Νορβηγία Να πάω Όσλο;

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
H μετακίνηση με αεροπλάνο εντός Νορβηγίας δεν είναι ακριβή για το κόστος ζωής στη χώρα. Κλείνοντας έγκαιρα μπορείς να πετάξεις Όσλο Μπέργκεν ή κι βορειότερα σε τιμές γύρω στα 50-70 ευρώ. Το ίδιο ισχύει και για τα τραίνα αν αξιοποιήσεις την τιμή minipris. Αυτό που καιει είναι η διαμονή όπου και τα youth hostel κοστίζουν όσο ενικιαζόμενα δωμάτια εν Ελλάδι. Eπίσης οι τιμές στην εστίαση είναι ιδιαιτέρως τσουχτερες...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
αν υπαρχουν φθηνα εισητηρια γιατι να μην πας πχ ενα σκ στο οσλο??Δεν ειναι κ ασχημα.Αντι να πας ενα σκ στη χαλκιδικη πας στο οσλο κ ριχνεις κ μια ματια στην πολη.Μακαρι να βαλει πιο πολλες πτησεις η ryanair κ ας προσγειωνετε κ σε κοτετσια

Ναι, εννοείται ότι τα αυθόρμητα ταξίδια είναι το καλύτερο πράγμα του κόσμου, αλλά ακριβώς επειδή οι low cost είναι πάμφθηνες, έχω πάει σε αρκετούς προορισμούς που είτε έχω ξαναπάει πολλές φορές οπότε δεν κατάφερα να δω κάτι καινούριο, είτε προέκυψαν τόσο ακριβοί εν τέλει που κόστισαν όσο ένα ταξίδι οπουδήποτε αλλού.

Με άλλα λόγια έχει δύο χρόνια που "προσπαθώ" να πάω Ισπανία, αλλά επειδή είμαι επιρρεπής πάω συνεχώς Ιταλία, Αγγλιά και σε λοιπούς προορισμούς low cost από Θεσ/νίκη (προορισμούς που ούτως ή άλλως έχω τιμήσει δεκάδες φορές και στο παρελθόν) και δε μένει budget για Ισπανία...
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Παιδια οσοι πηγατε οσλο τι εχετε να πειτε σε σχεση με την στοκχολμη?Την ερωτευτηκα κ αν μοιαζουν στο ελαχιστο να το βαλω στο προγραμα για ενα σκ στον σεπτεμβρη.

Αυτο που λες battered_suitcase (ωραιο το Nickname,χαχα) ειναι πολυ σωστο και αν δεν προσεξεις οντως μπορει να σου βγει πολυ ακριβο κ να σου στερησει χρηματα που θα τα εδινες σε αλλη εκδρομη που τη θεωρεις μεγαλη.Εγω πχ ηταν να παω βελγιο για 2η φορα το νοεμβρη κ ειχα κ δωματιο να μεινω ετοιμο κ πετουσα με easy κ λεω γιατι οχι,θα μου βγει παμφθηνα.Με αυτο στο μυαλο κατελειξα να φαω 1000 σε 5 μερες σε βλακειες χρηματα που δεν παιζει να τρωγα αν το χα στο μυαλο μου σαν ταξιδι που θελω να κανω κ να δω πραγματα.Ειναι πολλες φορες παγιδα,οντως.Την πρωτοχρονια που πηγα 7 μερες βουδαπεστη πρεπει να ξοδεψα κοντα στα μισα κ ηταν ενα ταξιδι που το θεωρουσα μεγαλυτερο επειδη θα ταν πρωτη φορα.

Δεν την βαλαν κ την ισπανια στο προγραμα με easy και με raynair ακομα αν κ η ryan νομιζω ειπε πως τωρα ξεκινα με αυτους τους προορισμους κ θα προσθεσει πολλους ακομα,αντε να δουμε,μακαρι για να λειωσουμε στα ταξιδια
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χααχχα! Ναι αυτό ακριβώς εννοώ! Το μεγαλύτερό μου παράδειγμα η Βασιλεία, που πήγαμε "για ένα τριημεράκι βρε αδερφέ, να ξεσκάσουμε, 19 ευρώ μόνο το εισιτήριο!" και καταλήξαμε να ξοδέψουμε για τρεις μέρες 1100 ευρώ ένα ζευγάρι...Και γιατί δεν πήγα ένα τριήμερο Βαρκελώνη;; (σόρυ για το off topic, αλλά ίσως δεν είναι και τόσο off topic..ίσως προβληματιστεί ο φίλος topic starter αν πιστεύει ότι θα του βγει πάμφθηνα)

Με αυτό το σκεπτικό Όσλο καλύτερα για περισσότερες μέρες και όχι "ένα-τριήμερο-επειδή-βρήκα-εισιτήρια-25 ευρώ". Γιατί και τίποτα δε θα δεις, και θα σου φύγουν ένα κάρο λεφτά στην τελική
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
αν θελεις να πας οσλο-βεργκεν,η`οποιαδηποτε αλλη πολη της νορβηγιας,μπορεις να πας με 50 ευρω πηγαινε ελα.κλινεις πολυ νωρις-απο τον υπολογιστη σου-ενα εισιτηριο που κοστιζει μονο 199 κορωνες η καθε διαδρομη-οσο μακρινη κιαν ειναι
Για πες μας περισσότερες λεπτομέρειες. :)
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
εδω που τα λεμε φιλε μου τπτ κ πουθενα δε βγαινει παμφθηνα πλεον εκτος αν πας Βουλγαρια κτλ.Στη χαλκιδικη να πας ενα 3ημερο θα σκασεις ενα καρο λεφτα,ποσο μαλλον εξωτερικο.Το θεμα ειναι αν οντως τον ενδιαφερει το οσλο η γινεται μονο επειδη ειναι φθηνα πλεον.Εγω παντως αν δεν ειχα παει στοκχολμη θα τη διαλεγα σιγουρα γιατι παει κ σουηδια η ryanair κ δε παιζει να απογοητευτεις απ την πολη.Εγω με νυχτα απ το μεσημερι κ -12 κ την λατρεψα.Για το οσλο δεν ακουγονται τοσο πολλα πραγματα αλλα αν δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα why not
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Φίλη είμαι ;) Ναι κι εγώ Στοκχόλμη θα προτιμήσω.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Σε όλα αυτά που λέτε για το συνολικό κόστος έχετε απόλυτο δίκιο. Για αυτό προσπαθώ να ξεκαθαρίσω τα βασικά έξοδα πριν αποφασίσω :)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πάντως απο όσους έχουν επισκεφτεί και τις 4 πρωτεύουσες της Σκανδιναβίας (Ελσίνκι, Κοπεγχάγη, Στοκχόλμη, Όσλο), για τους περισσότερους το Όσλο κατέχει την τελευταία θέση. Γιατί δε το συνδυάζει με τη Στοκχόλμη.
Για φθηνά εισιτήρια προς Μπέργκεν κοίταξε στη Welcome to Norwegian - Norwegian , αν και όλοι λένε πως η διαδρομή με το τρένο από το Όσλο είναι μοναδική, και εννίοτε βγαίνει και σε πολύ χαμηλή τιμή, αν δεν σε πειράζει η πολύωρη διαμονή στο τρένο.
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Τελικά σκέφτομαι να το συνδυάσω με τα γειτονικά Villnius, Riga και ίσως Tallinn για τα οποία βρίσκεις πολύ φθηνά εισιτήρια από Όσλο ή Στοκχόλμη.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια :)
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
συγνωμη battered suitcase,δεν ειδα το συμβολο :bleh:

Μεταξυ στοκχολμης κ κοπεγχαγης παιδια??Συγνωμη αν ειναι τελειως of topic.Κ γω παντως εχω την αισθηση πως ειναι στην τελευταια θεση το οσλο κ πως ειναι απλα ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΙΜΟ ενα ταξιδι το χειμωνα στο οσλο.Τωρα για καλοκαιρι δεν ξερω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom