Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Πριν απο λιγο με πηρε τηλ η ιδια η Αεροπορικη εταιρεια απο τα γραφεια τους εδω στην Αθηνα. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.... Μπραβο στην αεροπορικη απο εμενα!

Με ενημερωσαν οτι εχω το δικαιωμα να αφησω ανοιχτα τα εισιτηρια μεχρι και το Δεκεμβριο του 2020 και οτι μπορω να αποφασισω σε δευτερο χρονο αργοτερα ποιες ημερομηνιες θα ταξιδεψω. Η μονη διαφορα θα ειναιουσιαστικα η διαφορα στις τιμες των εισιτηριων, αν και εφοσον υπαρχουν για την μερα της πτησης...
Ποια εταιρια;
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Μόνο για πυρετό σε ελέγχουν αλλά είπα ακραίο παράδειγμα.
θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο ακραίο . Είναι τα 2 ενδεχόμενα που ίσως με κάνουν να αναβάλλω το ταξίδι μου :confused:
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Καλησπέρα σε όλους! Αναχώρηση στις 06/04 για Νέα Υόρκη. 14 ημέρες ταξίδι συνδυαστικά με Νιαγάρα, Ουάσινγκτον, Φιλαδέλφεια. Φεύγει κανείς άλλος για Πάσχα; Λέω να περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή αλλά σκέφτομαι και εγώ την καραντίνα εκεί. Ταξιδεύω με Emirates. Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει κάτι για απαγορεύσεις. Είναι τόσο άσχημα και εκεί; Έχετε ακούσει εσείς κάτι; Δεν ξέρω τι να κάνω... @Manos46. Το είδα και εγώ αυτό το θέαμα. Έχουν βγει όλα έξω...
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Καλησπέρα σε όλους! Αναχώρηση στις 06/04 για Νέα Υόρκη. 14 ημέρες ταξίδι συνδυαστικά με Νιαγάρα, Ουάσινγκτον, Φιλαδέλφεια. Φεύγει κανείς άλλος για Πάσχα; Λέω να περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή αλλά σκέφτομαι και εγώ την καραντίνα εκεί. Ταξιδεύω με Emirates. Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει κάτι για απαγορεύσεις. Είναι τόσο άσχημα και εκεί; Έχετε ακούσει εσείς κάτι; Δεν ξέρω τι να κάνω... @Manos46. Το είδα και εγώ αυτό το θέαμα. Έχουν βγει όλα έξω...
Και εγώ για Νέα Υόρκη είμαι στις 09/04. Φοβάμαι ότι δε θα απολαύσω το ονειρεμένο ταξίδι με τοσο άγχος. δεν είναι τόσο χαλια ακόμα εκεί τα πράγματα και από όσο έχω δει δεν υπάρχει ακόμα κάποια οδηγία που να μας αφορά. Αλλά όλα αλλάζουν από στιγμή σε στιγμή
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Κάτι παρόμοιο έχουν και τα Εμιράτα που έχω Transit εγώ
Και τι σκεφτεσαι;;
Υπάρχουν και ακραίες λύσεις... Κουμπώνεις πονσταν, φοράς μάσκα, γυρνάς Ελλάδα, κάνεις τεστ, καραντίνα σπίτι.
Εγω τη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα!!!
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Και εγώ για Νέα Υόρκη είμαι στις 09/04. Φοβάμαι ότι δε θα απολαύσω το ονειρεμένο ταξίδι με τοσο άγχος. δεν είναι τόσο χαλια ακόμα εκεί τα πράγματα και από όσο έχω δει δεν υπάρχει ακόμα κάποια οδηγία που να μας αφορά. Αλλά όλα αλλάζουν από στιγμή σε στιγμή
Άσε έχω στεναχωρηθεί πολύ. Ονειρεμένο ταξίδι και για μένα το προετοιμάζω πολύ καιρό. Εσύ τι σκέφτεσαι; Θα πας αν δεν βγει κάποια οδηγία;
 

Kyriaki_kr

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
14-20/3 Βαρκελώνη. Δεν έχουμε σκοπό να ακυρώσουμε. Το μόνο που θα με προβλημάτιζε θα ήταν η πιθανότητα καραντίνας στο αεροδρομιο στον γυρισμο. Ξέρει κανείς καμία ασφάλεια που να καλύπτει περιπτώσεις επιδημίας κτλ? Δεν έχω κάνει ξανά ασφάλεια.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όσο έψαξα καμία ασφάλεια δεν καλύπτει ενδεχόμενο πανδημίας.
Το ζήτημα είναι πες ότι παίρνεις το ρίσκο να πας κ χτύπα ξύλο κ το κεφάλι σου στον τοίχο νοσεις κ χρειάζεται νοσηλεία σε μια ξένη χώρα εκτός ε.ε. τι γίνεται; Πληρώνεις από την τσέπη σου κ σου επιστρέφεται το ποσό ή ένα ταξίδι των 1000-2000 θα σου πάει κάνα 15000?
Συγνώμη δλδ αν κλείσεις ασφάλεια που να καλύπτει ιατρικούς λόγους και εσύ έχεις κοροινοιο και μείνεις σε ξένη χώρα δεν θα σε καλύπτει η ασφάλεια?Δε νομίζω να ισχύει αυτό αλλιώς ποιος ο λόγος για ταξιδιωτικές ασφαλειες.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Όσο έψαξα καμία ασφάλεια δεν καλύπτει ενδεχόμενο πανδημίας.
Μιλησα με Revolut πριν λιγο που εχω ασφαλεια μεσω αυτης με τη White Horse. Μου απαντησαν το παρακατω:

Emergency medical treatment costs are covered provided that before you departed on your trip, you have not traveled to a country, a specific area or event where there is a directive advising the general public against all or against all but essential travel.

It's covered as long as you don't go to countries marked as potentially dangerous country, for example China or Italy, just to mention a couple.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom