Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δεν θα πηγαινα πουθενα εξωτερικο. Οχι με την εννοια οτι εμεις εδω ειμαστε καλυτεροι (μαλλον το αντιθετο) αλλα θα ειμουν με το αγχος μην τυχον βρω περιεργες καταστασεις και πραγματικα δεν θα ηθελα να βρεθω σε νοσοκομειο σε ξενη χωρα. Ειναι και η γυναικα μου τερμα αγχωτικη...

Παρολαυτα μια Σαντορινη για μεσα Ιουνη την εκλεισα με 9 ευρω. Οτι κατασταση επικρατει στην γειτονια μου θα επικρατει και εκει, δεν υπαρχει περιπτωση να παω σε κλειστα μερη, περισυ μου αρεσε πολυ η πεζοπορια Φηρα-Οια παρολο που δεν βρηκα κανεναν να μιλαει ελληνικα στην διαδρομη.

Σε μια τελικη και μαυρα χαλια να εχουμε γινει μεχρι τοτε η κατασταση απλα δεν παω και χανω τα 36 ευρω μου. Ελπιζω να μην ζησουμε στιγμες Ιταλιας.

Πραγματικα πιστευω οτι μεχρι το πασχα θα εχει γινει οτι ειναι να γινει, μετα θεωρω οτι θα εχουμε περασει την κορυφωση.

Υπομονη βρε, θα περασει
 

Farmas

Member
Μηνύματα
9
Likes
24
Δεν το έχω πράξει ακόμα, αλλά μάλλον θα ακυρώσω το ταξίδι μου στο Βερολίνο (21/3 - 25/3). Δε φοβάμαι τον κοροναϊό (αν και, για να είμαι ειλικρινής, αισθάνομαι ότι χάνεται ο έλεγχος σε πανευρωπαϊκό επίπεδο και αυτό έχει αρχίσει να με ανησυχεί). Δύο είναι οι λόγοι που συντελούν στην απόφασή μου. Πρώτα από όλα, οι οχλήσεις από την πλευρά της μητέρας μου και η ανησυχία για την υγεία της λόγω του φόβου της για εμένα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Και δεύτερο πλέον κλείνουν τα πάντα και εκεί. Ακυρώθηκαν οι ξεναγήσεις στο Reichstag, όπου είχα σκοπό να πάω, έκλεισαν οι όπερες και η φιλαρμονική, όπου επίσης θα πήγαινα, κλείνουν τα μουσεία. Επιπλέον εξετάζουν να κλείσουν και όλα τα μπαρ και τα night-club. Πλέον δεν είναι το ταξίδι που ονειρεύτηκα. Πάντως περιμένω ακόμα και θα οριστικοποιήσω την απόφασή μου σε 5 μέρες.
https://m.tagesspiegel.de/berlin/je...d-bars-senatssitzung-am-freitag/25605226.html
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η αλήθεια είναι ότι είναι ξενέρα αν πηγαίνεις σε προορισμό που μεγάλο μέρος των αξιοθεάτων είναι events και μουσεία. Αντίθετα για καμιά πόλη με κύριο αξιοθέατο την αρχιτεκτονική και τις βόλτες, εγώ που δεν μπορώ την πολυκοσμία και τα μαγαζιά θα το έβρισκα και ως ευκαιρία. Πχ Πράγα μούρλια, Βερολίνο ξενέρα.
 

Mariamar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει ο admin αν το παρόν θέμα έχει σπάσει ρεκόρ και έχει μείνει στα top της διπλανής στήλης, συνεχόμενα, από την δημιουργία του.

Είμαι και εγώ ένας από τους "πονεμένους", έχοντας προγραμματισμένο ταξίδι εδώ και μήνες για Μόσχα.
Αναμένω μέχρι το Πάσχα...
Αν το μεταφέρω χάνω τα χρήματα της βίζας και της ταξ. ασφάλειας λογικά.
[/QUOT
Eγιατί μήπως έχουμε καμία επίσημη πληροφορία απο Ρωσσία ;σιγήν ιχθύος !
 

Farmas

Member
Μηνύματα
9
Likes
24
Η αλήθεια είναι ότι είναι ξενέρα αν πηγαίνεις σε προορισμό που μεγάλο μέρος των αξιοθεάτων είναι events και μουσεία. Αντίθετα για καμιά πόλη με κύριο αξιοθέατο την αρχιτεκτονική και τις βόλτες, εγώ που δεν μπορώ την πολυκοσμία και τα μαγαζιά θα το έβρισκα και ως ευκαιρία. Πχ Πράγα μούρλια, Βερολίνο ξενέρα.
Όντως ισχύει αυτό που λες. Έχω ξαναπάει στο Βερολίνο, έχει μερικά κατά την άποψη μου όμορφα κτίσματα,κάνεις ωραίες βόλτες, αλλά δεν είναι μια πόλη που την επισκέπτομαι για την αρχιτεκτονική της. Το θέμα μου είναι ότι είχα οργανώσει αυτό το ταξίδι αρκετά, για πρώτη μου φορά. Με plan B και C μάλιστα. Και έχει ανατραπεί άρδην ο σχεδιασμός.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ονειρεμένο να κυκλοφορείς σε πόλεις πολύ τουριστικές χωρίς τουρίστες (κι ας είσαι τουρίστας) αλλά δεν είναι μόνο οι τουρίστες που θα λείπουν αλλά και οι ντόπιοι. Η καθημερινότητά σου θα είναι καθαρά περπάτημα με τοστάκι τριγωνάκι και καφέ συσκευασμένο έτοιμο από το super market καθώς όλα τα εστιατόρια/καφέ/μπαρ θα είναι κλειστά ή θα υπολειτουργούν. Ίσως οριακά να ταν ωραία μέχρι το προηγούμενο ΣΚ που ακόμα δεν είχε πέσει πανικός να σφίξουν τα ζωνάρια αλλά τώρα θα ναι μίζερα.

κι η Τσεχία πέρασε πολύ αυστηρά μέτρα άμεσα αν κ δεν έχει πολλά κρούσματα:
https://www.flash.gr/greece/1577024...ia-30-meres-to-metro-anakoyfise-ton-plithysmo
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Και ενω ημουν ετοιμος μεχρι χθες το μεσημερι να παω κανονικα στο ταξιδι μου στη Ταυλανδη το οποιο ηταν προγραμματισμενο για σημερα στις 13:15.....

Μετα απο νεα επικοινωνια χθες το απογευμα με την αεροπορικη, για να τη ρωτησω κατι ασχετο.....εμαθα (απο σποντα θα ελεγα) οτι ακυρωθηκε το πρωτο σκελος της επιστροφης μου που ηταν για 27/3. Αυρωθηκε 20 ωρες ακριβως πριν τη πτηση μου.

Και τι ειχαν κανει οι θεοι;;; Αντι να μου στειλουν mail και να με ρωτησουν αν δεχομαι την αλλαγη της ημερας, μου εστειλαν mail μονο για να μου ανακοινωσουν την αλλαγη. Μου αλλαξαν απο μονοι τους την επιστροφη του πρωτου σκελους για τις 24/3 και το δευτερο σκελος ειχε παραμεινει για 27/3. Με αφηναν δηλαδη για 2-3 μερες να περιμενω στην transit σταση μου!!!

Για την ιστορια να πω οτι τσακωθηκα και με την αεροπορικη και με το ταξιδιωτικο πρακτορειο μεσω του οποιου εκανα την αγορα. Μετα το παραπανω φιασκο μου εδωσαν την επιλογη να αλλαξω και τα δυο σκελη της επιστροφης μου για αλλη ημερομηνια αλλα δεν βολευε καμια...

Οποτε και ζητησα ολικη επιστροφη χρηματων πραγμα το οποιο και αποδεχτηκαν.
 
Last edited:

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Μόλις μίλησα με φίλο που δουλεύει στη Eurodisney. Υπάρχουν 2 επιβεβαιωμένα κρούσματα εργαζομένων στο πάρκο. Από σήμερα έως 20/4 σταματούν τα θεάματα και οι παρελάσεις σε εξωτερικούς χώρους . Σχετικά με τους εσωτερικούς χώρους θα είναι περιορισμένη η προσέλευση με ελεγχο εισόδου - εξόδου, ώστε να είναι συγκεκριμένος αριθμός ατόμων. Τα λεωφορεία που εξυπηρετούν περιορίζουν δρομολόγια.
Συζητείται πάντως κ το ενδεχόμενο να κλείσει το πάρκο κ να βάλουν τους εργαζόμενους σε τεχνική ανεργία.
Οι επισκέπτες είναι αισθητά λιγότεροι.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Και ενω ημουν ετοιμος μεχρι χθες το μεσημερι να παω κανονικα στο ταξιδι μου στη Ταυλανδη το οποιο ηταν προγραμματισμενο για σημερα στις 13:15.....

Μετα απο νεα επικοινωνια χθες το απογευμα με την αεροπορικη, για να τη ρωτησω κατι ασχετο.....εμαθα (απο σποντα θα ελεγα) οτι ακυρωθηκε το πρωτο σκελος της επιστροφης μου που ηταν για 27/3. Αυρωθηκε 20 ωρες ακριβως πριν τη πτηση μου.

Και τι ειχαν κανει οι θεοι;;; Αντι να μου στειλουν mail και να με ρωτησουν αν δεχομαι την αλλαγη της ημερας, μου εστειλαν mail μονο για να μου ανακοινωσουν την αλλαγη. Μου αλλαξαν απο μονοι τους την επιστροφη του πρωτου σκελους για τις 24/3 και το δευτερο σκελος ειχε παραμεινει για 27/3. Με αφηναν δηλαδη για 2-3 μερες να περιμενω στην transit σταση μου!!!

Για την ιστορια να πω οτι τσακωθηκα και με την αεροπορικη και με το ταξιδιωτικο πρακτορειο μεσω του οποιου εκανα την αγορα. Μετα το παραπανω φιασκο μου εδωσαν την επιλογη να αλλαξω και τα δυο σκελη της επιστροφης μου για αλλη ημερομηνια αλλα δεν βολευε καμια...

Οποτε και ζητησα ολικη επιστροφη χρηματων πραγμα το οποιο και αποδεχτηκαν.
Αφού
Και ενω ημουν ετοιμος μεχρι χθες το μεσημερι να παω κανονικα στο ταξιδι μου στη Ταυλανδη το οποιο ηταν προγραμματισμενο για σημερα στις 13:15.....

Μετα απο νεα επικοινωνια χθες το απογευμα με την αεροπορικη, για να τη ρωτησω κατι ασχετο.....εμαθα (απο σποντα θα ελεγα) οτι ακυρωθηκε το πρωτο σκελος της επιστροφης μου που ηταν για 27/3. Αυρωθηκε 20 ωρες ακριβως πριν τη πτηση μου.

Και τι ειχαν κανει οι θεοι;;; Αντι να μου στειλουν mail και να με ρωτησουν αν δεχομαι την αλλαγη της ημερας, μου εστειλαν mail μονο για να μου ανακοινωσουν την αλλαγη. Μου αλλαξαν απο μονοι τους την επιστροφη του πρωτου σκελους για τις 24/3 και το δευτερο σκελος ειχε παραμεινει για 27/3. Με αφηναν δηλαδη για 2-3 μερες να περιμενω στην transit σταση μου!!!

Για την ιστορια να πω οτι τσακωθηκα και με την αεροπορικη και με το ταξιδιωτικο πρακτορειο μεσω του οποιου εκανα την αγορα. Μετα το παραπανω φιασκο μου εδωσαν την επιλογη να αλλαξω και τα δυο σκελη της επιστροφης μου για αλλη ημερομηνια αλλα δεν βολευε καμια...

Οποτε και ζητησα ολικη επιστροφη χρηματων πραγμα το οποιο και αποδεχτηκαν.
Αφού το δέχτηκαν πάλι καλα! Ξεμπερδεψες!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για όσους το σκέφτονται ακόμη, ας λάβουν υπόψη τους ότι μπορεί να τους συμβεί και αυτό:

https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/dutch-tourists-quarantined-in-vietnam-as-virus-spreads
(προσωπικά, έχω αρχίσει από σήμερα το "ξήλωμα" του ταξιδιού, με αιτήσεις ακυρώσεων αεροπορικών εισιτηρίων και αύριο συνεχίζουμε με τα ξενοδοχεία)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Για όσους το σκέφτονται ακόμη, ας λάβουν υπόψη τους ότι μπορεί να τους συμβεί και αυτό:

https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/dutch-tourists-quarantined-in-vietnam-as-virus-spreads
(προσωπικά, έχω αρχίσει από σήμερα το "ξήλωμα" του ταξιδιού, με αιτήσεις ακυρώσεων αεροπορικών εισιτηρίων και αύριο συνεχίζουμε με τα ξενοδοχεία)
Τρέχουμεεεεε :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom