Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Πάντως για Βιετνάμ ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν μοναδική ευκαιρία να δεις μέρη με πολύ λιγότερους τουρίστες από το κανονικό, από προχθές κλείνουν καταλύματα, εστιατόρια, αξιοθέατα, ακόμα και περιοχές, και μας αντιμετωπίζουν σιγά-σιγά όπως οι Έλληνες τους Ασιάτες...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Πάντως για Βιετνάμ ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν μοναδική ευκαιρία να δεις μέρη με πολύ λιγότερους τουρίστες από το κανονικό, από προχθές κλείνουν καταλύματα, εστιατόρια, αξιοθέατα, ακόμα και περιοχές, και μας αντιμετωπίζουν σιγά-σιγά όπως οι Έλληνες τους Ασιάτες...
Είσαι Βιετνάμ τώρα;
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Ναι, εδώ και σχεδόν μια βδομάδα, σχεδόν ταυτόχρονα δηλαδή με το νέο κρούσμα από Αγγλία και την αλυσίδα που ξεκίνησε, από εκεί που ήταν 20 μέρες χωρίς περιστατικό.
Και το κακό είναι ότι κολλησαν άτομα στην πτήση που πρόλαβαν να πάνε σε πολλούς διαφορετικούς προορισμούς στη χώρα, κολλησαν στη συνέχεια ντόπιοι, και γενικά η κατάσταση εξαπλώνεται...
Οι Βιετναμεζοι δείχνουν πάντως αποφασισμένοι να το περιορίσουν, με ό,τι σημαίνει αυτό για τους τουρίστες...
 
Last edited:

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Α, σορρυ, νόμιζα ότι είναι να έρθεις τις επόμενες μέρες.
Εκεί είναι χαλαρά τα πράγματα;
Γιατί δεν έχω βρει/ακούσει τίποτα και είναι ο επόμενος προορισμός που θέλουμε να πάμε...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Α, σορρυ, νόμιζα ότι είναι να έρθεις τις επόμενες μέρες.
Εκεί είναι χαλαρά τα πράγματα;
Γιατί δεν έχω βρει/ακούσει τίποτα και είναι ο επόμενος προορισμός που θέλουμε να πάμε...
Από προχθές που είμαστε εδώ, είναι ήσυχα. Πριν μπούμε στην Paradise cave μας μέτρησαν θερμοκρασία και συμπληρώσαμε και χαρτιά, αλλά γενικά είναι όλα ήσυχα. Τα τουρ στις σπηλιές κανονικά.
Το θέμα είναι ότι για εμάς που ήταν να πάμε βόρειο Βιετνάμ τις επόμενες μέρες, το Cat Ba έκλεισε, τα βασικά του Ανόι επίσης, και μάλλον και το Nhi Binh.

Καλά, οι γονείς μου που ήταν να έρθουν 24 του μήνα, δεν έρχονται. Εμείς το θέμα είναι πότε και από πού να γυρίσουμε, αν υπάρχει επιστροφή :haha: :haha:

Άσχετο, το εθνικό πάρκο εδώ είναι φοβερό! Αλλά λέω να μην ποστάρω στο "live from" για να γλιτώσω το ban :cool:

Edit: Το ξενοδοχείο μας εδώ παίζει να κλείσει σύντομα, μου είπαν τώρα. Μας πρότειναν να πάμε να μείνουμε σπίτι τους, 35 χλμ από εδώ, μέχρι να ηρεμήσει το θέμα, χοχο
 
Last edited by a moderator:

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Ναι, εδώ και σχεδόν μια βδομάδα, σχεδόν ταυτόχρονα δηλαδή με το νέο κρούσμα από Αγγλία και την αλυσίδα που ξεκίνησε, από εκεί που ήταν 20 μέρες χωρίς περιστατικό.
Και το κακό είναι ότι κολλησαν άτομα στην πτήση που πρόλαβαν να πάνε σε πολλούς διαφορετικούς προορισμούς στη χώρα, κολλησαν στη συνέχεια ντόπιοι, και γενικά η κατάσταση εξαπλώνεται...
Οι Βιετναμεζοι δείχνουν πάντως αποφασισμένοι να το περιορίσουν, με ό,τι σημαίνει αυτό για τους τουρίστες...
Μήπως το κακιστο είναι ότι το κολλήσατε κ εσείς κι ακόμη δεν το ξερετε;
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Edit: Το ξενοδοχείο μας εδώ παίζει να κλείσει σύντομα, μου είπαν τώρα. Μας πρότειναν να πάμε να μείνουμε σπίτι τους, 35 χλμ από εδώ, μέχρι να ηρεμήσει το θέμα, χοχο
Σε όλο αυτό το ταξίδι-δοκιμασια σερνετε και τον πιτσιρίκο μαζί που αν κολλήσει θα είναι τέλειος φορέας για 20 μερες;;;
Ελπίζω να καταφέρετε να γυρίσετε Κώστα και να μην στείλουμε κάνα puma με τον Σταλόνε να έρθει στη ζούγκλα να σας πάρει! :haha:
Αλλιώς θα γίνετε πολίτες Βιετνάμ τι τι θες την Ελλαδιτσα; :bounce:
Ούτως η άλλως καμία ταυλανδη όλοι ονειρευόμαστε αν προλάβουμε τη σύνταξη ...!
 

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
17
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
Σε λιγες εβδομαδες το Πασχα θα ημουν και εγω με το καλο στο Βιετναμ. Δυστυχως τα αποτελεσματα με τον κοροναιο δεν μας αφησαν περιθωρια με αποτελεσμα να ακυρωσουμε και με το θετικο να εχουμε την δυνατοτητα για μεταθεση του ταξιδιου σε περετερω χρονικο διαστημα με το ιδιο ακριβως προγραμμα. Καλυτερα ετσι, παρα να ειμαστε συνεχως με τις ενοιες και το αγχος και για χαρην ενος ταξιδιου να εχουμε την (οποια) πιθανοτητα να κολλησουμε τον ιο και με υπαιτιοτητα μας να τον μεταδωσουμε (εστω αθελα μας) σε ευπαθεις ομαδες με ολα τα επακολουθα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/dutch-tourists-quarantined-in-vietnam-as-virus-spreads
(προσωπικά, έχω αρχίσει από σήμερα το "ξήλωμα" του ταξιδιού, με αιτήσεις ακυρώσεων αεροπορικών εισιτηρίων και αύριο συνεχίζουμε με τα ξενοδοχεία)
Ακύρωση ή επαναπρογραμματισμο άλλη ημερομηνία?
Το θέμα είναι τα αεροπορικά μιας και από τα ξενοδοχεία έχουμε δωρεάν ακυρώσεις. Η Scoot δίνει το δικαίωμα για μια δωρεάν αλλαγή. Να κάνουμε την αλλαγή τώρα? αν πχ προγραμματίσουμε το ταξίδι για Ιούλιο και ακόμη υπάρχει θέμα με τον ιό θα χάσουμε τα εισιτήρια. Νομίζω η Scoot προσφέρει μόνο αλλαγή ημερομηνίας και όχι προορισμού. Σωστά?
Επίσης οι πιο πολλοί φαντάζομαι έχουν κλείσει και εσωτερικές πτήσεις. Η vietjair είδα παρεχει και αυτή δωρεάν αλλαγή.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εκτός από την Κωνσταντινούπολη που θα πήγαινα σήμερα και μετατέθηκε τέλος Αυγούστου, και το πρότζεκτ "Πάσχα στο Νησί του Πάσχα" κάνει φτερά, αλλά ευτυχώς κι αυτό απλά αναβάλλεται για τον Οκτώβριο. Άλλαξα όλες τις πτήσεις, πολύ μανίκι να μιλήσεις με Aegean εδώ και 5μ, αν τους πετύχεις στο τηλέφωνο καλύτερα παίξε κι ένα λότο. Συνολικά άλλαξα/ακύρωσα-ξαναέκλεισα 7 πτήσεις. Τα ξενοδοχεία που είναι όλα μέσω booking είναι το μόνο εύκολο, δυο κλικ υπόθεση.
Ευτυχώς θα αποζημιωθώ από την ασφάλεια, αλλά όχι λόγω κορονοϊου, έχω κι άλλο σοβαρότερο θέμα υγείας στενού συγγενή που με ταλανίζει το τελευταίο καιρό, αλλά όπως είδα Χιλή και Αργεντινή σφίγγουν το κλοιό και δεν αποκλείεται να μη δέχονται και Έλληνες προσεχώς (ήδη δε δέχονται Ισπανούς και άλλους). Ταξίδια για μένα, από Ιούνιο και μετά πια.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
@AERAS
Στα ίδια είμαστε και εμείς.
Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να αλλάξουμε εισιτήρια και τότε να είναι χειρότερη η κατάσταση...
Ίσως το καλύτερο είναι να περιμένουμε μέχρι την τελευταία στιγμή (πχ 1 εβδομάδα πριν) για να έχει φουσκώσει το πράγμα και να κόψει το Βιετνάμ την είσοδο σε όλους τους Ευρωπαίους. Εκεί πας για full refund.
Δεν το ήξερα για τη Vietjet! Ωραία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom