Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και εγώ σκέφτομαι να πάω 4 μέρες Ρώμη τώρα τον Ιούλιο.
Υπάρχει εικόνα για το άν οι τουριστικοί προορισμοί πχ μουσεία έιναι ανοικτά ως συνήθως ή λειτουργούν με περιορισμούς στα ωράρια κτλ?
Ευχαριστώ.
Ολα ανοικτα ειναι. Τα περισσοτερα απαιτουν κρατηση ον λαιν, βολικοτατο, ουτε ουρες ουτε τπτ. Ευκαιρια να επισκεφθει κανεις την πολη χωρις τις συνηθεις ορδες.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ισχύει το ίδιο και για Κυκλάδες; Γιατί στο booking που κοιτάω είναι όλα τα καταλύματα τίγκα ! :D
Μάλλον κλειστά είναι, όχι τίγκα... Δυστυχώς..
 

enpens

Member
Μηνύματα
9
Likes
11
Μάλλον κλειστά είναι, όχι τίγκα... Δυστυχώς..
Ελπίζω να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα περιγράφεις. Πάντως με 2-3 ξενοδοχεία που επικοινώνησα ήταν ανοιχτά και δεν είχαν πια διαθεσιμότητα όποτε υπάρχει ελπίδα.

Πάντως είναι ευκαιρία φέτος για μας να επισκεφθούμε μέρη που ήταν απαγορευτικά για τους Έλληνες άλλες χρονιές και έτσι να στηρίξουμε και λίγο. Αν και κακά τα ψέματα, με ντόπιο τουρισμό μόνο δεν βγαίνει η χρονιά για τον κλάδο...
 

AndVal

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ολα ανοικτα ειναι. Τα περισσοτερα απαιτουν κρατηση ον λαιν, βολικοτατο, ουτε ουρες ουτε τπτ. Ευκαιρια να επισκεφθει κανεις την πολη χωρις τις συνηθεις ορδες.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Στο site της Rainair συγκεκριμένα εδώ γράφει ότι για πτήση προς Ελλάδα χρειάζεται συμπλήρωση μιας online φόρμας.
Ο σύνδεσμος που έχει " https://travel.gov.gr/#/" δεν λειτουργεί.

Ισχύει ακόμα αυτή η δήλωση;
Είναι μόνο για ξένους τουρίστες ή χρειάζεται και για τους Έλληνες μόνιμους κάτοικους;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Στο site της Rainair συγκεκριμένα εδώ γράφει ότι για πτήση προς Ελλάδα χρειάζεται συμπλήρωση μιας online φόρμας.
Ο σύνδεσμος που έχει " https://travel.gov.gr/#/" δεν λειτουργεί.

Ισχύει ακόμα αυτή η δήλωση;
Είναι μόνο για ξένους τουρίστες ή χρειάζεται και για τους Έλληνες μόνιμους κάτοικους;
Μιλάει για επιβάτες, οπότε το δεύτερο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Στο site της Rainair συγκεκριμένα εδώ γράφει ότι για πτήση προς Ελλάδα χρειάζεται συμπλήρωση μιας online φόρμας.
Ο σύνδεσμος που έχει " https://travel.gov.gr/#/" δεν λειτουργεί.

Ισχύει ακόμα αυτή η δήλωση;
Είναι μόνο για ξένους τουρίστες ή χρειάζεται και για τους Έλληνες μόνιμους κάτοικους;
Ισχύει για όλους.
 

AndVal

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μάλιστα.
Άντε να συμπληρώσεις την online φόρμα πριν την διορία που σου δίνουν και η ιστοσελίδα να μην λειτουργεί.
Γράφει και για πρόστιμο των 500ε 🤕 αν δεν το κάνεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μάλιστα.
Άντε να συμπληρώσεις την online φόρμα πριν την διορία που σου δίνουν και η ιστοσελίδα να μην λειτουργεί.
Γράφει και για πρόστιμο των 500ε 🤕 αν δεν το κάνεις.
Άρχισα να την συμπληρώνω και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.
 
Last edited:

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Παιδιά για πείτε μου την γνώμη σας....έχω κλείσει από μήνες πριν για να πάω στη μήλο στις 23 Ιουλίου...το θέμα είναι όμως ότι έχω ενδοιασμούς καθώς στις 16 Αυγούστου παντρεύομαι και φοβάμαι λίγο για το καράβι και στο νησί να μην έχει πολυκοσμία ...έχει κανείς εικόνα από μήλο; Πώς είναι η κατάσταση τώρα ;
 

Rain King

Member
Μηνύματα
14
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
κάπου στην Ευρώπη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους,
Μια γνώμη βρε παιδια. Για ένα τριήμερο τον Αύγουστο (14-16) για Μαδρίτη πως το βλέπετε από θέμα covid κλπ εννοώ. Νομίζω πως παλεύεται. Εναλλακτικά Βιέννη. Έχω διαβάσει πως και οι δύο χώρες είναι σε σχετικά καλή κατάσταση..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom