Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
το μόνο που με προβληματίζει (αν και 3 δόσεις εμβολιασμένοι και οι δύο) μην τύχει κάνενα θετικό αποτέλεσμα και πληρώνουμε καραντίνα!
Για εμένα αυτό δεν είναι καθόλου μικρός λόγος προβληματισμού.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
καλημέρα συνταξιδιώτες !! καιρό να τα πούμε...αλλά δυστυχώς μας "εγκλώβισαν" και επειδή κουράστηκα...έφτασα στο zenith μου...ρωτώ εσείσ θα πηγαίνατε τώρα αυτή την περίοδο Παρίσι?
Δεν είναι εύκολη υπόθεση αυτή τη περίοδο.
Ναι μεν τα πλεονεκτήματα είναι πολλά, βλέπεις μέρη χωρίς υπερτουρισμό που δε βλέπεις σε κανονικές συνθήκες (ακόμα και τα Χριστούγεννα ήταν έτσι το Παρίσι πόσο μάλλον τώρα), ωστόσο το ρίσκο είναι πάρα πολύ μεγάλο, όχι απαραίτητα ν' αρρωστήσεις όσο να σου βγει θετικό το τεστ και να μη μπορείς να γυρίσεις.
Ναι, μόνο αν συνυπολογίσεις το ρίσκο κι αν έχεις Plan B.
Κατά τα άλλα επηδιμιολογικά και στην Ελλάδα τα ίδια χάλια έχουμε.

Κοίτα να δεις που το πιστοποιητικό νόσησης θα φαινόταν «χρησιμότερο» από το εμβόλιο για τα ταξίδια, ποιος να το περίμενε...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
δεν ξέρω...ειλικρινά..βρίσκω τα εισητήρια σε ονειρικά απίστευτη τιμή και μπήκα στο τρυπάκι!!! :clap: το μόνο που με προβληματίζει (αν και 3 δόσεις εμβολιασμένοι και οι δύο) μην τύχει κάνενα θετικό αποτέλεσμα και πληρώνουμε καραντίνα!
Εμάς στην Κύπρο λίγο καλύτερα τα πράγματα...και στην ουσία καταντήσαμε μόνο δουλειά-σουπερμαρκετ-σπίτι ...αχχ δεν Μπορώ!!!!!!!!
Ναι αυτό είναι ένα θέμα..΄Οποτε ζυγίζεις τα υπερ και τα κατά..Αν υπάρχει σχέδιο Β(και άνεση από δουλειά κτλ) και σχετικό οικονομικό περιθώριο αντιμετωπίζεται και η καραντίνα...
 
D

Delmem38110

Guest
Για εμένα αυτό δεν είναι καθόλου μικρός λόγος προβληματισμού.
πιστεύω ότι δεν θα άρουν σύντομα αυτό το μέτρο. ήρθε για να μείνει.
δεν ασκείτε και καθόλου πίεση, ίσως μονο από καμια αεροπορική που βλέπει τους πελάτες να μειώνονται.
αλλά πρωτοπορούμε πάντα.
είναι λόγος να μην τους ψηφίσω γιατί μου στερούν την προσωπική μου ελευθερία.
τριπλό εμβολιασμένος και καθηλωμένος.
όσο και να προσέξω έξω αν κάτσει η στραβή δεν. μπορείς να επιστρέψεις.
στο επόμενο ταξίδι θα κάνω διήμερο με τεστ 72 ωρών από δω.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.536
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
δεν ξέρω...ειλικρινά..βρίσκω τα εισητήρια σε ονειρικά απίστευτη τιμή και μπήκα στο τρυπάκι!!! :clap: το μόνο που με προβληματίζει (αν και 3 δόσεις εμβολιασμένοι και οι δύο) μην τύχει κάνενα θετικό αποτέλεσμα και πληρώνουμε καραντίνα!
Εμάς στην Κύπρο λίγο καλύτερα τα πράγματα...και στην ουσία καταντήσαμε μόνο δουλειά-σουπερμαρκετ-σπίτι ...αχχ δεν Μπορώ!!!!!!!!

Σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει και μπορεί να επηρεάσει την απόφαση σου, η Γαλλία έχει καθημερινά εδώ και 2 βδομάδες κοντά στα 300,000 νέα κρούσματα. κάποιες μέρες πλησίασε και τα 400,000. Τις τελευταίες 2 βδομάδες τα συνολικά νέα κρούσματα είναι στα 3,5 εκατομμύρια. Δεν είναι εκτίμηση, έχουν βγει θετικοί στο τεστ.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει και μπορεί να επηρεάσει την απόφαση σου, η Γαλλία έχει καθημερινά εδώ και 2 βδομάδες κοντά στα 300,000 νέα κρούσματα. κάποιες μέρες πλησίασε και τα 400,000. Τις τελευταίες 2 βδομάδες τα συνολικά νέα κρούσματα είναι στα 3,5 εκατομμύρια. Δεν είναι εκτίμηση, έχουν βγει θετικοί στο τεστ.
το ξέρω...και είδα και τα παιδιά που "εγκλωβίστηκαν" λόγω θετικού αποτελέσματοσ covid στο Παρίσι και κανένας δεν τους βοηθούσε, ούτε Πρεσβεία ούτε κανείς και προβληματίστηκα πολύ...μάλλον πάλι όνειρο θα μείνει το Παρίσι :rolleyes-80:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.536
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
το ξέρω...και είδα και τα παιδιά που "εγκλωβίστηκαν" λόγω θετικού αποτελέσματοσ covid στο Παρίσι και κανένας δεν τους βοηθούσε, ούτε Πρεσβεία ούτε κανείς και προβληματίστηκα πολύ...μάλλον πάλι όνειρο θα μείνει το Παρίσι :rolleyes-80:
Μάλλον λες για μία μαγική στιγμή της δημοσιογραφίας που είχαν βγει σ'ένα κανάλι και έγινε ρεσιταλ παραπληροφόρησης. Είπαν ότι το pcr στο Παρίσι κάνει να βγει 4! μέρες, τις τιμές των τεστ που πλήρωσαν δεν τις έχω ακούσει από κανέναν και το καλύτερο όλων που ζήτησαν απ'την ελληνική πρεσβεία μήπως έχει κάποιο χώρο να τους φιλοξενήσει😂

Σ'ευχαριστώ που μου το θύμισες και ξαναγέλασα!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Μάλλον λες για μία μαγική στιγμή της δημοσιογραφίας που είχαν βγει σ'ένα κανάλι και έγινε ρεσιταλ παραπληροφόρησης. Είπαν ότι το pcr στο Παρίσι κάνει να βγει 4! μέρες, τις τιμές των τεστ που πλήρωσαν δεν τις έχω ακούσει από κανέναν και το καλύτερο όλων που ζήτησαν απ'την ελληνική πρεσβεία μήπως έχει κάποιο χώρο να τους φιλοξενήσει😂

Σ'ευχαριστώ που μου το θύμισες και ξαναγέλασα!
Αλήθεια? Γιατί???? :rolleyes-80:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.536
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αλήθεια? Γιατί???? :rolleyes-80:

Γιατί γκρίνιαζαν για πράγματα που λίγο να το έχεις ψάξει πριν ταξιδέψεις γνωρίζεις. Να λες ότι ο μόνος που σε βοήθησε ήταν ένας πολιτικός όταν πήρες τηλέφωνο στο γραφείο του περνάει απ'το κωμικό στο τραγικό/εμετικό. Γενικά η νοοτροπία τους στο συγκεκριμένο θέμα μου είναι αποκρουστική. Ας το αφήσουμε όμως γιατί είναι εκτός θέματος.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Γιατί γκρίνιαζαν για πράγματα που λίγο να το έχεις ψάξει πριν ταξιδέψεις γνωρίζεις. Να λες ότι ο μόνος που σε βοήθησε ήταν ένας πολιτικός όταν πήρες τηλέφωνο στο γραφείο του περνάει απ'το κωμικό στο τραγικό/εμετικό. Γενικά η νοοτροπία τους στο συγκεκριμένο θέμα μου είναι αποκρουστική. Ας το αφήσουμε όμως γιατί είναι εκτός θέματος.
Ναι γι΄αυτο που αναφέρεσε δίκιο έχεις!απλά διερωτήθηκα μπάς και είναι κανένα "ψέμα" των καναλιών!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Να κάνω μια ερώτηση που μέρες τώρα με γυροφερνει...
Ας πούμε ότι το τεστ της επιστροφής βγαίνει θετικό και πρέπει να κάτσει κάποιος 5,6 μέρες καραντίνα.Τι κάνει;
Υπάρχουν σε όλα τα μέρη ξενοδοχεία καραντίνας; Η πηγαίνει ας πούμε στην ρεσεψιόν του ξενοδοχείου που μένει και λέει θέλω να μείνω λίγες μέρες παραπάνω γιατί είμαι θετικός; Και ας πούμε ότι σου λέει συγνώμη το δωμάτιο σας το έχουμε δοσμένο....τι κάνεις; παίρνεις τους δρόμους και ψάχνεις ξενοδοχείο που θα σε δεχτεί, έχοντας κορονοιο; Έτσι απλά θα σε δεχτούν τα άλλα ξενοδοχεία αν τους το πεις;
Η γνώμη μου είναι ότι όποιος θέλει σώνει και ντε να ταξιδέψει αυτό τον καιρό μέσα στα σχεδιάσματα του να ψάξει να βρει και το που θα μείνει αν βγει θετικός.
Αυτή είναι η οργάνωση του ταξιδιού την εποχή της όμικρον...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.743
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπάρχουν σε όλα τα μέρη ξενοδοχεία καραντίνας; Η πηγαίνει ας πούμε στην ρεσεψιόν του ξενοδοχείου που μένει και λέει θέλω να μείνω λίγες μέρες παραπάνω γιατί είμαι θετικός; Και ας πούμε ότι σου λέει συγνώμη το δωμάτιο σας το έχουμε δοσμένο.
Υπάρχουν και airbnb που μπαίνεις μόνος χωρίς να πεις τίποτα...Ετσι κ αλλιώς έχουμε πλέον βρεθεί σ ένα θέατρο παραλόγου...τη στιγμή που ο ιός υπάρχει πλέον παντού και ενώ μέχρι να θετικοποιηθούν τα τεστ κυκλοφορείς ελεύθερος και κολλάς τους πάντες..
Δε νομίζω πως στην Ευρώπη υπάρχουν πλέον ειδικά ξενοδοχεία καραντίνας με τα νούμερα των κρουσμάτων. Απλά μένεις εκεί που ήσουν περισσότερο ή ψάχνεις κάτι άλλο αν δεν σε δεχθούν (εφόσον το ομολογήσεις ότι είσαι θετικός).
Απλά συμφωνώ με τους προλλαλήσαντες πως πλέον όταν σχεδιάζεις ταξίδι πρέπει να λογαριάσεις ΚΑΙ αυτή την πιθανότητα στα πλάνα σου.
Σκέφτομαι πάντως πως αν η Ομικρον δεν είναι η τελευταία μετάλλαξη και ακολουθήσει η επόμενη ακόμη πιο ελαφριά, δεν θα μας αφήνουν ας πούμε να ταξιδεύουμε χωρίς αρνητικό τεστ για ένα...συνάχι; :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.400
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom