακα, ολο βλακειες γραφει". Αυτοι ομως πως;
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Υπάρχει κάποιος να προτείνει μια καλή ταξιδιωτική ασφάλιση ή οποία να μας καλύπτει α) σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης (επιστροφής εννοώ πχ με κίνδυνο να μείνεις εκεί ) και β) κάποια ασφάλιση που να περιλαμβάνει κάποια πρόβλεψη για εξάρσεις σαν τον κορονοϊο?
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη <3
Υπάρχει κάποιος να προτείνει μια καλή ταξιδιωτική ασφάλιση ή οποία να μας καλύπτει α) σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης (επιστροφής εννοώ πχ με κίνδυνο να μείνεις εκεί ) και β) κάποια ασφάλιση που να περιλαμβάνει κάποια πρόβλεψη για εξάρσεις σαν τον κορονοϊο?
Δες την worldwideinsure.com
Χθες μου πρότειναν αυτή, αν θέλεις να το ψάξεις .
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
"Καλιο γαιδουροδενε,παρα γαιδουρογυρευε",λεει ο σοφος λαος.
Και η εμπειρια του ειναι αποτελεσμα γνωσης και γεγονοτων χρονων κι οχι της στιγμης.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Ο σοφός λαός έχει παροιμία για κάθε περίπτωση και περίσταση
 

Mariamar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλημέρα σε όλους σας !
Διαβάζω εδώ κ χρόνια τις ταξιδιωτικές σας ιστορίες κ τώρα ήρθε η σειρά μου να ζητήσω τις συμβουλές σας...
Με τον άντρα μου αποφασίσαμε να κάνουμε έκπληξη στα παιδιά μας(7 κ 5)το πρώτο τους ταξίδι στο εξωτερικό 11-15 Απρίλη..που αλλού;στην disneyland Paris !
Δεδομένης της κατάστασης το σκεφτόμαστε να τ ακυρώσουμε όλα..
Επιπλέον μου"έσκασε" την έκπληξη ο σύζυξ ότι έκλεισε 3ήμερο ρομαντικό για Ρώμη την πρωτομαγιά
Ποιές οι δικές σας σκέψεις ;σαν απ'έξω απ'την κατάσταση πώς το βλέπετε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom