Ταϊλάνδη Να συστηθω και να ρωτησω (για ταιλανδη)

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.297
Εγώ θα έλεγα να πας και όσο για τα φίδια, να λάβεις τα μέτρα σου (προσοχή σε παπούτσια, ανοιχτές τσάντες κτλ). Δεν είναι μόνο τα φίδια άλλωστε επικίνδυνα, πρόσεχε και για σκορπιούς. Φαντάζομαι ο οδηγός σας στο τρεκ θα σας ενημερώσει καταλλήλως.

Το Μάρτιο που πας, θα έχεις κατά τεκμήριο καλό καιρό. Διάλεξε όποιο νησάκι θες και σου ταιριάζει από τα της δυτικής ακτής (andaman coast) και πήγαινε. Προσοχή όμως, γιατί κάποια πασίγνωστα είναι δυστυχώς πρώην παράδεισοι, είναι εντελώς κατεστραμμένα. Και στην ανατολική ακτή, δες το Kοh Chang και τα πέριξ. Νομίζω είναι αυτό που ψάχνεις....αλλά το Μάρτιο έχεις πολλές επιλογές (και χρόνο να το ψάξεις).
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Θα παω κι ο Θορ μαζι μου!
Τελευταια ερωτηση αν ξερει κανεις..
Σχετικα με νησακια λεω αντι να παω σε καποιο μεμονομενο νησι να παω σε καποιο θαλλασιο παρκο. Η λογικη μου ειναι η εξης: Απο οτι εχω καταλαβει τα θαλασσια παρκα διαθετουν καποιους ξενωνες για να μεινεις αλλα εκτος αυτων δεν υπαρχουν αλλα ξενοδοχεια. Οποτε ισως κατα τη διαρκεια της ημερας να πλακωνουν γκρουπ γα ημερησιες εκδρομες αλλα καποια στιγμη θα φευγουν οποτε θα υπαρχουν ωραιες στιγμες γαληνης νωρις το πρωι και το βραδυ. Και φυσικα οτι για να εχουν ανακυριχθει εθνικα παρκα θα εχουν αρκετα ομορφο φυσικο τοπιο (απο τις φωτο που βλεπω αυτο επιβεβαιωνεται)
Ξερει κανεις λοιπον αν οντως δεν υπαρχουν ιδιωτικα ξενοδοχεια στα θαλασσια παρκα?
(πχ εδω oλο και καποιος θα ειχε μιζωσει καποιον για να χτισει ενα resort στη μεση του παραδεισου)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.297
Μπορείς να δοκιμάσεις να πας σε ένα πάρκο και να δεις μόνη σου τις συνθήκες. Εγώ δε θα ανησυχούσα για τους εκδρομείς, αυτοί θα κάτσουν 1-2 ώρες σε συγκεκριμένο μέρος και μετά βουρ. Αυτό όμως που πρέπει να δεις είναι οι συνθήκες διαμονής, αν έχουν δωμάτια της προκοπής, σύμφωνα πάντα με τα δικά σου στάνταρ. Δες τα Similan Islands π.χ.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Τα Similan ειναι μεσα σε αυτα που ειχα τσεκαρει! Μιας και τα στανταρ μου ειναι χαμηλα (εως χαμηλοτατα) οσο αφορα τη διαμονη μαλλον ετσι θα το κανω, θα παω και στη χειροτερη αν δεν παλευται (που δυσκολο το βλεπω) θα εχω βρει και ενα αλλο νησι για καβατζα κα την κανω εκει! Ευχαριστω για τις πληροφοριες!! ;)
 

titinoua

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
παιδια και εγω ενδιαφερομαι για Ταυλανδη! Πιο πολυ με απασχολει ο καιρος παρα το πού θα παω.. Σεπτεμβριο, Οκτωμβριο, ή Νοεμβριο βρεχει?
 

lindaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
11
niax κανεις πολύ καλα και το σκεφτεσαι για τσιανγκ μαι. Εμείς πήγαμε φέτος τον αυγουστο, μείναμε δύο μέρες και τσιανγκ μαι και μετά νοικιάσαμε μηχανή και κάναμε μια τριημερη κυκλική διαδρομή στο λεγόμενο χρυσό τρίγωνο φτάνοντας μέχρι τα σύνορα με τη Βιρμανία. Το μέρος που ψάχνεις είναι το εθνικό παρκο Chiang Dao δύο-τρεις ώρες βορεια της Τσιανγκ Μαι. Είναι ενα μέρος απίστευτης φυσικής ομορφιάς. Μπορείς να πας με οργανωμένη εκδρομή από Τσιανκγ Μαι και να κάνεις τρεκινγκ στο βουνό. Εμείς δεν καναμε γιατί πήγαμε Αυγουστο που ειναι βροχερή περίοδος και ήταν κλειστά τα μονοπάτια αλλά παρόλαυτα ήταν το πιο μαγικό μερος που είδα στην Ταυλάνδη. Μην ξεχάσεις νε πας και στο σπήλαιο που βρίσκεται στους προποδες του Chiang Dao που είναι το μεγαλύτερο της Ταυλάνδης.
Από νησιά θα συμφωνήσω για κο Πανγκαν. Δεν εχει σεξοτουρισμό (τουλαχιστον καμία σχέση με Πουκε και Σαμουι) και δεν έχει πρακτορειακό τουρισμό. Είναι μεν τουριστικό αλλά πιο εναλλακτικό. Από εκεί είναι δίπλα το θαλάσσιο παρκο Ανγκ Θονγκ και μπορείς να πας οργανωμένη ημερήσια εκδρομή (εμείς αυτό καναμε) ή και να διανυκτερύσεις εκέι με σκηνή αλλα θα χρειαστεί να το κανονίσεις από πριν.
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Αμπου Σιμπελ
Μία απλή ερώτηση θα ήθελα να κάνω.Αξίζουν τελικά οι εκδρομές στις ορεσίβειες φυλές από το τσιανγκ μάι;Ή είναι εντελώς τουριστικές;
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Μία απλή ερώτηση θα ήθελα να κάνω.Αξίζουν τελικά οι εκδρομές στις ορεσίβειες φυλές από το τσιανγκ μάι;Ή είναι εντελώς τουριστικές;
Κατά την άποψή μου δεν αξίζουν, είναι εντελώς τουριστικές. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να νοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο και να κινηθεί μόνος του σε κάποια χωριά.
Αλλά οι εκδρομές που προγραμματίζονται από όλα τα πρακτορεία είναι σχεδόν ίδιες.
Έξω από ένα χωριό Karen (είναι εκεί που οι γυναίκες έχουν τον μακρύ λαιμό) είχαν μέχρι και εκδοτήριο εισιτηρίων.
Εννοείται ότι οι ντόπιοι ζουν απ' αυτό και περιμένουν καθημερινά τα γκρούπ των τουριστών.
επομένως μόνο για φωτογράφιση έχει νόημα, μην περιμένεις αυθεντικό χρώμα.

κρίνοντας από Βιρμανούς που είδα στα σύνορα με Ταϋλάνδη, αυθεντικές φυλές πρέπει να υπάρχουν εκεί !
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έξω από ένα χωριό Karen (είναι εκεί που οι γυναίκες έχουν τον μακρύ λαιμό) είχαν μέχρι και εκδοτήριο εισιτηρίων.
... και αν τις δεις κι αυτές και δε σου πουν ότι είναι στα χωράφια και δουλεύουν ή στην πόλη και πωλούν τα προϊόντα τους...

Πάντως, αν είσαι προετοιμασμένος για το τι θα συναντήσεις, δεν περιμένεις και πολλά και πας περισσότερο για το χαβαλέ, μπορεί και να μην περάσεις άσχημα. Άσε που μπορεί να γνωρίσεις κι άλλο κόσμο (στο γκρουπάκι), να δέσετε, και να κάνετε και λίγη παρέα για κανένα ποτό κλπ. κλπ.
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Αμπου Σιμπελ
Συνεπώς δεν γίνεται καμία εκδρομή προς τα χωριά.Εκτός όμως από τις μακρυλαίμες γυναίκες υπάρχουν κι άλλες φυλές (Λισού,Ακα κλπ).Διαβάζω σε οδηγούς και στο ίντερνετ ότι γίνονται εκδρομές στις φυλές αυτές από το Τσιάνγκ Ράι.Ισχύει το ίδιο,είναι τόσο τουριστικά;
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Συνεπώς δεν γίνεται καμία εκδρομή προς τα χωριά.Εκτός όμως από τις μακρυλαίμες γυναίκες υπάρχουν κι άλλες φυλές (Λισού,Ακα κλπ).Διαβάζω σε οδηγούς και στο ίντερνετ ότι γίνονται εκδρομές στις φυλές αυτές από το Τσιάνγκ Ράι.Ισχύει το ίδιο,είναι τόσο τουριστικά;

Ισχύουν τα ίδια. όλες οι οργανωμένες εκδρομές σε φυλές είναι "στημένες" για τουρίστες. Σε κάποια χωριά μου έδιναν την εντύπωση ότι οι άνθρωποι απλά είχαν έρθει στις καλύβες τους όπως οι δυτικοί πάνε στο γραφείο τους! Ότι δεν ζούσαν εκεί δηλαδή .
Μια εναλλακτική εκδρομή από Chiang Mai και Chiang Rai είναι να πας βόλτα μέχρι το Χρυσό τρίγωνο, το σημείο στον ποταμό Μεκόνγκ όπου συναντιούνται Λάος-Μυανμάρ-Ταϋλάνδη. Έχει περισσότερο ενδιαφέρον, φυσικά και εκεί είναι τουριστικά.

Σε πάνε βόλτα στο Μεκόνγκ, σε πάνε απέναντι στο Λάος για shopping , μετά στην μεθόριο με την Μυανμάρ.

Αν βρω άκρη στο συνηθισμένο χάος μου θα ποστάρω καμία φωτό από εκεί ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.711
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom