Νεα-Πληροφοριες-Λογια-Περιγραφες-Επισκεψεις και αλλες βλακειες: Με τη Navigo στην τσεπη.

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απο τη Μεγαλη Παρασκευη (Vendredi Saint) σημερα το μεσημερι στη Sacre Coeur.

Λα μορ ντε Ζεζου Κριστ...

φωτογραφιες κινητου 1609.jpg


Αυριο στις 21.00 CET η Ανασταση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ρε συ τι χαμός ήταν αυτός στις Κατακόμβες το (Μεγάλο) Σάββατο; Μιλάμε η ουρά έκανε τον πλήρη κύκλο όλης της ημιπλατείας, και ξαναγύριζε μπροστά στην είσοδο...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ρε συ τι χαμός ήταν αυτός στις Κατακόμβες το (Μεγάλο) Σάββατο; Μιλάμε η ουρά έκανε τον πλήρη κύκλο όλης της ημιπλατείας, και ξαναγύριζε μπροστά στην είσοδο...
Δεν ξερω γιατι εχω φυγει απο την περιοχη. Πλεον μενω sto 9eme. Αλλα γενικοτερα το Σαββατο οπως και χθες ειχε απιστευτο κοσμο παντου με εξαιρεση το διαστημα 9-11 το βραδι που ηταν αρκετοι στις εκκλησιες.

Και επισης επειδη απο Les Halles μεχρι Montparnasse ειχε διακοπη η γραμμη 4, πολλοι τουριστες επελεξαν να μην πανε σε αυτο το τοσο τουριστικο κομματι του Παρισιου και να το αφησουν για αλλες μερες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν ξερω γιατι εχω φυγει απο την περιοχη. Πλεον μενω sto 9eme. Αλλα γενικοτερα το Σαββατο οπως και χθες ειχε απιστευτο κοσμο παντου με εξαιρεση το διαστημα 9-11 το βραδι που ηταν αρκετοι στις εκκλησιες.

Και επισης επειδη απο Les Halles μεχρι Montparnasse ειχε διακοπη η γραμμη 4, πολλοι τουριστες επελεξαν να μην πανε σε αυτο το τοσο τουριστικο κομματι του Παρισιου και να το αφησουν για αλλες μερες.
Καλά, χθες πέρασα τη μέρα μου στην ουρά του Fondation Luis Vuitton - 82 λεπτά έκανα μέχρι να μπω. Περίμενα πως ο κόσμος χθες θα προτιμούσε τα δημόσια μουσεία που ήταν δωρεάν, αλλά μάλλον έπεσα έξω...

Πάντως αυτό το πράγμα στις Κατακόμβες το Σάββατο ήταν η δεύτερη χειρότερη ουρά που έχω δει ποτέ στο Παρίσι....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλά, χθες πέρασα τη μέρα μου στην ουρά του Fondation Luis Vuitton - 82 λεπτά έκανα μέχρι να μπω. Περίμενα πως ο κόσμος χθες θα προτιμούσε τα δημόσια μουσεία που ήταν δωρεάν, αλλά μάλλον έπεσα έξω...

Πάντως αυτό το πράγμα στις Κατακόμβες το Σάββατο ήταν η δεύτερη χειρότερη ουρά που έχω δει ποτέ στο Παρίσι....
Την Κυριακη το πρωι στο δωρεαν Λουβρο γνωστοι μου περιμεναν κατι λιγοτερο απο 3 ωρες για να μπουν!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Κάτι άσχετο, πριν λίγες μέρες που ήμουν στο Παρίσι, παρατήρησα πως δεν έμπαινε κανένας να την ξαπλάρει στα γρασίδια των πάρκων, ενώ τον περασμένο Οκτώβριο που ήμουν εκεί γινόταν χαμός! Με χαρακτηριστικό παράδειγμα μπροστά από την Sacre Coeur και το Τροκαντερό. Απαγορεύεται πλέον?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Κάτι άσχετο, πριν λίγες μέρες που ήμουν στο Παρίσι, παρατήρησα πως δεν έμπαινε κανένας να την ξαπλάρει στα γρασίδια των πάρκων, ενώ τον περασμένο Οκτώβριο που ήμουν εκεί γινόταν χαμός! Με χαρακτηριστικό παράδειγμα μπροστά από την Sacre Coeur και το Τροκαντερό. Απαγορεύεται πλέον?
Οχι, καθονται κανονικα στο γρασιδι. Αν και ο νομος επιτρεπει το πικ νικ μονο για την περιοδο 15 Απριλιου - 15 Οκτωβριου. Μηπως ηταν βρεγμενα ή μηπως ειχε ταμπελακια πως απαγορευεται.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Δεν νομίζω να ήταν βρεγμένα, ταμπελάκια δεν θυμάμαι όμως αν είχε. Μπορεί να ισχύει αυτό που λες με τον νόμο, γιατί την φωτό αυτή από Sacre Coeur (που γίνεται χαμός) την τράβηξα τον περασμένο Οκτώβριο. Και στο ίδιο σημείο φέτος δεν καθόταν ούτε ένας!

 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το Parc Zoologique de Paris γιορταζει τα πρωτα του γενεθλια. Ετσι για ολο το μηνα Απριλιο θα ειναι δωρεαν ολα τα animation. Ουσιαστικα δηλαδη δωρεαν προσβαση για ολους, παντου.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τι παίζει απο εκκλησίες για ανάσταση, ξέρεις tripakia;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.993
Likes
12.059
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τι παίζει απο εκκλησίες για ανάσταση, ξέρεις tripakia;
Πολυ αργα απαντω αλλα δεν πειραζει να το ξερει οποιος θελει του χρονου.

Στη Μητροπολη, Αγιος Στεφανος 7 rue Georges Bizet στο 16eme ή στο Ναο Αγιων Κωνσταντινου και Ελενης 2 bis, rue Laferriere στο 9eme. Εχει και κανα δυο πιο μακρυα. Η Ανασταση γινεται 11 μμ ωρα Γαλλιας.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ωραία καλά που δεν πήγα τότε γιατί θα το έχανα... Από το site δεν μπορούσα να καταλάβω τι ώρα θα κάνουν Ανάσταση.

Οι Ρώσοι πάντως στον Καθεδρικό Αλεξαντρ Νιεφσκι, κάνανε στις 12 και τα ХРИСТОС ВОСКРЕС και ВОИСТИНУ ВОСКРЕС δίναν και παιρναν. Η φάση μου φάνηκε σχεδόν ίδια, άσχημη γλώσσα όμως αυτά τα ρώσικα για ψαλμωδία..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom