Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αναρωτιέμαι τι κάνουν και οι επαγγελματίες...πχ αν είσαι νταλικιέρης και διασχίζεις 3-4 χώρες σε μια βδομάδα για να φτάσεις εκεί που πρέπει....πόσα μπινελικώματα και φάσκελα πρέπει να ρίχνεις κάθε φορά που πρέπει να παρκάρεις τη νταλίκα για να πας να κάνεις τεστ και να περιμένεις και 24 ώρες για το αποτέλεσμα;;
Αλήθεια, υπάρχει αυτη η εντύπωση;; 😂 Νόμιμα δεν ελέγχονται. Οι περιορισμοί σε αυτούς είναι τοπικοί στα σημεία που φορτώνουν. Αλλιώς θα βλέπαμε άδεια ράφια στα super....
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ειχα κλεισει για Μαλτα πρωτοχρονια (50,00€)τωρα με το PCR που θα πρεπει να πληρωσω 150,00 και δεν προλαβαινω να το κανω και να ηθελα οπoτε δυστυχως ειναι μονοδρομος η ακυρωση
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
.
Μέχρι τώρα όλες οι πολυεθνικές που έχουν γραφεία εδώ είχαν πρήξει τους υπαλλήλους τους
με μέιλ του στυλ τι ωραία τον Σεπτέμβριο γυρνάμε στα γραφεία. Μετά από λίγες ημέρες , αλλάζουν
τα σχέδια για ένα μήνα. Τέλος Σεπτεμβρίου στα γραφεία. Μετά τέλος Οκτωβρίου, τέλος Νοεμβρίου ,
Δεκεμβρίου ,τέλος Ιανουαρίου. Εχθές η Booking έστειλε μέιλ που έλεγε 31/12/23.
Η amazon έστειλε μέιλ γενικά και αόριστα 'θα δούμε από την καινούρια χρονιά΄ Πολλές εταιρίες που έλεγαν επιστροφή στα γραφεία, ξαφνικά αυτήν την εβδομάδα είπαν θα το επαναεξετάσουμε .
Περίεργο !!
Στο Δημοσιο βγηκε εγκυκλιος 11 Δεκεμβρη οτι οι συνεδριασεις θα γινονται ως 7 ατομα δια ζωσης. Ειμαστε 30. Που το περιεργο? Ερχεται Ο.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
το 48ωρο ειναι τρομερα πιεστικο... και ελεγα να κλεισω λατ. αμερικη (ακυρωσιμα ή με μεταφορα ημερομηνιας θα εψαχνα) αλλα τωρα θα κατσω στα αβγα μου να περιμενω εξελιξεις.
κ εμας μας γυρισαν στο γραφειο το καλοκαιρι 2 φορες τον μηνα, ενα μηνα κρατησε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο το pcr πρέπει να είναι τόσο ακριβό. Γιατί οι κυβερνήσεις δεν βάζουν ένα όριο στην τιμή;
γιατι ειναι ακριβη η εξεταση. απαιτει φυσικα εργαστηριο με αδεια κλπ, εξοπλισμο πολλων χιλιαδων €, εξειδικευμενο προσωπικο, ακριβα αντιδραστηρια, χρονο. υπαρχει οριο στην τιμη σε παμπολλα κρατη. εδω φαινεται λογικο το οριο.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Σωστά τα λέει ο panpan οι φορτηγατζιδες απαλλάσσονται από τα τεστ καο μετρα εισόδου, ακόμα και στη Ελλάδα (απ'την αρχή).

Όσον για τους ελέγχους, από την εμπειρία μου από ταξίδια που έχω κάνει από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό, μόνο στη Ελλάδα γίνεται έλεγχος στην είσοδο όλων.
Σε άλλες περιπτώσεις το άφησαν στην αναχώρηση σου να κάνουν (και αν) τους ελέγχους οι αεροσυνοδοί.
Στις δε εσωτερικές μετακινήσεις της ΕΕ τιποτα.

Έχω πάει μεχρι τώρα κάμποσες φορες Σερβια, πηγα Ιταλια, Γερμανια, Ολλανδια και Μεξικο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
το 48ωρο ειναι τρομερα πιεστικο... και ελεγα να κλεισω λατ. αμερικη (ακυρωσιμα ή με μεταφορα ημερομηνιας θα εψαχνα) αλλα τωρα θα κατσω στα αβγα μου να περιμενω εξελιξεις.
κ εμας μας γυρισαν στο γραφειο το καλοκαιρι 2 φορες τον μηνα, ενα μηνα κρατησε.
Είναι 48 ώρες από την αναχώρηση η από την αφιξη;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Είναι 48 ώρες από την αναχώρηση η από την αφιξη;
Ειναι για 72 ώρες πριν την άφιξη,ισχύει για τις γιορτές και θα επικαιροποιείται κάθε εβδομαδα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ειναι για 72 ώρες πριν την άφιξη,ισχύει για τις γιορτές και θα επικαιροποιείται κάθε εβδομαδα.
Σύμφωνα με τις πρώτες ανακοινώσεις θα είναι 48 ώρες, όχι 72. Σήμερα ο Οικονόμου είπε 72. Να δούμε το επίσημο κείμενο.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom