Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

ilias!

Member
Μηνύματα
10
Likes
39
Καλησπέρα ομάδα, όσον αφορά τα ταξίδια την εποχή του κορονοιου θα ήθελα να σταθώ σε κάποια συμπεράσματα που έβγαλα βάση της σχετικά πρόσφατης ταξιδιωτικής μου εμπειρίας ( Μάλτα τον Αύγουστο κατά τη διάρκεια που ήταν υποχρεωτικό αρνητικό τεστ για είσοδο στην Ελλάδα):
1) πολύ σημαντικό είναι ότι όποιος σχεδιάζει ταξίδι αυτή την εποχή πρέπει να είναι προετοιμασμένος για κάθε σενάριο, στον βαθμό του επιτρεπτού πάντα. Πιο συγκεκριμένα πρέπει ακόμα και σε κοντινούς προορισμούς να υπάρχει διαθέσιμο και ένα extra πόσο για έξοδα τελευταίας στιγμής. Στην δική μου περίπτωση ανακοινώθηκε τελευταία στιγμή ότι για να μπεις στην Ελλάδα θέλει αρνητικό τεστ και για τους Έλληνες όποτε κάναμε τεστ σε ιδιωτικό νοσοκομείο (140€ το άτομο - συνολικό κόστος 280€)
2)πάντα υπάρχει η πιθανότητα να είναι κάποιος ασυμπτωματικός οπότε πρέπει να γνωρίζει τι ισχύει στην χώρα που επισκέπτεται. Πχ να έχει την δυνατότητα αν κάτσει η στραβή να μπορεί να στηρίξει πχ διαμονή 15 ημερών κλπ που προκύψουν όπως επίσης με την εργασία του.
3)πριν φύγει να έχει γράψει κάπου τηλέφωνο πρεσβείας και διεύθυνση (αυτό καλό είναι να το κάνουμε πάντα αλλά αυτή την εποχή αυτή η κίνηση έχει μεγαλύτερη σημασία)
4)Μην παρασύρεστε από κανένα! Παρατηρώ πολλά σχόλια (και εγώ μέσα σε αυτούς 🙄) "α ήταν τέλεια δεν θα ξαναδείς το τάδε χωρίς κόσμο " κλπ σχόλια τέτοιου τύπου! Προφανώς δεν έχει κόσμο σε όλα τα αξιοθέατα αλλά το θέμα είναι ότι δεν βιώνεις σχεδόν καθόλου την καθημερινότητα και την ζωή που έχει το μέρος που επισκέπτεται κάποιος! Αντίθετα όπου και να πας ο κόσμος φοβάται, δεν είναι ο εαυτός του κατά τη γνώμη μου .
5)κατά την επιστροφή πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο καραντίνας. Πχ αν βρεθεί κάποιος που συνταξιδιώτης θετικός τότε όλοι οι επιβάτες από όσο γνωρίζω μπαίνουν σε καραντίνα (δεν είμαι σίγουρος).
Συγγνώμη για το σεντόνι 😄
Τονίζω είναι η προσωπική μου άποψη (μην πέσετε να με φάτε 😛)
 

eui

Member
Μηνύματα
21
Likes
66
Επόμενο Ταξίδι
Περου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ναμίμπια
Εμείς έχουμε σκεφτεί 2 επιλογές για τα Χριστούγεννα που προς το παρόν τα ταξιδιωτικά μας ενημέρωσαν ότι μπορούμε να ταξιδέψουμε. Ο ένας είναι οι Μαλδίβες, αν κ δεν ήταν στα άμεσα σχέδια μας σκεφτόμαστε το γεγονός ότι είναι ένας προορισμός στον οποίο ΔΕν έχει μα δεις και να γυρίσεις πολλά πράγματα αποφεύγεις συνωστισμούς σε μέρη κ αξιοθέατα, απλά πηγαίνεις στο νησάκι επιλέγεις το resort και ξεκουράζεσαι απολαμβάνοντας το όμορφο μέρος. H δεύτερη επιλογή τώρα είναι η Αίγυπτος η οποία είναι το άκρως αντίθετο, δηλαδή έχεις να δεις άπειρα μέρη και πολιτισμό να ξεδιπλώνονται μπροστά σου άρα δεν γλυτώσεις περιοχές με πολύ κόσμο, έχει όμως το ατού ότι είναι 2 ώρες από Αθήνα χωρίς ενδιάμεσους σταθμούς όποτε είσαι παρά πολύ κοντά σε οποιαδήποτε περίπτωση να μπορείς άμεσα να γυρίσεις πίσω.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλησπέρα ομάδα, όσον αφορά τα ταξίδια την εποχή του κορονοιου θα ήθελα να σταθώ σε κάποια συμπεράσματα που έβγαλα βάση της σχετικά πρόσφατης ταξιδιωτικής μου εμπειρίας ( Μάλτα τον Αύγουστο κατά τη διάρκεια που ήταν υποχρεωτικό αρνητικό τεστ για είσοδο στην Ελλάδα):
1) πολύ σημαντικό είναι ότι όποιος σχεδιάζει ταξίδι αυτή την εποχή πρέπει να είναι προετοιμασμένος για κάθε σενάριο, στον βαθμό του επιτρεπτού πάντα. Πιο συγκεκριμένα πρέπει ακόμα και σε κοντινούς προορισμούς να υπάρχει διαθέσιμο και ένα extra πόσο για έξοδα τελευταίας στιγμής. Στην δική μου περίπτωση ανακοινώθηκε τελευταία στιγμή ότι για να μπεις στην Ελλάδα θέλει αρνητικό τεστ και για τους Έλληνες όποτε κάναμε τεστ σε ιδιωτικό νοσοκομείο (140€ το άτομο - συνολικό κόστος 280€)
2)πάντα υπάρχει η πιθανότητα να είναι κάποιος ασυμπτωματικός οπότε πρέπει να γνωρίζει τι ισχύει στην χώρα που επισκέπτεται. Πχ να έχει την δυνατότητα αν κάτσει η στραβή να μπορεί να στηρίξει πχ διαμονή 15 ημερών κλπ που προκύψουν όπως επίσης με την εργασία του.
3)πριν φύγει να έχει γράψει κάπου τηλέφωνο πρεσβείας και διεύθυνση (αυτό καλό είναι να το κάνουμε πάντα αλλά αυτή την εποχή αυτή η κίνηση έχει μεγαλύτερη σημασία)
4)Μην παρασύρεστε από κανένα! Παρατηρώ πολλά σχόλια (και εγώ μέσα σε αυτούς 🙄) "α ήταν τέλεια δεν θα ξαναδείς το τάδε χωρίς κόσμο " κλπ σχόλια τέτοιου τύπου! Προφανώς δεν έχει κόσμο σε όλα τα αξιοθέατα αλλά το θέμα είναι ότι δεν βιώνεις σχεδόν καθόλου την καθημερινότητα και την ζωή που έχει το μέρος που επισκέπτεται κάποιος! Αντίθετα όπου και να πας ο κόσμος φοβάται, δεν είναι ο εαυτός του κατά τη γνώμη μου .
5)κατά την επιστροφή πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο καραντίνας. Πχ αν βρεθεί κάποιος που συνταξιδιώτης θετικός τότε όλοι οι επιβάτες από όσο γνωρίζω μπαίνουν σε καραντίνα (δεν είμαι σίγουρος).
Συγγνώμη για το σεντόνι 😄
Τονίζω είναι η προσωπική μου άποψη (μην πέσετε να με φάτε 😛)
Πολυ χρησιμα αυτα που γραφεις , σ ευχαριστω πολυ. Οσον αφορα αυτο περι ευκαιρίας να δεις καποια χωρα χωρις κοσμο, συμφωνω απολυτα μαζι σου.εμενα προσωπικα δεν με πειραζει πολυκοσμια τοσο οσο αβεβαιότητα και φοβος να μενω καραντινα σε μια ξενη χωρα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εμείς έχουμε σκεφτεί 2 επιλογές για τα Χριστούγεννα ...
...σε οποιαδήποτε περίπτωση να μπορείς άμεσα να γυρίσεις πίσω.
Αν σκεφτεσαι το σχετικο ρισκο, τοτε διαλεξτε προορισμο ευρωπαικου εδαφους οπου υπαρχει η υψηλη ποιοτητα υπηρεσιων υγειας κ ελαχιστοποιεις το ενδεχομενο ακυρωσεων. Τα υπερποντια εδαφη του Η.Β., Γαλλιας, Ολλανδιας μας υπερκαλυπτουν. Κ βρισκεις κ τσαμπα εισητηρια τωρα.
 

hkikis

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Εξοτικο ταξίδι τον Ιανουάριο με κορονοιο? Ταϊλάνδη/Zanzibar/Σεϋχέλλες η άλλο..


Γεια σας!!

Έχουμε ελπίδες για ταξιδακια παρέα με τον κορονοιο; Ετοιμάζεται κανένας για τέτοια ταξίδια εκτός Ευρωπης; Αν έχετε γνώση στο τι θα αντιμετωπίσουμε από ελέγχους κτλ και αν τελικά όντως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο η θα μπλέξουμε..

Πέρσι πέρασα πανέμορφα και θα θελα και φέτος τον χειμώνα να ταξιδέψω στο "καλοκαίρι"!!
 
Last edited by a moderator:

AndreasLooper

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Καλησπερα ομαδα,
ελπιζω να ειστε ολοι καλα , αυτην την πρωτόγνωρη περιοδο που ζει ο πλανητης!
Η αρραβωνιαστικιά μου, εχει αδεια για το τελος Οκτωβρη και σκεφτομουν εαν υπαρχει καποιος προορισμος, εννοειται εντος Ευρωπης, για να τον επισκεφθουμε χωρις να τεθει θεμα καραντινας . Εαν γνωριζει καποιος , θα με διευκολυνε πολυ! :)
Εννοειται πως εαν δεν βρεθει κατι, θα επισκεφθουμε κατι εντος της αγαπημενης μας Ελλαδας.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :)
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Βιέννη προς το παρόν είναι "free", δεν απαιτεί κάτι ούτε στο πήγαινε ούτε στο ελα, απλά τα κρούσματα καθημερινά είναι εκατοντάδες και η κατάσταση ρευστή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπερα ομαδα,
ελπιζω να ειστε ολοι καλα , αυτην την πρωτόγνωρη περιοδο που ζει ο πλανητης!
Η αρραβωνιαστικιά μου, εχει αδεια για το τελος Οκτωβρη και σκεφτομουν εαν υπαρχει καποιος προορισμος, εννοειται εντος Ευρωπης, για να τον επισκεφθουμε χωρις να τεθει θεμα καραντινας . Εαν γνωριζει καποιος , θα με διευκολυνε πολυ! :)
Εννοειται πως εαν δεν βρεθει κατι, θα επισκεφθουμε κατι εντος της αγαπημενης μας Ελλαδας.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :)
Μπορείς να ρίχνεις μια ματιά και στους χάρτες που βγάζει κάθε εβδομάδα το Ευρωπαϊκό Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Ασθενειών(ECDC).

https://www.ecdc.europa.eu/en/covid...ly-maps-coordinated-restriction-free-movement
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλησπερα ομαδα,
ελπιζω να ειστε ολοι καλα , αυτην την πρωτόγνωρη περιοδο που ζει ο πλανητης!
Η αρραβωνιαστικιά μου, εχει αδεια για το τελος Οκτωβρη και σκεφτομουν εαν υπαρχει καποιος προορισμος, εννοειται εντος Ευρωπης, για να τον επισκεφθουμε χωρις να τεθει θεμα καραντινας . Εαν γνωριζει καποιος , θα με διευκολυνε πολυ! :)
Εννοειται πως εαν δεν βρεθει κατι, θα επισκεφθουμε κατι εντος της αγαπημενης μας Ελλαδας.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :)
Προς το παρον και η Πορτογαλια...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom