Ναυαγός του Costa Concordia

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ είχα βγάλει εισιτήρια από ένα Αθηναϊκό πρακτορείο (φοβερή εξυπηρέτηση) και οι ενημερώσεις μου γίνονται μέσω αυτού.
Ισως αύριο να έχω νέα για να σου απαντήσω.

Οσο για το 30% των ναυαγών είναι πολύ μικρό ποσοστό εάν σκεφτείς ότι οι επιβάτες του πλοίου ήταν πάνω από 4.000 μαζί με το προσωπικό.

Αυτό που μου έμεινε είναι ότι κάποιος ...ας μου επιτραπεί "τσόγλανος" μου χάλασε το "ΟΝΕΙΡΟ"
Ε, το ποσοστό παραμένι ποσοστό.
Δηλαδή το 30% είναι το ίδιο, είτε μιλάμε για 100 άτομα, είτε για 4000.
Πάλι 30% παραμένει.

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Πόσο υποτίθεται πως είναι το ποσό της αποζημίωσης;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η εταιρεια εχει δωσει στη δημοσιοτητα ειδικη τηλεφωνικη γραμμη κ email ειδικα για τις αποζημιωσεις. Και οπως ανεφερε το 30% υπεγραψε αμεσως. Η παραταση δοθηκε μετα απο αιτημα των ενωσεων καταναλωτων. Προφανως το ποσοστο θα ανεβει. Προς το παρον μονο 10% περιπου εχει καταφυγει σε δικηγορους. Το ποσο οπως ειχα γραψει αλλου ειναι 14000, εκτος τραυματιες, οικογενειες θυματων κλπ φυσικα.η πληρη συνεντευξη στα ιταλικα ειναι στο σαιτ της εφημεριδας.Ευχομαι παντως καλη τυχη σε ολους τους ναυαγους και να μην τους ξανατυχει φυσικα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό που μου έμεινε είναι ότι κάποιος ...ας μου επιτραπεί "τσόγλανος" μου χάλασε το "ΟΝΕΙΡΟ"
Sorry αλλά έχεις καταλάβει ότι πέρα απ' το ''όνειρό'' σου για κρουαζιέρα και διακοπές, υπήρξαν πολλοί άνθρωποι που πνίγηκαν στο μοιραίο πλοίο? Σκέψου ότι για αυτούς δεν τέλειωσε μόνο το ''όνειρο'' αλλά κι η ζωή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία κρουαζιέρα μου.
να ρωτήσω κάτι..όποιον ξέρει δηλ.
γιατι οι έλληνες ναυαγοί δεν έδωσαν καμμία συνέντευξη? ή έδωσαν και δεν πήρα χαμπάρι?
μα τελικά πόσοι έλληνες ήταν μέσα? είπαν 3, 2 άντρες και μία γυναίκα, με τα αρχικά τους στα οποία δεν βρίσκονται αυτά του makednos. όχι ότι αμφισβητώ τη μαρτυρία του, προς Θεού, μην παρεξηγηθώ κιόλας! απλά δεν καταλαβαίνω, έχει γίνει λάθος? μα πόσοι ήταν τελικά? γιατί δεν έχουμε μάθει ακόμα επίσημα το ακριβές νούμερο? τον υπο- Χρηστίδης, γιατι δεν τον μέτρησαν με τους 3?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχω την εντυπωση οτι ο Χρηστιδης ταξιδευε με Ιταλικο διαβατηριο.
α οκ. grazie. σωστός.
ο ελληνικής καταγωγής Ιταλός υπήκοος Δημήτρης Χρηστίδης υποπλοίαρχος
http://www.marinews.gr/pub/category.asp?lang=gr&contentid=16983
τοτε παραμένει η απορία μου γιατί δεν είναι τα αρχικά του makednos στη "λίστα" των ελλήνων επιβατών. μήπως ταξίδευε με ξένο διαβατήριο? μα επιτέλους τόσο δύσκολο είναι να μάθουν πόσοι έλληνες (ασχέτως διαβατηρίου) ήταν?
Τρεις νεκροί και 70 αγνοούμενοι στο ναυάγιο του Concordia- Σώοι οι Ελληνες επιβάτες | διεθνη | ethnos.gr
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ έχω μιαν απορία: Πώς ξέρει ο Samion τα αρχικά του makednos?

edit: Άκυρο η απορία. Τώρα είδα την υπογραφή του...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ έχω μιαν απορία: Πώς ξέρει ο Samion τα αρχικά του makednos?
edit: Άκυρο η απορία. Τώρα είδα την υπογραφή του...
το μέλος έχει συστηθεί με το όνομά του. παρότι η υπογραφή του εξαφανίστηκε μόλις τώρα.
και επειδή δεν βλέπω να απαντά. θα συνεχίσω.
πειράζει που ο Samion έχει την πλήρη λίστα επιβατών και πληρώματος μπροστά του και το όνομα του ανωτέρω μέλους δεν υπάρχει?
ας προσέχετε περισσότερο πού ευχαριστείτε. ας αναμείνουμε ακόμα την απάντηση του μέλους, να μη βιαστώ να καταδικάζω.
η πλήρη λίστα είναι στη διάθεση των μοντ, οι οποίοι πρέπει να πράξουν τα δέοντα σε ένα τόσο σοβαρό θέμα με τόσα θύματα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ας προσέχετε περισσότερο πού ευχαριστείτε
Σιγά ρε μεγάλε!
Μπήκε ένας άνθρωπος και είπε ότι ναυάγησε.
Τι έπρεπε να κάνουμε που μας τη λες κιόλας,να τον βρίσουμε και να του πούμε καλά τα έπαθες;

Ενδεχομένως να τρέχει κάτι εδώ και σε παρακολουθούμε αλλά μη τη λες και σε όλο το κόσμο επειδή ευχαρίστησε κάποιον που ισχυρίζεται κάτι τόσο τραγικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σιγά ρε μεγάλε!
Μπήκε ένας άνθρωπος και είπε ότι ναυάγησε.
Τι έπρεπε να κάνουμε που μας τη λες κιόλας,να τον βρίσουμε και να του πούμε καλά τα έπαθες;
Ενδεχομένως να τρέχει κάτι εδώ και σε παρακολουθούμε αλλά μη τη λες και σε όλο το κόσμο επειδή ευχαρίστησε κάποιον που ισχυρίζεται κάτι τόσο τραγικό.
:haha: όλοι ευερέθιστοι μου γίνατε..ούτε κουβέντα να μην πούμε..τπτ προσωπικό. όποιος θέλει γραφει ότι θέλει.αλλά να μην παίζουμε με θανάτους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom