Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Titi07

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία Σουηδία
Καλησπέρα, εδώ και καιρό έχω κλείσει εισιτήρια για την Αυστρία τον Απρίλιο. Με την ελπίδα φυσικά πως έως τότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα για τον τουρισμό😥
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, κατά πόσο πιστεύετε είναι εφικτό αυτό το ταξίδι, σύμφωνα με την κατάσταση που επικρατεί;
Έχει πάει κάποιος πρόσφατα στην Αυστρία, αν ναι πως είναι τα πράγματα εκεί;
Χρειάζεται PCR κατά την εισαγωγή και δέκα μέρες καραντίνα;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα, εδώ και καιρό έχω κλείσει εισιτήρια για την Αυστρία τον Απρίλιο. Με την ελπίδα φυσικά πως έως τότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα για τον τουρισμό😥
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, κατά πόσο πιστεύετε είναι εφικτό αυτό το ταξίδι, σύμφωνα με την κατάσταση που επικρατεί;
Έχει πάει κάποιος πρόσφατα στην Αυστρία, αν ναι πως είναι τα πράγματα εκεί;
Χρειάζεται PCR κατά την εισαγωγή και δέκα μέρες καραντίνα;
Έτσι και αλλιώς οτιδήποτε ισχύει στην Αυστρία τώρα, είναι πολύ σίγουρο ότι δε θα ισχύει τον Απρίλιο.

Βλέπε αυτό τα 2 site να ενημερώνεσαι

https://www.kayak.com/travel-restrictions

IATA - International Travel Document News
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πάντως ένα διήμερο Καλάβρυτα από μεταφορά ξενοδοχείου 10-11 Απριλίου μάλλον πάει κι αυτό άκλαυτο. Ούτε μέσα στη χώρα σου δεν είσαι σίγουρος. Δε μπορείς να κάνεις τον παραμικρό προγραμματισμό εκτός καλοκαιριού που μάλλον θα ανοίξουμε ότι και να γίνει λόγω τουρισμού.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Καλημέρα σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κλείσω μια εβδομάδα στη Βαρκελώνη στα μέσα Ιουλίου. Μέχρι τότε θα είμαι πλήρως εμβολιασμενος αφού τη πρώτη δόση θα τη κάνω αύριο. Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα με ακυρώσεις ή καραντινες εκείνη την εποχή;;;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κλείσω μια εβδομάδα στη Βαρκελώνη στα μέσα Ιουλίου. Μέχρι τότε θα είμαι πλήρως εμβολιασμενος αφού τη πρώτη δόση θα τη κάνω αύριο. Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα με ακυρώσεις ή καραντινες εκείνη την εποχή;;;
Χωρίς παρεξήγηση πραγματικά δεν βρίσκω πώς μπορεί ο οποιοσδήποτε να δώσει έγκυρη απάντηση σε τέτοιου είδους ερωτήματα. Εδώ δεν ξέρουμε αύριο-μεθαύριο τι γίνεται είτε στην Ελλάδα είτε στην χ, ψ χώρα, θα μπορούμε να έχουμε σαφή εικόνα για τόσο καιρό μετά; Τα πάντα αλλάζουν συνεχώς, ακόμα η κατάσταση δεν έχει σταθεροποιηθεί. Όποιος θέλει να κανονίσει ταξίδι το 2021 θα πρέπει να έχει πάντα στο νου του ότι παίρνει το ρίσκο για πιθανές ακυρώσεις/καραντίνες/αλλαγές πλάνων ακόμα και τελευταία στιγμή. Φιλικά.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Χωρίς παρεξήγηση πραγματικά δεν βρίσκω πώς μπορεί ο οποιοσδήποτε να δώσει έγκυρη απάντηση σε τέτοιου είδους ερωτήματα. Εδώ δεν ξέρουμε αύριο-μεθαύριο τι γίνεται είτε στην Ελλάδα είτε στην χ, ψ χώρα, θα μπορούμε να έχουμε σαφή εικόνα για τόσο καιρό μετά; Τα πάντα αλλάζουν συνεχώς, ακόμα η κατάσταση δεν έχει σταθεροποιηθεί. Όποιος θέλει να κανονίσει ταξίδι το 2021 θα πρέπει να έχει πάντα στο νου του ότι παίρνει το ρίσκο για πιθανές ακυρώσεις/καραντίνες/αλλαγές πλάνων ακόμα και τελευταία στιγμή. Φιλικά.
Έχεις δίκιο ουσιαστικά είμαι της ίδιας άποψης. Αλλά σκέφτομαι ότι πέρυσι καλοκαίρι όλα ήταν σχετικά ελεύθερα σε όλες τις χώρες. Οπότε θεωρώ ότι και φέτος θα γίνει κάτι αντίστοιχο ειδικά για τους εμβολιασμενους. Επίσης η επιλογή για Βαρκελώνη έγινε και με γνώμονα ότι έχω ξαναπάει οπότε θα έχω τη δυνατότητα να αποφύγω τα πολύ τουριστικά μέρη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Οι εμβολιασμοι στη Μαλτα εχουν φτασει το 45%. Εκλεισα διαμονη γιατι ειναι το πιο βαρυ εξοδο στη χωρα για τον Αυγουστο, πιστευοντας πως θα εχουμε εμβολιαστει.
Ακομη και αυτη τη στιγμη ζητανε μονο pcr test και οχι καραντινα. Θα δουμε αργοτερα για εισιτηρια, αν ακυρωθει το αλλο σχεδιο για Ισλανδια. Οι μασκες δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα στο ταξιδι, ουτε περσι το καλοκαιρι τις βρηκα ανυποφορες.
 
Last edited:
Μηνύματα
137
Likes
125
Οι εμβολιασμοι στη Μαλτα εχουν φτασει το 45%. Εκλεισα διαμονη γιατι ειναι το πιο βαρυ εξοδο στη χωρα για τον Αυγουστο, πιστευοντας πως θα εχουμε εμβολιαστει.
Ακομη και αυτη τη στιγμη ζητανε μονο pcr test και οχι καραντινα. Θα δουμε αργοτερα για εισιτηρια, αν ακυρωθει το αλλο σχεδιο για Ισλανδια. Οι μασκες δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα στο ταξιδι, ουτε περσι το καλοκαιρι τις βρηκα ανυποφορες.
Κ γω κοιταω Μάλτα για τον Ιούλιο αλλα δεν τολμώ να κλεισω ακόμα. Περσι ακυρώθηκε 2 φορές και ειναι κρίμα να ξανασυμβει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Κ γω κοιταω Μάλτα για τον Ιούλιο αλλα δεν τολμώ να κλεισω ακόμα. Περσι ακυρώθηκε 2 φορές και ειναι κρίμα να ξανασυμβει.
Κι εγω δεν θα προσπαθουσα παλι ακυρωμενο ταξιδι. Εξαιρεση ηταν η Ιταλια που επετευχθη το καλοκαιρι πιο ευκολα λογω των πολλαπλων τροπων προσβασης.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Οι εμβολιασμοι στη Μαλτα εχουν φτασει το 45%. Εκλεισα διαμονη γιατι ειναι το πιο βαρυ εξοδο στη χωρα για τον Αυγουστο, πιστευοντας πως θα εχουμε εμβολιαστει.
Ακομη και αυτη τη στιγμη ζητανε μονο pcr test και οχι καραντινα. Θα δουμε αργοτερα για εισιτηρια, αν ακυρωθει το αλλο σχεδιο για Ισλανδια. Οι μασκες δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα στο ταξιδι, ουτε περσι το καλοκαιρι τις βρηκα ανυποφορες.
Δε ζητανε καραντινα μπαινοντας στη Μαλτα?γιατι πριν 2 μηνες που το κοιταξα μου φαινετε ζητουσαν..αχ μη μου βαζετε φιτιλιες και παω να κλεισω αεροπορικα😂
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
μολις ακυρωθηκε και αυτο το ταξιδι στην μαλτα,ηταν για 4 μαιου με 8 μαιου 2021,ε δεν περιγραφω αλλο,κουραστηκα και μονο που το γραφω...επιστροφη χρηματων,ας ελπισουμε,απο περσυ δλδ,με voucher και ξανα μανα voucher που δεν ειχε επιστραφει τιποτα,μονο ακυρωσεις,να ελπιζω ή να το ξεχασω θα πετουσαμε με ryanair.....ευτυχως το ξενοδοχειο ηταν με δωρεαν ακυρωση αυτη τη φορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom