Να πας στο Παρίσι για πάντα ή να μην πας;

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Aυτο το ξερεις ή ειναι η εκτιμηση σου;Το ρωταω γιατι ξερω εναν παπα που θα παει μονιμα στην Αμερικη (οικογενειακως) και απο το ΥΠΕΠΘ του ειπαν οτι εφοσον φυγει ,χανει καθε δικαιωμα για συνταξη απο την Ελλαδα,δηλαδη τα 15 χρονια υπηρεσιας του θα χαθουν.
Αλλο Γαλλία και Ε.Ε και άλλο ΗΠΑ. Προς τρίτες χώρες υπάρχει πιθανότητα να ισχύουν διακρατικές συμφωνίες (πχ χώρες του ανατολικού μπλοκ και έλληνες πολιτικοί πρόσφυγες σε αυτές). Για τις ΗΠΑ δεν ξέρω τι ισχύει και αν καν υπάρχει σχετική πρόβλεψη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ερση δεν απαντω κατευθειαν στη Μελι γιατι δεν ειμαι σε θεση να δινω συμβουλες. Σε αυτα που γραφεις εχω να επισημανω τα εξης: Συνηθως οι δουλειες που γινονται με προσκληση απο ομογενεις του εξωτερικου σε ελληνες ειναι για ανασφαλιστες εργασιες με μεγαλυτερο ωραριο και μισθο μικροτερο του ισχυοντος. Αυτο εκτος των αλλων κακων σημαινει οτι δεν εχει δικαιωμα να χρησιμοποιησει τους μεταναστευτικους νομους της χωρας που τον φιλοξενει και να εχει τις αντιστοιχες παροχες π.χ μαθηματα γλωσσας, επιδοματα κ.α. Για αυτο το λογο ο καθε ενδιαφερομενος πρεπει να ξερει πολυ ΚΑΛΑ τις συνθηκες εργασιας που προκειται να αντιμετωπισει πριν παρει μια τετοια αποφαση.
Αυτό όντως δεν το ξέρω και μου κάνει εντύπωση. Δηλαδή εννοείς οτι παρανομούν οι επιχειρήσεις αυτές όσν αφορά τις αμοιβές του προσωπικού τους ή οτι τους δίδεται από τον νόμο αυτή η δυνατότητα; Γιατί το δεύτερο θα μου έκανε εντυπωση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο που λεει ο Borealis μου το 'χε πει κι ενας φιλος που μενει στη Στοκχολμη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτό όντως δεν το ξέρω και μου κάνει εντύπωση. Δηλαδή εννοείς οτι παρανομούν οι επιχειρήσεις αυτές όσν αφορά τις αμοιβές του προσωπικού τους ή οτι τους δίδεται από τον νόμο αυτή η δυνατότητα; Γιατί το δεύτερο θα μου έκανε εντυπωση.
Ξαναδιαβασα προσεκτικα το αρχικο μηνυμα της Meli και καταλαβα οτι αναφερεται
σε επιχειρηση ελληνικη με καταστηματα στο εξωτερικο κατι σαν τη Korres φανταζομαι θα εννοει. Σε αυτη την περιπτωση οχι, δεν νομιζω και εγω να υπαρχει το καθεστως που ανεφερα.
Εκει που ειμαι σιγουρος οτι συμβαινει ειναι σε επιχειρησεις εστιασης, πανσιον, και αλλες μικρες των οποιων ιδιοκτητες ειναι ομογενεις. Επισης συμβαινει με ελληνικες επιχειρησεις που παιρνουν εργολαβικα εργα σε διαφορες χωρες και θελουν φτηνα εργατικα χερια (νομιμα ομως στο θεμα μεταναστευσης).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το να ψάχνεται κάποιος για κάτι καλύτερο στη ζωή του είναι υγιές. Ακόμα και το να ρισκάρει αρκετά κάποιες φορές. Και το γεγονός ότι έχεις τη διάθεση και το κουράγιο να κάνεις αυτή την κίνηση, είναι σίγουρα πολύ σημαντικό.

Όμως, εγώ θα σταθώ στη συγκεκριμένη περίπτωση που είναι και η αφορμή για να αρχίσεις να σκέφτεσαι το Παρίσι.
Η αγγελία απ'ό,τι κατάλαβα αφορά μια διοικητική θέση για την οποία δεν έχεις καμία προϋπηρεσία και μάλιστα με βάση τα γαλλικά δεδομένα και επιπλέον, δε ζεις ήδη εκεί με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.

Αν ήμουν ο υπεύθυνος προσωπικού της συγκεκριμένης επιχείρησης, σίγουρα θα προτιμούσα κάποιον άλλον, που θα είχε έστω μικρή προϋπηρεσία και δε θα είχε να αντιμετωπίσει και όλα τα θέματα προσαρμογής.

Με αυτό, θέλω να πω πως κατά τη γνώμη μου, δε θα πρέπει να στηριχθείς και πολύ στη συγκεκριμένη "ευκαιρία", αλλά μπορείς σίγουρα να κυνηγήσεις κάτι σε τομέα που θα έχεις περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας από την αρχή.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Δεν πιστεύω ότι θα πάρεις εδώ απάντηση στο ερώτημά σου..Στην ερώτηση αυτή, εσύ θα δώσεις απάντηση αφού λάβεις υπόψιν σου όλες τις παραμέτρους που απαιτεί μια μετανάστευση με τα σύν και πλην..
Το κυριότερο να εξασφαλίσεις δουλειά που να σου επιτρέπει να ζεις αξιοπρεπώς.
Για τη διαβίωση το πιο σοβαρό κατά την άποψή μου είναι τα ενοίκια που σε σχέση με τα δικά μας είναι 2 η και 3 φορές πιο πάνω (μπορείς να δεις site που νοικιάζουν σπίτια, και αν το επιχειρήσεις να δεις τι περιλαμβάνει. Υπάρχουν εταιρείες που νοικιάζουν σπίτια και στην τιμή είναι και κοινόχρηστα, νερό, ζεστό νερό, θέρμανση..πρόσεξέ το). Κατά τα άλλα τα είδη super market περίπου όπως εδώ άντε λίγο πιο ακριβά, οι έξοδοι ειδικά για φαγητό σίγουρα πιο ακριβά, ρούχα θα βρείς και πιο φθηνά απο δω..
Για την οργάνωση του Κράτους..... δήμοι, νοσοκομεία, δημόσιες υπηρεσίες είναι μίλια μακρυά και όσο αφορά δραστηριότητες γυμναστήρια κολυμβητήρια αλλά και πολιτιστικά είναι χιλιάδες μίλια μακρυά...
Για δε τα πάρκα τους, και ειδικά στο Παρίσι, είναι εκατομύρια μίλια μακρυά...
Αν λοιπόν μπορείς να εξασφαλίσεις τη δουλειά τότε ......ακόμα εδώ είσαι;;
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά, ειλικρινά, αν και δε σας ξέρω, αισθάνομαι ήδη άνετα κι ότι έχετε πολλά να δώσετε σαν άνθρωποι. Και με τα λίγα που είπαμε εδώ ήδη με βοηθήσατε αρκετά. Το σκέφτομαι καιρό αυτό το βήμα και φοβάμαι και τώρα με βοηθάτε.

Σχεδόν πήρα απόφαση κι αυτή είναι αρνητική για τη συγκεκριμένη αγγελία. Πρέπει να σας πω ότι πριν λίγο καιρό κοιτούσα για δουλειές στην Αγγλία. Ε ρε γμτ είχαν τις απολαβές. Κι ήταν από Αγγλους. Ε αυτή εδώ που ήταν από Ελληνες δεν είχε και τώρα καταλαβαίνω γιατί αναγκάστηκα να σας γράψω αυτό το μήνυμα. Ξέρουν ότι σαν Ελληνες είμαστε χάλια και σου λένε αυτοί θα δεχτούν ό,τι να'ναι. Ενιωσα ανασφάλεια και θυμό μαζί γιατί λέω "κάτσε, οι τύποι δε νοιάζονται που εσύ θα πας σε άλλη χώρα, σκασίλα τους τι ανασφάλειες έχεις εσύ", σε αφήνουν στο άγνωστο να μην μπορείς να προγραμματίσεις. Και το συνειδητοποίησα αυτό το τελευταίο πριν που, με αφορμή τα σχόλια για τα ενοίκια, κοίταξα τυχαία κάποιες αγγελίες και δεν μπροούσα να καταλάβω αν οι τιμές των ενοικίων ήταν καλές ή όχι. Γιατί δεν μπορούσα να υπολογίσω πόσα θα περίσσευαν από το μισθό...

Τέλος πάντων διαπίστωσα και κάτι άλλο, το γιατί είναι καλύτερα έξω, γιατί είναι τίμιοι. Στις αγγελίες που κοίταξα έγραφαν οι Γάλλοι κατάσταση σπιτιού (πχ βρήκα χαρακτηρισμό "μέτρια κατάσταση, χρειάζεται εργασίες"), καθαρά και μη καθαρά μέτρα τη στιγμή που εδώ πχ λένε 50 τμ κι εννοούν 35 καθαρά ή σου υπολογίζουν και την αποθήκη στο υπόγειο και σου λένε και σαλοκουζίνα και πας και βλέπεις μια κουζινούλα μια σταλιά που πού να μπει καναπές, τηλεόραση, ένα γραφείο...Θέλω να πω πως έξω είναι τίμιοι σου δίνουν ό,τι πληρώσεις και δε σε κοροϊδεύουν, δε σου πουλάνε μια κουρελού για 600 ευρώ. Αυτά προς προβληματισμό. Μακάρι να βρω κι εγώ κάτι..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλα μην εισαι και τοσο παρορμητικη. Δεν ειναι απαραιτητο σε μια αγγελια να αναφερεται και το υψος των αποδοχων, ουτε σημαινει απαραιτητως κατι, η παραλειψη της αναφορας σε αυτο. Ενδεχομενως οι αγγλοσαξωνες να βαζουν τις αποδοχες και οι γαλλοι να μη το συνηθιζουν. Αν σε ενδιαφερει αυτη η θεση τιποτε δεν σε εμποδιζει να κανεις μια πρωτη επαφη και να ζητησεις πληροφοριες για τη θεση αυτη και για τις αποδοχες της. Δεν ειναι κακο αυτο και ισα ισα δειχνει ενα πρωτο σοβαρο ενδιαφερον. Κανεις δε δουλευει για χομπι ωστε να μην τον ενδιαφερει το υψος του μισθου του, οποτε μια τετοια ερωτηση εν πρωτοις δεν ακουγεται ανοικεια.
Και δεν θεωρουν οι τυποι αυτοι οτι με το που ειδες την αγγελια μετακομισες κιολας! Μην το παιρνεις ετσι! Σιγουρα μεταξυ του δημοσιευω μια αγγελια μεχρι προσλαμβανω εναν υπαλληλο περναει πολυ νερο στο αυλακι και μεσα σε αυτον τον χρονο εχεις τον απαραιτητο καιρο και την απαραιτητη πληροφορηση για να αποφασισεις επι συγκεκριμενου.
Και δεν ειναι το θεμα οτι ειναι τιμιοι: ειναι απλως πιο εξυπνοι. Εμεις ειμαστε οι κουτοπονηροι. Αν πω οτι το σπιτι που νοικιαζω ειναι 50 τετραγωνικα και καλο και ο ενδιαφερομενος ανακαλυψει οτι ειναι 35 και χαλι, θα σηκωθει να φυγει και εγω απλως μπηκα στον κοπο να ξεναγω σε ενα σπιτι καποιον ο οποιος δε θα ενδιαφεροταν να ηξερε τα πραγματικα στοιχεια. Ε δεν κερδισα και τιποτε!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η αληθεια ειναι πως τα δικα μας σπιτια ειναι κλασεις ανωτερα. Παντως για να βρεις δουλεια εκει βοηθαει πολυ να δηλωσεις μια διευθυνση Παρισιου στο βιογραφικο σου. Σε διαφορετικη περιπτωση ειναι εξαιρετικα δυσκολο να σε δεχτουν.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ερση Ελληνες έβαλαν την αγγελία, όχι Γάλλοι και γι'αυτό επιπλέον μου έκανε κακή εντύπωση. Απλά είναι στο Παρίσι. Τις έχω σιχαθεί τις αγγελίες των κουτοπόνηρων που ούτε λένε περί τίνος πρόκειται ούτε τίποτα. :(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η αληθεια ειναι πως τα δικα μας σπιτια ειναι κλασεις ανωτερα.
Αυτο ξαναπεστο!
Και επισης ειναι πανακριβο να κανεις μικροεπισκευες. Ελπιζω να πιανει το χερι σου....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ερση Ελληνες έβαλαν την αγγελία, όχι Γάλλοι και γι'αυτό επιπλέον μου έκανε κακή εντύπωση. Απλά είναι στο Παρίσι. Τις έχω σιχαθεί τις αγγελίες των κουτοπόνηρων που ούτε λένε περί τίνος πρόκειται ούτε τίποτα. :(
Μπορει να ακολουθουν καποιο γαλλικο στυλ και να μη δινουν επιπλεον πληροφορειες. Δεν χανεις τιποτε μα κανεις μια πρωτη επαφη μαζι τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.622
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom