Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Τα νοσοκομεία στην Ευρώπη είναι χειρότερα από της Κούβας ;
Εννοώ τα κρούσματα είναι περισσότερα στην Ευρώπη. Και το κλίμα στη Κούβα είναι διαφορετικό, και η άποψη μου είναι πως δε θα επεκταθεί τουλάχιστον στα ίδια επιπεδα. Το σύστημα υγείας στη Κούβα έχω διαβάσει είναι αξιόπιστο...
 

domino

Member
Μηνύματα
294
Likes
274
Να το τολμήσουμε δηλαδή αύριο βράδυ για Κούβα;;;
Το τι θα κάνεις είναι δική σου υπόθεση . Να είσαι μόνο προετοιμασμενος για όλα τα ενδεχόμενα εάν πας ΄. Να μην πας με το σε έμενα δεν θα τύχει η θα δω τι θα κάνω εκεί
 
Μηνύματα
39
Likes
153
Εννοώ τα κρούσματα είναι περισσότερα στην Ευρώπη. Και το κλίμα στη Κούβα είναι διαφορετικό, και η άποψη μου είναι πως δε θα επεκταθεί τουλάχιστον στα ίδια επιπεδα. Το σύστημα υγείας στη Κούβα έχω διαβάσει είναι αξιόπιστο...
Μπορεί και να επεκταθεί κ εκεί, όπως εχει επεκταθεί κ εδώ. Είναι εύκολο. Παντού. Θα είναι ένα ταξίδι προσοχής. Αλλα μη μου πείτε οτι θα πηγαίνατε στήν κουβά κ δε θα πλένατε συχνά χέρια; αλλη προστασία δεν υπάρχει. Ε ας μη πηγαίνουμε κ στα κλειστά club ας χορεύουμε στο δρόμο. Δεν ξέρω. Εδώ πάντως αν μείνω θα πηγαίνω καθε μέρα στη δουλειά με ενα βαν στριμωχτα με άλλους συναδέλφους. Αστειο. Οτι εδω έχουμε καλύτερο νοσοκομείο από κουβά αμφιβαλλω.
 

domino

Member
Μηνύματα
294
Likes
274
Εννοώ τα κρούσματα είναι περισσότερα στην Ευρώπη. Και το κλίμα στη Κούβα είναι διαφορετικό, και η άποψη μου είναι πως δε θα επεκταθεί τουλάχιστον στα ίδια επιπεδα. Το σύστημα υγείας στη Κούβα έχω διαβάσει είναι αξιόπιστο...
Και στο Ιράν είναι διαφορετικό. Τα κρούσματα δεν παίζουν ρόλο όσο ο ρυθμός εξάπλωσης

Και στην Ιταλία δεν είχαν πρόβλημα πριν από τρεις εβδομάδες.
Είδες τον ρυθμό εξάπλωσης στην Δανία ;

Εαν το κύριο επιχείρημα για το ταξίδι είναι αξιοπιστία του συστήματος στην Κούβα σταματάω εδώ

Αστειο. Οτι εδω έχουμε καλύτερο νοσοκομείο από κουβά αμφιβαλλω.
Τι λες κορίτσι μου έχεις επίγνωση που πας ;

Οτι εδω έχουμε καλύτερο νοσοκομείο από κουβά αμφιβαλλω.
https://www.protagon.gr/themata/apostoli-stin-kouva_test-44341306817
για δες το φαρμακείο
 
Μηνύματα
39
Likes
153
Τι λες κορίτσι μου έχεις επίγνωση που πας ;
Σίγουρα ίσως έχεις καλύτερη γνώση. Θα παω κ θα μάθω. Απλά κ εδώ να νοσησω δεν θα λαβω περίθαλψης νοσοκομείακης. Θα μου πουν μείνε σπίτι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αστειο. Οτι εδω έχουμε καλύτερο νοσοκομείο από κουβά αμφιβαλλω.
Συμφωνώ απολύτως! O Tσε σα γιατρός άφησε μεγάλη παρακαταθήκη στο ΚΣΥ (Κουβανέζικο Σύστημα Υγείας).
 
Μηνύματα
39
Likes
153
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν έγραψα αυτο το σχολιο για να διαμορφώσω άποψη ή συνείδησεις. Δήλωσα την αμφιβολία μου για την ετοιμότητα του ελληνικού όπως κ του ιταλικού συστήματος υγείας που θρηνει. Ελπίζω να πανε ολα καλα. Μπορεί να είναι όπως τα λες. Να παίρνω ρίσκο. Είναι επιλογή. Δεν χρειάζεται καμία κριτικη γι αυτήν. Χρειάζεται ψυχραιμία. Αν οι επίσημοι φορείς μου πουν μην πας εκεί δεν θα παω. Μεχρι αυριο το πρωί ολα είναι ρευστά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Συμφωνώ απολύτως! O Tσε σα γιατρός άφησε μεγάλη παρακαταθήκη στο ΚΣΥ (Κουβανέζικο Σύστημα Υγείας).
Ο Τσε ως γιατρός δεν ασχολήθηκε ποτέ συστηματικά με το σύστημα υγείας στη Κούβα (ήταν υπουργός Βιομηχανίας και Κεντρικός Τραπεζίτης). Το θαύμα της Κούβας ως προς την υγεία είναι καθαρά υπόθεση Φιντέλ, που είχε πάθος με το θέμα και έχει κάνει και ομιλίες 5-6 ωρών σχετικά.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πετούσα για Βραζιλία την Δευτερα 16/3 αλλά θα ακυρώσω δυστυχώς δεν θα ήθελα να ξεμεινω σε καμια ξενη χωρα με αμφίβολο σύστημα υγείας η ποιος ξέρει τι περιορισμούς .Απο Νοέμβριο προσπάθεια Ν
 
Μηνύματα
39
Likes
153
Πετούσα για Βραζιλία την Δευτερα 16/3 αλλά θα ακυρώσω δυστυχώς δεν θα ήθελα να ξεμεινω σε καμια ξενη χωρα με αμφίβολο σύστημα υγείας η ποιος ξέρει τι περιορισμούς .Απο Νοέμβριο προσπάθεια Ν
Σου επιστρέφονται εισιτήρια;
 
Μηνύματα
201
Likes
195
αμα ειναι προπληρωμενα τοτε περιμενεις μεχρι τελευταια στιγμη, δε χανεις τιποτα. Αλλα οντως δεν θα θελα να ξεμεινω στην Κουβα ως επισκεπτης εξωτερικου σε περιπτωση που ξεσπασει κι εκει επιδημια
Η Κούβα όμως έχει ίσως το καλύτερο σύστημα υγείας. Εξάλλου για να βγάλεις visa, η ασφάλιση υγείας είναι υποχρεωτική και σε περίπτωση που ξεμείνεις λογικά θα σε καλύπτει. Το μεγάλο πρόβλημα θα ήταν να ξεμείνεις στην Αμερική με το σύστημα υγείας που έχουν.

Μπορεί και να επεκταθεί κ εκεί, όπως εχει επεκταθεί κ εδώ. Είναι εύκολο. Παντού. Θα είναι ένα ταξίδι προσοχής. Αλλα μη μου πείτε οτι θα πηγαίνατε στήν κουβά κ δε θα πλένατε συχνά χέρια; αλλη προστασία δεν υπάρχει. Ε ας μη πηγαίνουμε κ στα κλειστά club ας χορεύουμε στο δρόμο. Δεν ξέρω. Εδώ πάντως αν μείνω θα πηγαίνω καθε μέρα στη δουλειά με ενα βαν στριμωχτα με άλλους συναδέλφους. Αστειο. Οτι εδω έχουμε καλύτερο νοσοκομείο από κουβά αμφιβαλλω.
Με τίποτα δεν έχουμε καλύτερο νοσοκομείο!
 

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40
Κανονικά θα πέταγα το Σάββατο για Λονδίνο κ τελικά φοβήθηκα και δεν θα πάω....το εισιτήριο το έκλεισα πριν 5 μήνες στα 35 ευρώ κ τώρα έχει 270 ...κλαιω....αλλά....τέλος πάντων έχω κλείσει κ τρένο stansed express αν υπάρχει εδώ μέσα κάποιος τολμηρός που θα πάει σε μου στείλει μην να του το χαρίσω....κ από Λονδίνο προς stansed την τρίτη....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom