Τουρκία (Νέο) Αεροδρόμιο Κωνσταντινούπολης

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Διαβάζοντας τα σχόλια όλων για το νέο αεροδρόμιο μού δημιουργήθηκαν μερικές απορίες κι αν μπορείτε να μου τις λύσετε θα σας ευγνωμονώ.

@ taver: "Η σήμανση είναι κάκιστη. Άλλα λένε οι ταμπέλες, άλλα ισχύουν στην πραγματικότητα."
Όταν λέτε ταμπέλες ποιες εννοείτε απ' όλες; Όχι αυτές που δείχνουν προς τα πού είναι η κάθε πύλη αναχώρησης (ελπίζω). Μην έχεις να πας στη Β και όταν πας ανακαλύψεις ότι είναι η Α.

"αν η πτήση σας έχει ήδη καθυστέρηση, γιατί η ώρα αναχώρησης μπορεί να αλλάξει και για... νωρίτερα"
Εννοείτε ότι μπορεί τελικά να φύγει νωρίτερα αν έχει καθυστέρηση, όχι ότι μπορεί να φύγει νωρίτερα πτήση ενώ τρέχεις να βρεις την πύλη που μπορεί να έχει αλλάξει και να είναι στην άλλη άκρη. Έτσι έχω ακούσει δηλαδή, για κόσμο που έτρεχε να προλάβει γιατί από τη μια άκρη που ήταν η πύλη του εστάλη στην άλλη μετά από αλλαγή της. Όπως επίσης έχω ακούσει για ακυρώσεις πτήσεων και πολύωρες καθυστερήσεις και μισάωρη αναμονή πριν την απογείωση ή για την προσγείωση κι άλλα τέτοια ''ωραία''. Γιατί αν έχεις πτήσεις που μεσολαβεί δίωρο και κάτσει καθυστέρηση μισής ώρας για την προσγείωση, φτάνοντας ρίχνεις τρελό τρέξιμο να περάσεις έλεγχο, να βρεις την πύλη να πας και μετά; Δεν πιστεύω π.χ. λίγα λεπτά πριν την επιβίβαση να αλλάξει η πύλη και να τρέχουν όλοι πανικόβλητοι. (Έχω φρικάρει με όσα διαβάζω και φαίνεται. Ήμουν ευχαριστημένη από το παλιό αεροδρόμιο και ανυπομονούσα να ανοίξει το νέο αλλά όχι έτσι).

@ orestcrete: Το wifi που συνδεθήκατε ήταν με ελληνική sim; Γιατί άλλοι που δεν μπορούσαν να συνδεθούν και ρώτησαν έλαβαν ως απάντηση ότι συνδέονται μόνο όσοι έχουν τουρκικές sim.

Οι πτήσεις εντός ΕΕ να είναι σε πιο κοντινές πύλες; Και τέλος, σε μέγεθος λένε ότι είναι το μεγαλύτερο αεροδρόμιο, περπατιέται π.χ. όπως της Ντόχα ή να έχουμε πατίνι μαζί μας όταν το πάρουμε απόφαση;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Διαβάζοντας τα σχόλια όλων για το νέο αεροδρόμιο μού δημιουργήθηκαν μερικές απορίες κι αν μπορείτε να μου τις λύσετε θα σας ευγνωμονώ.

@ taver: "Η σήμανση είναι κάκιστη. Άλλα λένε οι ταμπέλες, άλλα ισχύουν στην πραγματικότητα."
Όταν λέτε ταμπέλες ποιες εννοείτε απ' όλες; Όχι αυτές που δείχνουν προς τα πού είναι η κάθε πύλη αναχώρησης (ελπίζω). Μην έχεις να πας στη Β και όταν πας ανακαλύψεις ότι είναι η Α.

"αν η πτήση σας έχει ήδη καθυστέρηση, γιατί η ώρα αναχώρησης μπορεί να αλλάξει και για... νωρίτερα"
Εννοείτε ότι μπορεί τελικά να φύγει νωρίτερα αν έχει καθυστέρηση, όχι ότι μπορεί να φύγει νωρίτερα πτήση ενώ τρέχεις να βρεις την πύλη που μπορεί να έχει αλλάξει και να είναι στην άλλη άκρη. Έτσι έχω ακούσει δηλαδή, για κόσμο που έτρεχε να προλάβει γιατί από τη μια άκρη που ήταν η πύλη του εστάλη στην άλλη μετά από αλλαγή της. Όπως επίσης έχω ακούσει για ακυρώσεις πτήσεων και πολύωρες καθυστερήσεις και μισάωρη αναμονή πριν την απογείωση ή για την προσγείωση κι άλλα τέτοια ''ωραία''. Γιατί αν έχεις πτήσεις που μεσολαβεί δίωρο και κάτσει καθυστέρηση μισής ώρας για την προσγείωση, φτάνοντας ρίχνεις τρελό τρέξιμο να περάσεις έλεγχο, να βρεις την πύλη να πας και μετά; Δεν πιστεύω π.χ. λίγα λεπτά πριν την επιβίβαση να αλλάξει η πύλη και να τρέχουν όλοι πανικόβλητοι. (Έχω φρικάρει με όσα διαβάζω και φαίνεται. Ήμουν ευχαριστημένη από το παλιό αεροδρόμιο και ανυπομονούσα να ανοίξει το νέο αλλά όχι έτσι).

@ orestcrete: Το wifi που συνδεθήκατε ήταν με ελληνική sim; Γιατί άλλοι που δεν μπορούσαν να συνδεθούν και ρώτησαν έλαβαν ως απάντηση ότι συνδέονται μόνο όσοι έχουν τουρκικές sim.

Οι πτήσεις εντός ΕΕ να είναι σε πιο κοντινές πύλες; Και τέλος, σε μέγεθος λένε ότι είναι το μεγαλύτερο αεροδρόμιο, περπατιέται π.χ. όπως της Ντόχα ή να έχουμε πατίνι μαζί μας όταν το πάρουμε απόφαση;
Πρωτον για να συνδεθεις με wifi δεν εχει θεμα η σιμ..για να μπεις στο ιντερνετ μεσω δεδομενων ναι θες τουρκικη σιμ,εγω πανω στην απελπισια μου να κατεβασω uber για να φυγω απο το αεροδρομιο,ανοιξα δεδομενα και μου φαγε κανα 15ε καρτα μεσα σε 5 λεπτα!οσο για την αναμονη για προσγειωση/απογειωση ειναι στη καλυτερη 30λεπτο με 40λεπτο...ο λογος?επειδη οντως ειναι τεραστιο αεροδρομιο διχως λογο και αιτια,μολις προσγειωνετε το αεροπλανο κανει "ταξιδι" 30-40λεπτων για να φτασει στη φυσουνα του,να παρκαρει και να κατεβεις!!!το ιδιιο γινετε και οταν ειναι να απογειωθεις,μεχρι να φυγει απο τη φυσουνα και να παει στο διαδρομο που πρεπει να απογειωθει κανεις αλλη τοση ωρα...τουλαχιστον σε πτηση του απριλιου με aegean μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που πηγα και εφαγα τοσο καθστερηση..αν θες να κλεισεις πτηση με ανταποκριση λοιπον ας εχει τουλαχιστον 3-4 ωρες διαφορα για να σαι χαλαρη
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το wi-fi στο νέο αεροδρόμιο είναι δωρεάν ή με πληρωμή; Γιατί στο Ataturk δεν ήταν δωρεάν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@ taver: "Η σήμανση είναι κάκιστη. Άλλα λένε οι ταμπέλες, άλλα ισχύουν στην πραγματικότητα."
Όταν λέτε ταμπέλες ποιες εννοείτε απ' όλες; Όχι αυτές που δείχνουν προς τα πού είναι η κάθε πύλη αναχώρησης (ελπίζω). Μην έχεις να πας στη Β και όταν πας ανακαλύψεις ότι είναι η Α.
Κυρίως στις πινακίδες της Turkish Airlines εντόπισα το πρόβλημα, δηλαδή εκεί που δείχνουν ποιά πτήση κάνει check-in σε ποιό γκισέ, που πάνε οι κάτοχοι χρυσών καρτών, κλπ. Οι πινακίδες του ίδιου του αεροδρομίου δεν είδα να έχουν πρόβλημα (τονίζοντας πως το ρήμα της πρότασης είναι το "δεν είδα").

"αν η πτήση σας έχει ήδη καθυστέρηση, γιατί η ώρα αναχώρησης μπορεί να αλλάξει και για... νωρίτερα"
Εννοείτε ότι μπορεί τελικά να φύγει νωρίτερα αν έχει καθυστέρηση, όχι ότι μπορεί να φύγει νωρίτερα πτήση ενώ τρέχεις να βρεις την πύλη που μπορεί να έχει αλλάξει και να είναι στην άλλη άκρη. Έτσι έχω ακούσει δηλαδή, για κόσμο που έτρεχε να προλάβει γιατί από τη μια άκρη που ήταν η πύλη του εστάλη στην άλλη μετά από αλλαγή της. Όπως επίσης έχω ακούσει για ακυρώσεις πτήσεων και πολύωρες καθυστερήσεις και μισάωρη αναμονή πριν την απογείωση ή για την προσγείωση κι άλλα τέτοια ''ωραία''. Γιατί αν έχεις πτήσεις που μεσολαβεί δίωρο και κάτσει καθυστέρηση μισής ώρας για την προσγείωση, φτάνοντας ρίχνεις τρελό τρέξιμο να περάσεις έλεγχο, να βρεις την πύλη να πας και μετά; Δεν πιστεύω π.χ. λίγα λεπτά πριν την επιβίβαση να αλλάξει η πύλη και να τρέχουν όλοι πανικόβλητοι. (Έχω φρικάρει με όσα διαβάζω και φαίνεται. Ήμουν ευχαριστημένη από το παλιό αεροδρόμιο και ανυπομονούσα να ανοίξει το νέο αλλά όχι έτσι).
Εννοώ ότι αν έχουν ανακοινώσει π.χ. δυο ώρες καθυστέρηση στη ΧΨΖ πτήση, μπορεί κάποια στιγμή να το αλλάξουν σε 1:45 και να καθυστερήσει 15 λεπτά λιγότερο τελικά.

@ orestcrete: Το wifi που συνδεθήκατε ήταν με ελληνική sim; Γιατί άλλοι που δεν μπορούσαν να συνδεθούν και ρώτησαν έλαβαν ως απάντηση ότι συνδέονται μόνο όσοι έχουν τουρκικές sim.
Κάτι μπερδεύετε, η σύνδεση σε Wifi δε χρειάζεται κανενός είδους SIM.

Οι πτήσεις εντός ΕΕ να είναι σε πιο κοντινές πύλες; Και τέλος, σε μέγεθος λένε ότι είναι το μεγαλύτερο αεροδρόμιο, περπατιέται π.χ. όπως της Ντόχα ή να έχουμε πατίνι μαζί μας όταν το πάρουμε απόφαση;
Δεν υπάρχει καμμία διάκριση των πτήσεων προς ΕΕ από τις υπόλοιπες. Η Τουρκία, άλλωστε, δεν ανήκει στην ΕΕ. Οι μόνες πτήσεις που είναι μαζεμένες κάπου ξεχωριστά είναι οι πτήσεις εσωτερικού μέσα στην Τουρκία.

Το αν περπατιέται είναι συζητήσιμο. Αν δε μπορείτε, πάντως, έχει και αμαξάκια που σε πάνε στο gate σου με μια μικρή χρέωση (δεν ξέρω λεπτομέρειες).
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Το wi-fi στο νέο αεροδρόμιο είναι δωρεάν ή με πληρωμή; Γιατί στο Ataturk δεν ήταν δωρεάν.
Είχα διαβάσει πριν κανένα μήνα ότι υπήρχε δωρεάν wifi, αλλά σου έστελναν sms με verification code, τον οποίον καταχωρούσες.
Δεν έχω προσωπική άποψη, ωστόσο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Είχα διαβάσει πριν κανένα μήνα ότι υπήρχε δωρεάν wifi, αλλά σου έστελναν sms με verification code, τον οποίον καταχωρούσες.
Δεν έχω προσωπική άποψη, ωστόσο.
Το Μάιο μου ήρθε sms από IGA wifi με κωδικό. Βρισκόμουν Αθήνα. Έχω να πάω από το '16 Κωνσταντινούπολη και ούτε έχω κλείσει κάτι. :shock:
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η Turkish για εκτός Business/Gold Star Alliance, δινει κουπονι για γευμα σε αναμονη πανω απο 4 ωρες και επισκεψη στην Πολη για αναμονη πανω απο 7 ωρες. Εχουν ομως συγκεκριμενες ωρες για την επισκεψη στη Πολη, θα πρεπει να το δειτε στο site της ή να ρωτησετε στο information desk.
https://www.turkishairlines.com/en-gr/flights/fly-different/touristanbul/
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ειμαι την στιγμή που γράφω αυτά στο αεροδρόμιο.

Μια λίγο πιο updated προσέγγιση από τις προηγούμενες.

1) Είναι τεράστιο. Φτάσαμε στην πτέρυγα D και όσο να πάμε στην Α που ήταν το επόμενο boarding κάναμε κάνα 20λεπτο περπατημα. Γρήγορο κιόλας.

2) Το ίντερνετ είναι πολύ καλό και δωρεάν για την πρώτη ώρα. Επιλέξτε τη μέθοδο με SMS που λέει και όχι με το app. Στο προηγούμενο αεροδρόμιο δεν είχα καταφέρει να συνδεθώ ποτέ. Σε αυτό άνετα.

3) Είναι μεγαλοπρεπές και έχει πολύ ωραία και designάτα μαγαζιά. Δεν υπάρχει χρόνος για να τα ελέγξω να σας πω περισσότερα. Με μια πολύ γρήγορη ματιά είναι φθηνότερα αρκετά τα ποτά από ότι Ελλάδα.

4) Νομίζω πως αν έχετε δύο πτήσεις το απολύτως οριακό είναι το δίωρο μεταξύ των δύο πτήσεων . Οτιδήποτε άλλο είναι πολύ αγχωτικό και στην κόψη του ξυραφιού.

5) Οι τουαλέτες πατάνε καζανάκι μόνες τους. Μην φοβηθείτε. Δεν το χαλάσατε εσείς...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Update:

1. Αν ταξιδεύετε από Θεσσαλονίκη με πρωϊνή πτήση, αν όλα πάνε καλά, προλαβαίνετε το tour που φεύγει στις 12:00 (αν δεν έχετε καθυστέρηση και φτάσετε πριν τις 11:00). Σημειώστε ότι η επόμενη πτήση σας θα πρέπει να αναχωρεί οπωσδήποτε μετά τις 19:30 για να το κάνετε - διαφορετικά, δεν προλαβαίνετε.

2. Αν δεν κάνετε το tour και μείνετε στο αεροδρόμιο για περισσότερες από 4 ώρες, η Turkish Airlines σας δίνει voucher δωρεάν φαγητού. Το παίρνετε από το Care Desk που είναι στον κάτω όροφο. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε στο Food Court (στο "πατάρι" - εκεί που είναι και τα διάφορα lounge) στα Burger King, Popeye, Sbarro κι ένα άλλο burger-άδικο που βρίσκεται στο κέντρο, ανεξάρτητο από τα άλλα 3) αξίας 36TL (περίπου 6 ευρώ) - μια σαχλαμάρα δηλαδή: ένα κομμάτι πίτσα, πατάτες και αναψυκτικό από το Sbarro ή ό,τι άλλο χαζό δίνουν τα υπόλοιπα. Αν είστε πολύ απελπισμένοι, δεν έχετε φράγκο στην τσέπη σας ή δεν σας νοιάζει τι θα φάτε, αξιοποιήστε το. Διαφορετικά, φάτε αξιοπρεπές φαγητό στο Tadinda Anadolu. Για αεροδρόμιο οι τιμές δεν είναι τόσο ακριβές, η ποιότητα είναι καλή και - εν πάση περιπτώσει - αφού δεν μπορέσατε να πάτε στην πόλη, αυτό είναι ό,τι πλησιέστερο σ'αυτό που (μάλλον) θα ψάχνατε εκεί.
20190514041045.jpg
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
ειναι πραγματικά τεραστίων διαστάσεων. Τα μαγαζιά (που δεν προλαβαίνεις να επισκεφθείς εκτός και πας 5 ωρες νωρίτερα) απίστευτα πολλά και μεγάλα, αλλά άδεια απο κόσμο. Σε πολλά σημεία (check in) δε λειτουργούσε ο κλιματισμός. Ακόμα να σημειώσω οτι πολλές κυλιόμενες και κυλιόμενοι διάδρομοι επίσης δεν λειτουργούσαν.
Παρ'ολα άυτά, ο στόχος τους είναι μεγαλεπίβολος. Η tuskish με τα πολύ καλά γεύματά της, με την προσωπική οθόνη πολλών επιλογών και με την ευγένεια, συμβάλει στο να προχωρήσουν προς τον στόχο που είναι να γίνουν σημαντικός κόμβος της Ασίας προς τον υπόλοιπο κόσμο.
Να σημειώσω οτι το ταξίδι από Αθήνα προς Αβάνα (με πρακτορείο) έγινε φέτος όχι μέσω Μαδρίτης ή Φρανκφούρτης, αλλά μέσω Κωνσταντινούπολης! πολύ κουλό! η διάρκεια της μεγάλης πτήσης αυξάνεται κατά πολύ!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Συνδεδεμενες πτησεις απο Αθηνα για Πορτογαλια της Turkish με διαφορα 2 ω 10 λ. Εχω αρχισει να ανησυχω οτι ειναι λιγος ο χρονος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom