Νεα-Πληροφοριες-Λογια-Περιγραφες-Επισκεψεις και αλλες βλακειες: Με τη Navigo στην τσεπη.

tripakias

Member
Μηνύματα
7.991
Likes
12.056
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
11109188_10152852460066274_697395092360945762_n.jpg


Μπορει οι περισσοτεροι να νομιζετε πως η φωτογραφια ειναι απο τη δεκαετια του '60... Η αληθεια ειναι πως τραβηχτηκε μολις πριν μερικες ωρες και δεν εχει γινει καμια επεξεργασια στα χρωματα.

Alfa Romeo Giulieta
Opera Cadet Paris
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
View attachment 116607

Μπορει οι περισσοτεροι να νομιζετε πως η φωτογραφια ειναι απο τη δεκαετια του '60... Η αληθεια ειναι πως τραβηχτηκε μολις πριν μερικες ωρες και δεν εχει γινει καμια επεξεργασια στα χρωματα.

Alfa Romeo Giulieta
Opera Cadet Paris
Αν το white balance το είχες στο Auto, είναι καιρός να αλλάξεις μηχανή...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Το βάζω εδώ και αν έχει ήδη αναφερθεί,άς το σβήσουν οι διαχειριστές.

Διάβαζα ότι υπάρχει φιλόδοξο επενδυτικό σχέδιο 8,5 δισ. ευρώ ώστε η δεξιά όχθη/προκυμαία του Σηκουάνα να γίνει πεζόδρομος μήκους 3,3 χλμ.Με χώρους περιπάτου,αθλητικές εγκαταστάσεις,παιδικές χαρές,πάρκο κτλ.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Οπως ειπε και ο Χρηστος, διπλα ειναι ο Gare Montparnasse οπως επισης υπαρχουν και αρκετα ξενοδοχεια.
καλησπερα,
διαβαζοντας οτι πληροφοριες μπορω να βρω για το Παρισι, ειδα οτι εμενες για ενα διαστημα στο 14ο διαμερισμα.
Εχω κλεισει στο 14ο κι εγω, Rue Raymond Losserant, στο σταθμο μετρο Plaisance.

Αυτο που ηθελα να σε ρωτησω αφορα το παρκινκ.
Δεν εχω αυταπατες οτι θα παρκαρω δωρεαν, αλλα ειδα οτι μπορω να παρκαρω μονο μεχρι 2 ωρες στο δρομο.

Εχεις καμια συμβουλη να μου δωσεις;

ευχαριστω


σορυ αν ειναι offtopic, αλλα δεν μπορεσα να βρω τροπο να στειλω πμ :icon_redface:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.991
Likes
12.056
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
καλησπερα,
διαβαζοντας οτι πληροφοριες μπορω να βρω για το Παρισι, ειδα οτι εμενες για ενα διαστημα στο 14ο διαμερισμα.
Εχω κλεισει στο 14ο κι εγω, Rue Raymond Losserant, στο σταθμο μετρο Plaisance.

Αυτο που ηθελα να σε ρωτησω αφορα το παρκινκ.
Δεν εχω αυταπατες οτι θα παρκαρω δωρεαν, αλλα ειδα οτι μπορω να παρκαρω μονο μεχρι 2 ωρες στο δρομο.

Εχεις καμια συμβουλη να μου δωσεις;

ευχαριστω


σορυ αν ειναι offtopic, αλλα δεν μπορεσα να βρω τροπο να στειλω πμ :icon_redface:
Λοιπον, γρηγορα γρηγορα. Συμβουλη 1η βρες ξενοδοχειο με parking. Απο κει και περα το παρκαρισμα απαγορευεται οπου υπαρχει stationnement inderdit ή stationnement genant. Εννοειται πως δεν παρκαρεις μπροστα απο γκαραζοπορτες, σε πεζοδρομια, σε διαβασεις κλπ. Επισης δεν παρκαρεις πουθενα για περισσοτερες απο 24 ωρες (θα σου το παρει γερανος). Δεν παρκαρεις μπροστα απο πυροσβεστικο κρουνο.
Τωρα αν εισαι σε zone bleue επιτρεπεται να παρκαρεις για 1 ωρα και 30 λεπτα νομιζω απο τις 9 μεχρι τις 12 και απο 14 μεχρι τις 19. Τις αλλες ωρες ειναι συνηθως ελευθερα (οπως δωρεαν ειναι Κυριακες, αργιες και τον Αυγουστο νομιζω). Για να παρκαρεις ομως πρεπει να προμηθευτεις Disque de stqtionnement και να το βαλεις στο παρμπριζ σημειωνοντας την ωρα που παρκαρες. Αν δεν βαλεις ή αν καθισεις παραπανω τοτε θα παρεις προστιμο. Αυτο θα το βρεις σε βενζιναδικα και μαγαζια που πουλουν τσιγαρα.
Αν παλι δεις πινακιδα να γραφει horodateur ή stationnement payant ή γραφει στο κατω δρομο payant τοτε καπου υπαρχει μηχανημα για να βγαλεις εισιτηριο και να το βαλεις παλι στο παρμπριζ αλλα μετα θα πρεπει να πληρωσεις για την ωρα που αφησες το αμαξι (καπου 70 λεπτα με 1 ευρω η ωρα). Το μαξιμουμ κι εδω συνηθως ειναι 2 ωρες και η χρεωση ειναι για 9 με 12 και 14 με 19.

Και ενα ανεκδοτο ειναι πως το παρκαρισμα ειναι δωρεαν απο 12-14 γιατι ετσι κι αλλιως οι ελεγκτες σταματουν τη δουλεια εκεινη την ωρα για το μεσημεριανο τους (οπως σχεδον καθε Γαλλος) κι ετσι δεν υπαρχει κανεις για να βεβαιωση παραβασεις.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου.
Παρατηρησα απο τα γραφομενα σου οτι ο χρονος που πρεπει να πληρωσω ειναι 8 ωρες.
Το θεμα ειναι οτι εγω δεν θα ειμαι παντα κοντα για να ανανεωνω τα καρτελακια.
Εκλεισα διαμερισμα και δεν εχει περκινγκ, δυστυχως :cry:
Πολυ κοντα ειναι ενας σταθμος τραινου και ενα νοσοκομειο, οποτε για τις δυο ημερες που θα κινουμαστε ολη μερα με το μετρο και τα ποδια θα κοιταξω να το βαλω σε καποιο γκαραζ.
Για τις μερες Ντισνεϋλαντ, Βερσαλιες κλπ θα δω.

Τελευταια φορα που ημουν στο Παρισι το προστιμο για παρκαρισμα ηταν 11€ :clap:
Ημουν και με "γερμανικο" αυτοκινητο, οποτε τη γλυτωσα για τις δυο μερες που το ειχα εξω (13ο διαμερισμα)
Τωρα το αυτοκινητο ειναι νοικιασμενο απο Γαλλια, οποτε θα το προσεχω λιγο παραπανω.

Δεν μπορουμε να κανουμε το "συστημα" που καναμε παλια στη Θεσσαλονικη, να βαζουμε στη σειρα κατρες με δίωρα;:icon_redface:


Η περιοχη που θα μενω ειναι στη "μαυρη" ζωνη, με 1,20€ την ωρα συμφωνα με αυτη τη σελιδα
http://www.car-parking.eu/france/paris
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.991
Likes
12.056
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αυριο ειναι ο πρωτος γυρος των εκλογων για τις περιφερειες στη Γαλλια (elections regionales) και θεωρουνται ιδιαιτερως σημαντικες καθως υπαρχουν φοβοι πως το FN της Λεπεν θα αναδειχθει πρωτο κομμα. Η αγωνια βεβαιως θα κρατησει μεχρι την αλλη Κυριακη που διεξαγεται ο δευτερος γυρος και εκει θα δουμε αν τελικα θα καταφερουν να κερδισουν καποια περιφερεια για πρωτοι φορα οι φασιστες. Ελπιζω να μην κερδισουν ουταν καν την περιφερεια της Nord-Pas-de-Calais et Picardie στην οποια ειναι υποψηφια η ιδια η Λεπεν και φαινεται να εχει μεγαλη δυναμικη.
Ελπιζω να μην βγουν νικητες απο την καλπη αυτα τα αποβρασματα.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σχετικά με αυτή τη δυναμική, είναι αφελές να αποδεχθούμε ότι τα εκατομμύρια των Γάλλων που ψήφισαν και θα ψηφίσουν τη Λεπέν είναι ρατσιστές.Η Λεπέν κράτησε ένα σκληρό τόνο στο μεταναστευτικό ζήτημα ,απευθύνθηκε στους πολλούς ανέργους, στράφηκε εναντίον των διεφθαρμένων πολιτικών και υποσχέθηκε ότι θα βγάλει τη Γαλλία έξω από την (γερμανική) Ευρώπη.Μήπως προσφέρει μια εναλλακτική λύση στο μέσο δυστυχισμένο Γάλλο που θα μπορούσε να πιστέψει τα πάντα μέσα στα προβλήματά του?Μήπως αυτά ισχύουν και για την άνοδο της άκρας δεξιάς σε όλη την Ευρώπη?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.991
Likes
12.056
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η Λεπεν απευθυνθηκε σε ρατσιστες και αφελεις κατα τον ιδιο τροπο που κανει καθε ακροδεξιο κομμα. Δεν ειναι διαφορετικη περιπτωση η Γαλλια. Οι δυσκολιες που αντιμετωπιζει η γαλλικη οικονομια, ο περιορισμος του κοινωνικου κρατους και η απειλη απο τρομοκρατες δημιουργουν ενα ευνοικο περιβαλλον για τo FN. Τα λογια της βρισκουν ιδιαιτερη απηχηση κυριως στα στρωματα κατωτερου μορφωτικου επιπεδου της επαρχιας και οχι μονο.
Προσωπικα πιστευω πως και οι ρατσιστες αλλα και οι αφελεις ειναι σημαντικα περισσοτεροι απο αυτους που θα ψηφισουν FN.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.991
Likes
12.056
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

"Η Γαλλια νουμερο 1 παραγωγος ηλιθιων"
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η επιλογή ψήφου διαμορφώνεται και τελικά καθορίζεται και από υποκειμενικούς και άρα αστάθμητους παράγοντες, π.χ. από τις ηθικές και πολιτικές αξίες, από τη θετική ψυχολογική διάθεση, από την απογοήτευση και την αγανάκτηση εκείνων των ψηφοφόρων που δεν είναι αφελείς, ηλίθιοι και ρατσιστές και ακριβώς επειδή δεν είναι (αφελείς, ηλίθιοι και ρατσιστές) είναι απογοητευμένοι και αγανακτισμένοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom