Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Τουρκία (Νέο) Αεροδρόμιο Κωνσταντινούπολης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ασία' που ξεκίνησε από το μέλος taver, στις 13 Μαϊου 2019.

1. Kati

Kati Member

Διαβάζοντας τα σχόλια όλων για το νέο αεροδρόμιο μού δημιουργήθηκαν μερικές απορίες κι αν μπορείτε να μου τις λύσετε θα σας ευγνωμονώ.

@ taver: "Η σήμανση είναι κάκιστη. Άλλα λένε οι ταμπέλες, άλλα ισχύουν στην πραγματικότητα."
    Όταν λέτε ταμπέλες ποιες εννοείτε απ' όλες; Όχι αυτές που δείχνουν προς τα πού είναι η κάθε πύλη αναχώρησης (ελπίζω). Μην έχεις να πας στη Β και όταν πας ανακαλύψεις ότι είναι η Α.

"αν η πτήση σας έχει ήδη καθυστέρηση, γιατί η ώρα αναχώρησης μπορεί να αλλάξει και για... νωρίτερα"
    Εννοείτε ότι μπορεί τελικά να φύγει νωρίτερα αν έχει καθυστέρηση, όχι ότι μπορεί να φύγει νωρίτερα πτήση ενώ τρέχεις να βρεις την πύλη που μπορεί να έχει αλλάξει και να είναι στην άλλη άκρη. Έτσι έχω ακούσει δηλαδή, για κόσμο που έτρεχε να προλάβει γιατί από τη μια άκρη που ήταν η πύλη του εστάλη στην άλλη μετά από αλλαγή της. Όπως επίσης έχω ακούσει για ακυρώσεις πτήσεων και πολύωρες καθυστερήσεις και μισάωρη αναμονή πριν την απογείωση ή για την προσγείωση κι άλλα τέτοια ''ωραία''. Γιατί αν έχεις πτήσεις που μεσολαβεί δίωρο και κάτσει καθυστέρηση μισής ώρας για την προσγείωση, φτάνοντας ρίχνεις τρελό τρέξιμο να περάσεις έλεγχο, να βρεις την πύλη να πας και μετά; Δεν πιστεύω π.χ. λίγα λεπτά πριν την επιβίβαση να αλλάξει η πύλη και να τρέχουν όλοι πανικόβλητοι. (Έχω φρικάρει με όσα διαβάζω και φαίνεται. Ήμουν ευχαριστημένη από το παλιό αεροδρόμιο και ανυπομονούσα να ανοίξει το νέο αλλά όχι έτσι).

@ orestcrete: Το wifi που συνδεθήκατε ήταν με ελληνική sim; Γιατί άλλοι που δεν μπορούσαν να συνδεθούν και ρώτησαν έλαβαν ως απάντηση ότι συνδέονται μόνο όσοι έχουν τουρκικές sim.

Οι πτήσεις εντός ΕΕ να είναι σε πιο κοντινές πύλες; Και τέλος, σε μέγεθος λένε ότι είναι το μεγαλύτερο αεροδρόμιο, περπατιέται π.χ. όπως της Ντόχα ή να έχουμε πατίνι μαζί μας όταν το πάρουμε απόφαση;

maria91 likes this.
  2. maria91

maria91 Member

Πρωτον για να συνδεθεις με wifi δεν εχει θεμα η σιμ..για να μπεις στο ιντερνετ μεσω δεδομενων ναι θες τουρκικη σιμ,εγω πανω στην απελπισια μου να κατεβασω uber για να φυγω απο το αεροδρομιο,ανοιξα δεδομενα και μου φαγε κανα 15ε καρτα μεσα σε 5 λεπτα!οσο για την αναμονη για προσγειωση/απογειωση ειναι στη καλυτερη 30λεπτο με 40λεπτο...ο λογος?επειδη οντως ειναι τεραστιο αεροδρομιο διχως λογο και αιτια,μολις προσγειωνετε το αεροπλανο κανει "ταξιδι" 30-40λεπτων για να φτασει στη φυσουνα του,να παρκαρει και να κατεβεις!!!το ιδιιο γινετε και οταν ειναι να απογειωθεις,μεχρι να φυγει απο τη φυσουνα και να παει στο διαδρομο που πρεπει να απογειωθει κανεις αλλη τοση ωρα...τουλαχιστον σε πτηση του απριλιου με aegean μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που πηγα και εφαγα τοσο καθστερηση..αν θες να κλεισεις πτηση με ανταποκριση λοιπον ας εχει τουλαχιστον 3-4 ωρες διαφορα για να σαι χαλαρη

KIKI, babaduma and Yorgos like this.
  3. babaduma

babaduma Member

Επόμενο Ταξίδι:
    terra incognita
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    α του Κενταύρου
    Το wi-fi στο νέο αεροδρόμιο είναι δωρεάν ή με πληρωμή; Γιατί στο Ataturk δεν ήταν δωρεάν.

4. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Κυρίως στις πινακίδες της Turkish Airlines εντόπισα το πρόβλημα, δηλαδή εκεί που δείχνουν ποιά πτήση κάνει check-in σε ποιό γκισέ, που πάνε οι κάτοχοι χρυσών καρτών, κλπ. Οι πινακίδες του ίδιου του αεροδρομίου δεν είδα να έχουν πρόβλημα (τονίζοντας πως το ρήμα της πρότασης είναι το "δεν είδα").

Εννοώ ότι αν έχουν ανακοινώσει π.χ. δυο ώρες καθυστέρηση στη ΧΨΖ πτήση, μπορεί κάποια στιγμή να το αλλάξουν σε 1:45 και να καθυστερήσει 15 λεπτά λιγότερο τελικά.

Κάτι μπερδεύετε, η σύνδεση σε Wifi δε χρειάζεται κανενός είδους SIM.

Δεν υπάρχει καμμία διάκριση των πτήσεων προς ΕΕ από τις υπόλοιπες. Η Τουρκία, άλλωστε, δεν ανήκει στην ΕΕ. Οι μόνες πτήσεις που είναι μαζεμένες κάπου ξεχωριστά είναι οι πτήσεις εσωτερικού μέσα στην Τουρκία.

Το αν περπατιέται είναι συζητήσιμο. Αν δε μπορείτε, πάντως, έχει και αμαξάκια που σε πάνε στο gate σου με μια μικρή χρέωση (δεν ξέρω λεπτομέρειες).

5. mourohavlos

mourohavlos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παταγoνία
    Είχα διαβάσει πριν κανένα μήνα ότι υπήρχε δωρεάν wifi, αλλά σου έστελναν sms με verification code, τον οποίον καταχωρούσες.
    Δεν έχω προσωπική άποψη, ωστόσο.

6. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Το Μάιο μου ήρθε sms από IGA wifi με κωδικό. Βρισκόμουν Αθήνα. Έχω να πάω από το '16 Κωνσταντινούπολη και ούτε έχω κλείσει κάτι. :shock:

mourohavlos likes this.
  7. alice~

alice~ Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iceland
    Κάποιος θα έβαλε λάθος το κινητό του και το μήνυμα ήρθε σε εσένα :p

katkats likes this.
  8. babaduma

babaduma Member

Επόμενο Ταξίδι:
    terra incognita
    Ονειρεμένο Ταξίδι: