Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν ακυρωθεί η πτήση, το κακό μετριαζεται. Φοβάμαι ότι θα γίνει κανονικα
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλημερα σας!πιστευετε οτι ειναι πολυ δυσκολο να πραγματοποιηθουν διεθνεις πτησεις αυγουστο-σεπτεμβριο? η δεν θα ειναι μονο το προβλημα της ελλαδας αλλα γενικα οι αλλες χωρες θα εχουν ακομα πολλους περιορισμους και δεν αξιζει να μπεις στον κοπο να ταξιδεψεις?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα! Έχω κανονίσει γαμήλιο ταξίδι σε Κωνσταντινούπολη,Φλωρεντία και Παρίσι για 7-19 Σεπτεμβρίου. πιστευετε θα μπορέσω να πάω η να ψάχνω εναλλακτικές ;
Αν δεν μπορείς να πας το Σεπτέμβριο Φλωρεντία και Παρισι, δηλαδή Ευρώπη, δεν νομίζω να μπορείς να πας κάπου αλλού στο κόσμο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το φθινόπωρο είναι πολύ μακριά για να κάνει οποιοσδήποτε κάποια πρόβλεψη. Για το καλοκαίρι και μέχρι και Ιούλιο, θεωρώ ότι το ταξίδι στο εξωτερικό για τουρισμό θα είναι πολύ δύσκολο εάν δεν αλλάξει κάτι δραματικά.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Είχα κλείσει αεροπορικά με ryanair για Ιούνιο και μου ήρθε mail με αλλαγή της ώρας πτήσης με επιλογές refund η αποδοχή της αλλαγής επειδή είναι πάνω από 3 ώρες .Εμενα θα μου κάνουν refund η θα μου δώσουν vaucher έλεος coronavirius?Η πτήση μου δεν έχει ακυρωθεί προς το παρών και λογικά δεν θα ακυρωθεί τέλη Ιουνίου.
Αποδοχή της αλλαγής, κουπόνι ή refund δίνει σε σχετικές περιπτώσεις αλλαγής ώρας, διάλεξε αυτή που σε εξυπηρετεί. Υπήρχε direct link για refund (στην κάρτα που χρησιμοποιήθηκε για τη συναλλαγή), λογικά δεν έχει αλλάξει αυτό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καμία πτήση πάντως δεν έχει ακυρωθεί ακομα για τον Ιούνιο, με τις εταιρείς να εξακολουθούν να στέλνουν κανονικά ενημερώσεις.
Θεωρώ κι εγώ το ταξίδι προς το εξωτερικό αδύνατο για τη περίοδο αυτή και πολύ φοβάμαι ότι θα τα κλαίμε (και αυτά) τα εισιτήρια.

Είναι τεράστιο το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι αεροπορικές τόσο καιρό καθηλωμένες, χωρίς ακόμα να φαίνεται κανένα αισιόδοξο σημάδι. Μόνο φήμες...
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
948
Έχω κλεισμένο ταξίδι για Μπαλί από τον περασμένο Δεκέμβριο. Είναι για τέλη Αυγούστου. Η εταιρεία είναι η scoot. Μας έχουν στείλει το δικαίωμα αλλαγής εισιτηρίων έως 31/5.Το θέμα είναι ότι αυτό το είδος voucher διαρκεί για τους επόμενους 12 μηνες κι εμείς θέλουμε να πάμε μόνο καλοκαίρι (έχω διαβάσει ότι είναι η περίοδος που δεν βρέχει). Λένα να μην κάνουμε την αλλαγή γιατί μπορεί και να ακυρωθεί η πτήση άρα υπάρχει πιθανότητα επιστροφής χρημάτων. Η συγκεκριμένη εταιρεία έδωσε σε κάποιους ήδη χρήματα πίσω για πτήσεις που ακυρώθηκαν. Τι θα κάνατε;
και γω τον Αύγουστο έχω XK και Ιαπωνία με scoot και δε μου έχει στείλει κάτι, αυτά που έχει βγάλει στο σαιτ της είναι μέχρι τέλη Ιούνη
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Υπάρχει κάποιος εδώ που να είχε ταξίδι και ακυρώθηκε σε χώρα που χρειάζεται βίζα;

Με ξενοδοχείο, αεροπορικά, ασφάλεια...ας πούμε ότι έβγαλα άκρη, για τη βίζα που είχαμε ήδη εκδώσει, ακόμα δεν γνωρίζουν να μου πουν στο τουριστικό γραφείο.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Το φθινόπωρο είναι πολύ μακριά για να κάνει οποιοσδήποτε κάποια πρόβλεψη. Για το καλοκαίρι και μέχρι και Ιούλιο, θεωρώ ότι το ταξίδι στο εξωτερικό για τουρισμό θα είναι πολύ δύσκολο εάν δεν αλλάξει κάτι δραματικά.
Γιατι; Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγήσεις το σκεπτικο σου; Ολες οι χωρες θελουν τους τουρίστες εσωτερικου ΚΑΙ εξωτερικου για τους προφανεις λογους, και φαινεται να προσπαθουν προς αυτή την κατευθυνση, λενε για υγειονομικο διαβατηριο κλπ. Λενε επισης στις ειδήσεις ότι τις επομενες εβδομαδες θα αποφασιστεί με κοινη αποφαση της ΕΕ πώς θα ταξιδευουν οι τουρίστες. Εχεις διαβασει εσυ κατι που σε κανει τοσο απαισιοδοξο;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γιατι; Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγήσεις το σκεπτικο σου; Ολες οι χωρες θελουν τους τουρίστες εσωτερικου ΚΑΙ εξωτερικου για τους προφανεις λογους, και φαινεται να προσπαθουν προς αυτή την κατευθυνση, λενε για υγειονομικο διαβατηριο κλπ. Λενε επισης στις ειδήσεις ότι τις επομενες εβδομαδες θα αποφασιστεί με κοινη αποφαση της ΕΕ πώς θα ταξιδευουν οι τουρίστες. Εχεις διαβασει εσυ κατι που σε κανει τοσο απαισιοδοξο;
Ναι, όλες οι χώρες θέλουν τους τουρίστες απλά οι τουρίστες δε θέλουν τις χώρες.
Το σενάριο για τον τουρισμό δεν είναι καθόλου αισιόδοξο, σε παγκόσμιο επίπεδο. Και μιλώ εκ των έσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom