Ναύπλιο πληροφορίες

micef

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Εννοούσα ότι επειδή και οι 2 είμαστε με μέτρια (επιεικώς) φυσική κατάσταση δεν το βλέπω εύκολο να πηγαινοερχόμασταν από το ξενοδοχείο στο κέντρο με τα πόδια. Που από ό,τι έμαθα κιόλας, ο δρόμος για το Nafplia Terra είναι σε μεγάλο μέρος του χωρίς πεζοδρόμιο και χωρίς επαρκή φωτισμό, δηλαδή για το βράδυ δεν το λες και ιδανικό περίπατο :)

Κι εγώ θεωρώ πιο βολικό το Αμφιτρίτη λόγω τοποθεσίας, λίγο με "τρόμαξε" ο άλλος φίλος στο άλλο φόρουμ για το αμάξι (ότι παίζουν μικροζημιές και μικροκλοπές από Ρομά). Αν είχα κανένα παλιό δεν θα το είχα τόσο έγνοια, αλλά 6 μηνών αυτοκίνητο, όσο να πεις, με αυτά που μου είπε θορυβήθηκα λίγο. Όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί η στραβή οπουδήποτε, αλλά οκ.

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια, θα κάνω λίστα με τα φαγάδικα από την αρχή του τόπικ και αν χρειαστώ τίποτα επιπλέον θα επανέλθω.
Θα αναφερθώ στο Amfitriti που έχω μείνει 2 φορές, η τελευταία τον Φλεβάρη. Έμεινα
στο ίδιο δωμάτιο, μεγάλος ενιαίος χώρος με σαλονάκι, καθαρό και περιποιημένο, όπως όλοι οι χώροι του.

Πρέπει όμως να ξέρεις ότι δεν έχει την πιο εύκολη πρόσβαση από το κέντρο, ανεβαίνεις σκαλιά για να φτάσεις. Υπάρχει εναλλακτική, ειδικά όταν είσαι με βαλίτσες, να αφήσεις το αυτοκίνητο στο πάρκινγκ του παλιού Ξενία καθώς το ξενοδοχείο βρίσκεται πολύ κοντά στην είσοδο στην Αρβανιτιά.

Έχεις την δυνατότητα να αφήσεις εκεί το αυτοκίνητο, αλλά θεωρώ ότι είναι ερημικά το βράδυ. Την πρώτη φορά Ναύπλιο (αντίστοιχα με καινούριο) έμεινα στο Μαριάννα που είναι δίπλα του και το άφησα εκεί, αν και είχε και άλλα αυτοκίνητα το βράδυ το πήρα και το πήγα στο λιμάνι.

Εκεί βρίσκεις πάντα, μπορεί όμως να καταλήξεις σχετικά μακριά. Με πολύ μεγάλη τύχη θα βρεις στα στενά μετά στον σταθμό λεωφορείων. Τελευταία φορά επειδή έφτασα πρωί βρήκα, θα εμένα μόνο 1 βράδυ οπότε θα μέναμε αποκλειστικά στην παλιά πόλη, το άφησα εκεί και το πήρα φεύγοντας. Δεν βρίσκεις εύκολα και προσοχή που επιτρέπεται.

Θα πρότεινα και εγώ Amfitriti, ειδικά για πρώτη φορά, για γρήγορη πρόσβαση στα δρομάκια της παλιάς πόλης, γνωρίζοντας όμως ότι η επιστροφή στο δωμάτιο έχει σκαλιά
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.219
Γνωρὶζει κὰποιος αν ο μητροπολιτικός ναός του Αγιου Γεωργὶου, ὸταν κτὶστηκε, κτὶστηκε ως χριστιανικὸς ναὸς;
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.219
ευχαριστώ πολύ.
ευχαριστώ πολύ.

Βλέποντας τον χὰρτη της πὸλεως, διὲκρινα να εχει διαφορετικὸ προσανατολισμο απο τον κλασικὸ cardo – decumanus. Ταυτίζετο μάλιστα με αυτον των τζαμιων (βουλευτὴριο + τριανὸν) στην πλατεια συντὰγματος που κοιτοὺν προς αραβία μεριὰ .
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επανέρχομαι μετά από αρκετές μέρες, αλλά δυστυχώς όχι για να μεταφέρω εντυπώσεις (και επιπλέον πληροφορίες σε κάποιον που θα ήθελε να πάει) αλλά για να ενημερώσω ότι 2 μέρες πριν την αναχώρησή μας βρέθηκα θετικός σε covid και η εκδρομή ακυρώθηκε. Αν και -μεταξύ σοβαρού και αστείου- από κάτι βιντεάκια που είδα από το Ναύπλιο από εκείνες τις μέρες, και να μην είχαμε κολλήσει πριν, πολύ πιθανόν να το κολλούσαμε εκεί :) . Κρίμα... Έχουμε κρατήσει πάντως τις πληροφορίες προς χρήση για την επόμενη φορά που θα επιχειρήσουμε το ταξίδι...

Τουλάχιστον στο Amfitriti που είχαμε καταλήξει η κράτηση είχε γίνει τηλεφωνικά με μια μικρή προκαταβολή 50€ και όχι μέσω booking, γιατί εκεί θα είχαμε χάσει όλο το ποσό.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.219
Κρίμα... Έχουμε κρατήσει πάντως τις πληροφορίες προς χρήση για την επόμενη φορά που θα επιχειρήσουμε το ταξίδι...
δεν πειράζει. υγίεια να υπάρχει και θα σας κατσει παλι συντομα. Θεωρώ ως μαστ τήν βόλτα στα δερβενάκια - μόλις 2 χιλιόμετρα απόκλισις απο την κυρίαν οδόν - οπου ο αδριας του Κολοκοτρώνη.
 

Georgia182

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, θέλω με το αγόρι μου να πάμε Ναύπλιο για τριήμερο..αλλά από Θήβα πώς πάμε στο Ναύπλιο; Δεν έχουμε αυτοκίνητο. Υπάρχει λεωφορείο που πηγαίνει κατευθείαν στο Ναύπλιο ή θα πρέπει να πάμε από Θήβα Αθήνα και μετά Ναύπλιο; Επίσης αν γνωρίζετε από λεωφορεία και στάσεις τη βοήθειά σας γιατί δεν έχουμε ιδέα.. ευχαριστώ!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους, θέλω με το αγόρι μου να πάμε Ναύπλιο για τριήμερο..αλλά από Θήβα πώς πάμε στο Ναύπλιο; Δεν έχουμε αυτοκίνητο. Υπάρχει λεωφορείο που πηγαίνει κατευθείαν στο Ναύπλιο ή θα πρέπει να πάμε από Θήβα Αθήνα και μετά Ναύπλιο; Επίσης αν γνωρίζετε από λεωφορεία και στάσεις τη βοήθειά σας γιατί δεν έχουμε ιδέα.. ευχαριστώ!
Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει απ' ευθείας μια ερώτηση στο 22620 27512 Υπεραστικό ΚΤΕΛ Θήβας θα λύσει την απορία και θα μάθεις για ώρες ανταπόκρισης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom