Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Πτήση δεν εννοώ τη δικιά μας αλλά αυτή στην οποία βρισκόταν το 17ο κρούσμα.

@KonstantinosAlyona κι εμείς το ίδιο, από νότο προς βορρά, κι ο ηλιθιος σκεφτόμουν μέχρι τελευταία στιγμή εάν ή όχι θα πάμε στο δέλτα του Μεκόνγκ και τελικά είπα να το αφήσουμε εκτός. Και τα κλεισίματα ξεκινησαν λίγο αφού φύγαμε από τη Σαϊγκόν...

Έχεις μήπως κάποια νεώτερη ενημέρωση αν θα κλείσει γενικά το πάρκο;
Γιατί θέλουμε να έρθουμε αύριο ή μεθαύριο, και είμαι κάθε τρεις και λίγο στο κινητό, να ψάχνω τι γίνεται...
Μόνο ο ιδιοκτήτης εδώ του ξενοδοχείου μας μίλησε σχετικά, σήμερα που έχω λιγο χρόνο. Περιμένει ότι θα τους κλείσουν, αν βρουν σύνδεση με Hoi An και λοιπά κρούσματα.
Τι να σου πω, μάμησέ τα!

Με το προξενείο μίλησα μόλις τώρα, μου είπαν τα εξής. Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση ούτε ενδείξεις ότι θα κοπούν οι πτήσεις για Ελλάδα. Βίζες κτλ ναι, αν αυξηθούν λίγο ακόμα τα κρούσματα εκεί.
Αλλά, με το μισό Ανόι κλειστό, το Ninh Binh, Halong Bay, Cat Ba, Sapa επίσης, μου λένε "Μπορείτε να αράξετε σε χωριά κτλ, και είστε οκ. Αλλά αν μετακινειστε, είναι επικίνδυνο. Και το πιο επικίνδυνο είναι να πέσετε σε καραντίνα, είναι πολύ σφιχτοί με αυτό κι Βιετναμέζοι"

Πότε έχετε επιστροφή εσείς, κανονικά;
Γιατί όσον αφορά εμάς, άστο. Το πρόγραμμα έλεγε Καμπότζη τέλος του μήνα, μετά Μαλαισία και επιστροφή από εκεί στην Ελλάδα στις 10 Απριλίου.

Έχουμε ετοιμο σχέδιο τουλάχιστον, για το μέλλον
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αφού το δέχτηκαν πάλι καλα! Ξεμπερδεψες!
Κουλουβαχατα η κατασταση.... Απο σποντα σκεψου.... Παντως οτι μας αλλαξαν απο μονοι τους τη μιση επιστροφη ηταν ποιημα!!!!! Ξενερωσα τελειως για το ταξιδι αλλα ναι τουλαχιστον πηρα τα λεφτα μου πισω. Δεν χασαμε ουτε ευρω.

Τωρα αναγκαστικα λογω αδειας που δεν αλλαζε ξεκινησαμε ενα road trip στην Ελλαδα!! Θα σας ενημερωνω απο το Live and post!!!
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Μόνο ο ιδιοκτήτης εδώ του ξενοδοχείου μας μίλησε σχετικά, σήμερα που έχω λιγο χρόνο. Περιμένει ότι θα τους κλείσουν, αν βρουν σύνδεση με Hoi An και λοιπά κρούσματα.
Τι να σου πω, μάμησέ τα!

Με το προξενείο μίλησα μόλις τώρα, μου είπαν τα εξής. Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση ούτε ενδείξεις ότι θα κοπούν οι πτήσεις για Ελλάδα. Βίζες κτλ ναι, αν αυξηθούν λίγο ακόμα τα κρούσματα εκεί.
Αλλά, με το μισό Ανόι κλειστό, το Ninh Binh, Halong Bay, Cat Ba, Sapa επίσης, μου λένε "Μπορείτε να αράξετε σε χωριά κτλ, και είστε οκ. Αλλά αν μετακινειστε, είναι επικίνδυνο. Και το πιο επικίνδυνο είναι να πέσετε σε καραντίνα, είναι πολύ σφιχτοί με αυτό κι Βιετναμέζοι"

Πότε έχετε επιστροφή εσείς, κανονικά;
Γιατί όσον αφορά εμάς, άστο. Το πρόγραμμα έλεγε Καμπότζη τέλος του μήνα, μετά Μαλαισία και επιστροφή από εκεί στην Ελλάδα στις 10 Απριλίου.

Έχουμε ετοιμο σχέδιο τουλάχιστον, για το μέλλον
Επιστροφή 23 του μηνός, αν δεν αλλάξει κάτι.
Εμένα δε με αγχώνει τόσο πολύ το Ανόι, γιατί σκέφτομαι ότι ακόμα και με κλειστά αξιοθέατα δεν παύει να είναι μια πόλη, και θέλω να πιστεύω ότι θα μπορούμε να γυρίσουμε, να περπατήσουμε, κτλ...

Για Σάπα είσαι σίγουρος; Γιατί διάβαζα σήμερα έναν στο φόρουμ του τριπαντβάιζορ που έλεγε ότι μίλησε με ταξιδιωτικό γραφείο και του είπαν ότι πας κανονικά.

Και γενικά αυτό είναι που με προβληματίζει, ότι δεν υπάρχει προφανώς σίγουρη ενημέρωση για πουθενά, μπορεί να αλλάξουν τα πάντα από τη μία μέρα στην άλλη...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Επιστροφή 23 του μηνός, αν δεν αλλάξει κάτι.
Εμένα δε με αγχώνει τόσο πολύ το Ανόι, γιατί σκέφτομαι ότι ακόμα και με κλειστά αξιοθέατα δεν παύει να είναι μια πόλη, και θέλω να πιστεύω ότι θα μπορούμε να γυρίσουμε, να περπατήσουμε, κτλ...

Για Σάπα είσαι σίγουρος; Γιατί διάβαζα σήμερα έναν στο φόρουμ του τριπαντβάιζορ που έλεγε ότι μίλησε με ταξιδιωτικό γραφείο και του είπαν ότι πας κανονικά.

Και γενικά αυτό είναι που με προβληματίζει, ότι δεν υπάρχει προφανώς σίγουρη ενημέρωση για πουθενά, μπορεί να αλλάξουν τα πάντα από τη μία μέρα στην άλλη...
Για Sapa αυτό μου είπαν από το προξενείο τώρα, τι να πω κι εγώ. Όπως βέβαια συμπλήρωσαν, τα πάντα αλλάζουν κάθε μέρα, αλλά δεν μπορώ να βασίζονται σε αυτό, περιμένοντας πχ μήπως ανοίξει για διήμερο το Halong Bay και πάμε. :xalara:
Για το Ανόι καταλαβαίνω τι λες, έχεις δίκιο. Εμείς πάλι σκεφτήκαμε ότι καλά ήταν εδώ στο κεντρικό Βιετνάμ, είδαμε πολλά για 10 μέρες, αφήνουμε το βόρειο για την επόμενη φορά, τι να κάνεις. Πιο πολύ με χαλάει μήπως ξεφύγουν για τα καλά τα κρούσματα στην Ελλάδα και, όπως και για την Ιταλία πχ, σταματήσουν οι αεροπορικές να πετάνε. Δεν έχω πρόβλημα με τη δουλειά, αλλά δε θέλω να κάθομαι περιορισμένος κάπου, τουλάχιστον σπίτι κάνω μπάνια στην παραλία από κάτω
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Παιδιά επειδή βλέπω κάτι δηλώσεις στο Μεξικό ότι ακολουθούν τελείως διαφορετική πολιτική απ' ότι σε Περού Χιλή κλπ πιστεύετε να το τολμήσω το ταξίδι? πετάω 15 μέρες.
Πετας για 15 ή σε 15 ;;

Αν πετας σε 15 τα πραγματα αλλαζουν απο μερα σε μερα. Αν πετας για 15 μερες ισως να εχεις θεμα στην επιστροφη. Καθε μερα οι χωρες βαζουν ολο και περισσοτερους περιορισμους...

edit: μαλλον πετας μεθαυριο εννοεις....
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πετας για 15 ή σε 15 ;;

Αν πετας σε 15 τα πραγματα αλλαζουν απο μερα σε μερα. Αν πετας για 15 μερες ισως να εχεις θεμα στην επιστροφη. Καθε μερα οι χωρες βαζουν ολο και περισσοτερους περιορισμους...

edit: μαλλον πετας μεθαυριο εννοεις....
Όχι πεταω σε 15 μέρες από σήμερα. Απλά περίμενα ότι θα προτείνουν καραντίνα οπως οι κοντινές χώρες και αντί αυτού διαβάζω αυτό.

Mexico’s government said on Thursday it was not planning to restrict international travel to the country or close its borders due to the coronavirus outbreak in spite of major curbs announced a day earlier by the United States.

Standing alongside President Andres Manuel Lopez Obrador, Deputy Health Minister Hugo Lopez-Gatell said there was no scientific evidence that restricting access to ports of entry would play significant role in protecting public health.

He added, however, that screening travelers at points of departure could help prevent the spread of the virus.


“Restricting international travel to Mexico is not planned, nor is it being considered. Nor is closing borders or maritime ports,” Lopez-Gatell told a regular government news conference.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εχεις καιρο ακομα. ανακοινωσεις βγαινουν απο μερα σε μερα. μπορει να μην μπορεις να βγεις ή να εχεις θεμα στο τσανζιτ.
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Παιδιά καλημέρα σας.. είμαι στην Αμερική και επιστρέφω την άλλη εβδομάδα. Για την ακρίβεια φεύγω Τετάρτη. Πιστεύετε να υπάρξει κανένα θέμα ; Έχω αρχίσει και αγχώνομαι για την επιστροφή..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Παιδιά καλημέρα σας.. είμαι στην Αμερική και επιστρέφω την άλλη εβδομάδα. Για την ακρίβεια φεύγω Τετάρτη. Πιστεύετε να υπάρξει κανένα θέμα ; Έχω αρχίσει και αγχώνομαι για την επιστροφή..
Με λίγα λόγια, εάν η πτήση επιστροφής δεν είναι μέσω Καναδά/Ηνωμένου Βασιλείου/Τουρκίας τότε έχει ήδη ακυρωθεί..
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Με λίγα λόγια, εάν η πτήση επιστροφής δεν είναι μέσω Καναδά/Ηνωμένου Βασιλείου/Τουρκίας τότε έχει ήδη ακυρωθεί..
Η δικιά μου πτήση για Νέα Υόρκη είναι μέσω Τουρκίας, γι αυτό και προσπαθώ μάταια να επικοινωνήσω με την Turkish χωρίς φυσικά κανένα αποτέλεσμα. Διαβάζοντας αυτό:
" Effective 13 March 2020 at 23:59 EDT: passengers who have been in a Schengen Member State in the past 14 days are not allowed to enter the USA. This does not apply to:

- passengers arriving in the US on flights that departed before 23:59 EDT on 13 March 2020;

- passengers who reside in the USA;

- family members of nationals of the USA and of passengers who reside in the USA;

- members of the US armed forces."
θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο ότι το ταξίδι μου έχει ακυρωθεί, αφού δεν θα μπορώ καν να μπω στη χώρα. Δεν έχω λάβει κανένα σχετικό email, ούτε η αεροπορική έχει ανανεώσει το site της με τα νέα δεδομένα και προσπαθώ να καταλάβω αν θα μπορέσω να πάρω refund ή ποιες είναι οι επιλογές για όσους επηρεάζονται από τις νέες απαγορεύσεις.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Με λίγα λόγια, εάν η πτήση επιστροφής δεν είναι μέσω Καναδά/Ηνωμένου Βασιλείου/Τουρκίας τότε έχει ήδη ακυρωθεί..
γιατι; εχουν απαγορευτει οι πτησεις ΑΠΟ αμερικη;
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Η δικιά μου πτήση για Νέα Υόρκη είναι μέσω Τουρκίας, γι αυτό και προσπαθώ μάταια να επικοινωνήσω με την Turkish χωρίς φυσικά κανένα αποτέλεσμα. Διαβάζοντας αυτό:
" Effective 13 March 2020 at 23:59 EDT: passengers who have been in a Schengen Member State in the past 14 days are not allowed to enter the USA. This does not apply to:

- passengers arriving in the US on flights that departed before 23:59 EDT on 13 March 2020;

- passengers who reside in the USA;

- family members of nationals of the USA and of passengers who reside in the USA;

- members of the US armed forces."
θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο ότι το ταξίδι μου έχει ακυρωθεί, αφού δεν θα μπορώ καν να μπω στη χώρα. Δεν έχω λάβει κανένα σχετικό email, ούτε η αεροπορική έχει ανανεώσει το site της με τα νέα δεδομένα και προσπαθώ να καταλάβω αν θα μπορέσω να πάρω refund ή ποιες είναι οι επιλογές για όσους επηρεάζονται από τις νέες απαγορεύσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι οι αεροπορικές δηλώνουν μη συμμόρφωση με την απαγόρευση, οι περισσότερες αν όχι όλες. Αυτο που διάβασα και περιμένω είναι το ξημέρωμα Σαββάτου καθώς η απαγόρευση ισχύει από απόψε τα μεσάνυχτα. Χαρακτηριστικά, η KLM γράφει: "The president of the United States of America has announced an entry ban for most European countries. The impact of this measure is still unclear but is being investigated as we speak. We will update this page as soon as we know more." Οψόμεθα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom