ΗΠΑ Νέο μέλος - Ουάσιγκτον-Νέα Υόρκη

Mpahaoua

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Να σας χαιρετήσω κατ'αρχήν όλους...
Σας διαβάζω εδώ και καιρό αλλά μόλις τώρα γράφτηκα στο σάιτ...

Ετοιμαζόμαστε οικογενειακώς για ΤΟ ταξίδι...
Τρεις μέρες Ουάσιγκτον και μετά 15 μέρες Νέα Υόρκη...

Φεύγουμε τη Δευτέρα 18 Ιουλίου...

Αν και για τη Νέα Υόρκη έχει πολλά να διαβάσεις, για την Ουάσιγκτον μάλλον είναι λίγες οι εμπειρίες των μελών...
(Θα προσθέσω αρκετά σ' αυτές με την επιστροφή μας)
Όποιος γνωρίζει πληροφορίες ευπρόσδεκτες...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλως ορισες και καλο ταξιδι.
 

Mpahaoua

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ.
Μήπως έπρεπε να ανοίξω το θέμα κάπου αλλού για πληροφορίες?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στο μεταφέρω εγώ στην ενότητα της Β. Αμερικής. :)
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλώς όρισες και σου εύχομαι πολλά και καλά ταξίδια !!!
Πριν ενάμιση μήνα περίπου, γύρισα απο Νέα Υόρκη - Ουάσινγκτον.
Στην Ουάσινγκτον έμεινα δύο μέρες μόνο..είχαμε γνωστούς στη περιοχή Bethesda, Maryland, λίγο έξω απο την Ουάσινγκτον.Εκεί περάσαμε μια μέρα σχεδόν.καταπληκτικό μέρος κατά την άποψη μου, μου άρεσε πάρα πολύ..αν πας απο εκεί, σου συστήνω ένα ωραίο μαγαζί για φαγητό, το mon ami gabi..
Η Ουάσινκγτον δεν έχει καμιά σχέση με το Μανχάταν..έχει πάρα πολύ πράσινο, μεγάλους δρόμους χωρίς κίνηση τις περισσότερες ώρες και είναι απλωμένη σαν πόλη..δεν θα δεις τους ουρανοξύστες του Μανχάταν !!!
Εμείς για να μπορέσουμε να πάρουμε μια γεύση από την Ουάσινγκτον, πήραμε το hop on hop off , όπου μας άρεσε κατεβαίναμε, χαζεύαμε, κάναμε βόλτα, και μετά το ξαναπαίρναμε..μείναμε ευχαριστημένοι γιατι είδαμε όλα τα γνωστά αξιοθέατα και μνημεία..προλάβαμε και επισκεφτήκαμε το Smithsonian air and space museum..ενδιαφέρον θα έλεγα.
Έχει πολλά ωραία καφέ και εστιατόρια, δεν θα δυσκολευτείς καθόλου, εμείς φάγαμε σε κάποιο με πολύ ωραίο φαγητό, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του..αν το θυμηθώ θα το γράψω..:(:(
Φρόντισε τα εισιτήρια σας έγκαιρα για μετακίνηση προς ή απο Νέα Υόρκη -Ουάσινγκτον γιατί εμείς την πατήσαμε..γιατί ακούσαμε βέβαια τη φίλη απο Bethesda και πήγαμε τελευταία στιγμή να πάρουμε το τρένο για Ουάσινγκτον..το αποτέλεσμα? να τρέχουμε σαν τρελές από το Penn station του Μανχάταν, στο Port Authority bus Terminal..και ευτυχώς βρήκαμε θέση με λεωφορείο και την εταιρία Peter Pan..
Η διαδρομή διαρκεί 4 ώρες και ένα τέταρτο περίπου..είναι πολύ ευχάριστη, με γέφυρες, ποτάμια και πολύ, μα πολύ πράσινο !!!
Ότι άλλο θελήσεις, είμαι στη διάθεση σου !!! φτάνει να μπορώ να βοηθήσω..
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Για εισιτήρια λεωφορείου για Νεα Υόρκη Ουάσινγκτον μπορείς να δεις στο http://www.boltbus.com/ που κατά τη γνώμη μου είναι η πιο αξιόπιστη εταιρία.

Είμαι αρκετά χρόνια στην Ουάσινγκτον, αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση γράψε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom