Αυστρία Γερμανία Ελβετία Να παω από δω ή απο εκεί;

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Ότι αφορά την πώτη αλλαγή αγνόησέ την μιας και μετά είδα ότι θα κάνεις διανυκτέρευση στην Κονστάνσα.Αφού θα είσαι εκεί πάρε και το καραβάκι και πέρασε απέναντι στο Meersburg όπως και μπορείς να επισκεφθείς και το πλημηρισμένο απο λουλούδια νησάκι Mainaus όπως και το νησάκι Reichenau το οποίο είναι και μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Θα τις μελετήσω
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Μιας και πλησιάζει η ημέρα της αναχώρησης (λεμε τώρα), να κάνω μια ερώτηση ακόμα.

Επειδή θα νοικιάσω αυτοκίνητο στην Γερμανία, περνώντας από τα σύνορα για Ελβετία, (ημερήσιο ταξιδάκι), αγοράζω το vignette και το κολλάω στο παρμπρίζ του νοικιασμένου αυτοκινήτου άφοβα;

Thanks :cool:
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
νομιζω αρχικα θα πρεπει να ενημερωσεις το γραφειο ενοικιασης αυτοκινητου για την εξοδο σου απο την χωρα ....

Λογικα θα ειναι ηδη προμηθευμενο το οχημα που θα ζητησεις ....
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Μιας και πλησιάζει η ημέρα της αναχώρησης (λεμε τώρα), να κάνω μια ερώτηση ακόμα.

Επειδή θα νοικιάσω αυτοκίνητο στην Γερμανία, περνώντας από τα σύνορα για Ελβετία, (ημερήσιο ταξιδάκι), αγοράζω το vignette και το κολλάω στο παρμπρίζ του νοικιασμένου αυτοκινήτου άφοβα;

Thanks :cool:
Πρίν 2 χρόνια που έκανα το ίδιο ,είχα ενημερώσει το γραφείο ενοικίασης για την έξοδο μου από την χώρα (για Ελβετία-Ιταλία)και δεν χρειάστηκε καμιά επιπλέον ενέργεια.Ότι αφορά το σηματάκι για τους Ελβετικούς αυτοκινητόδρομους το παίρνεις κατα την είσοδο στην χώρα (κόστιζε 25 ευρό ΄με ισχύ έναν χρόνο)και το κολάς άφοβα στο παμπρίζ του αυτοκινήτου.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Μιας και πλησιάζει η ημέρα της αναχώρησης (λεμε τώρα), να κάνω μια ερώτηση ακόμα.

Επειδή θα νοικιάσω αυτοκίνητο στην Γερμανία, περνώντας από τα σύνορα για Ελβετία, (ημερήσιο ταξιδάκι), αγοράζω το vignette και το κολλάω στο παρμπρίζ του νοικιασμένου αυτοκινήτου άφοβα;

Thanks :cool:
Στο γραφείο ενοικιάσεω ρώτα μήπως και έχουν αυτοκίνητο με σήμα για τν Ελβετία ,δν ξέρεις καμιά φορά.....
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Χρειαζομαι τα φώτα σας για κάτι ακόμα :p

To Baden-Baden βγήκε από το πρόγραμμα και την θέση του πήρε η Κολωνία, για 2 διανυκτερεύσεις. Το ξέρω ότι δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο ταξίδι, αλλά είπαμε να δούμε και τους a-ha σε συναυλία :haha:

Θέλω την εξής βοήθεια:

Κάνοντας την διαδρομή Konstanz - Koln, που το google maps την βγάζει περίπου 5 ώρες, που θα ήταν ένα καλό μέρος πάνω στην διαδρομή μετά από κανα 2ωρο-3ωρο οδήγησης για ξεπιάσιμο και φαγάκι; Εκτός αν ξεκινήσω νωρίς -γύρω στις 8 το πρωί- ώστε να είμαι μεσημεράκι Κολωνία με μία στάση στον δρόμο μόνο για ξεπιάσιμο & καφέ.

Την ίδια απορία έχω και για την διαδρομή Koln - Bamberg.

Ολες οι προτάσεις καλοδεχούμενες :clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Χρειαζομαι τα φώτα σας για κάτι ακόμα :p

To Baden-Baden βγήκε από το πρόγραμμα και την θέση του πήρε η Κολωνία, για 2 διανυκτερεύσεις. Το ξέρω ότι δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο ταξίδι, αλλά είπαμε να δούμε και τους a-ha σε συναυλία :haha:

Θέλω την εξής βοήθεια:

Κάνοντας την διαδρομή Konstanz - Koln, που το google maps την βγάζει περίπου 5 ώρες, που θα ήταν ένα καλό μέρος πάνω στην διαδρομή μετά από κανα 2ωρο-3ωρο οδήγησης για ξεπιάσιμο και φαγάκι; Εκτός αν ξεκινήσω νωρίς -γύρω στις 8 το πρωί- ώστε να είμαι μεσημεράκι Κολωνία με μία στάση στον δρόμο μόνο για ξεπιάσιμο & καφέ.

Την ίδια απορία έχω και για την διαδρομή Koln - Bamberg.

Ολες οι προτάσεις καλοδεχούμενες :clap:
Σχεδόν πάνω στη διαδρομή σου είναι η Χαιδελβέργη, που είναι όμως για πολύ περισσότερα από ένα ξεπιάσιμο και φαγάκι. Εναλλακτικά, μπορείτε να σταματήσετε και στη Φρανκφούρτη...
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Σχεδόν πάνω στη διαδρομή σου είναι η Χαιδελβέργη, που είναι όμως για πολύ περισσότερα από ένα ξεπιάσιμο και φαγάκι. Εναλλακτικά, μπορείτε να σταματήσετε και στη Φρανκφούρτη...
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η Χαϊδελβέργη ήταν στο αρχικό πλάνο. Θα το βασανίσω λίγο ακόμα μήπως και ξεκινήσω νωρίς ώστε να φτάσω νωρίς (θα κοιμηθώ νωρίς, θα σηκωθώ νωρίς, θα ξεκινήσω νωρίς και θα παρκαρω νωρίς... :haha: ) να την γυρίσω με την ησυχία μου και φτάσω το βραδάκι Κολωνία.

Κάτι ακομα.. Μιας και θα περάσω Ελβετία, μόνο για ένα ημερήσιο στους καταρράκτες του Ρήνου, πόσα χρήματα σε Ελβετικά φράγκα να έχω μαζί μου; Ουσιαστικά για κανα καφέ, φαϊ για 2 άτομα, και για κανά έκτακτο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κάτι ακομα.. Μιας και θα περάσω Ελβετία, μόνο για ένα ημερήσιο στους καταρράκτες του Ρήνου, πόσα χρήματα σε Ελβετικά φράγκα να έχω μαζί μου; Ουσιαστικά για κανα καφέ, φαϊ για 2 άτομα, και για κανά έκτακτο.
Στο Rheinfall δεν αξίζει για φαί κλπ. Το μοναδικό εστιατόριο με θέα στους καταρράκτες είναι τραγικά ακριβό γι αυτό που προσφέρει. Καλύτερα πήγαινε για 2-3 ώρες το πολύ στους καταράκτες, και μετά συνέχισε για τα περεταίρω στο Stein Am Rhein, ένα πολύ όμορφο χωριό πάνω στο Ρήνο, και φάε εκπληκτικό φαγητό με εκπληκτικότερη θέα στο κάστρο Hohenklingen, που δεσπώζει πάνω από το χωριό, και με λιγότερα χρήματα από αυτά που θα έδινες στο Rheinfal.

Στα μερη αυτά, οι πάντες δέχονται ευρώ και πιστωτικές κάρτες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom