Άγιος Ευστράτιος Λήμνος Να περάσουν όλα αυτά, να πάμε Λήμνο

LillyLo

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Τον Ιούλιο. Γιατί με όλο αυτό το χάος, αγχώνεσαι. Κοιτάω τιμές, διαβάζω άρθρα για το νησί. Δεν έχω ξαναπάει. Αμφιταλαντεύομαι για το πού να μείνω: Μύρινα, Μούδρο ή αλλού; Θα έχουμε αυτοκίνητο εννοείται. Διαβάζω ότι ο Μούδρος έχει απίστευτα ηλιοβασιλέματα, όμως δεν είναι όμορφος. Θα ήθελα να βρω κάτι σε στυλ cottage στην εξοχή να μείνουμε, κοντά σε πόλη, 5-6 χλμ ίσως. Μπάινω στις ιστοσελίδες, μικρή διαθεσιμότητα και λίγες οι επιλογές -ακριβά κιόλας. Δεν το περίμενα για Λήμνο. Και άλλη μια ερώτηση: διάβασα πως όλες οι παραλίες είναι οργανωμένες. Ισχύει; Δηλαδή δε θα βρούμε μια δυο όμορφες παραλίες να είμαστε μόνοι μας, ή έστω χωρίς μπητσόμπαρα και χαμό; Ευχαριστώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τον Ιούλιο. Γιατί με όλο αυτό το χάος, αγχώνεσαι. Κοιτάω τιμές, διαβάζω άρθρα για το νησί. Δεν έχω ξαναπάει. Αμφιταλαντεύομαι για το πού να μείνω: Μύρινα, Μούδρο ή αλλού; Θα έχουμε αυτοκίνητο εννοείται. Διαβάζω ότι ο Μούδρος έχει απίστευτα ηλιοβασιλέματα, όμως δεν είναι όμορφος. Θα ήθελα να βρω κάτι σε στυλ cottage στην εξοχή να μείνουμε, κοντά σε πόλη, 5-6 χλμ ίσως. Μπάινω στις ιστοσελίδες, μικρή διαθεσιμότητα και λίγες οι επιλογές -ακριβά κιόλας. Δεν το περίμενα για Λήμνο. Και άλλη μια ερώτηση: διάβασα πως όλες οι παραλίες είναι οργανωμένες. Ισχύει; Δηλαδή δε θα βρούμε μια δυο όμορφες παραλίες να είμαστε μόνοι μας, ή έστω χωρίς μπητσόμπαρα και χαμό; Ευχαριστώ.
Προτείνω Μύρινα, όχι γιατί είναι πιο γραφική (εντάξει είναι), αλλά γιατί έχει πιο πολλές επιλογές για φαγητό κτλ και γιατί έχει απίστευτο πρόβλημα κυκλοφορίας, οπότε είναι πολύ κουραστικό να μπαίνεις και να βγαίνεις. Αν μένεις εκεί ή κάπου πολύ κοντά είναι διαφορετικά.
Η Λήμνος δεν έχει πληθώρα καταλυμάτων και ναι πολλά είναι υπερτιμημένα. Συνέχισε το ψάξιμο και αργότερα.
Δεν είναι όλες οι παραλίες οργανωμένες. Και όσες είναι, στην πλειοψηφία τους είναι σε λογικά επίπεδα. Θα βρεις σημεία που θα είστε ακόμα και μόνοι σας.
Χορός; Χαμός; Στη Λήμνο θα πας :bleh:
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλα τα τελευταια χρόνια, επειδη τυχαινει και το γνωριζω το μερος, κοσμο εχει κυρίως τον Αυγουστο. Εχει κινηση και τον Ιούλιο αλλα σε πολυ λογικα πλαισια, δλδ δεν προκειται να μην μπορεσεις να χαλαρώσεις. Μυρινα κιεγω προτεινω καθως ολα ειναι εκει αλλα κυριως ειναι θεμα του τι θες. Βεβαια ο κεντρικος παραλιακος δρομος, απο τη μια μερια τουλαχιστον, υπαιστη καθιζηση πρόσφατα σχετικά σε χωρο που έχουν τα τραπεζοκαθισματα καποια μαγαζια. Δε ξερω κατα ποσο θα επηρρεασει την κίνηση. Απλα για ενα κοκτειλ και αμα ηθελες να δεις κοσμο εκει θα πηγαινες.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Διαβάζω ότι ο Μούδρος έχει απίστευτα ηλιοβασιλέματα,
ΜΟΥΔΡΟΣ.jpg

Ηλιοβασίλεμα στο Μούδρο.
ΠΛΑΤΥΣ.jpg

Ηλιοβασίλεμα στον Πλατύ, (Περίπου τρία χμ. έξω από τη Μύρινα).
Για διαμονή προτείνω Μύρινα ή κάποιο κοντινό χωριό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Εννοείται πως έχει η Λήμνος ελεύθερες παραλίες. Δεν είναι κανένα κοσμικό νησί, ούτε χαμός γίνεται. Μύρινα είναι καλή επιλογή διαμονής, γιατί έχεις δίπλα το πανέμορφο Κάστρο, μέρη να βγεις το βράδυ κλπ. Εκτός αν βρεις κάποιο κατάλυμα με σούπερ σχέση ποιότητας-τιμής αλλού. Γενικά το νησί δεν φημίζεται για σούπερ ξενοδοχεία. Έχει όμως παραλιάρες με άμμο και ζεστά νερά (σε αντίθεση με τα περισσότερα νησιά του Βορείου Αιγαίου που έχουν παγωμένα).
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχοντας κολλήσει τα τελευταία δύο χρόνια με τη Λήμνο, θα προτείνω κι εγώ Μύρινα. Το νησί έχει ισορροπία, όμορφες παραλίες, αξιοθέατα, καλό φαγητό, χωρίς την κοσμοπλημμύρα. Ο μόνος λόγος που δεν είναι πολύ πιο δημοφιλές είναι η μετάβαση, τόσο από το εσωτερικό όσο και από το εξωτερικό.
Με αυτοκίνητο, θα περάσετε σούπερ.
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Έχοντας επισκεφτεί το εξαιρετικό αυτό νησί ουκ ολίγες φορές τη τελευταία δεκαετία έχω να προτείνω τα εξής:
1) Διαμονή στο Πλατύ ( στην παραλία) , 2 λεπτά από λιμάνι, 5 λεπτά από Μύρινα, με πολύ ωραία ακτή.
2) Δωμάτια μόνο με απευθείας τηλεφωνική επαφή με τον ιδιοκτήτη ( κανένας σχεδόν δεν συνεργάζεται με πλατφόρμες) .
3) Όλα τα διαθέσιμα καταλύματα με τα αντίστοιχα τηλέφωνα επικοινωνίας στο https://www.lemnosrooms.gr ( επίσημο site του Σωματείου Ιδιοκτητών Ενοικιαζομένων Δωματίων)
4) Παραλίες πάμπολλες , τόσο οργανωμένες όσο και ''ελεύθερες'' . Για απόλυτη απομόνωση παραλία '' Παρθενόμυτος'' .
 

korlef

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Καλησπέρα!Σκεφτόμαστε με τη σύντροφό μου να πάμε τον Ιούλιο περίπου για 10 μέρες στη Λήμνο και τον Άγιο Ευστράτιο.Θα πάμε με αεροπλάνο από την Αθήνα , θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο εκεί και θα πάμε με το πλοίο στον Άγιο Ευστράτιο παίρνοντας και το αυτοκίνητο.Λέμε να πάμε 10-20 Ιουλίου χοντρικά (μπορεί να είναι 7-17 ή 8-18).Στον Άγιο Ευστράτιο 1-2 διανυκτερεύσεις και τις υπόλοιπες στη Λήμνο.
Έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που υπάρχουν στο αντίστοιχα νήματα για τα δύο αυτά νησιά και μάλλον θα τα ξαναδιαβάσω.Σχεδιάζω να μείνουμε στον Άγιο Ιωάννη-Κάσπακα στη Λήμνο , είδα υπάρχουν αρκετά ενοικιαζόμενα δωμάτια εκεί.Και τα αεροπορικά είδα 90 € με επιστροφή το άτομο για κάποιες ημερομηνίες που σκεφτόμαστε.
Πιστεύετε ότι πρέπει να κλείσω από τώρα ή προς το τέλος του μήνα;;;Επίσης , που θα βρω πληροφορίες για το καράβι για τον Άγιο Ευστράτιο;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα!Σκεφτόμαστε με τη σύντροφό μου να πάμε τον Ιούλιο περίπου για 10 μέρες στη Λήμνο και τον Άγιο Ευστράτιο.Θα πάμε με αεροπλάνο από
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Πολύ καλή επιλογή, το είχα μελετήσει κι εγώ για πέρυσι αλλά τελικά δεν έγινε. Να δούμε τι θα προκύψει φέτος...
Να κλείσεις διαμονή με δωρεάν ακύρωση αν βρεις τιμή που σε συμφέρει και να συνεχίσεις να ψάχνεις.
Όσον αφορά το πλοίο, είναι αρκετά ρευστή η κατάσταση ακόμα για το μήνα Ιούλιο. Πέρυσι είχε 5-6 φορές την εβδομάδα το συγκεκριμένο δρομολόγιο, τώρα από μία πρόχειρη έρευνα δε βρίσκω τίποτα. Θα συνιστούσα λίγο υπομονή ενόψει ανακοινώσεων.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.058
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Πολύ καλή επιλογή, το είχα μελετήσει κι εγώ για πέρυσι αλλά τελικά δεν έγινε. Να δούμε τι θα προκύψει φέτος...
Να κλείσεις διαμονή με δωρεάν ακύρωση αν βρεις τιμή που σε συμφέρει και να συνεχίσεις να ψάχνεις.
Όσον αφορά το πλοίο, είναι αρκετά ρευστή η κατάσταση ακόμα για το μήνα Ιούλιο. Πέρυσι είχε 5-6 φορές την εβδομάδα το συγκεκριμένο δρομολόγιο, τώρα από μία πρόχειρη έρευνα δε βρίσκω τίποτα. Θα συνιστούσα λίγο υπομονή ενόψει ανακοινώσεων.
Είχαμε πάει το 1996 και το 1997 . Έχει αρκετές παραλίες, με άμμο, αλλά δεν είχαν πρόσβαση τότε, μόνο με βάρκα. Είχαμε βρει ένα βαρκάρη ,σαν τη Μανταλένα ένα πράγμα, μας έπαιρνε 5000 δρχ.:mad:
Υπάρχει ένα τοπικό καράβι, το ΑΙΟΛΙΣ,πάει κάθε μέρα στη Λήμνο, ρωτά ένα πρακτορείο εκεί ,για το δρομολόγιο.
Υ.Σ για τον Αϊ - Στρατή ,γραφω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα!Σκεφτόμαστε με τη σύντροφό μου να πάμε τον Ιούλιο περίπου για 10 μέρες στη Λήμνο και τον Άγιο Ευστράτιο.Θα πάμε με αεροπλάνο από την Αθήνα , θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο εκεί και θα πάμε με το πλοίο στον Άγιο Ευστράτιο παίρνοντας και το αυτοκίνητο.Λέμε να πάμε 10-20 Ιουλίου χοντρικά (μπορεί να είναι 7-17 ή 8-18).Στον Άγιο Ευστράτιο 1-2 διανυκτερεύσεις και τις υπόλοιπες στη Λήμνο.
Έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που υπάρχουν στο αντίστοιχα νήματα για τα δύο αυτά νησιά και μάλλον θα τα ξαναδιαβάσω.Σχεδιάζω να μείνουμε στον Άγιο Ιωάννη-Κάσπακα στη Λήμνο , είδα υπάρχουν αρκετά ενοικιαζόμενα δωμάτια εκεί.Και τα αεροπορικά είδα 90 € με επιστροφή το άτομο για κάποιες ημερομηνίες που σκεφτόμαστε.
Πιστεύετε ότι πρέπει να κλείσω από τώρα ή προς το τέλος του μήνα;;;Επίσης , που θα βρω πληροφορίες για το καράβι για τον Άγιο Ευστράτιο;;
Άγιο Ευστράτιο δεν έχω πάει, είσαι σίγουρος ότι μπορείς και ότι βολεύει να πας με αυτοκίνητο?
Τα αεροπορικά είναι καλή τιμή γενικά, θα έλεγα να κλείσεις από τώρα, καθώς λόγω της ειδικής κατάστασης φέτος πιθανόν θα υπάρχουν αρκετές διακυμάνσεις. Επίσης, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος ακύρωσης κάποιας πτήσης ή συγχώνευσης πτήσεων (π.χ. να πετάξετε μια μέρα νωρίτερα ή αργότερα), είπαμε είναι ειδική η κατάσταση, θα πρέπει να είστε λίγο flexible με τα δωμάτια. Όχι πολύ πιθανό βέβαια, αλλά η πιθανότητα υπάρχει.
Δωμάτια γενικότερα βρίσκεις πιο εύκολα με τον "παραδοσιακό" τρόπο του τηλεφώνου και λιγότερο μέσω ίντερνετ, καθώς τα περισσότερα καταλύματα είναι σχετικά μικρά. Αν έψαχνες τέτοια εποχή πέρσι ή πρόπερσι θα σου έλεγα ότι έχεις αργήσει, αλλά φέτος νομίζω θα είναι καλύτερα τα πράγματα.
Γενικά σε νησιά προτιμώ να μένω στη χώρα ή σε χωριό που μπορείς να πας μια βραδινή βόλτα χωρίς να πάρεις αυτοκίνητο. Στη Λήμνο βραδάκι μόνο Μύρινα (ίσως και Μούδρο). Οπότε θα σου πρότεινα Μύρινα (να έχεις βέβαια parking ή σε περιοχή στην οποία θα μπορείς να παρκάρεις σχετικά εύκολα, όχι καρακέντρο). Εναλλακτικά δίπλα σε κάποια παραλία του νησιού για να εκμεταλλευτείς κανένα απογευματικό/βραδινό μπανάκι, αλλά θα στο πρότεινα αυτό περισσότερο αν είχατε παιδιά. Ο Αγ.Ιωάννης είναι κοντά στη Μύρινα, αλλά θέλεις αυτοκίνητο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Συμφωνώ με @mourohavlos. Διαμονή στην περιοχή της Μύρινας. Όπως έγραψα και πιο πάνω έχει τρελό κυκλοφοριακό το βράδυ. Ο Άγιος Ιωάννης δεν μου είπε απολύτως τίποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom