Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η δικιά μου πτήση για Νέα Υόρκη είναι μέσω Τουρκίας, γι αυτό και προσπαθώ μάταια να επικοινωνήσω με την Turkish χωρίς φυσικά κανένα αποτέλεσμα. Διαβάζοντας αυτό:
" Effective 13 March 2020 at 23:59 EDT: passengers who have been in a Schengen Member State in the past 14 days are not allowed to enter the USA. This does not apply to:

- passengers arriving in the US on flights that departed before 23:59 EDT on 13 March 2020;

- passengers who reside in the USA;

- family members of nationals of the USA and of passengers who reside in the USA;

- members of the US armed forces."
θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο ότι το ταξίδι μου έχει ακυρωθεί, αφού δεν θα μπορώ καν να μπω στη χώρα. Δεν έχω λάβει κανένα σχετικό email, ούτε η αεροπορική έχει ανανεώσει το site της με τα νέα δεδομένα και προσπαθώ να καταλάβω αν θα μπορέσω να πάρω refund ή ποιες είναι οι επιλογές για όσους επηρεάζονται από τις νέες απαγορεύσεις.
Μετά και το δεύτερο κρούσμα στην Τουρκία, ο Υπουργός Υγείας δέχεται πιέσεις από τον κόσμο να ζητήσει απαγόρευση πτήσεων από/προς Ευρώπη. Ενδέχεται να μην αργήσει να ληφθεί σχετική απόφαση. Έχε το υπόψη σου.
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Το πρόβλημα είναι ότι οι αεροπορικές δηλώνουν μη συμμόρφωση με την απαγόρευση, οι περισσότερες αν όχι όλες. Αυτο που διάβασα και περιμένω είναι το ξημέρωμα Σαββάτου καθώς η απαγόρευση ισχύει από απόψε τα μεσάνυχτα. Χαρακτηριστικά, η KLM γράφει: "The president of the United States of America has announced an entry ban for most European countries. The impact of this measure is still unclear but is being investigated as we speak. We will update this page as soon as we know more." Οψόμεθα...
Ευχαριστώ για την απάντηση! Και εγώ για αύριο ελπίζω, αλλά επειδή το τηλεφωνικό τους κέντρο λειτουργεί Δευτέρα-Παρασκευή είπα να το προσπαθήσω :oops:
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Μετά και το δεύτερο κρούσμα στην Τουρκία, ο Υπουργός Υγείας δέχεται πιέσεις από τον κόσμο να ζητήσει απαγόρευση πτήσεων από/προς Ευρώπη. Ενδέχεται να μην αργήσει να ληφθεί σχετική απόφαση. Έχε το υπόψη σου.
Λες? θα παρακολουθώ τις εξελίξεις! Σε ευχαριστώ
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
USA

Ανακοίνωση KLM που - ουσιαστικά - δεν κάνει ακύρωση, αναφέροντας ότι τέλος Μαρτίου θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση...


Because of the Coronavirus outbreak, the president of the United States of America has announced an entry ban for Schengen countries. Therefore, we’ve changed our flight schedule to and from the United States of America:

  • We plan to operate as scheduled until and including 22 March 2020, if possible.
  • We’ll reduce our flight schedule from 23 March up to and including 28 March.
  • Most flights are expected to resume on 29 March 2020.
You can check your flight status or view your flight details in My Trip. If you have booked a flight to, from or via United States of America until 31 May 2020, please see below rebook options we can offer you.

Rebook your flight
Is the departure date of your flight to, from or via United States of America until 31 May 2020? Please see below options and rules:

1. Change your travel dates
  • You may change your travel dates of KLM, Air France and/or Delta Air Lines flights once.
  • You will not have to pay the change fee.
  • Until and including 31 May 2020, you can change your travel dates if the same travel class as mentioned on your original ticket is available.
  • From 1 June 2020 onwards, you can change your travel dates if the same fare type as mentioned in your original ticket is available. If you change to a higher fare type, you may need to pay the fare difference.
2. Change your destination
  • You may use the full value of your original tickets for new tickets on KLM, Air France, Delta Air Lines or Virgin Atlantic.
  • You will not have to pay the change fee.
3. Request a voucher
You can also choose to postpone your trip. In this case, we will provide you with a voucher that will be valid for 1 year and can be used on KLM, Air France, Delta, and Virgin Atlantic flights. This voucher will be non-refundable.

How to rebook
Log in to My Trip and change your travel dates or destination yourself if:
  • you have a KLM, Air France or Delta Air Lines ticket,
  • your journey has not started yet,
  • you are not travelling with a baby (0-1 years),
  • you did not request a special service (e.g. ordered a special meal, are travelling as an unaccompanied minor, have requested transportation of a wheelchair or pet).
If you don’t want to arrange the rebooking online or if you need assistance, contact the KLM Customer Contact Centre.
 

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
Καλησπέρα, μήπως έχει γυρίσει κάνεις από Ταϊλάνδη πρόσφατα να μας περιγράψει λίγο τι κατάσταση επικρατεί εκεί λόγω ιού? Πετάω δεν πετάω σε 8 μέρες.. Οποίο σχόλιο θα βοηθούσε
 

Xriz

Member
Μηνύματα
27
Likes
27
Καλησπέρα, μήπως έχει γυρίσει κάνεις από Ταϊλάνδη πρόσφατα να μας περιγράψει λίγο τι κατάσταση επικρατεί εκεί λόγω ιού? Πετάω δεν πετάω σε 8 μέρες.. Οποίο σχόλιο θα βοηθούσε
Πουκέτ που ειμαι τώρα είναι όλα χαλαρά.Κοσμος -50 % αντίστοιχα για την εποχή.Μασκες φοράει το 10% περίπου,όλοι ντόπιοι.Στο αεροδρόμιο εμφανώς κανένας έλεγχος.Αντισηπτικα έχει παντού και έλεγχος γίνεται στην είσοδο του εμπορικού στην Πατόνγκ.
 

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
Πουκέτ που ειμαι τώρα είναι όλα χαλαρά.Κοσμος -50 % αντίστοιχα για την εποχή.Μασκες φοράει το 10% περίπου,όλοι ντόπιοι.Στο αεροδρόμιο εμφανώς κανένας έλεγχος.Αντισηπτικα έχει παντού και έλεγχος γίνεται στην είσοδο του εμπορικού στην Πατόνγκ.
Ωπ τέλεια, δηλαδή δεν υπάρχει πανικός στον κόσμο? Όταν λες χαλαρά εννοείς ψιλό άδεια? Ο καιρός είναι καλός? Και μια τελευταία, αξίζει λες? Σόρυ για τον πυροβολισμό, κοντεύουν οι μέρες και οι απορίες είναι πολλεεεες :)
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Με λίγα λόγια, εάν η πτήση επιστροφής δεν είναι μέσω Καναδά/Ηνωμένου Βασιλείου/Τουρκίας τότε έχει ήδη ακυρωθεί..
Είναι μέσω Τουρκίας! Όποτε θα είμαστε μια χαρά; Μέχρι στιγμής δηλαδή..
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Παιδια οσοι γυρισετε με το καλο θα μπειτε σε οικειοθελη καραντινα;
Δεν βλεπετε τι γινεται;
Πως το ριψοκινδυνευετε;
Πειτε μου τον τροπο σκεψης.
Να ληφθει υποψη οτι απο το 1 εως 10 λατρευω τα ταξιδια στο 100000000000000
Αλλα να ταλαιπωρηθω με το απροβλεπτο κ το ρευστο που τρεχει καθε λεπτο ..ακομη κ αν το περασω σαν ενα φτερνισμα...δεν το κανω με τιποτα.
Λογω χρηματων η σας εξιταρει ο κινδυνος;
Μην παρεξηγηθω ερωτηση κανω
 

Xriz

Member
Μηνύματα
27
Likes
27
Ωπ τέλεια, δηλαδή δεν υπάρχει πανικός στον κόσμο? Όταν λες χαλαρά εννοείς ψιλό άδεια? Ο καιρός είναι καλός? Και μια τελευταία, αξίζει λες? Σόρυ για τον πυροβολισμό, κοντεύουν οι μέρες και οι απορίες είναι πολλεεεες :)
Ερχομαι κάθε χρόνο τέτοια περίοδο, δεν έχει ούτε καν κίνηση στο δρόμο.Ρωσους και Γάλλους έχει επί το πλείστον.Πανικο δεν θα ελεγα οτι εχει σχεδον καθολου.Ακομα και στο μασαζ δε φορανε ολες μασκα που λογικα θα επρεπε.Ο καιρός είναι ως συνήθως,35 και υγρασία.Η γνώμη μου είναι ότι αξίζει, αν δεν μένεις με τους γονείς σου για να μην έχεις άγχος να τους κολλήσεις μετά.Επισης δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με πιθανή ακύρωση πτήσεων επιστροφής.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Απο τη σελιδα της Ryanair στο fb:

For bookings for travel from today (13 Mar) until Tue 31 Mar, Ryanair will waive the flight change fee for customers who wish to change their travel plans due to the current Covid-19 outbreak. This policy applies to all existing and new bookings.

While customers will still need to pay the difference in fare when changing a flight, we believe removing the change fee will provide more flexibility.

This does not apply to customers affected by flight cancellations as they are entitled to a refund or a free move onto an alternative Ryanair flight.

Go to the "Manage Booking" section on ryanair.com to avail.
 

Xriz

Member
Μηνύματα
27
Likes
27
Παιδια οσοι γυρισετε με το καλο θα μπειτε σε οικειοθελη καραντινα;
Δεν βλεπετε τι γινεται;
Πως το ριψοκινδυνευετε;
Πειτε μου τον τροπο σκεψης.
Να ληφθει υποψη οτι απο το 1 εως 10 λατρευω τα ταξιδια στο 100000000000000
Αλλα να ταλαιπωρηθω με το απροβλεπτο κ το ρευστο που τρεχει καθε λεπτο ..ακομη κ αν το περασω σαν ενα φτερνισμα...δεν το κανω με τιποτα.
Λογω χρηματων η σας εξιταρει ο κινδυνος;
Μην παρεξηγηθω ερωτηση κανω
μακάρι να με βάλουν όταν γυρίσω στις 31.Θα τους παρω τηλ απο αεροδρομιο και λογικά θα μου πουν αν δεν έχω συμπτώματα να πάω σπίτι. Αν και λογικά τα πράγματα θα είναι χειρότερα στην Ελλάδα από ότι θα είναι Ταϊλάνδη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom