Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλημερα σας.Χαιρομαι πολυ που βρισκομαι και εγω σε αυτη την κοινοτητα των ταξιδιωτων.Ειναι οτι ποιο ομορφο να ταξιδευεις φυσικα. Ειχαμε κλεισει προ κορονοιου ταξιδι στη βαρκελωνη με τη γυναικα μου για τις 12 αυγουστου 2020.Θα θελαμε τη γνωμη σας αν θα πρεπει να παμε οπως ειναι τωρα τα πραγματα εκει η να το αναβαλουμε για του χρονου.Αξιζει; Η τα περισσοτερα που ακουγονταο ειναι υπερβολικα;Αν εχει παει καποιος προσφατα θα θελαμε την εικονα που αποκομισε. Ευχαριστω πολυ.
Καλημέρα και καλωσόρισες!
Αν και δεν έχω πάει πρόσφατα η γνώμη μου είναι να μην ακυρώσετε γιατί μπορεί να μην χρειαστεί.Αν πραγματικά οξυνθεί το πρόβλημα το πιο πιθανόν είναι η πτήση σας να ακυρωθεί από μόνη της.

Αφήστε το για τελευταία στιγμή και για όσο χρονικό διάστημα διατηρείτε το δικαίωμα ακύρωσης αεροπορικής κράτησης και διαμονής.

Το άσχημο είναι πως από όσο διαβάζω στα ΜΜΕ την τελευταία εβδομάδα τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά στη Καταλονία γενικότερα.
Σου παραθέτω ενδεικτικά σχετικό άρθρο στης Καθημερινής πριν 5 μέρες και του CNN μόλις χθές.
https://www.naftemporiki.gr/story/1620538/koronoios-epekteinetai-i-karantina-sti-barkeloni
https://www.cnn.gr/style/psyxagogia...leinoyn-pali-oi-kinimatografoi-logo-koronoioyΜείνε ενημερωμένος και μελέτησε καθημερινά τις εξελίξεις γιατί δυστυχώς τα δεδομένα από στιγμή σε στιγμή αλλάζουν.Ακόμα κι αν κάποιος επέστρεψε σήμερα από Βαρκελώνη με μια συγκεκριμένη εικόνα δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πως αυτή εικόνα θα διατηρηθεί ακόμα και αύριο πόσο μάλλον 15 μέρες μετά.
Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μπορέσετε να πραγματοποιήσετε το ταξίδι σας με ασφάλεια όπως το έχετε προγραμματίσει χωρίς εκπλήξεις και προβλήματα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
oυτε κι εμενα ακυρωθηκε,απλα αλλαξε ωρα,πεταω πρωτα ο θεος 22 αυγουστου για μαλτα με ryanair.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
aegean πεταω και μου ακυρωσαν την επιστροφη, της βλεπετε να γινονται οι οτησεις για μαλτα μ ryanair ;;γιατι σκεφτομαι να τολμησω να κλεισω την επιστροση αλλα φοβαμαι μην φαω καμια φολα παλι...
 
Last edited by a moderator:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
εχει πτησεις παντως με ryanair απλα απο 3 την εβδομαδα εχει μονο 2 για μαλτα,και επιστροφη φυσικα,επιστρεφω 29 αυγουστου απο μαλτα δεν νομιζω να εχεις προβλημα.
 

Liana13

Member
Μηνύματα
34
Likes
185
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτησω την αποψη σας. Φυσικα ουτε αρμοδιοι ειστε για να μου απαντησετε και ουτε θα σας χρησιμοποιησω ως αυθεντια απλα ηθελα να παρω και απο εσας την γνωμη σας ηδη εχω ρωτησει παρα πολλους γνωστους και φιλους. Μες τον Αυγουστο σκοπευω να παω να ζησω στην Βιεννη μεχρι τελη Οκτωβριου. Παρόλο που η ευκαιρια που μου παρουσιαστηκε ειναι σημαντικη για μενα ως Λιάνα συνεχιζω και εχω δευτερες σκεψεις σε περιπτωση που υπαρξει ενα δευτερο λοκνταουν ή τελοσπαντων δεν ξερω αυσγτηροι περιορισμοι διοτι στην ξενη χωρα που παω χωρις να γνωριζω κανεναν για μενα η κοινωνικοτητα ειναι πολυ σημαντικη ωστε να μπορεσω να ανταπεξελθω και να αισθανομαι εγω καλα. Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας καθως κανενας ουτε καν οι λοιμωξιολογοι δεν εχουν σιγουρες απαντησεις. Λενε για δευτερο κυμα τον χειμωνα και απλα σκεφτομαι οτι ισως μεχρι τελη οκτωβριου δεν θα ειναι τοσο σοβαρα τα πραγματα. Παρόλα αυτα βλεπω στα Βαλκανια πχ που ξαναυπαρχει εξαρση και στην Λισαβονα που επιβληθηκαν τοπικα λοκνταουν. Δεν ξερω τι πιστευετε εσεις. Συγνωμη για το σεντονι και δεν ειναι ξεκαθαρα ταξιδιωτικο το θεμα, οποιος θελει ας απαντησει. Σας ευχαριστω!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
καθως κανενας ουτε καν οι λοιμωξιολογοι δεν εχουν σιγουρες απαντησεις. Λενε για δευτερο κυμα τον χειμωνα...
Καλησπέρα. Ακριβώς οπως τα λες, ούτε καν οι ειδικοί έχουν σίγουρες απαντήσεις, πόσο μάλλον όλοι εμείς οι υπόλοιποι. Επικρατούσε και επικρατεί μεγάλη σύγχιση, μπλέκονται σε θολά νερά τα της υγείας με τα της οικονομίας, οπότε οι προβλέψεις είναι το λιγότερο παρακινδυνευμένες.
Όλοι βασίζονται στο γεγονός ότι ιστορικά οι επιδημίες «επιστρέφουν», γι αυτό και εικάζεται δεύτερο Lock down ενόψει μάλιστα του χειμώνα.
Θα σου έλεγα να αξιολογήσεις τη κατάσταση μόνη σου, καθώς είναι δεδομένο ότι υπάρχει αυτό το ρίσκο οπουδήποτε και να είσαι. Εφόσον μπορείς να προετοιμαστείς και να ζήσεις μ' αυτό αν χρειαστεί, τότε να το επιχειρήσεις, αν όχι δε ξέρω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτησω την αποψη σας. Φυσικα ουτε αρμοδιοι ειστε για να μου απαντησετε και ουτε θα σας χρησιμοποιησω ως αυθεντια απλα ηθελα να παρω και απο εσας την γνωμη σας ηδη εχω ρωτησει παρα πολλους γνωστους και φιλους. Μες τον Αυγουστο σκοπευω να παω να ζησω στην Βιεννη μεχρι τελη Οκτωβριου. Παρόλο που η ευκαιρια που μου παρουσιαστηκε ειναι σημαντικη για μενα ως Λιάνα συνεχιζω και εχω δευτερες σκεψεις σε περιπτωση που υπαρξει ενα δευτερο λοκνταουν ή τελοσπαντων δεν ξερω αυσγτηροι περιορισμοι διοτι στην ξενη χωρα που παω χωρις να γνωριζω κανεναν για μενα η κοινωνικοτητα ειναι πολυ σημαντικη ωστε να μπορεσω να ανταπεξελθω και να αισθανομαι εγω καλα. Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας καθως κανενας ουτε καν οι λοιμωξιολογοι δεν εχουν σιγουρες απαντησεις. Λενε για δευτερο κυμα τον χειμωνα και απλα σκεφτομαι οτι ισως μεχρι τελη οκτωβριου δεν θα ειναι τοσο σοβαρα τα πραγματα. Παρόλα αυτα βλεπω στα Βαλκανια πχ που ξαναυπαρχει εξαρση και στην Λισαβονα που επιβληθηκαν τοπικα λοκνταουν. Δεν ξερω τι πιστευετε εσεις. Συγνωμη για το σεντονι και δεν ειναι ξεκαθαρα ταξιδιωτικο το θεμα, οποιος θελει ας απαντησει. Σας ευχαριστω!!
Δύσκολα βάζεις...Και ευκαιρία(υποθέτω επαγγελματική ; ) σημαντική και κοινωνικότητα σημαντική.Θα πρέπει να διαλέξεις ένα από τα δύο καθώς προβλέψεις για τον ιό δεν μπορούν να γίνουν.
 

merkourios

Member
Μηνύματα
67
Likes
478
Επόμενο Ταξίδι
;
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλημέρα! Μόλις την Δευτέρα γυρίσαμε από Βιέννη και Μπρνό που ήταν όλα μια χαρά και σήμερα που μιλησα με τους δικούς μας εκεί, μαθαίνω ότι από την Πέμπτη, ξανά, δουλειά από το σπίτι και από αύριο υποχρεωτική μάσκα σε όλους τους κλειστούς χώρους!
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
:cry::cry::cry:
Και διατηρούσα μια μικρή ελπίδα να πάω ένα τριήμερο τέλος Σεπτέμβρη....
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Πιστεύω ότι είναι δύσκολο να πάμε στην αγαπημένη μας πόλη έτσι όπως είναι τα πράγματα.Είναι δύσκολο να πας κάπου μακριά να περάσεις καλά φορώντας την μάσκα παντού!Αυτη τη πολη για να την χαρείς θα πρέπει να νιώθεις ελευθερία.Η πτήση της επιστροφής μας με την VUELING άλλαξε ώρα και μας δίνεται η δυνατότητα να αλλάξουμε πτήση η και να πάρουμε τα χρηματα πισω.Ομως με την πτηση αναχωρησης απο την Ryanair δεν έχει αλλάξει κάτι μεχρι στιγμης,Αυτο που μας κανει εντυπωση ειναι οτι οι συγκεκριμενες πτήσεις αναχώρησης και επιστροφής με την AEGEAN είναι πολύ ακριβές χωρίς να έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με ακυρώσεις.

Εύχομαι για όλους να τελειώσει αυτό το πρόβλημα με το κορονοιο και να βγούμε ποιο δυνατοί για να μπορούμε πάλι να ανοίξουμε τα φτερά μας!

Ναστε καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.105
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom