Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
198
Likes
908
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Το καλό είναι ότι με την lufthansa έχεις την εγγύηση σε περίπτωση ακύρωσης πτήσης να πάρω τα λεφτά μου πίσω... Μου είναι πολύ δύσκολο να μην πατήσω το κουμπί που λέει '' κράτηση '' παλεύω με τον εαυτό μου εδώ και 2 βδομάδες 😂😂
Πάτα το να τελειώνουμε!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Για Βιένη πως το βλέπετε; Έχει πάρα πολύ οικονομικά αεροπορικά για Σεπτέμβριο και σε κρούσματα είναι σε παρόμοια κατάσταση με την Ελλάδα.

Κάποιοι πιθανοί κίνδυνοι που σκέφτομαι είναι το αεροπλάνο δεδομένου ότι δεν ανανεώνεται ο αέρας όπως σε ένα όχημα που έχει ανοιχτά παράθυρα και το ότι με το έντυπο που συμπληρώνεις στον γυρισμό αν βρεθεί ένα άτομο θετικό μετά όλοι από την πτήση μπαίνουν σε καραντίνα νομίζω

*Τώρα που έκανα λίγη έρευνα είδα ότι ανέβηκαν τα κρούσματα σήμερα, ειδικά στην Βιένη και αναμένουν να δουν που θα οδηγήσει αυτή η κορύφωση οπότε ίσως δεν είναι η ιδανική ιδέα
https://parallaximag.gr/epikairotit...italia-mono-ta-protakia-scholeio-stin-tourkia
 
Last edited:

blade_

Member
Μηνύματα
177
Likes
163
Για Βιένη πως το βλέπετε; Έχει πάρα πολύ οικονομικά αεροπορικά για Σεπτέμβριο και σε κρούσματα είναι σε παρόμοια κατάσταση με την Ελλάδα.

Κάποιοι πιθανοί κίνδυνοι που σκέφτομαι είναι το αεροπλάνο δεδομένου ότι δεν ανανεώνεται ο αέρας όπως σε ένα όχημα που έχει ανοιχτά παράθυρα και το ότι με το έντυπο που συμπληρώνεις στον γυρισμό αν βρεθεί ένα άτομο θετικό μετά όλοι από την πτήση μπαίνουν σε καραντίνα νομίζω

*Τώρα που έκανα λίγη έρευνα είδα ότι ανέβηκαν τα κρούσματα σήμερα, ειδικά στην Βιένη και αναμένουν να δουν που θα οδηγήσει αυτή η κορύφωση οπότε ίσως δεν είναι η ιδανική ιδέα
https://parallaximag.gr/epikairotit...italia-mono-ta-protakia-scholeio-stin-tourkia
νομιζω οτι δεν εχει σημασια ο προορισμος.Εγω οσο κ αν θελω φετος δεν θα ταξιδεψω εκτος ελλαδας(και εντος παιζεται...)το θεωρω μεγαλο ρισκο,απ ολες τις αποψεις.Και στην τελικη αν ειναι να μου βγει η πιστη για να ταξιδεψω...θα ειμαι μεσα στο αγχος και δεν θα το απολαυσω
 

Providen

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σας
Επαναφέρω το θέμα γιατί εχουμε προγραμματίσει ένα ταξίδι στο Άμστερνταμ στις 7 Οκτωβρίου, ήθελα να ρωτήσω πως είναι η κατάσταση εκεί ?
Αρχικα είχαμε κλείσει το Μάρτιο να ταξιδέψουμε αλλά λόγο του lockdown αλλάξαμε εισητηρία και διαμονή για Οκτωβρίο καθώς δεν μας έδιναν την δυνατότητα για ακύρωση και refund.
Θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφορίες ή να μου πείτε που πρέπει να απευθυνθώ ?
Αυτό που μου ενδιαφέρει είναι να δω κατά πόσο είναι ασφαλές να ταξιδέψουμε και αν θα υπάρχει καραντίνα μέτα το ταξίδι.
Επίσης μαγαζιά και χώροι ενδιαφέροντος θα είναι ανοιχτά ??

Ευχαριστώ για τον χρόνο σάς.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπέρα σας
Επαναφέρω το θέμα γιατί εχουμε προγραμματίσει ένα ταξίδι στο Άμστερνταμ στις 7 Οκτωβρίου, ήθελα να ρωτήσω πως είναι η κατάσταση εκεί ?
Αρχικα είχαμε κλείσει το Μάρτιο να ταξιδέψουμε αλλά λόγο του lockdown αλλάξαμε εισητηρία και διαμονή για Οκτωβρίο καθώς δεν μας έδιναν την δυνατότητα για ακύρωση και refund.
Θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφορίες ή να μου πείτε που πρέπει να απευθυνθώ ?
Αυτό που μου ενδιαφέρει είναι να δω κατά πόσο είναι ασφαλές να ταξιδέψουμε και αν θα υπάρχει καραντίνα μέτα το ταξίδι.
Επίσης μαγαζιά και χώροι ενδιαφέροντος θα είναι ανοιχτά ??

Ευχαριστώ για τον χρόνο σάς.
Αν πετάξεις από την Ηπειρωτική Ελλάδα δεν υπάρχει καραντίνα. Αν πετάξεις από τα νησιά θα πρέπει να μείνεις μέσα 10 μέρες (αυτά ισχύουν τώρα). Οι μάσκες είναι υποχρεωτικές στα ΜΜΜ...υπήρχε διάταξη για μάσκες παντού στο Άμστερνταμ αλλά νομίζω ότι έληξε. Στη πόλη που ζω δεν χρειάζεται μάσκα πουθενά εκτός από τα ΜΜΜ. Όλα τα μαγαζιά και οι χώροι ενδιαφέροντος είναι ανοιχτά και τα κόκκινα και αυτά που πουλάνε το πράσινο το καλό, (τα τελευταία δεν έκλεισαν και ποτέ) όπως επίσης και τα μουσεία κ.λπ.
 

Providen

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Αν πετάξεις από την Ηπειρωτική Ελλάδα δεν υπάρχει καραντίνα. Αν πετάξεις από τα νησιά θα πρέπει να μείνεις μέσα 10 μέρες (αυτά ισχύουν τώρα). Οι μάσκες είναι υποχρεωτικές στα ΜΜΜ...υπήρχε διάταξη για μάσκες παντού στο Άμστερνταμ αλλά νομίζω ότι έληξε. Στη πόλη που ζω δεν χρειάζεται μάσκα πουθενά εκτός από τα ΜΜΜ. Όλα τα μαγαζιά και οι χώροι ενδιαφέροντος είναι ανοιχτά και τα κόκκινα και αυτά που πουλάνε το πράσινο το καλό, (τα τελευταία δεν έκλεισαν και ποτέ) όπως επίσης και τα μουσεία κ.λπ.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για για τις πληροφορίες.
Μπορούμε να ενημερωθούμε από κάπου επίσημα , μήπως άλλαξει κάτι μέχρι την αναχώρηση μας
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
...υπήρχε διάταξη για μάσκες παντού στο Άμστερνταμ αλλά νομίζω ότι έληξε.
Ποτέ δεν υπήρχε διάταξη για μάσκες παντού στο Άμστερνταμ. Υπήρχε τον Αύγουστο διάταξη για μάσκες σε εξωτερικούς χώρους στο Red Light District και στους εμπορικούς Kalverstraat, Nieuwendijk και Cuypstraat όσον αφορά τα μέρη που πηγαίνουν τουρίστες που δεν ισχύει πια.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Αν πετάξεις από την Ηπειρωτική Ελλάδα δεν υπάρχει καραντίνα. Αν πετάξεις από τα νησιά θα πρέπει να μείνεις μέσα 10 μέρες (αυτά ισχύουν τώρα). Οι μάσκες είναι υποχρεωτικές στα ΜΜΜ...υπήρχε διάταξη για μάσκες παντού στο Άμστερνταμ αλλά νομίζω ότι έληξε. Στη πόλη που ζω δεν χρειάζεται μάσκα πουθενά εκτός από τα ΜΜΜ. Όλα τα μαγαζιά και οι χώροι ενδιαφέροντος είναι ανοιχτά και τα κόκκινα και αυτά που πουλάνε το πράσινο το καλό, (τα τελευταία δεν έκλεισαν και ποτέ) όπως επίσης και τα μουσεία κ.λπ.
τι χρησιμη πληροφορια να ξέρουμε για τα κοκκινα και το "πρασινο το καλο" . Καθενας κρινεται εντελώς ομως απο τα λεγομενα του. Ας σου πει καποιος οτι αυτο που ονομαζεις "το πρασινο το ΚΑΛΟ" - μα τι εξυπναδα, τι ευφυολογημα- εχει καταστρεψει εκατομμύρια ζωες.εισαι και moderator τρομαρα σου. Παρτε παραδειγμα εσεις νεα παιδακια που διαβαζετε το φορουμ και ψαξτε "το πρασινο το καλο" , ξερει ο παλιος.;)
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Καλησπέρα θα κλείσω εισιτήρια για Βερολίνο μέσα Οκτωβρίου. Από όσο είδα δεν θέλει τεστ ούτε από Θεσσαλονίκη προς Βερολίνο, ούτε από Βερολίνο προς Θεσσαλονίκη, τουλάχιστον μέχρι σήμερα που έψαξα. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που βγει ανακοίνωση ότι χρειάζεται υποχρεωτικο τεστ π.χ τελευταία μέρα και δεν προλαβαίνω να το κάνω τι θα συμβεί? Δε θα μπορώ να ταξιδέψω προς Βερολίνο ή να γυρίσω Ελλάδα αντίστοιχα?
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.321
Συνήθως οι αλλαγές δίνουν μερικές ημέρες περιθώριο, όχι πάντα πολλές, αλλά αρκετές.
 

magdouil

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Everywhere
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι τα πράγματα στην Κωνσταντινούπολη και αν θα κάνω κακώς να πάω τώρα με όλα αυτά που συμβαίνουν; Ο κύριος λόγος που του ταξιδιού είναι λόγω μιας επέμβασης που είχα κάνει εκεί κ θέλω να γίνει επανεξέταση από τον γιατρό. Τι θα με συμβουλεύατε ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom