Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Ισχύει.
Γνωστός μου νοσηλεύτηκε στο Βερολίνο με συμπτώματα,του έκαναν το τεστ,ήταν αρνητικό αλλά πάραυτα νοσηλεύτηκε δωρεάν με πνευμονία για 5 μερες.Με την κάρτα δεν πλήρωσε τίποτα.
Και θετικός να ήταν πάλι πιστεύω θα είχε ασφάλιση.
Γιατι εμείς χρεώνουμε όσους τουρίστες ΕΕ νοσηλεύονται στην Ελλάδα;;
Φαντάζομαι πως δεν τους χρεώνουμε...
Εννοώ στα δημόσια νοσοκομεία...
Σε ιδιωτικό προφανώς θα υπάρξει χρέωση...
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Τι ισχύει για το Παρίσι; Έχω πτήση από Αθήνα για Παρίσι την 1η Σεπτεμβρίου ( μετ' αναβολής από Απρίλιο).
[/QUOTE
ίσως να μην βοηθάω ιδιαίτερα γιατί εσύ έχεις πτήση εξωτερικού, αλλά μίλησα με aegean με τα πολλά και η υπάλληλος με διαβεβαίωσε πως δεν ακυρώνεται καμία πτήση λόγω χαμηλής πληρότητας και πως ακόμη και με ένα άτομο τα αεροπλάνα πετάνε κανονικά. Γίνονται όμως αναδιαμορφώσεις στις ώρες και γενικά στο πρόγραμμα μου είπε....Οπότε αν η πτήση σου υπάρχει ακόμα στο πρόγραμμα, λογικά θα γίνει κανονικά...
 
Last edited by a moderator:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αυτο που εχω δει ειναι οτι και τα δημοσια νοσοκομεια χρεωνουν. Απλα το πληρες ποσο το πληρωνει ο κρατικος ασφαλιστικος φορεας μας, εκει που ειναι υποχρεωτικα ασφαλισμενος ο καθενας.
Εχει τυχει να κανουμε γεννα στο Ελενα και προεκυψε κοστος, ηταν βεβαια μικρο σε σχεση με το ξονοδοχειο 5 αστερων το Ιασω. Το ποσο το πληρωσε το ΙΚΑ, δεν θυμαμαι πως το λεγανε τοτε, εχει αλλαξει και τοσα ονοματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.018
Likes
40.989
Αυτο που εχω δει ειναι οτι και τα δημοσια νοσοκομεια χρεωνουν. Απλα το πληρες ποσο το πληρωνει ο κρατικος ασφαλιστικος φορεας μας, εκει που ειναι υποχρεωτικα ασφαλισμενος ο καθενας.
Εχει τυχει να κανουμε γεννα στο Ελενα και προεκυψε κοστος, ηταν βεβαια μικρο σε σχεση με το ξονοδοχειο 5 αστερων το Ιασω. Το ποσο το πληρωσε το ΙΚΑ, δεν θυμαμαι πως το λεγανε τοτε, εχει αλλαξει και τοσα ονοματα.
Αυτο που λες ειναι οτι αν σου παρασχεθουν υπηρεσιες που δεν προβλεπει ο ασφαλιστικος σου φορεας επειδη τις ζητας, πληρωνεις τη διαφορα. Μη γενικευεις με το "πληρωνεις". Αν ζητησεις να μεινεις σε δωματιο που δεν προβλεπεται πχ καθως και αλλα. Η εμπειρια μου ειναι απο δωματιο ανωτερης κατηγοριας και μονο, που οντως πληρωνεται η διαφορα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.713
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Φαντάζομαι πως δεν τους χρεώνουμε...
Εννοώ στα δημόσια νοσοκομεία...
Σε ιδιωτικό προφανώς θα υπάρξει χρέωση...
και στα κρατικα νοσοκομεια οι τουριστες με ευρωπαικη καρτα ασφαλισης τη δαπανη νοσηλειας αναλαμβανει ο κρατικος φορεας της χωρας τους (οταν οι υπαλληλοι αποστειλουν την δαπανη )..οσοι δεν εχουν ασφαλεια πληρωνουν κανονικα με κρατικο τιμολογιο .. στιος ιδιωτικες κλινικες οσοι εχουν ταξιδιωτικη ασφαλιση η home incurance η δαπανη πληρωνεται απο τις ασφαλειες αυτες σχεδον παντα...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.713
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Αυτο που λες ειναι οτι αν σου παρασχεθουν υπηρεσιες που δεν προβλεπει ο ασφαλιστικος σου φορεας επειδη τις ζητας, πληρωνεις τη διαφορα. Μη γενικευεις με το "πληρωνεις". Αν ζητησεις να μεινεις σε δωματιο που δεν προβλεπεται πχ καθως και αλλα. Η εμπειρια μου ειναι απο δωματιο ανωτερης κατηγοριας και μονο, που οντως πληρωνεται η διαφορα.
στα κρατικα νοσοκομεια εδω και χρονια δεν υ[παρχει διαχωρισμος θεσης....ευτυχως...
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
στα κρατικα νοσοκομεια εδω και χρονια δεν υ[παρχει διαχωρισμος θεσης....ευτυχως...
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, πρόσφατα (2 μήνες πριν) χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουμε τις υπηρεσίες δημόσιου νοσοκομείου και υπήρχαν κανονικά θέσεις για μονόκλινο Α, δίκλινο ΒΑ, τρίκλινο ΒΒ, όλοικαλοιχωρανίκλινο Γ και ένδειξη στα χαρτιά τι θέση πρόσφερε η ασφάλεια που είχες. Αν πήγαινες σε μεγαλύτερη θέση απ' ότι κάλυπτε η ασφάλεια πλήρωνες την διαφορά στην έξοδο (κάτι που κάναμε).
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.713
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, πρόσφατα (2 μήνες πριν) χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουμε τις υπηρεσίες δημόσιου νοσοκομείου και υπήρχαν κανονικά θέσεις για μονόκλινο Α, δίκλινο ΒΑ, τρίκλινο ΒΒ, όλοικαλοιχωρανίκλινο Γ και ένδειξη στα χαρτιά τι θέση πρόσφερε η ασφάλεια που είχες. Αν πήγαινες σε μεγαλύτερη θέση απ' ότι κάλυπτε η ασφάλεια πλήρωνες την διαφορά στην έξοδο (κάτι που κάναμε).
Εχω να δω να εφαρμοζεται η διαταξη αυτη χρονια τωρα...το μονοκλινο η δικλινο στα κρατικα ειχε να κανει μονο με το αριθμο κλινων και οχι με το ποσοστο συμμετοχης στα νοσηλεια.. στα ιδρυματα και συμβεβλημμενες κλινικες δεν ξερω.., μαλλον εφαρμοζεται.. αρα γυρναμε πισω λοιπον στον αμμεσα ασφαλισμενο Α θεση για τρεις μηνες , στον εμμεσα ΒΑ για 3 μηνες και μετα αγιος ο Θεος...
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Να ρωτήσω κάτι.. Έχει κλείσει κάνεις εισιτήρια για Οκτώβρη και μετά για εξωτερικό;;
Θέλετε να γελάσετε;έχω 17/9 για Ρώμη ταξίδι κανονισμένο πριν από ένα χρόνο ου να ήξερα τότε!!!!🤪 Δεν μου έχει έρθει εννοείται ακύρωση...και είμαι σε σκέψη...καμία άποψη;;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.018
Likes
40.989
Θέλετε να γελάσετε;έχω 17/9 για Ρώμη ταξίδι κανονισμένο πριν από ένα χρόνο ου να ήξερα τότε!!!!🤪 Δεν μου έχει έρθει εννοείται ακύρωση...και είμαι σε σκέψη...καμία άποψη;;;
Τα κρουσματα στη Σικελια ειναι ολο τον μηνα στα 40 περιπου ανα 5 εκ. Κλεισε συμπληρωματικες πτησεις για εκει αν το εχεις παρει αποφαση. Η περιοχη της Ρωμης δεν εχει καλη εικονα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα παιδιά.... Ξέρω ότι είναι νωρίς και γενικά ρευστά τα πράγματα αλλά θα ήθελα να πάρω κάποιες γνώμες.... Είχα έτοιμο ταξίδι για Αμερική τον Μάιο το οποίο και ακυρώθηκε με όλα αυτά που έγιναν. Το θέμα είναι ότι έχω voucher κτλ και το ταξίδι δεν θέλω να το αφήσω... Λέω να κλείσω εισιτήρια για του χρόνου Μάιο - Ιούνιο αλλά αυτή τη στιγμή ακόμα δεν επιτρέπετε να πάει κάποιος usa και ακόμα και να πάει πρέπει να παραμείνει καραντίνα νομίζω... Τι να κάνω ρε γμτ... Να κλείσω με δωρεάν ακύρωση? Να το αφήσω? Να το κάνω ποιο μετά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.323
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom